RÖPORTAJ — 1 Şubat 2016 at 11:46

KELLER WILLIAMS TÜRKİYE ÜLKE DİREKTÖRÜ EMRE EROL: TÜRKİYE’DE GÖÇ AZALDI, YEREL HALK KENDİ İLLERİNE DE YATIRIM YAPIYOR!

1453470695_KW_Turkiye_Ulke_Direktoru_Emre_Erol__2_

 

TÜİK tarafından açıklanan 2015 yılı konut satış istatistiklerini değerlendiren Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, Türkiye’de göç hareketinin yavaşladığı ve yerel halkın artık kendi illerine yatırım yaptığını söyledi.

 

2015 yılında konut satışlarının yüzde 10.6 oranında büyüdüğünü belirten Emre Erol, “Bunun önemli sebeplerinden birtanesi enflasyonist bir ortamda ve son yıllarda siyasi ve coğrafi olarak zor bir dönem geçiren Türkiye’de yatırımcı finans piyasaları döviz gibi yatırım araçlarından çok daha geleneksel ve sağlam bir yatırım aracı olan gayrimenkule ilgisini devam ettirdi” diye konuştu.

 

Konut satışlarında yüzde 10.6’nın iyi bir büyüme rakamı olduğunu söyleyen Emre Erol, metropollere göçün azaldığına da dikkat çekti. Erol “Bursa, Mersin, Kocaeli, Şanlıurfa, Eskişehir, Adana, Ankara gibi Anadolu’daki birçok ilimizde Türkiye genelinden daha fazla bir büyüme görebiliyoruz. Bu bize büyük oranda göç hareketinin yavaşladığı Türkiye’de artık yerel halkın kendi illerine yatırım yaptığını ve gayrimenkul hareketinin tabana yayıldığının işaretlerini veriyor” dedi.

 

İstanbul dışındaki illerde yaşanan büyümeye de dikkat çeken Emre Erol şunları söyledi: “ Bu sene için ilginç olan bir veri de, Bursa, Mersin, Kocaeli, Şanlıurfa, Eskişehir, Adana, Ankara gibi Anadolu’daki birçok ilimizde Türkiye genelinden daha fazla bir büyüme görebiliyoruz. Bunun yanısıra 239 bin 767 satış ile İstanbul Türkiye genelinde en çok konutun satıldığı il olmasına rağmen az evvel saydığım iller de Tekirdağ, Trabzon, Gaziantep, Kayseri dahil olmak üzere bütün bu illerde büyüme olarak İstanbul’u geçmiş vaziyette. Bu bize büyük oranda göç hareketinin yavaşladığı Türkiye’de artık yerel halkın kendi illerine yatırım yaptığını ve gayrimenkul hareketinin tabana yayıldığının işaretlerini veriyor. Bunu uzun solukta hem ekonomik hem de sektörel anlamda iyi bir işaret olarak yorumluyorum.”

 

Körfez’in ilgisi artıyor!

 

Yabancı yatırımcıların Türkiye konut sektörüne ilgisine de değinen Emre Erol, “Borçlanma oranları baktığımızda halen alıcıların daha temkinli olduğunu bankalar yerine geliştiricilerden finansman sağlama yönetimleri veya nakit alımlara yöneldiğini görebiliyoruz. Türkiye’de yabancı yatırımcının profili da son 5 yıllık dönemde değişkenlik gösteriyor. Daha önceki dönemlere, İngiltere, Almanya, Hollanda ve Kuzey Avrupa ülkelerinden yatırımcı ve müşterilerin son dönemlere yerini körfez ülkelerindeki yatırımcılara bıraktığını görebiliyoruz. Bölgesel dinamiklerin bu değişimde etkisinin olduğu kaçınılmaz bir gerçek. 2016 ve sonrasında gayrimenkul piyasasının bütün oyuncularıyla beraber sağlıklı büyüyebilmesi için Türkiye’nin istikrar ve barış ortamını sağlayarak ekonomik ve sosyal alanda büyümesinin en önemli önceliği olduğu görüşündeyim.”