RÖPORTAJ — 1 Şubat 2016 at 12:07

İSTANBUL TİCARET ODASI BAŞKANI İBRAHİM ÇAĞLAR: 2016 REFORMLAR VE YENİ PAZARLAR YILI OLACAK!

res6


İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, Türkiye’nin 2016 yılında gerçekleştirmeyi planladığı yüzde 4.5 büyüme hedefine ulaşması için İTO’nun yeni pazar arayışlarına yöneleceğini belirterek, “2016 reformlar ve yeni pazarlar yılı olacak” dedi.

 

Dünyanın 22 trilyon dolarlık ticaret hacminde Türkiye’nin 145 milyar dolar pay aldığını belirten İTO Başkanı İbrahim Çağlar, bunu attırmak için İTO’nun her türlü alt yapısıyla destek sağlayacağını belirtti.

 

Büyümenin ihracata dayalı olması gerektiğini anlatan İbrahim Çağlar, “Bu noktada iki strateji belirledik; Birincisi; dış pazarlarda kendi perakende dağıtım kanallarımıza sahip olmamız. Ürünlerimizi o pazarlara en rahat ve en az maliyetli olarak ancak bu şekilde ulaştırabiliriz. Oda olarak bu konuda çalışmaya başladık. İhracatta yolumuzu açacak ikinci strateji de Eximbank’ın farklı kredi mekanizmalarını devreye almasıdır. Özellikle ihracat yapmak isteyen yerine, bizden mal satın alacak ithalatçı ülkelerin firmalarına kredi sağlanması önemli bir araçtır” dedi.

 

İhracat hedeflerine ulaşılması konusunda yapılacak reformların önemine de değinen İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, hükümetin eğitim, kamu yönetimi, yargı, ticaret ve ekonomi alanlarında önemli adımlar atmaya hazırlandığına dikkati çekti.

 

İş dünyasının da bazı beklentiler içinde olduğunu kaydeden İbrahim Çağlar, “İşçi-işveren ilişkileri ve kıdem tazminatına ilişkin sorunlar, vergi kanunlarının revizyonu, finansmana kolay erişim noktasında atılacak adımlar, yatırım ortamının iyileştirilmesi konularında atılacak adımları heyecanla bekliyoruz. Bunlara ek olarak ithalata bağımlılığın azaltılması, yüksek teknolojinin desteklenmesi, bürokrasinin azalması ve işveren üzerindeki yüklerin düşürülmesi konularındaki taleplerimizi de hükümetin ilgili birimlerine aktardık” diye konuştu.

 

ASGARİ ÜCRETE TEŞVİK 12.5 MİLYON ÇALIŞAN İÇİN UYGULANSIN!

 

Türk işadamlarının önemli sorunlarla yüzyüze kaldığını söyleyen İTO Başkanı İbrahim Çağlar, kurda yaşanan yükseliş ve asgari ücrete yapılan zammın, işveren üzerindeki yükleri bir miktar arttırdığını ifade etti. Çağlar, asgari ücretteki artıştan kaynaklanan yükü paylaşma noktasında hükümetin brüt maaşı 2.250 liraya kadar olan çalışanlarda 100 lira teşvik uygulayacağını hatırlatarak, “Verilen bu desteğe rağmen bir asgari ücretli çalışanda oluşan ek maliyetin yüzde 65’i hala işverenin üzerinde. Hem kayıtdışılığın artmaması, hem istihdamın azalmaması hem de rekabet gücümüzü koruyabilmek için asgari ücrette uygulanan bu teşvikin 12.5 milyon çalışanın tamamı için istiyoruz” dedi.

 

EKONOMİK KRİZLERİ FIRSATA ÇEVİRMEYE KARARLIYIZ!

 

2016 dünya ekonomisini etkileyen önemli gelişmeler beklendiğini kaydeden İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, “Dünya ticaret hacmi büyüyemiyor ve azalan likidite rekabet ortamını kızıştırıyor. Petrol fiyatları 13 yılın en düşük seviyesine geriledi. Çin’in yavaşlayan büyüme hızının dünyayı etkiliyor. 2016’da ABD ve Rusya’da gerçekleşecek seçimlerin yansımalarının olmasını bekliyoruz. Buna rağmen tüm jeopolitik ve ekonomik riskleri, fırsata çevirmeye kararlıyız” şeklinde konuştu.

 

İbrahim Çağlar, düşen petrol fiyatlarına ilişkin; “Fiyatlar son 13 yılın en düşün seviyesine geldi. 30 Doların altını gördü. Bu düşüş ticarethanesinden üreticisine kadar belirli oranlarda reel sektöre yansıtılmalı” dedi.

 

İki yılı aşkın süredir Ticari Faaliyet Endeksini ortaya koyduklarını belirten İTO Başkanı İbrahim Çağlar, “Endeks, ekonominin nabzını çok net şekilde ölçen öncü bir gösterge. Özellikle kasımda gerçekleşen seçimlerin ardından ekonomik beklentilerde belirgin bir yükselme mevcuttu. Endeks üretim alanında; Ocak’ta 46, Mart’ta 45,3, ticaret alanında; Ocak’ta 40,4, Mart’ta 40,8 ve hizmet alanında; Ocak’ta 51,1, Mart’ta 48,9. Genel Ticari Faaliyet Endeksimiz ise Ocak’ta 43,3, Mart’ta  44,6. Mart itibarıyla beklentilerimiz son bir yılın en yüksek noktasına ulaşmış durumda ama istediğimiz düzeyde değil” diyerek sözlerini noktaladı.