RÖPORTAJ — 1 Mayıs 2016 at 13:26

DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ REKTÖR VEKİLİ PROF. DR. NECDET OSAM: KIBRIS’TA 1 NUMARAYIZ!

IMG_1362

 

Kuzey Kıbrıs’ta üniversiteler arasında çok yoğun bir rekabet yaşandığını ifade eden Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Necdet Osam, Kuzey ve Güney’den 16 üniversiteyi kapsayan uluslararası değerlendirmede açık ara 1 numara olduklarını söyledi.

 

Kuzey Kıbrıs’ta da Türkiye’ye benzer şekilde üniversite sayıları artıyor. Artan rekabet ortamında Doğu Akdeniz Üniversitesi de tek devlet üniversitesi olarak özel bir konuma sahip. Biz de Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin hedeflerini Rektör Vekili Prof. Dr. Necdet Osam ile konuştuk.

 

Doğu Akdeniz Üniversitesi olarak 2015’ten bu yana neler yaptınız, neler değişti üniversitenizde?

Öncelikle yapısal bağlamda ciddi yatırımlarımız oluştu. Ekolojik kampüs tasarımının ilk adımlarını atmış bulunuyoruz. Ve bir miktar da yol kat etmiş bulunuyoruz. Yani bundan sonra yapacağımız binaların tümü yeşil bina olacak. Yeni laboratuvarlar yapma aşamasına geldik. Tabii, bunlar ihtiyaç ortaya çıkınca yapılıyor. Akademik açıdan en önemli şey uluslararası kimliğimizin devam etmesidir. Bunu sürdürebilmemiz için de yaklaşık 1 yıl içerisinde 19 farklı dünya üniversitesiyle işbirliği anlaşması imzaladık ve araştırma projeleri oluşturduk. Bunlardan en önemlisi İtalya’dan Bologna Üniversitesi’dir. Bu üniversite ile ortaklaşa uluslararası hukuk mastır programı açılmak üzeredir. Bunun müjdesini verebilirim. New York State Üniversitesi ile çok ciddi bir anlaşma imzaladık. Bu da meyvelerini vermek üzeredir. Bunun dışında Tahran Üniversitesi ve Kerman Üniversitesi ile ciddi bir işbirliği yaptık. Şu anda Tebriz Üniversitesi de bizimle aynı şekilde işbirliğine girmek istiyor. Yine Eczacılık Fakültesinin öğrencilerine İran’da fabrikalarda staj yapabilmeleri için gereken çalışmaları tamamladık, işbirliği anlaşması imzaladık. Bunlar çok önemlidir. Çünkü İran’daki fabrikalar devlet fabrikalarıdır. Ve devletle siz işbirliği yapıyorsunuz. Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde de 500’e yakın eczacılık okuyan İranlı öğrenci vardır. Bunun dışında Nijeryalı öğrencilerimizin de İran’da staj yapabilmelerini biz sağlıyoruz. İran ile aramızda bir denklik sorunu yoktur. Tüm diplomalarımız uluslararası diplomadır ve herhangi bir meslek odasından bunların geçirilmeye ihtiyacı bulunmamaktadır.

 

KKTC’deki üniversitelere baktığımızda DAÜ özel bir yerde görünmekte. Bu kimliği ile DAÜ, gerçek anlamda global üniversite olma durumunda sanırım…

Kesinlikle. Şimdi sadece KKTC’de değil Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin liderliği tüm adada ve bölgededir. Bunu size hemen ifade etmem lazım; uluslararası eğitim ölçüm organizasyonları vardır. Kuzey ve Güney olmak üzere16 tane üniversiteyi kapsayan değerlendirmede Doğu Akdeniz Üniversitesi açık ara 1 numarada oturabilmektedir. Bizden sonra Güneydeki üniversiteler ve ardından Kuzey Kıbrıs’taki üniversiteler sıralanmaktadır. Daha önemlisi; yine uluslararası ölçümlere göre dünyada ilk 2 bin üniversite içerisinde bu bölgeden tek üniversite Doğu Akdeniz Üniversitesi’dir. İlk 2 binde olmak demek araştırma, görünürlük ve bilimsel faaliyetlerimizin oldukça yetkin olduğunu gösterir. Bu da çok büyük önem arz ediyor bizler için.

 

Öğrencilerin rahat bir şekilde eğitimlerini alabilmeleri için ulaşımından barınmaya, yeme içmeye kadar olan ihtiyaçlarına nasıl cevap vermektesiniz?

