RÖPORTAJ — 3 Mart 2016 at 17:45

KARADERİLİ ŞİRKETLER GRUBU YÖNETİM KURULU ÜYESİ ELVAN KARADERİLİ: TERMAL TURİZM’DE İDDİALIYIZ!

IMG_1938

Zengin termal kaynaklara sahip Türkiye’nin termal sağlık turizmindekipotansiyelini yeterince değerlendiremediğini vurgulayan Karaderili Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Elvan Karaderili, sektörde “Sağlığın kaynağına inerek, turizmin zirvesine çıkmak” sloganıyla iddialı olduklarını söyledi.

 

Turizm sektörü son dönemdeki sıkıntılardan çıkış yolunu ararken Karaderili Şirketler Grubu bu sıkıntıları yaşamayacağı termal sağlık turizmine yönelmiş. Otelcilik, devre mülk ve devre tatil gibi alanlardaki 20 yıllık tecrübesiyle yola çıkan Karaderili Grup termal turizme yatırım yapmanın meyvesini toplamaya başlamış. Biz de Karaderili Grup’un sektördeki hedeflerini ve yatırımlarını Yönetim Kurulu Üyesi Elvan Karaderili ile konuştuk.

 

Karaderili Grubu olarak turizm sektöründe daha çok termal sağlıkta yer alıyorsunuz. Sektöre girişiniz de termal sağlıkta mı başladı?

Biz turizm sektörüne sağlık tesisi yatırımıyla başlamadık. İlk adımı devre tatilde attık. Pazarlama firması olarak çalışıyorduk. Daha sonradan baktık ki tesislerini pazarladığımız firmalar bizim istediklerimizi müşterilerine veremiyor. Sonrasında kendi tesisimizi kurmaya karar verdik. 1997 yılında Kuşadası’nda HLC Resort’un (Holiday Leisure Club) inşaatına başladık. Tesisi 1999’da açtık. Tesis 100 dönüm arazi üzerine kurulu, 1.500 yataklı34 apartla hizmet vermeye başladı. Bu projeyi eşimin hayalleri ve benim de desteğimle gerçekleştirdik. Daha sonra projeye oteli dahil ettik ve etap etap2006’ya kadar inşaata devam ettik. İkinci yatırımımızı Bodrum Akçabük’te Mio Bianco Resort ile yaptık. 2007’de aldığımız bu oteli tamamen yenileyerek 2008’de hizmete açtık.

 

Pekiyi, termal sağlıkta faaliyetiniz ne zaman başladı?

İlk termal yatırımımız, işletmesini 49 yıllığına devir aldığımız Kütahya Emet’teki Emet Thermal Resort & Spa oldu. Tesise birçok yenilik ve ilaveler kattık. Otelde 83 standart ve 4 suit odaya ek olarak 36 aile suiti bulunuyor. Otelin her odasında katkısız şifalı termal suyunu küvetli banyosunda kullanabiliyorsunuz. Yedi havuzu bulunan tesisin suları deri hastalıklarına, mide rahatsızlıklarına ve romatizmaya iyi geliyor. Gerek doğası, gerekse termal suyunun faydalarıyla Türkiye’nin örnek tesisleri arasına girdi.

 

Aslında Türkiye, termal su kaynakları açısından Avrupa’da birinci, dünya’da yedinci sırada yer alıyor. Ancak ülkemizde geleneksel anlayıştan dolayı, termal sular sadece hastalık geldiğinde hatırlanmıştır. Termal kaynakların hastalık öncesi bağışıklık sistemini koruyucu bir unsur olarak da değerlendirilmesi gerekiyor. Biz bu alanda “Sağlığın kaynağına inerek, turizmin zirvesine çıkmak” parolasıyla yatırım yapıyoruz.

 

Emet’te nasıl bir ekiple hizmet veriyorsunuz? Uzman kadroyla verilen bir sağlık hizmeti söz konusu mu?

Emet’teki personelimiz doğal su ile iç içe yaşamış, bu suyun iyileştirme gücünü bilen yörenin insanlarıdır. Ama tıbbi olarak hizmet verilmiyor. Öte yandan tesisi büyüterek bölgede ciddi bir istihdam sağlamış olduk. Çünkü bizden evvel pek doğru işletilememiş.

 

Devre tatil ve devre mülk sistemi var mı bu tesiste?

Devre mülk ve devre tatil olarak pazarlanıyor. RCI zincirinin üyesiyiz. RCI ile yaptığımız çalışmayla ilk defa termal tesisler arasında değişim imkanını müşterilerimize sunduk. Bu değişim olanağı ile müşterilerimiz diğer termal tesislerde de tatil yapabiliyor.

 

Toplam bu değişim içerisinde kaç tesisi var?

Türkiye’de termal olarak 30’un üzerindedir. Dünyada ise 1.700 civarında var değişim içinde olan.

 

Pekiyi, değişim yapılırken ekstra bir ödeme yapılıyor mu?

Tesisler arasında 125 TL değişim ücretimiz var. Devre tatil hakkınızı başka bir tesiste kullanmak istediğinizde tabii gitmek istediğiniz tesisin koşullarına uyarak değişim yapabiliyorsunuz.

