RÖPORTAJ — 1 Şubat 2016 at 11:55

TURİZM MEDYA GRUBU GENEL MÜDÜRÜ VOLKAN ATAMAN: MICE SEKTÖRÜ ACE OF M.I.C.E. EXHIBITION’DA BULUŞUYOR!

Volkan Ataman_1

 

MICE endüstrisinin Türkiye’de çok büyük bir sektör olduğunu vurgulayan Turizm Medya Grubu Genel Müdürü Volkan Ataman, ACE of M.I.C.E. fuarıyla sektör paydaşlarını bir araya getirmenin yanında Türkiye MICE pazarıyla ilgilenen büyük oyuncuları da Türkiye’ye getirebilme şansını yakaladıklarını ifade etti. Volkan Ataman, ACE of M.I.C.E. ile Türkiye’ye büyük kongrelerin, toplantıların, etkinliklerin gelmesinin yolunun açılmış olduğunu sözlerine ekledi.

 

Türkiye’nin tek kongre, toplantı ve etkinlik endüstrisi fuarı “ACE of M.I.C.E. Exhibition” 16-18 Mart 2016 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi ve İstanbul Lütfi Kırdar-ICEC’de 3.kez MICE profesyonellerine ve tüm etkinlik sektörüne ev sahipliği yapacak. Biz de bu fuarı ve kongre, toplantı, etkinlik sektörünü, fuarın düzenleyicisi olan Turizm Medya Grubu’nun Genel Müdürü Volkan Ataman ile konuştuk.

 

Sektördeki vizyonunuzu ve ACE of M.I.C.E. fuarının hedefini anlatabilir misiniz?

MICE endüstrisi, Türkiye’de çok büyük bir sektör. Ama Turizm Medya Grubu kurulmadan önce sektörü bir araya getiren hiçbir platform yoktu. ACE of M.I.C.E. fuarıyla sektör paydaşlarının bir araya gelmesini sağladık. Sektör paydaşları bir araya gelince sektörün sorunlarını konuşma fırsatı yakalıyorsunuz. Sektörün daha ileri gitmesi için neler yapılması gerektiğini konuşabiliyorsunuz. Öte yandan Türkiye MICE pazarıyla ilgilenen büyük oyuncuları Türkiye’ye getirebilme şansını yakaladık. Dolayısıyla Türkiye’ye büyük kongrelerin, toplantıların, etkinliklerin gelmesinin yolu bu fuar organizasyonu ile açılmış oldu. Turizm Medya Grubu olarak Türkiye MICE endüstrisinin tanıtımını da yapıyoruz. Bunun için bütün uluslararası fuarlara katılıyoruz. Bu bölgedeki bütün MICE yayın gruplarıyla partnerlik anlaşmamız var. Hepsinde düzenli olarak röportajlarımız, haberlerimiz çıkıyor. Çok ciddi bir tanıtım yapıyoruz. Türkiye pazarıyla ilgilenen şehirlerin tanıtım ofisleri bizim forumumuz sayesinde buraya geliyorlar. Buradaki kongre organizatörleriyle, kongre merkezleriyle, etkinlik mekanlarıyla, büyük toplantı otelleriyle bir araya gelmelerini sağlıyoruz.

 