Şu anda bitmek üzere olan birkaç yurdumuz vardır. Bunlar son derece konforlu yurtlardır. Ve öğrenciye çok rasyonel fiyatlara sunulmaktadır. Biz kendi yurtlarımızı restorasyona alıyoruz ve çağın gerektirdiği bir biçimde onları restore edip tekrar öğrencilerimizin hizmetine sunacağız. Öğrencinin başarısı öğrencinin mutluluğuyla doğru orantılıdır. Farklı ülkelerden gelen öğrenciler burada bir ahengi yakalıyorlar. Birbirilerine saygı içerisinde belli bir süre eğitimlerini alıp kendi memleketlerine dönüyorlar. Bu da sanıyorum bizlerin yapabildiği en önemli katkıların başında gelmektedir.

 

Bir üniversitenin başarısı bilimsel üretim yapısıyla da ilintilidir. Bu konuda Doğu Akdeniz Üniversitesi neler yapmaktadır?

Şu anda bir yıl önce hedef göstermiş olduğum araba prototipimiz bitmek üzeredir. Hatta geçenlerde bunun gösterisi yapılmıştır. Bu çok önemlidir. Hibrit bir araç tasarladık. Bu araca yerel bir isim verdik. Ve bu araç bu dönemin sonuna kadar tamamen yola çıkacak vaziyete gelecektir. Bu ortaya koyduğumuz en önemli hedeflerden birisidir. Bu araç bilimsel yetkinliğimizin üretime dönüşme efsanesi olacak. Bu çok önemlidir. Çünkü üniversite ürettiği takdirde ayakta kalabilecek. Biz iyi eğitim veriyoruz. Evet, doğrudur ama üretim yapmamız gerekiyor. Göreve geldiğim 2014’ten beri söylüyorum ve söylemeye devam edeceğim. Yine Eczacılık Fakültemizin ilaç üretme aşamasına geldiğini buradan samimiyetle ifade etmek isterim. Yine Fen-Edebiyat Fakültemizde kimyasal madde üretimine yönelik çalışmalar son noktaya gelmiştir. Bu da üniversiteye ciddi miktarda bir gelir getirecektir. Gelirden öte üniversitenin üretimi çok önemli. Bizim yönetim olarak benimsediğimiz en önemli anlayış budur.

 

Üniversite-sanayi işbirliği, teknolojik ürün geliştirme ve reel sektörün beklentilerinin karşılanması açısından önemli bir konu…

Evet, bizim dışımızda bunu yapan üniversiteler vardır. Ortadoğu Üniversitesi’ne, Hacettepe Üniversitesi’ne gittiğim zaman bu konularla ne kadar yakın ilgilendiklerini görebiliyorum. Keza bir öğrencimiz yine iPhone’a aplikasyon tasarımı yaptı. Ve bu sene iPhone’un ABD’de yapacağı bir toplantıya özel olarak davet edildi. Bu da bizim eğitime verdiğimiz önemin bir göstergesidir. Bir tıp fakültesinde bir cerrah arkadaşımız ameliyatlarda kullanılmak üzere kendine özgü tasarım yaptı. Şimdi onun patent aşamasına doğru gidiyoruz. Bunlar hep bilimsel üretimdir. Ve eminim ki zaman içinde bunlar üniversiteye ciddi katkılar verecektir.

 

“ÇOK VAHŞİ BİR REKABET YAŞANIYOR”

 

Kuzey Kıbrıs’ta nasıl bir rekabet yaşanıyor?

Çok vahşi bir rekabet yaşanıyor. Biz rekabet konusunda son derece temkinliyiz. Çünkü bizim devlet üniversitesi oluşumuz her şeyde hassasiyet ve mevzuat gerekliliğini ortaya koyar. Tabii ki diğer üniversitelerin de mevzuatları vardır ama sonuçta özel kişiye ait olan üniversitelerde karar almak çok daha kolaydır. Bizde bunlar belli kurallara bağlanmıştır. Bu kurallar içerisinde bir noktadan bir noktaya gitmemiz gerekir. O zaman rekabet hızınız düşer. Bizim rekabetteki en önemli noktamız kalitemizdir. Ciddi bir geçmişimiz vardır. Eğitim alanında ilk olmamız ve akreditasyonlarımız son derece önemlidir. Her üniversitenin akreditasyonlara dikkat etmesi lazımdır. Ve biz bunun öncülüğünü yapan üniversiteyiz. Bunu söylemekte yarar var, ölçütleri biz koyarız bu memlekette. Standartları biz belirleriz. Bu çok önemlidir. Bunun için de öğrenciden aldığımız ücret bellidir, kar amaçlı değildir. Şu anda bizim 70-80 programımız varsa en az 50 tanesi akredite olmuş durumdadır. Ve bu durağan bir süreç değildir. Bunlar çok önemlidir. Çünkü öğrenci bir üniversiteye giderken ciddi bir karar veriyor. Bunlar bilinçli öğrencilerdir, soruyorlar; Akreditasyonu var mı? Hangi ülkelerde geçerlidir?

 

Sizce, üniversite seçimi yaparken nelere dikkat edilmesi lazım?