 

Şu anda devam eden projelerinizi konuşalım biraz da…

Emet Thermal Resort & Spa tesisini devraldıktan sonra da bizim hayalimiz kendi tesisimizi yapmaktı. İstanbul’da böyle bir otel düşüncemiz olsa da buna imkan bulamadık. Sonunda 3. Köprü sayesinde İstanbul’a neredeyse 45 dakikalık mesafede, doğası ve termal sularıyla çok güzel bir yer olan Yalova’da yatırım kararı aldık. Termal Otel, Devre mülk ve Spa Merkezi konseptindeki tesis Yalova’nın Termal İlçesi’ne bağlı Akköy’de 3 etap şeklinde projelendirildi. Devre mülklerin hepsi 1 oda 1 salon. Villa projemiz de var. Bunun dışında otelin içinde 12 adet kral dairesi ve bir adet de devlet büyüklerini ağırlamak için 2 bin metrekarelik süit yapılacak.

 

Şu anda proje hangi seviyede?

Satışlarımız devam ediyor. İlk etabı da 2015 Haziran ayında devre mülk üyelerine hizmet vermeye başladı. Devre mülk olarak orada 124 bağımsız ünite var. Ayrıca otelin içinde devre mülk olarak pazarlayacağımız yaklaşık 300 adet odamız olacak. Devre mülk satın alan müşterilerimiz otelin hamamından, saunasından ve diğer imkanlarından yararlanabilecekler. Yalova Termal Palace bizim vizyon projemizdir. 55 milyon Euro’luk bir yatırımdan söz ediyoruz.

 

Devre mülke ve devre tatile Türk insanının bugünkü ilgisi nedir?

Devre tatilde sadece sertifika veriliyor, devre mülkte ise tapu veriyoruz. Ve bu doğru anlatıldığında çok cazip geliyor. Çünkü bugün bir yazlık ev aldığınızda maksimum iki hafta kullanıyorsunuz. Ondan sonra bakımıyla ilgileniyorsunuz. Devre mülkte satın aldığınız yazlık ev dünyada birçok yerin kapısını açıyor. RCI’ın sunduğu değişim hizmeti sayesinde sadece Yalova Thermal Palace’ta değil Amerika’da, Avrupa’da veya dünyanın herhangi bir yerinde birçok tesiste tatil yapabiliyorsunuz.

 

2.el satış ve kiralamayı da sizler mi yapıyorsunuz?

  1. El satış ve kiralama ile ilgili bir büro kurduk otelin içinde. Daha sonra otel etabı bittiği zaman içeride bir acente olacak ve tamamen birebir müşterilerin talepleriyle ilgilenecek.

 

Yalova Thermal Palace dışında gündeminizde olan başka bir termal yatırım var mı?

Balıkesir Laguna Thermal Resort & Spa tesisimiz 36 adet dairesiyle 2015’te müşterilerine hizmet vermeye başladı. Bu tesisimiz de doğası ve şifalı sularıyla ayrı bir güzel.

 

Bundan sonraki yol haritanızda neler var?

Şu anda en büyük yatırımımız olan Yalova Thermal Palace’ın diğer etap inşaatı sürüyor. Yakında Mio Bianco Resort otelimizin yanında 5 yıldızlı Mio Mare Resort otelinin temelini atıyoruz. Ayrıca İstanbul’da bir şehir otelimizin olmasını çok istiyoruz. Herhalde Avrupa Yakasında olacak. Bununla ilgili araştırmamız sürüyor. Doğru yer karşımıza çıktığında hemen değerlendirmek istiyoruz. Tabii bunun için var olan bir binayı dönüştürebiliriz ya da sıfırdan da yapabiliriz. Aslında hayalimiz sıfırdan yapmak.

 

Sektörde yetişmiş insan gücü ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Türkiye’de oteller Mayıs’ta açılır, Ekim’de kapanır. Dolayısıyla bu aylarda öğrencilerin, staj yapanların ve diğer çalışanların bir kısmı sektörde kalabiliyor. Ama geçiş yapma, para kazanma, güzel bir ortamda bulunma bazında ilerledikleri için kaliteli bir istihdam oluşmuyor. Ege’de çoğu otelimiz 12 ay açık değil. Açık olanlar şehir otelleri ve termal oteller. O yüzden biz de termale yönlendik. Kaliteli personel bulmak çok zor. Bulduğunuzda da 12 ay istihdam etmekte zorlanıyorsunuz.

 

2015 grubunuz açısından nasıl bir yıl oldu? 2016’dan neler bekliyorsunuz?

2015 bizim için güzel bir yıldı. Yalova Termal Palace’ın ilk etabını açtık. Müşterilerimizi ağırlamaya başladık. Otellerimiz doluydu. Pazarlamamız başarılı yürüdü. Tabii ki zorlandığımız zamanlar oldu ama ciro hedefimizi tutturduk. Ancak karlılık hedefimizi tutturamadık. Projelerimizi devam ettiriyoruz. Bu projeler bittiği ölçüde 2016’da karlılığımızı da arttıracağımızı düşünüyoruz.