RÖPORTAJ — 2 Mart 2016 at 21:52

BİLEN HAVACILIK GENEL MÜDÜR YARDIMCISI TOLGA AŞAN: TÜRKMEN HAVACILIK DÜNYADA SES GETİRECEK!

IMG_1958

 

Bilen Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Tolga Aşan; “Sahip olduğumuz tüm birikimi, tecrübeyi buraya yansıtıp yol almak istiyoruz. Bununla ilgili gerekli kadroyu kurduk. Hedefimiz; Türkmen Havacılık çatısı altında uçak sayımızı artırarak, işimizi, başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada ses getirecek bir boyuta taşımak” dedi.

 

 

Son 10 yılda büyük bir ivme kazanan havacılık sektörü, 3. Havalimanı projesiyle rekabet gücünü kürsel çapta da artıracak görünüyor. Bu hızlı gelişim sektör içindeki hareketliliği de hızlandırıyor. Bu gelişim sürecinde atılım yapan firmalardan biri de Bilen Havacılık. Geçtiğimiz yıl Türkmen Havacılık’ı tüm varlıklarıyla satın alan şirket, böylelikle mevcut hizmetlerine uçak işletmeciliğini de katmış oldu. Genel Müdür Yardımcısı Tolga Aşan ile Bilen Havacılık’ın hedeflerini konuştuk

 

Bilen Havacılık hakkında bilgi edinerek söyleşiye başlayalım…

Bilen Havacılık 1995’te kurulan bir şirket. Faaliyet konusu; havayolları temsil, gözetim ve havacılık hizmetleridir. Uçuş işlemleri kapsamında yurtdışından Türkiye’ye gelen yabancı havayollarını yurtiçindeki resmi mercilere karşı elimizdeki yetki belgesiyle temsil ediyoruz. Gözetim hizmeti kapsamında; kendi personelimiz, uçağın inişinden kalkışına kadar olan periyotta yapılan bütün işlemlerin hizmet verilen havayolunun kalite standartlarında gerçekleştirilmesi adına üçüncü taraf servis sağlayıcılar diye adlandırdığımız yer hizmeti şirketi, yakıt şirketi, ikram şirketi gibi kuruluşları gözlemliyor, gözetliyor, denetliyor ve operasyonun havayolunun istediği şekilde olmasını sağlıyor. Temsilcilik yetki belgesi bizde olan havayollarının uçuş izinlerini almak, ihtiyaç halinde tarifeli uçan havayolu şirketinin Türkiye’deki ofislerini açmak, bilet satışlarını gerçekleştirmek, kargo satışlarını gerçekleştirmek de geniş hizmet yelpazemizde bulunuyor. Biz bu şirketi 2007 senesinde satın aldık. Biz aldığımızda oldukça atıl ama temiz ve lisansı olan bir şirketti. O dönemde sadece Atatürk Havalimanı’nda hizmet verebilme yetkisine sahipti. Şu an Türkiye’deki 24 tane havaalanında Bilen Havacılık’ın temsil, gözetim ve havacılık hizmetleri verme yetkisi var.

 

Bilen Havacılık Grup bünyesinde; Bilen Havacılık Hizmetleri, Türkmen Havacılık ve Ulaşım Hizmetleri, AviaExpert Eksper Havacılık ve Kargo Hizmetleri, Bildays Turizm ve Acenta Hizmetleri, Alaçatı Marina Palace Otelcilik Hizmetleri faaliyet gösteriyor.

 

Türkiye içindeki ve dışındaki yapılanmanız nasıl?