Esasen bence velinin dikkat etmesi gereken en önemli nokta üniversitenin tarihidir. Üniversite kurulduğu tarihten itibaren kaç kişi yetiştirmiştir? Yetiştirdiği insanlar hangi konumlara gelmiştir. Bu çok önemlidir. Burada hemen örnek vermek gerekirse; 2. Cumhurbaşkanımız Sayın Mehmet Ali Talat, yüksek lisans tezini bizim üniversitemizde tamamlamıştır, Eski Dışişleri Bakanımız bizim üniversitemizden mezun olmuştur vs. Yani bunlar çok önemli göstergelerdir. Bizim 42 bine yakın mezunumuz vardır. Bunların bir kısmı İngiltere’dedir. British Railway System müdürü üniversitemizden mezundur. Bunun gibi daha çok örnek vardır. Doğu Akdeniz Üniversitesi’nden birçok öğretim görevlisi devletin danışmanlığını yapmaktadır. Uluslararası anlaşmalara imza atılmasında bizim üniversitemizin ciddi katkıları vardır. DAÜ ciddi bir markadır ve bu markanın sürekliliği için de elimizden gelen tüm gayreti ekip olarak gösteriyoruz.

 

DAÜ, sağlık alanında neler yapıyor şu an?

Bildiğiniz gibi bizim bir Sağlık Bilimleri Fakültemiz var, bir Eczacılık Fakültemiz var, bir de Tıp Fakültemiz var. Tüm bu fakültelerin uluslararası çalışmaları vardır. Örnek verecek olursak; Eczacılık Fakültesi Tahran Tıp Bilimleri Üniversitesi ve Kerman Tıp Üniversitesi ile ortak projeler üzerinde çalışmaktadır. Sağlık Bilimleri Fakültemiz yeni doktora programı açıyor uluslararası nitelikte. Tıp Fakültemiz ise 3+3 programlarını Marmara Üniversitesi dışında yabancı 2 üniversite ile daha anlaşma aşamasına getirdi. Bunların görüşmelerini sürdürüyoruz.

 

Yetişmiş insan gücü açısından kadro durumunuzu da konuşacak olursak neler söylemek istersiniz?

Üniversitemizde çalışan öğretim üyelerinin engin deneyim sahibi olduklarını buradan söylemek isterim. Herhangi bir kadro sıkıntımız yoktur. Profesörler, doçentler, yardımcı doçentler ve doktoralı öğretim üyeleri üniversitemizde hizmet vermektedirler. Her fakültenin güçlü bir kadrosu vardır. Oturmuş kadrodur bunlar. 40 yaşında olan bir üniversiteden bahsediyoruz.

 

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin Kuzey Kıbrıs’taki yeri ve önemi nedir?

Doğu Akdeniz Üniversitesi sadece Kuzey’in değil, bölgenin bir mihenk taşıdır. Kuzey Kıbrıs’taki yeri ise çok önemlidir. Bir devlet üniversitesidir ve devletin siyasetine etki edebilecek niteliktedir. Neden? Buradaki bilimsel üretim devlete, devlet yetkililerine, bakanlıklara, Meclisimize aktarılmaktadır. Dolaysıyla devlet bağlamında çok önemli bir yere sahiptir. Sosyal bağlamda ise topluma inanılmaz şekilde hizmetler sunabilmektedir. Ekonomik bağlamda da inanılmaz derecede tüm adayı ihya etmektedir.

 

Üniversitenizin toplam öğrenci sayısı nedir?

19 bin 700 civarında bir öğrencimiz var. Bu esasında yüksek bir rakamdır. Normalde öğrenci sayımızın olması gereken yer 14-15 bindir. Şu anda 19 binlerde ve 22 binlere kadar da çıktığı oldu.

 

Hem yaklaşan mezuniyetle ilgili ve hem önümüzdeki sene üniversite hayatına merhaba diyecek gençlere yönelik neler söylemek istersiniz?

Mezun olacak arkadaşlara güvenim sonsuzdur. Çünkü onlar en iyi eğitimi alarak mezun oluyorlar. Ve sonuçta da çok iyi noktalara geleceklerine gönülden inanıyorum. Ve onlara şimdiden meslek hayatlarında güzel günler ve başarılar diliyorum. Gelecek olan öğrencilere de yapmış olduğumuz konuşma çerçevesinde şunu söylemek istiyorum: Siz ne yapmak istiyorsunuz? Siz evrensel nitelikli bir eğitim almak istiyor musunuz? Siz kaliteli bir eğitim almak istiyor musunuz? Ve siz huzurlu bir ortamda eğitim almak istiyor musunuz? Bu sorulara yanıtları eğer evetse onların geleceği yer bellidir. Orası da Doğu Akdeniz Üniversitesi’dir.