RÖPORTAJ — 5 Nisan 2016 at 18:51

İSTANBUL TİCARET ODASI BAŞKANI İBRAHİM ÇAĞLAR: SERMAYE ÜRETİME DÖNÜŞMEZSE TALEP ARTMAZ!

res6

 

Bugünkü finans sisteminin dünyada yaşanan güven sorununa bağlı talep daralmasını çözemediğini belirten İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, negatif faiz gibi yöntemlerle sorunlara çare bulunamayacağını söyledi. Çağlar, dünya finans sistemindeki problemlerin ancak finans sisteminin, reel sektöre uygun şekilde dizayn etmekle giderilebileceğini dile getirdi.

 

Mart ayı Oda Meclis toplantısında konuşan İTO Başkanı İbrahim Çağlar, 3. Köprünün iki ayağının birbirine bağlandığını hatırlattı. İbrahim Çağlar, dünyanın en geniş köprüsüne ev sahipliği yapıyor olmanın keyfini yaşadıklarını belirterek, köprünün hayırlar, uğurlar getirmesini diledi. Çağlar konuşmasına, yılın üçüncü çeyreğinde dünya ekonomisinin genel durumunu değerlendirerek devam etti. Dünya ekonomisinde dalgalı seyrin hâlâ devam ettiğini vurgulayan Çağlar, bunun nedeninin güven eksikliğinden kaynaklandığına işaret etti.

 

Çağlar, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkması gündemde. 23 Haziran’da bu konuda referandum olacak. Amerika’daki ekonomi tartışmalarına şimdi de seçim tartışmaları eklendi. Petrol fiyatları ise birkaç haftadır35 dolarların üzerine tutunmuş olsa da petrol üreticisi ülkeler için ekonomik daralma devam ediyor. Geçen hafta Brezilya 2015 yılında yüzde 3.8 küçüldüğünü açıkladı. Temelde küresel piyasalarda hâlâ şu sorun var: Güven bunalımı. Talep bu nedenle artmıyor.”

 

En son yapılan G20 toplantısında “Helikopter Para Politikası” denilen bir teşvik politikasının önerildiğini anlatan Çağlar, bu sistemin, insanların hesabına doğrudan para yatırarak, havadan para saçarak ekonomiyi canlandırma esasına dayandığını söyledi. Çağlar, “Gelinen nokta bu. Soruyorum o zaman, neye yaradı bu çetrefilli finans sistemi?” şeklinde konuştu.

 

Bu tür önerilerle ve negatif faiz gibi yöntemlerle sorunların çözülemeyeceğini vurgulayan Çağlar, çarenin finans sistemini, reel sektöre uygun şekilde dizayn etmekten geçtiğini belirtti. Çağlar, şöyle devam etti: “Bunun en basit yollarından biri de proje finansman ortaklığı sistemini fonlamanın merkezine taşımak. Faize dayalı, hatta faizin faizine dayalı, hesaplanamayan riskler içeren ve sonunda hiçbir reel değere dönüşmeyen sanal yatırım araçları, dünyaya tahminlerden pahalıya patladı. Kâğıt üzerinde büyüyen rakamlar, sonunda milyonlarca kişinin işsiz ve evsiz kalmasına neden oldu. Bu yüzdendir ki dünyada İslami finans sistemi son 15 yıldır senelik yüzde 10’un üzerinde büyüme kaydediyor. Londra, bu işin merkez üssü olmak için çalışıyor. Bu çıkış yolunun içinde üretim, istihdam artışı, reel ekonomi olmak zorunda. İşte kâr-zarar ortaklığı sistemi bu unsurların hepsine sahip.”

 

İslami finans sisteminde, ekonomiye dönüşmeyen faiz gelirlerinin, nereye harcandığı belli olmayan sermayenin söz konusu olmadığının altını çizen İbrahim Çağlar, “Hem riskin hem de rızkın paylaşıldığı, sermayenin reel mal ve hizmetlere, istihdama ve üretime dönüştüğü bir ekonomi anlayışından bahsediyoruz. Geçtiğimiz haftalarda ülkemizde bu konuda güzel bir adım da atıldı. Yönetim Kurulu üyelerimizden Öztürk Oran başkanlığında Vakıf Katılım kuruldu” dedi.

 

Son dönemde özellikle bankaların yeni kredi açmaya ve limitleri kullandırmaya sıcak yaklaşmadıklarını anlatan Çağlar, şöyle devam etti: “Diğer taraftan çekte hapis cezasının kalkmasıyla çekin itibarı da oldukça zedelendi. Komşu ülkelerdeki sıkıntılar dışarıdan gelen nakit akışını bozdu. Böyle olunca KOBİ ne yapsın? Sonra ‘neden ülkemizdeki KOBİ’lerin yüzde 57’si 10 yıl içinde kapanıyor’ diye merak ediyoruz.”

