KAPAK, RÖPORTAJ — 1 Şubat 2016 at 12:12

NİLÜFER BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA BOZBEY: İNSAN ODAKLI PROJELER ÜRETİYORUZ!

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey (9)

 

Katılımcı demokrasi anlayışı içinde, insan odaklı hizmetler ve projeler geliştirdiklerini vurgulayan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, 2015-2019 Stratejik Planı’nı ve projelerini de Nilüferlilerin katılımıyla oluşturduklarını dile getirdi.

 

Kurulduğu 1987’den bu yana hızlı bir gelişim gösteren Nilüfer, bugün Bursa’nın en çok tercih edilen ilçesi durumunda. Nilüfer Belediyesi “Önce İnsan” ilkesiile kentteki değişimi ve hizmetleri “örnek ve lider kent” unvanı ile daha ileri taşımak için çaba gösteriyor. Nilüfer Belediyesi’nin Nilüferlilerin de katılımıyla oluşturduğu 2015-2019 Stratejik Planı’nda yer alan hizmetleri ve Nilüfer’i geleceğe taşıyacak projeleri Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ile konuştuk.

 

Katılımcı belediyecilik anlamında Nilüfer Belediyesi örnek belediyelerden bir tanesi durumunda. Bu yöndeki çalışmalarda bugün itibariyle gelinen nokta hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Nilüfer Belediyesi’nin asıl amacı Türkiye’de demokrasi kültürüne katkı sağlamak, demokrasiyi yerelden genele yaymaktır. Bu anlamda öncüyüz. Bu amaçla Mahalle Komiteleri projesini uygulamaya başlamıştık. Epey bir yol aldık. Ama hedeflediğimiz noktada tabii ki değiliz. Demokrasi kültürünü biranda yerleştirmek çok kolay bir şey değil. Süreç içerisinde olumlu sonuçlar alabileceğimizi düşünüyoruz. Nilüfer ile başlayan bu uygulama diğer kentlere de sirayet etmiştir. Biz Nilüferlilere güveniyoruz? Nilüfer gerek eğitim ve gelir seviyesi yüksek halkı ve gerekse sanayi, tarım ve tarihin iç içe olması özelliğiyle bu hedefe daha hızlı erişebilecek bir ilçedir. Bunu yapabilirsek ne mutlu bize. Ancak Türkiye geneline baktığımızda bu hedeften uzak olduğumuz görünüyor. Burada birinci sebep eğitimdir. Ana okulundan başlayarak insanı, bilimi, demokrasi kültürünü, insan haklarını, özgürlükleri baz alan bir eğitim vermemiz lazım. Bunu yapamazsak bizim, “Demokrasi ülkesiyiz” deme hakkımız olmaz.

 

Eğitimin yanında ekonomi de önemli değil mi?

Tabii ki ekonomi de önemli bir etken. Eğitimle bütünleştiğinde Türkiye’de demokrasi kültüründen bahsedebiliriz. Ancak çok zenginleşme demokrasi kültürünün yerleşmesine olanak sağlar diye bir kural yok. Demokrasi bir kültürdür. Eğitim sürecinde verilecek olan değerler çok önemlidir. Bu değerleri verirseniz, ekonomiyle de etkinleştirirseniz o zaman ülkede demokrasi kültüründen bahsedebilirsiniz. Eğitimle birlikte demokrasi anlayışının geliştiği ülkelerde zaten ekonomi de iyiye gitmektedir. Ülkemizde bölgeler ve gelir grupları arasında ciddi bir uçurum var. Böyle olduğu zaman da farklı kültürlerin gelişmesi mümkün olmuyor.

 

Eğitim ve ekonomiyi konuşurken üniversite-sanayi işbirliğini de konuşmak lazım aslında…

