RÖPORTAJ — 1 Mayıs 2016 at 13:01

AGCO TÜRKİYE PAZARLAMA MÜDÜRÜ ÖZLEM AŞÇI ÖZEL: DAHA BÜYÜK HEDEFLERİMİZ VAR!

IMG_2042

 

2008’de başlayan yeniden yapılanma sürecini başarıyla tamamladıklarını ifade eden AGCO Türkiye Pazarlama Müdürü Özlem Aşçı Özel, bugün yüzde 8 ile pazarda 3. Sırada olduklarını ancak hedeflerinin daha büyük olduğunu söyledi.

 

Traktör pazarı sıkıntılı bir yıl olan 2015’te 67 bin adet satışla rekor kırdı. Hareketli sektörde AGCO da Türkiye pazarında Massey Ferguson, Laverda ve Fella markaları ile faaliyet gösteriyor. Biz de AGCO Türkiye Pazarlama Müdürü Özlem Aşçı Özel ile traktör sektöründeki gelişmeleri ve AGCO’nun faaliyetlerini ve hedeflerini konuştuk.

 

Massey Ferguson markası aşina olunan bir marka Türkiye’de. Ancak AGCO için bunu söyleyemiyoruz. Bu noktadan söyleşimize başlayalım isterseniz…

AGCO ismi aslında Türkiye’ye çok tanıdık olan bir isim değildi. AGCO, Massey Ferguson’u da bünyesinde bulunduran ama bunun dışında Valtra, Challenger, Fendt gibi markalara da sahip olan ve sadece tarım alanında faaliyetlerini yürüten, dünyanın ilk 3 tarım firmasından birisi. Merkezi Amerika’da. Biz bölgesel olarak Avrupa ofisleriyle birlikte çalışıyoruz. 2008 yılında AGCO, Türkiye’ye kendisi gelmeye karar veriyor. 2008’e kadar Massey Ferguson’un Türkiye faaliyetleri Uzel firması tarafından lisans haklarıyla yürütülüyordu. 2008 yılında Uzel’deki problemler nedeniyle AGCO kendi satış ofisini kurarak Türkiye’ye geldi. Bu dönem AGCO Türkiye için bir yeniden yapılanma dönemi oldu. Bayi ağı yeniden kuruldu, ürün yelpazesi tamamen yeniden oluşturuldu. 2008’den bu yana çok büyük yol kat ettiğimizi görüyoruz ama Massey Ferguson gibi bir marka için asla bizi tatmin eden bir noktada değiliz. Hala yapacağımız çok şey var. Ulaşmak istediğimiz hedefler büyük.

 

Yurtdışında üretilen ürünlerin tamamını Türkiye pazarına sunabiliyor musunuz?

Birebir zaten öyle bir şansımız olsaydı 2008’deki açığı çok daha kolay kapatırdık ama Türkiye çok özel bir ülke. AGCO’nun da Massey Ferguson’un da dünya çapında pek çok yerde kendi fabrikaları var, ortak çalıştığı partnerleri var. Ama sonuçta Türkiye’deki ürün beklentisi oldukça özel. Özellikle Fransa’daki fabrikamızdan ithal ettiğimiz traktörlerimiz var. Bunun dışında Manisa’da bir üretim tesisimiz var. Burada montajı yapılan ürünlerimiz var. Bizde şu an için AGCO Türkiye bünyesinde 3 farklı marka var. Massey Ferguson bunların içinde en hacim olarak en geniş olanı. Bunun dışında Laverda markasıyla pazara sunduğumuz biçerdöverlerimiz ve Fella markasıyla da çayır biçme ve ot toplama ekipmanlarımız var.

 

Traktör deyip de geçmemek lazım. Fonksiyonel olarak çok gelişti aslında…

Geleneksel küçük aile işletmeleri yanında son dönemde profesyonel çiftçiler ve çiftlikler tarafından artan bir talep ve beklentilerin çok farklılaştığı da bir alan var. Türkiye, aslında pazar olarak 67 bin traktörler satışıyla 2015 yılını kapadı TÜİK rakamlarına göre. Bu çok ciddi bir rakam. Avrupa, Afrika ve Ortadoğu’da böyle bir satış adedi yok. Tabii trendler Türkiye’de de değişiyor. Eskiden 50 beygir gücü traktör, aile tipi çiftlikler için yeterliydi. Bir taraftan beygir gücümüz 65-68 beygir güçleri arasında ama bir taraftan da profesyonel çiftliklerin artmasıyla birlikte daha yüksek beygir gücünde traktöre olan talep de artıyor. Konfor önemli, ancak profesyonel çiftçiler üretim ve satış sonrası maliyetlerini traktörlerini seçerken göz önünde bulunduruyorlar. Aynı zamanda satış sonrası çok önemli. Bizim burada çok önemli farkımız var. Bizim bütün bayilerimiz tamamen 3S yapıdalar. Yani hepsi satış kadar satış sonrası ve servis konusunda da sorumlular.