 

Dış pazarlar konusunda ülke olarak topyekun bir çaba içerisine girildiğini hatırlatan Çağlar, pazar arayışları hakkında da şu bilgiyi verdi: “Bu bağlamda, Rusya ile turizm ve ticaret ilişkilerimizin yeniden geliştirilmesi için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak Rusya’ya ziyaret organize etmeye çalışıyoruz. Yeni dünyada ‘esneklik modeli’ni uygulamadan var olmak hayli zorlaştı. Öte yandan Sayın Cumhurbaşkanımızla, kalabalık bir iş adamı heyeti olarak önce Güney Amerika’ya gittik. Geçtiğimiz ay sonu da Batı Afrika’da kapsamlı bir diplomatik ve ticari ziyareti birlikte gerçekleştirdik. Bugün hep birlikte bu yanlışı düzeltmek için çalışıyoruz. Daha önce etkin olarak var olamadığımız bu kıtada artık önemli bir dış aktör olmanın peşindeyiz. TİKA ile birlikte TÜRKMEK projesini yürütüyoruz. Oradaki gençleri ülkemizde ağırlayıp, mesleki eğitim veriyoruz. Böylelikle Türk yatırımcısının Afrika’daki bağlantı sorununa ve eleman ihtiyacına çözüm üretiyoruz. Bugüne kadar aşağı yukarı 1.000 gence bu projeyle birlikte eğitim verdik. Yatırım fırsatlarını şimdiden değerlendirmek gerek.”

 

Şubat ayında açıklanan rakamlara göre Türkiye’nin geçen yıl tam 15.6 milyar dolar doğrudan yabancı yatırım çektiğini anımsatan Çağlar, “Credit Suisse de geçtiğimiz günlerde Türkiye’deki tahvillere yönelme çağrısı yaptı. Demek ki Türk ticareti dünyada olumlu bir algıya, itibara sahip. Bunu çok daha fazla kullanmak bizlere düşüyor” şeklinde konuştu.

 

İstanbul Ticaret Odası’nın da bu çaba doğrultusunda, Türkiye markalarını dünya çapında daha çok duyurmak için çalıştığını vurgulayan Çağlar, gayrimenkul sektörü için Fransa’nın Cannes şehrine dev bir çıkarma yapacaklarını söyledi. Çağlar, bugüne kadarki en geniş katılımla, 700 metrekarelik bir alanda, Yaşayan İstanbul Maketi’ni Mipim Fuarı’nda en üst seviyede tanıtacaklarını hatırlattı.

 

18 Mart Çanakkale Şehitler Günü’ne değinen İbrahim Çağlar, şehitleri bir gün değil her gün şükranla, rahmetle andıklarını söyledi. Çağlar, bu kapsamda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin başlatacağı kampanya ile ilgili şu bilgiyi verdi: “Şimdi yaraları sarma zamanıdır. Şehit yakınları, Güneydoğu’da terör mağduru vatandaşlarımız ve Bayırbucak Türkmenleriyle birlikte ülkemizdeki Suriyeli kardeşlerimize destek olmak için adım atıyoruz. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği çatısı altında sizlerin de katkısı ve gayretleriyle bu desteğin bir çığ gibi artacağına inanıyorum. Zira şunu çok iyi biliyoruz ki, bir yardım eli, bin kardeşlik köprüsü kurar.”

 

Cemile Sultan Korusu’nda bir etkinlikle Kadınlar Günü’nü kutladıklarını hatırlatan Çağlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili olarak da şu mesajı verdi: “Annelerimizin, eşlerimizin, evlatlarımızın, tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü yürekten kutluyorum. Kadına, çocuğa ve yaşlıya şiddetin önlenmesi için geliştirilen tüm fikir, proje ve kampanyaların destekçisiyiz.”

 

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Çağlar, İstanbul’un dünya gayrimenkul pazarındaki özel konumu hakkında ise şunları söyledi: “1 milyon dolarla dünyanın merkezi şehirlerindeki en prestijli noktalarda en fazla 40-50 metrekarelik gayrimenkul satın alabilirken, İstanbul’da 94 metrekare satın alabiliyorsunuz. Demek ki bu şehirdeki fiyatlar hâlâ uygun ve yatırımcı için cazip. Nitekim gayrimenkul noktasında önümüzdeki yıllarda en çok gelişecek ilk 10 şehirden biri İstanbul.”