RÖPORTAJ — 1 Mayıs 2016 at 13:04

ERBATU ESTATE GENEL KOORDİNATÖRÜ MEHMET MADİ YERLİ: DEVLET İHALELERİNDE DE İDDİALIYIZ!

IMG_2016

 

Konut projelerinde ilk adres olduklarını iddia eden Erbatu Estate Genel Koordinatörü Mehmet Madi Yerli, son dönemde imza attıkları projelerle devlet ihalelerinde de iddialı bir konuma yerleştiklerini vurguladı.

 

Kuzey Kıbrıs’ta çözüme dönük beklentiler artınca konut sektöründe de umutlu bir bekleyiş oluştu. Annan Planı sonrası hızlı ivmeyi yakalayamasa da konut projeleri üretimi devam ediyor. Bu projelerde adını duyuran firmalardan biri de Erbatu Estate.. Firmanın Genel Koordinatörü Mehmet Madi Yerli ile sektördeki gelişmeleri ve Erbatu’nun hedeflerini konuştuk.

 

Şu anda inşaatı devam eden projelerinizden kısaca bahseder misiniz?

Yap-sat projelerimizden Aysergi Tower 1’i bitirdik, tamamı satıldı ve hizmete açıldı. Mağusa’nın değişik yerlerinde projelerimizi bitirdik ve teslim ettik. Bir villa projemiz var Yeni Boğaziçi’nde, denize 700-800 metre mesafede. Yine Yeni Boğaziçi’nde denize 700 metre mesafede deniz manzaralı lüks bir tower projemiz var: Aysergi Tower 2: 10 katlı, 36 konutluk bir proje. Şu anda yüzde 60’ı satılmış durumda. Bir yıl sonra teslim edeceğiz. Mağusa merkezde devam eden birkaç projemizi de Haziran ayında teslim etmeyi hedefliyoruz. Onun dışında özel bir hastane grubunun hastane ihalesini aldık. Onu da 2 ay sonra teslim edeceğiz. Bunların dışında devlet ihalelerinde komple binaları bitirip teslim ettik. İşte kamu binaları, hastaneler vs. Şimdi KKTC’nin en büyük ihalesi olan Polis okulu projesini yapıyoruz. Aslında biz ihale firması değiliz. Çünkü konut projelerimiz halen de yoğun. Kapasiteyi sürekli arttırmaya çalışıyoruz. Ama son dönemde bir ihale birimi oluşturduk. Şu anda adadaki ihalelerde en tepedeki yerimizi aldık. Yaptığımız işlerle güven de verdik.

 

Kuzey Kıbrıs’ta bu anlamda çok ciddi sorun yaşayan firmalar da oldu galiba…

Evet, birçok batan firma oldu. Aslında iyi bir şey değil rakiplerinizin o duruma düşmesi. Ama taşıyabileceği yükü bilmesi lazım bir insanın.. Yani şartnameler belli. Belki bu ihaleden para kazanmayabilirsiniz ya da az kazanabilirsin ama dürüst ol, düzgün yürü, ikincisinde, üçüncüsünde kazanabilirsin. Bu her alanda böyledir.

 

Türkiye’de proje yapma planlarınız var mı?

Türkiye’de bağlantılarımız var. Planlarımızı Türkiye’deki karışıklıklardan dolayı beklemeye aldık.  Ama İstanbul, Ankara gibi metropollerde yatırım düşüncemiz var. Orası olmazsa İngiltere’de Londra’da yatırım yapma niyetimiz var.

 

Yurtdışında fuarlara katılıyorsunuz. Pazarlama anlamında beklentilerinizi karşılıyor mu bu fuarlar?

Bugün müşteri piyasaya çıktığında önce Erbatu’ya gelir, sonra diğerlerine gider. Bizim müşterilerimizin yüzde 80’i yerlidir. Geriye kalan yüzde 20’lik müşterilerimiz arasında İran, Rusya ve Türkiye vatandaşları var. Önümüzdeki dönemde İsveç, Belçika, Çin ve Dubai gibi ülkelere açılmayı düşünüyoruz. Bir yurtdışı satış merkezi oluşturduk. Orada çözüm ortağı firmalarla çalışıyoruz. Öyle çalışmak zorundayız. Biz fuarlara katıldık. Ciddi paralar harcadık ama bir geri dönüş sağlayamadık. O yüzden böyle bir strateji geliştirdik.