Şimdi işadamlarıyla konuşuyoruz, diyorlar ki; “Biz işçi bulamıyoruz.” Bize iş için inanılmaz başvurular var; sayısı 20 binleri buluyor. İŞKUR ile bir çalışma yürütüyoruz. Başvuru yapanlara “Ne iş yapacaksın?” diye sorduğumuzda,“Ne iş olsa yaparım” cevabını alıyoruz. Bunu söyleyen kişinin doğru dürüst iş becerisi yok demektir. Bu kişilerin bir kısmını eğitiyoruz ama bunlar eğer normal liseye gitmeyip de sanat okuluna rehber öğretmen eşliğinde yönlendirilmiş olsaydı bir meslekleri olacaktı. Herkes yönetici olacak değil. Sanayinin yüzde 10’u yönetici, yüzde 90’ı çalışandır. Siz her yere üniversite kurduğunuzda, mezun olan öğrenci de “Ben 4 yıl dirsek çürüttüm, işçi olarak çalışmam” diyor. Bu, eğitim sisteminin getirdiği yanlıştır. Aslında işadamlarının tepki göstermesi lazım. Demeliler ki; gerçekten yeterli, yetenekli işçi arıyorum ama bulamıyorum, bunun sorumlusu iktidarlardır. Ama bunu diyemiyorlar.

 

Bu açığı belediyeler bir ölçüde yerine getiriyorlar sanayicinin taleplerini öngörerek…

Bu konuda İŞKUR ile ortak bir proje yürütüyoruz biz. Sanayici ile sürekli iletişimimiz var. İnsan kaynakları ofisine bağlı bir birimimiz var. Bize başvuranları yeteneklerine göre onlarla buluşturuyoruz. Yani işverenle iş göreni bir araya getiren proje bu. Yıllardır uyguluyoruz ve verimini de alıyoruz. Aynı zamanda sanayiden gelen talep üzerine hangi sektörde açık varsa ona göre de eğitimler planlayıp ilgilileri o eğitimlerden geçirerek onlara iş buluyoruz. Ve her yıl epey bir insanımızı iş sahibi yapmış oluyoruz.

 

Nilüfer Belediyesi, sosyal belediyecilik uygulamaları ile örnek bir belediye. Bu yöndeki projelerinizi de konuşabilir miyiz?

2016 yılında bu örnek uygulamalarından biri olan Huzurevi ve Olgun Gençlik Merkezi hizmete girecek. Çalışmaları son hızla devam eden Huzurevi ve Olgun Gençlik Merkezi Nilüfer’de önemli bir ihtiyacı da karşılamış olacak. İnşaatı devam eden Alzheimer Hastaları Yaşlı Bakım Evi de kentteki büyük bir eksikliği giderecek projeler arasında. Nilüfer Belediyesi’nin sosyal belediyecilik uygulamalarından biri de Halk Kart uygulaması. Nilüfer Belediyesi Halk Kart ile 2016 yılında da maddi durumu yetersiz olan yurttaşların yanında olmaya devam edecek. Nilüfer Belediyesi Kadın Sığınma Evi de yeni binasıyla kapasitesini artıracak. Ayrıca ilk Kültür Mahallesi’nde açılan Kadın ve Çocuk Merkezleri de 2016 yılında yaygınlaşacak. Engelli birey ve ailelerine yönelik yapılacak olan hobi bahçeleri “Bizim Bahçe” projesi de 2016 yılında hizmete girecek projelerden biri.

 

Sivil topluma yönelik projeleriniz devam edecek mi?

Nilüfer Belediyesi’nin ilklerin kenti Nilüfer’de yaşama geçirdiği Dernekler Yerleşkesi modeli, gördüğü ilgi nedeniyle çok kısa bir sürede kapasitesini doldurdu. Binlerce etkinliğe ev sahipliği yapan Dernekler Yerleşkesi 3. yaşını kutlarken, çalışmaları devam eden ve 2016’da hizmete başlayacak olan Karaman Dernekler Yerleşkesi ile tüm Bursa’daki derneklerin buluştuğu adres Nilüfer olacak. Otopark ve Karaman Pazaryeri’nin de yer aldığı Karaman Dernekler Yerleşkesi’nin inşaatında çalışmalar hızla sürüyor. Yerleşkeyi 2016 yılı içinde hizmete açmayı planlıyoruz.

 

Konak Mahallesi’ndeki Dernekler Yerleşkesi’ni 200 dernek kullanıyor halihazırda. Benzer yerleşkelerin kurulması için çok talep aldık. Bu proje kapsamına almış olduğumuz ikinci dernekler yerleşkesi de gerçekten sosyal derneklerimizin birçok ihtiyacını karşılayacaktır.

 

Karaman Dernekler Yerleşkesi’nde 50 kişilik kapasitelerde 10 toplantı odası, her biri 23 metrekare alana sahip 47 dernek odası, 68 kişilik çalıştay salonu, 194 kişi kapasiteli konferans salonu, restoran, çocuk oyun alanı ve yönetim ofisleri yer alıyor.
Önemli projelerinizden birisi de “ANADOLU ARASTASI”. Bu projeyi biraz anlatabilir misiniz?