Türkiye’yi coğrafi bölgelere ayırdık. Ankara, Antalya, Dalaman, Bodrum, İzmir ve İstanbul’da hem Sabiha Gökçen hem de Atatürk hava meydanlarında ana istasyonlarımız bulunuyor. Diğer meydanlara bu ana istasyonlardan hizmet götürüyoruz. Mesela; Konya’ya bir uçak gelecekse Ankara’dan bir arkadaşımızı oraya gönderiyoruz, Gazipaşa’ya bir uçak gelecekse Antalya’dan birini gönderiyoruz. Bu şekilde hizmet desteği sağlıyoruz. Bu saydığım meydanların dışında ofis açıp 24 saat operasyon yapmanızı gerektirecek uçuş ya da durum olmuyor. Ancak bize talep geldiği zaman değerlendiriyoruz. Ankara ve İstanbul’da OCC (operations control center) dediğimiz operasyon kontrol merkezlerimiz var. İşimizin komuta merkezleridir bunlar. Gelen uçakların bilgileri önce bu merkezlerde toplanır. Ondan sonra hizmetleri sunacak alt birime bu bilgiler iletilir. Daha sonra sahadaki arkadaşlarımız o uçakla ilgili işleri gerçekleştiriyorlar.

 

Biz şirket politikası olarak; bu şirketi satın aldıktan sonra hizmet kapsamını genişletmek adına mevcut hizmetlerin yanına uçuş operasyon hizmetlerini ekledik. Uçuş operasyon hizmetleri de Türkiye’de özel uçak sahibi olan işadamlarına veya kuruluşlara sunuluyor. Normalde bir işadamının uçağı da aynı havayollarının uçağı gibi işlemlere ihtiyaç duyuyor uçuş yapabilmek için. Ama işadamları ya da kuruluşlar bu konuda yatırım yapıp, bu işlemleri yapabilecek bir ofis açmak ve personel istihdam etmek istemiyorlar. Bunu bizim gibi servis sağlayıcılardan alıyorlar. Bunu da sivil havacılık lisansı ile yapabiliyorsunuz. Bununla ilgili çok sayıda teknik personelçalıştırmak zorundasınız. Hepsinin lisansları var. Her sene iki kere imtihana giriyorlar. Sürekli kontrollerden geçiyorlar. Müşterimiz olan kişi veya kuruluşların uçakları Türkiye dışına bir uçacağı zaman gideceği yerde, bizim gibi servis sağlayıcıları buluyor ve gerekli anlaşmaları yaparak istenen hizmeti sağlıyoruz.

 

Yurtdışından kaç şirkete Türkiye’de bu temsil, gözetim ve havacılık hizmetini veriyorsunuz?

160’tan fazla yabancı şirkete hizmet veriyoruz. Tabii bunun içinde özel uçaklar var, havayolları vs. var. Türkiye içinde de şu an 23 uçağa hizmet veriyoruz. Bu 23 uçağın yaklaşık 16-17 tanesi şirket bünyesindedir. Bunlar arasında çok büyük holdingler var. Sağlık Bakanlığı’nın ambulans operasyonlarını da biz yürütüyoruz.

 

Helikopter konusunda bir faaliyetiniz var mı?

Helikopter konusunda hizmetimiz az. Olan hizmet de sadece İstanbul ile sınırlıdır. Helikopter hizmeti Türkiye’de zahmetli bir iştir. Çok da fizibıl değil ayrıca. Uçak kadar güvenli görünmüyor ve yurtdışındaki imkanlar Türkiye’de mevcut değil. Helikopterler her yere inemiyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden izin alınması gerekiyor. Çok fazla kriter var. Bugün birçok gökdelenin tepesinde helikopter pisti bulunmasına karşın bu kriterlere uygun bulunmadığından helikopterler inemez. O yüzden bizde helikopter hizmeti sınırlı. Talep olduğunda çözüm ortaklarımız aracılığıyla hizmet veriyoruz.

 

Siz havacılıktaki faaliyetlerinizi Türkmen Havacılık’ı satın alarak taçlandırdınız. Bu konuda neler söyleyebilirsiniz?