 

Kuzey Kıbrıs’ta konut sektöründe doyum noktasına gelindi mi sizce?

İnşaatta yüzde 100 doyum noktasına geldi denemez. Çünkü zaman geçtikçe, nesil değiştikçe yapılar da değişiyor. İhtiyaçlar hiçbir zaman bitmiyor. 2007-2010 dönemi gibi değil şu anda ama büyüme devam ediyor. Erbatu gibi 200 tane firma var şu anda. Ancak gayrimenkul sektörüne yabancı sermaye girmezse ayakta kalması mümkün değil. Tabii yabancı yatırımcı da girerken milli değerlere de dikkat etmek lazım. Her yeri de parselleyip yabancıya satamayız. Ona karşıyım.

 

KKTC’de yabancıların mülk edinmesiyle ilgili nasıl bir düzenleme var?

Bir yabancı ya bir ev, ya bir dükkan veya 1 dönüm arazi satın alabilir. Bunun dışında taşınmaz alamaz. Alabilmeniz için şirket kurmanız lazım. Şirketin de en az yüzde 51’i KKTC’li bir vatandaşın olacak. Yabancı sermayenin gelmesini tabii ki isteriz ama bunun belli kurallar çerçevesinde olması lazım.

 

Peki, Kuzey Kıbrıs’ta yaşam alanları metrekare bazında nasıl bir değişiklik arz ediyor?

Biz 10 sene önce 200 metrekare 3+1daire yapıyorduk, 2016 yılında 140 metrekareye düştük. Alım gücü düştüğü ve metrekare değerleri arttığı için ister istemez daireler küçülüyor. Şu anda bizim en küçük dairelerimiz 75 metrekaredir. Şimdi sadece daireler değil, aileler de küçülüyor. Eskiden insanlar 3-4 tane çocuk yapıyordu şimdi ise 1 veya 2’ye düştü.

 

Fiyatlar ortalama ne düzeyde?

Şimdi metrekare bazında 1.000 ile 2.000 TL aralığında. Bizde fiyatlar aşağı yukarı 450 Sterlin civarındadır.

 

Erbatu özelinde 2015 yılı değerlendirmesini ve 2016 beklentilerini öğrenebilir miyiz?

Erbatu Grubu olarak 2015’te ciddi projelere imza attık. Bunların en büyüğü de Doğu Akdeniz Üniversitesi içerisinde 600 yatak kapasiteli 12 bin metrekarelik bir inşaat alanına sahip öğrenci yurdudur. O binayı 9 ay gibi kısa bir sürede bitirdik, hizmete açtık. Şu anda da yurdumuzun yüzde 90’ı dolu.. Yeni nesil bir bina diyebiliriz. Yani 5 yıldızlı otel konforunda bir öğrenci yurdu. Zaten kısa sürede dolmasının sebebi de bu kalitesi. Bizim 2020’ye kadar 5 yıllık bir hedefimiz vardı. Şu anda 2016’dayız, 3 senemiz daha var. 2016 yılının da iyi geçeceğini düşünüyorum.

 

Genel olarak son mesajınızı da almak isteriz…

Huzur ve güvenlik isteyen gerek yerli gerek yabancı tüm yatırımcıları KKTC’ye bekliyoruz. Burayı hep beraber kalkındırmamız lazım. Kıbrıs, gerçekten yeryüzündeki bir cennet.. Kıbrıs’ın tarihiyle, doğasıyla, kültürüyle bir güzellik abidesi ve de bir yatırım merkezi olduğunu hep söylüyoruz.  Öte yandan Türkiye’mizin başındaki bu belanın biran önce bitip eski günlerine dönmesini sabırsızlıkla bekliyoruz. İşin maddi boyutu çok önemli değil. Ülkemizde sıkıntılar devam ederken dükkanlar altınla dolsun; hiçbir değeri yoktur. Bizim en büyük temennimiz barışın ve güvenin hakim olduğu ortamın sağlanmasıdır.