Nilüfer Belediyesi’nin, bir barış projesi olarak nitelendirilen Balat Rekreasyon Alanı ve Hemşeri Dernekleri Yerleşkesi Projesi olan “Anadolu Arastası” da 2016 yılı projeleri arasında yer alıyor. 81 ilin kültürünü tek çatı altında toplayacak olan Anadolu Arastası ile Balkanlar, Anadolu ve Kafkasya coğrafyasının tüm özgün kültürel değerleri Nilüfer’de buluşacak.

 

Türkiye’nin 81 ili, hemşehri derneklerinin katılımıyla 170 bin metrekarelik alanda dev bir yatırımla kucaklaşacak. Yöresel evler, kervansaraylar, toy bahçeleri ve kermesleri ile unutulmaya yüz tutan tüm değerler Anadolu Arastası’nda hayat bulacak.

 

Anadolu Arastası örnek alınması gereken, barışı tam anlamıyla tarif eden bir proje. Anadolu Arastası Kooperatifi çatısı altında buluşan tüm derneklerimize teşekkür ediyorum. 81 ilin kültürünü yansıtacak olan, bununla da kalmayıp Kafkaslar’dan Balkanlar’a tüm akraba coğrafyayı da kapsayan projemiz demokrasi ve dayanışma anlayışımızın bir sonucu. Aynı zamanda insanla doğayı barıştırdığımız bir proje.

 

İlçenizde kentsel dönüşümle ilgili nasıl bir çalışma içindesiniz?

Biz “kentsel yenileme” kavramını kullanıyoruz. Katılımcı ve demokratik süreçler, Nilüfer Belediyesi’nin hayata geçirdiği birçok projede olduğu gibi kentsel yenilemede de etkin yer alacak.

 

Nilüfer Belediyesi’nin, yurttaşların, yerinden edilmeden iyi ve sağlıklı konutlara kavuştuğu, Mahalle Komiteleri’nde tartışılan ve katılımcı bir anlayışla son haline getirilen, ekolojik dengelerin gözetildiği, konut hakkının yanı sıra sosyal hizmetlerin sunulduğu, kamusal ihtiyaçların giderildiği ve kentsel anlamda olanakların sağlandığı “kentsel yenileme” anlayışı da, önümüzdeki dönem Türkiye’ye örnek olacak çalışmalarımız arasında yer almaya devam edecek.

 

Kentsel yenilemeyi yaparken, bugünün kentinde yaşadığımız sorunları bilimsel boyutta değerlendirerek yapılabilirlik çerçevesinde geleceğin kentlerini en iyi şekilde oluşturmak belediyeler açısından önemli bir sorumluluktur. Kentsel yenilemede vatandaş ve mahalle komiteleri karar süreçlerine dahil edilecek ve uygulama sonucunda gülümseyen bir Nilüferli ve gülümseyen bir bölge oluşturmanın da tanımını hep birlikte yapmış olacağız. Hem planlamada hem diğer konularda vatandaşın da içinde olduğu bir anlayışla bu bölgede yaşanabilir mekânların oluşturulmasını hep birlikte sağlayacağımızı umut ediyorum. Bu uygulamada vatandaş kazanmalı, kamu kazanmalı ve tabi ki yatırımcı da kazanmalıdır. Biz bu üçünün de kazandığı bir planlama bölgesi hedefliyoruz. Yoksa birilerinin kazanıp birilerinin kaybedeceği yöntemle o mahallelerde dönüşüm beklenemez.

 

Çalışmaların odağında insanın olacak. İnsanları alışık olduğu yaşam kültüründen çok katlı lüks site içerisine alırsanız belki mutlu olmayacaklar. Önce insanların ne istediğine bakacaksınız. Biz Nilüfer Belediyesi olarak insan odaklı kentsel yenileme çalışması yapıyoruz.