Havacılık faaliyetlerimizin gelişiminde son noktayı koymamız gerekiyordu. Bizim havacılıkta geldiğimiz son nokta uçak işletmeciliğidir. Uçak sahibi olup kendi uçağımızı işletmekten bahsediyorum. Köprünün öbür tarafına geçmek yani.. Bunu 1-2 senedir planlıyorduk. Uygun fırsat bekliyorduk. 2015 yazında böyle bir fırsat doğdu. Türkmen Holding ile görüşmelere başladık. 2-3 aylık görüşme sürecinin sonunda anlaşmaya vardık. Onların sahip olduğu Türkmen Havacılık A.Ş.’yi bütün hissesi, bütün mal varlığı ve uçağıyla satın aldık ve Bilen Havacılık bünyesine kattık. Türkmen Havacılık’ı satın almamızdaki amaç Türkiye’deki özel havacılığın gelişimindeki yerimizi alabilmekti. Yeni uçak sahibi olmak isteyen ya da halihazırda uçak sahibi olup, iyi hizmet arayışında olan kişi ve kuruluşlar var. Bizde hem şirket olarak hem de şirketin üst düzey çalışanları ve hissedarları olarak 20-25 senedir havacılık tecrübesine sahibiz. Bu birikimi sektörde kullanalım istedik. Çünkü iş yaparken gözlemlediğimiz bir memnuniyetsizlik var. Şimdi biz bunu ortadan kaldırabileceğimizi düşünüyoruz. Bununla ilgili altyapıyı hazırladı arkadaşlarımız. Artık yavaş yavaş pazarlamasına başladık işin. Tanıtım ve pazarlama yapacağız. Tabii ki zor bir süreç.. Çünkü güvene dayalı bir iş. Öncelikli rüştümüzü ispat etmemiz lazım. Bundan önce yaptığımız işlerde de kademe kademe ilerledik. Bunda da acelemiz yok. Sahip olduğumuz tüm birikimi, tecrübeyi buraya yansıtıp yol almak istiyoruz. Bununla ilgili gerekli kadroyu kurduk. Hedefimiz; Türkmen Havacılık çatısı altında kaç tane uçak alabilirsek alıp, işimizi, başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada ses getirecek bir boyuta taşımak. Bunun dünyada çok güzel örnekleri var. Aynı modeli Türkiye’de uygulamaya çalışacağız.

 

Bu noktada Türkmen Havacılık’ın sunduğu hizmetleri de konuşalım…

Türkmen Havacılık, 2008 yılından bu yana İstanbul Atatürk Havalimanı merkezli hava taksi ve uçuş hizmetleri alanında faaliyet göstermektedir. Filosunda hali hazırda Learjet60XR tipinde 2008 model 7 kişilik uçağı bulunan şirket, 2015 yılı Aralık ayından bu yana Bilen Havacılık Grup bünyesine girmiş ve bu birliktelik sonrası faaliyetlerine uçuş kiralama ve organizasyon hizmetlerinin yanı sıra uçak işletmeciliğini de eklemiştir. Grup bünyesinde hali hazırda bulunan uçuş operasyon, yer hizmetleri, uçuş destek hizmetleri ile uçuş kiralama ve uçak işletme konusunda müşterilerin tüm ihtiyaçlarına kendi bünyesinde hizmet verebilme kabiliyetine sahiptir.

 

Bundan sonraki hedefiniz nedir orta ve uzun vadede?

Filo kurmaya gayret göstereceğiz. 2016 sonuna kadar filoyu 3 uçağa kadar çıkarmayı hedefliyoruz. Altyapıyı ona göre kurduk. 2016’dan sonra da bu sayıyı kademeli olarak artıracağız. Filomuzun genişliği sayesinde bize hizmet sağlayan alt tedarikçilerimizden kazanç elde edeceğiz ki dünyadaki model de bu zaten. Ama bunu yapabilmek için yeterli tecrübeniz ve yurtdışında özellikle bu servis sağlayıcılar nezdinde yeterli itibarınız olması gerekiyor. Bizim operasyon sürecinden gelen bir derinliğimiz var. İkincisi, Türkiye’de altyapınızın çok iyi kurulması gerekiyor ki o da bizde var. Bunları bir araya getirdiğimiz zaman geriye bir tek vizyon kalıyor. O vizyonu da ortaya koyduk zaten.