 

Türkiye’de çiftçilerin alım gücü sınırlı. Bahsettiğiniz ürünleri almak isteyip de alamayan belki de binlerce insan vardır…

Türkiye’de tarımda devlet destekleri önemli bir yere sahip. Ziraat Bankası çok önemli bir oyuncu tarım sektöründe özellikle. Sübvansiyonlu krediler özellikle çiftçilerimizin çok yoğun olarak kullandıkları bir kredilendirme tipi. Biz de traktör modellerimizin hepsini bu kredilerin kullanılabileceği şekilde gerekli testlerini yapıp, herkesin ulaşabileceği hale getirmeye çalışıyoruz. Sadece belli modelleri değil, 400 beygir gücündeki traktörümüzü bile Ziraat Bankası kredilerinden faydalandırılarak çiftçilerimize ulaştırabiliyoruz. Bu şekilde ciddi bir fark yaratmış oluyoruz.

 

Bir de piyasada 2.El traktörler var. Bu konuda neler yapıyorsunuz?

Aslında Türkiye’de 67 bine yakın bir pazardan bahsettik. 2. El traktör pazarına ilişkin kesin bir rakam elimizde yok. Ama bizim öngörümüz; yeni traktör satışlarına yaklaşan 2. El satışlar olduğu yönünde. Bizim bu konuda ana firma olarak yaptığımız bir kampanya yok ama bayilerimizin tamamı aynı zamanda 2. El işi de yapıyorlar. Çünkü bu bizim sektörümüzün olmazsa olmazı.

 

Son dönemde öne çıkan Tarla Günleri Projeniz var. Kapsamı ve hedefi nedir bu çalışmaların?

Tarla Günleri aslında geçen sene proje olarak doğdu. Öncesinde de bayilerimizle yürüttüğümüz çalışmalarımız vardı ama çok lokaldi ve sadece traktör merkezliydi. Traktörlerimizin müşterilerimize gösterilmesi üzerineydi. Biz bunu daha kapsamlı ve daha programlı bir hale getirip, aslında sırf traktör ve tarım makinelerini tanıtmak değil, o bölgedeki diğer paydaşları da bir araya getirip, çiftçilerimize komple bir çözüm imkanı sağlayacak; hem ilgili kişilerden doğrudan bilgi alabilecekleri hem de traktörleri ve tarım makinelerini tarlada bizzat kullanıp karar verecekleri bir etkinlik olsun istedik.  Çeşitli ödüllerimiz, yarışmalarımız, öğle yemeğimiz etkinliği çok keyifli bir gün haline getiriyor. Massey Ferguson Tarla Günleri’nde tarım sektöründe farklı alanlarda faaliyet gösteren 9 farklı iş ortağımız bizimle birlikte katılıyor. Ortak bir çabayla oluşturulan projede ikinci yılımız ama geleneksel hale getirmek istiyoruz.

 

Bu projenin size geri dönüşünü konuşacak olursak neler söyleyebilirsiniz?

Bizim için çok önemli bir tanıtım aktivitesi aslında. İlgiden çok memnunuz. Biz bunu doğrudan satışla ölçmüyoruz. Yeni ürünlerimizi tanıtmak ya da eski Massey Ferguson kullanıcılarına ulaşmak ve yeni ürünlerimizi doğrudan kullandırmak önemli hedefler bizim için. Aynı zamanda çiftçilerimizle konuşma imkanı buluyoruz. Doğrudan bize ulaşabiliyorlar, sorular sorabiliyorlar, bilgi alabiliyorlar. Karşılıklı iletişimin olduğu keyifli bir gün.

 

Peki, bu proje kapsamında eğitimler var mı?

Var. Ürünlerimizi genel olarak ürün uzmanlarımız ile tanıtıyoruz oradaki çiftçilerimize. Ama sadece tanıtımla bitmiyor. Tüm serilerimizin temsilcisi olacak 6 tane traktörümüz var Tarla Günlerinde. Bir operatör yardımıyla isteyen herkes traktörü tarlada istediği ekipmanla deneme imkanı buluyor. Burada traktörün kullanımıyla ilgili bir sorusu varsa anında cevap alma şansı oluyor. Çok sistematik bir eğitim değil ama tanıtımın yanında güzel bir artı oluyor aslında.

 

2015 yılı nasıl bir yıl oldu firmanız açısından?

Bizi şaşırtan bir yıl oldu aslında. Biz 67 bin adet satışı öngörmüyorduk. 55 bin daha olabilir bir rakamdı bizim için. Aslında bakıldığında 2015’te seçimler vardı, ekonomide sıkıntılar vardı. Tabii, Türkiye’de öngörmenin ve planlamanın ne kadar zor olduğunu göstermesi bakımından güzel bir örnektir. Biz satış adetlerimiz açısından memnunuz. Pazar payı açısından yüzde 8’le 3. sıraya yerleştik.

 

2016 yılı için hedefleriniz neler?

Aslında 2015’teki trend devam ediyor. Ocak ve Şubat sonuçları geldi. Adetler oldukça yüksek görülüyor. Ama biz bütçelerimizde biraz daha konservatif rakamlar öngörüyoruz kendimiz için. Bunun yanında Mayıs ayı başında Gebze Organize Sanayi Bölgesinde bulunan; yedek parça deposu, eğitim merkezi ve yönetim merkezi olarak kullanacağımız yeni tesisimize taşınmış olacağız. Yeni tesisimiz ile AGCO Türkiye’deki tüm faaliyetlerini tek çatıda toplamış olacağız ve Türkiye’deki büyüme hedeflerimize de büyük bir ivme kazandıracak. Bunun yanında Türkiye dışında, Orta Doğu  ve Kuzey Afrika’ya da yedek parça dağıtım üssü olarak da hizmet verecek.