 

Politikamız doğrultusunda oluşturulan Kentsel Gelişim Stratejisi’nde, Nilüferliler’in sağlıklı, kaliteli, çağdaş standartlarda bir yaşam sürdürebilmesi, yaşayanların haklarını ön plana alan belediyecilik hizmetlerini sunma hedefi bulunmaktadır. Kentsel gelişim hedeflerimizde de Nilüfer’in katılımcı ve sürdürülebilir planlama anlayışıyla, yaşanabilir, sağlıklı ve güvenli bir kent olmasını, katılımcı, demokratik, sürdürülebilir kentsel yenileme ve tasarım projelerinin uygulanmasını sağlamak var.

 

Sağlıksız yapılaşmayı, çağdaş şehircilik ilkeleri ve planlama esaslarına uygun hale getirmek istiyoruz. Kentsel gelişmeyi toplumsal, ekonomik ve mekânsal olarak yeniden ele aldık ve kentteki sorunlu alanların sağlıklı ve yaşanabilir hale getirilmesi için canlandırma, sağlıklaştırma çalışmaları yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Kentin dokusunu bozan sorunların giderilmesi için, kent içinde kaçak yapılaşma alanları ile ekonomik ömrünü doldurmuş bulunan riskli alanların, olası tüm doğal afet riskleri de bertaraf edilecek şekilde yeniden yapılandırılması için var gücümüz ile çalışıyoruz.

 

Spor için neler yapıyorsunuz?

Spor kenti Nilüfer’de spora yatırımlar 2016 yılında artarak devam edecek. Çalışmaları hızla devam eden Nilüfer Belediyesi İbrahim Yazıcı Stadyumu ile Beşevler Jimnastik Salonu yeni yılın dikkat çeken projeleri arasında olacak. Bursaspor’da Kulüp başkanlığını yürütürken vefat eden İbrahim Yazıcı’nın adını taşıyan stadyumun seyirci kapasitesi 6 bin 923 olacak. Stadyumda futbol müsabakalarının yanı sıra Nilüfer’deki tüm resmi bayramlar ve şölenler de gerçekleştirilecek.

 

Kültür ve sanatı da konuşalım…

Kültür sanatın nabzının attığı Nilüfer’de 2016 yılı da dolu dolu geçecek. Ünlü edebiyatçıların, sanatçıların halkla buluşacağı yüzlerce etkinlik gerçekleşecek. Nilüfer ayrıca 2016 yılında yeni bir kültürevine de kavuşacak. Cumhuriyet Kültürevi 2016’da kapılarını açarken, Masal Müzesi, Nilüfer Kültür Merkezi, Ataevler Kültürel Tesisler ve Meydan Projesi gibi örnek yatırımlar için de Nilüfer Belediyesi kolları sıvayacak. Nilüfer Belediyesi 2016 yılında yatırımları ve hizmete dönük tüm çalışmalarıyla kente ve Türkiye’ye yine pek çok kazanım sunacak ve Nilüferli olmanın ayrıcalığını hissettirecek.

 

2016’da yapacaklarınız hakkında neler söylemek istersiniz?

Önümüzdeki yıl özellikle sosyal projeler konusunda çok önemli adımlarımız var. Yine tarihi doku açısından özellikle Gölyazı ve Gümüştepe dediğimiz bölgeler bizim için çok değerli. Orada olan yatırımlarımız aynı şekilde devam edecek. Özellikle Gölyazı cumartesi ve pazar günleri artık pik noktaya ulaşmış durumda. O bölge turizm alanları içinde en önde gelecek. Yine önümüzdeki yıl Anadolu Arastası projesinde kaba inşaatları tamamlamış olacağız. Yine spor tesislerimiz ve kültürel tesislerimiz iki noktada faaliyete geçmiş olacak ve yeni projelerin de başlangıcı olacak. Beşevler ve Ataevler Meydan Projelerinin de başlangıcı olacak 2016 yılı. Türkiye’de meydan ifadesini ilk kullanan biziz. Kavşaklara meydan deniyor. Kavşaklara meydan deme alışkanlığını bir tek biz kırdık. Trafiğin girmediği birçok meydan yaptık. Şimdi bölgesel meydanlar yapıyoruz. Bunların dışında biz eğitime inanılmaz yatırım yapıyoruz. Eğitime her yıl yaklaşık 8 milyon TL civarında bir yatırım yapıyoruz. Uyguladığımız proje kapsamında yardımcı personel desteği sunuyoruz okullarımıza, onların ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Sanıyorum Türkiye’de bizim ölçeğimizdeki belediyelerde eğitime en büyük yatırımı yapan Nilüfer Belediyesi’dir.