 

Bu hedeflere ulaşmak için nasıl bir insan kaynağına sahipsiniz?

O konuda biraz şikayetçiyiz.. Havacılık konusunda eğitim, Türkiye’de hiç yeterli değil maalesef. Biz yetişmiş eleman bulmakta çok zorluk çekiyoruz. Çalışanlarımızın birçoğu kendi yetiştirdiğimiz arkadaşlarımızdır.

 

Yurtdışı ile mukayese edecek olursak, uçak kiralama ücretleri Türkiye’de ne durumda?

Ücret olarak iyiyiz ama potansiyel olarak gerideyiz. Daha yeni yeni işleri geliştiriyoruz ama ilerisi için önü açık.

 

Siz, insanları uçak sahibi yapma ile ilgili de faaliyet gösteriyorsunuz…

Evet, o konuda danışmanlık hizmetleri veriyoruz.

 

İkinci el piyasası nasıl Türkiye’de?

Çok el değiştirme oluyor. Artık Türkiye’de de bu sektör oturdu. Çünkü uçak sahibi olan kişi ve kuruluş sayısı artınca ikinci el pazarı da oluşmaya başladı. Eskiden böyle bir pazardan söz etmek söz konusu değildi. Ama son 2-3 senedir böyle bir pazar var Türkiye’de artık. Bu da bir ihtiyaçtı aslında. Biz de bu konuda gelen talepler doğrultusunda doğru insanla doğru uçağı eşleştirmeye çalışıyoruz. Çünkü biz şuna inanıyoruz; uçak almak için size danışan insanlar sizden memnun kalırsa, çevresindeki insanlara sizi anlatacaktır. Biz o gözle bakıyoruz.

 

Sıfır uçakların Türkiye’de pazarlanması ile ilgili faaliyetiniz…

Bu işi yapabilmeniz için uçak üreticilerinin distribütörü olmanız en doğru yoldur. Biz konumumuz ve firmamızın prestiji gereği aracılık yapmayı sevmeyiz bu konuda, istemeyiz de. Ama doğrusu isim yapmış bir uçak üreticisinin Türkiye satış temsilcisi olmak istiyoruz. Bu konuda fırsatları değerlendirmeyi düşünüyoruz.

 

Bilen Havacılık, 2015’i nasıl kapattı? 2016 ile ilgili hedef ve öngörüleri neler?

2015’i, Türkmen Havacılık satın alınması dolayısıyla çok güzel kapattık. Cirosal anlamda beklentilerimizin yüzde 20 üstündeyiz. 2016’da cirosal olarak 2015’i yakalayabilir miyiz? Bilemiyoruz. Çünkü yaz trafiğinin büyük bir kısmı Rus pazarıydı. Özellikle charter uçaklarda ve özel uçaklarda Rus pazarını yadsıyamayacağımız bir gerçek. Onun yerine koyabileceğimiz hiçbir şeyimiz yok maalesef. İran’dan bahsediliyor ama İran’da bir tane bile özel uçak yok.

 

İran ile ilgili araştırmanız var mı?

Evet, var. İran ile ilgili birkaç tane konferansa katılıyoruz. Bununla ilgili rezervasyonumuzu yaptık. Orada belki büyük gruplardan biriyle ortaklığımız olabilir. Ülkemizde sunduğumuz havacılık hizmetlerinin benzerini orada vermek isteyen bir grup var. Tabii lokal bir ortak olmadan İran gibi bir pazara tek başına girmeyiz.

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde var mısınız?

Birleşik Arap Emirlikleri’nde bir tane şirketimiz var. Oradaki şirketi kurma amacımız da yurtdışındaki ticaretimizi biraz daha yaygın, biraz daha rahat yapabilmekti. Çünkü bazı uçak alım satımlarında, kiralamalarında vs. özellikle Ortadoğu’dan yaptığımız işlemlerde Dubai firmaları daha ön plana çıkıyor. Bir rekabet var. Oradaki şirketimizin varlığı o rekabetin içine girmemizi sağlıyor. Bunda da bayağı bir başarı elde ettik.