Biraz da ACE of M.I.C.E.’ın içeriğini ve konu başlıklarını konuşalım…

Üç gün boyunca B2B görüşmelerin yer alacağı fuarda içerik olarak birbirinden zengin sempozyum, konferans, etkinlik ve network aktiviteleri düzenlenecek. Türkiye, Kuzey ve Latin Amerika, Avrupa, Ortadoğu, Afrika ve Asya ülkelerinden toplamda 656 satın alıcı ve yaklaşık 15.000 ziyaretçi ağırlayacağız. 25 ayrı başlıkta 69 konuşmacımız var. Yurtdışından çok önemli konuşmacılar getiriyoruz. Etkinlik pazarlaması, sosyal medya, nöromarketing, hybrid toplantılar, greenmeeting, mobil etkinlik çözümleri, etkinlik teknolojileri ve daha pek çok farklı konuda birçok oturum yapılacak. Fuarın ikinci gününde ACE of M.I.C.E. Kongre, Toplantı ve Etkinlik Ödül Töreni, 28 kategoride sektörün en iyilerini taçlandıracak. Türkiye’deki 15 köklü üniversitenin Turizm ve Pazarlama İletişimi Fakültesi öğrenci ve öğretim görevlilerinin sektör duayenleri ile bir araya geleceği çalıştay ve interaktif söyleşiler de fuara renk katacak. Yine üniversitelerin mimarlık, iç mimarlık ve endüstriyel tasarım bölümü öğrencilerinin katılımıyla yapılacak çalıştay kapsamında organize edilen 3 farklı oturumda, Fuarcılık Sektörünün Geleceği; Fuar, Kongre ve Etkinlik Alanlarında (Stand) Geçici Yapıların Tarif Edilmesi; (Stand) Geçici Yapıları İnşa Eden Şirketlerin Kriterlerinin Belirlenmesi masaya yatırılacak. Kurumsal firmaların, MICE sektörünün ve cemiyet hayatının önemli ve etkili kadın simalarının ağırlanacağı “MICE’ın Kadınları” isimli panelde ise kadınların sektöre bakışı, yaşanan problemler, çözüm önerileri ve etkinlik başarı hikayeleri konuşulacak.

 

ACE of M.I.C.E. Exhibition’ın sağladığı kazanımlar nelerdir?

Sadece tatil için gelen turistin ortalama harcaması 760 dolar gibi bir rakamdır. Kongre, toplantı ve etkinlik için buraya gelenlerin harcadığı para kişi başına 2.280 dolar civarında. Normal turiste göre neredeyse üç katından fazla getirisi var. Biz buraya 3 bin tane uluslararası toplantı planlayıcısı firmayı getiriyoruz. Dolayısıyla büyük bir hacim yaratıyoruz. Hem bire bir ziyaret ve satış anlamında hacim yaratıyoruz hem de Türkiye MICE endüstrisinin tanıtımına büyük bir katkı sağlıyoruz.

 

Türkiye’de MICE sektörünün potansiyelini konuşacak olursak, neler söylemek istersiniz?

Türkiye’nin çok yüksek bir potansiyeli var. Birincisi, coğrafi konumundan kaynaklanan potansiyel var. Çünkü EMEA bölgesinin tam ortasında bulunuyoruz. Dört mevsim sunan bir ülke, doğal güzellikler gerçekten çok fazla, tarihi geçmişi çok fazla… Türk Hava Yolları’nın İstanbul’dan 269 noktaya direkt uçuşu var. Bu çok büyük bir avantaj. Kongre merkezlerimiz son yıllarda yapıldığı için yeni ve son teknolojide altyapıya sahip. Bunun yanında çok sayıda toplantı otelimiz var. Yani salon kapasitemiz çok yüksek. Konaklama kapasitemiz yeterli. Organizasyon yapan şirketlerin hizmet kalitesi çok yüksek. Toplantı servis sağlayıcısı firmaların hizmet kaliteleri çok üst düzeyde. MICE sektörü açısından bakınca Türkiye çok cazip bir ülke.

 

Pekiyi, sektörde Türk firmalarının çapı uluslararası düzeye göre daha mı küçük kalıyor?

Hiç küçük kaldığını düşünmüyorum. Gayet iyi şirketlerimiz var. Organizasyon planlama konusunda. Destinasyon pazarlaması doğru yapıldığı takdirde bu işler çok daha güzel ilerler. Bunu doğru yapamadığımızdan dolayı buradaki firmalar da doğal olarak zorlanıyor.

 

Sektörünüz adına eksik gördüğünüz neler var?

Tabii eksikler var. Yapılması gereken çok şey var. Başta ülke olarak şu anki dış algımızın iyi olmadığını düşünüyorum. Güvenlik konusunda bir sorun var. Güvenli olmayan yerlere kongre delegeleri gitmek istemiyorlar. İkincisi siyaset olarak kötü bir algı var. Son yıllarda bazı mekânlarda alkolün yasaklanması dış basında çok ses getirdi. Bu ve benzeri uygulamalar hep negatif algı yaratıyor. Ama en büyük eksiğimiz pazarlamada. Destinasyon pazarlaması diye bir kavram var. Mesela Barselona, Viyana, Paris gibi şehirler destinasyon pazarlamasını çok güzel yapıyorlar. Türkiye’de çok ürün var, ama pazarlayamadıktan sonra bir değeri yok. Bu ürünü siz biliyorsunuz, ben biliyorum ama yurtdışındaki insanlar bilmiyor. Ürünü de doğru pazarlamak lazım. Bir de uzmanlığa önem vermek lazım. Bizim uzmanlığımız MICE üzerine. MICE hakikaten çok uzmanlık isteyen bir iş. Bu konuda devletin sektör profesyonelleriyle bir araya gelerek hazırlayacağı ciddi stratejik planlara ihtiyaç var. Bunun için ayrıca çok ciddi bir bütçe hazırlanması gerekiyor. Türkiye bunu yaparsa MICE endüstrisinde çok ileri gider. İstanbul da, Antalya da çok ileri gider.

 

MICE sektörü konusunda Kültür ve Turizm Bakanlığı net bir bakış açısına sahip mi?

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndaki herkes iyi niyetle bir şeyler yapmaya çalışıyor ama dediğim gibi bu bir uzmanlık işi. Tanıtma Genel Müdürlüğü’nün çok çabaları var. Fuarlara katılmaya çalışıyorlar. Aslında sadece Kültür ve Turizm Bakanlığı ile olacak bir şey değil. Sektör paydaşları olarak TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği), TUROB (Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği), TYD (Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği) gibi bütün derneklerin bir araya geleceği ortak akılla hareket etmek lazım. Tabii, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın içinde MICE ile ilgili bir birim olması da lazım.

 

MICE sektörünün Türk ekonomisindeki yerini ve katkısını konuşacak olursak neler söyleyebilirsiniz?

Türkiye’de MICE endüstrisi ile ilgili daha önce hiçbir anket çalışması yoktu, biz geçen sene 800 firmanın katıldığı Türkiye MICE endüstrisinin Pazar hacmini ortaya çıkarmayı hedefleyen ilk anket çalışmasını yaptık. Bu sene ikincisini yapıyoruz. Türkiye MICE endüstrisine hizmet sunan 3.500 şirkete soruları gönderdik. Bu çalışmayı Türkiye İstatistik Kurumu ile birlikte yapıyoruz. Bu sene anketin iki sorusu var. İlki 2015’te yaşanan 6 ay hükümetsiz yaşanan sürecin, terör olaylarının, Suriye konusunun ve Ankara patlamasının kaç tane kongre etkinliğinin iptaline sebep olduğu ve bunun cirosal boyutunun ne olduğu şeklinde. İkinci sorumuzda, 2016 yılında konfirme olmuş olan kongre, toplantı, etkinlik sayıları ve ciroları. Şimdi bu çalışmayı tamamlamaya çalışıyoruz.

 

Sektör ölçeğinde ciro beklentiniz nedir? Bu anlamda 2016 yılını nasıl görüyorsunuz?

2015 genel anlamda bir seçim yılı oldu. Geçen sene hem MICE endüstrisi hem turizm sektörü güvenlik sorunundan etkilendi. İptaller oldu. Güvenlik ve huzur sadece Türkiye için değil bütün dünyada çok önemli bir konu. Yaşanan terör olayları turizmde kayıplara yol açtı. Genel olarak 2015 yılı turizm açısından çok parlak geçmedi. Ancak Kongre ve etkinlik turizmi ile 2016 yılında kaybın telafi edilebileceğini ön görüyoruz. 2016 ve sonrası için umutluyuz.