RÖPORTAJ — 1 Mayıs 2016 at 13:06

VENBEY YATIRIM GENEL MÜDÜRÜ OZAN ŞIKLAROĞLU: REKABET FOREKS PİYASASINDA KALİTEYİ ARTIRDI!

ozan_bey_resim

 

Firmalar arası rekabetin foreks piyasasında hızlı büyümeyi getirdiğini söyleyen Venbey Yatırım Genel Müdürü Ozan Şıklaroğlu, büyümenin de sunulan hizmet ve ürünlerin kalitesini iyi seviyelere taşıdığını vurguladı.

 

Foreks piyasası dinamik bir rekabete sahne oluyor. Aracı kurumların yatırımcı çekme yarışının hızlandığı bu günlerde biz de Venbey Yatırım Genel Müdürü Ozan Şıklaroğlu ile Venbey Yatırım’ın hizmetlerini ve piyasadaki gelişmeleri konuştuk

 

Foreks hizmeti sunan firmalar arasındaki rekabeti nasıl görüyorsunuz? Farklılaşma nasıl olacak?

Foreks piyasasında, yurt içinde lisanslı, 40’ı aşkın firma hizmet veriyor. Geçen yıl içerisinde lisans yenileme sürecini tamamlayan firmalardan sonra, bu sene de yeni katılımcıların sektöre girdiğini görüyoruz. Ancak, daha önce hisse senedi ve vadeli işlem piyasalarında komisyon oranlarının çok düşük oranlara çekildiği bir rekabet ortamı yaşanmıştı, şimdi benzer bir durum foreks piyasasında da yaşanıyor. Sektörde hizmet veren bazı kurumlarca alım-satım (spread) farklarının dünya ölçeklerinde dahi örneği olmayan oldukça düşük seviyelere çekildiğini görüyoruz. Zira dünya çapında hizmet veren önde gelen pek çok broker firma dahi bizim sunduğumuz oranların üzerinde fiyatlar sunuyorlar. Firmalar arası rekabet sektörde hızlı büyümeyi getirirken; sunulan hizmet ve ürünlerin çeşitliliği hizmet kalitesinin sektörde iyi seviyelere ulaşmasına neden oldu. Bununla birlikte, sektördeki hızlı büyümeyi karşılayacak düzeyde bir insan kaynağı da bu süreçle birlikte eğitilmiş ve sektöre kazandırılmış oldu.

 

Sizi diğer firmalar arasında ayıran hizmetleriniz nelerdir?

Güçlü bir teknolojik alt yapı, zengin bir likidite havuzu; avantajlı fiyat koşulları; 5/24 müşteri desteği; detaylı piyasa analizleri gibi sektörün temel ihtiyaçları ve gereksinimlerini zaten en üst düzeyde karşılıyoruz. Bunun yanı sıra, yatırımcılara elektronik işlem platformu üzerinde işlem kolaylıkları sağlayan; emir takip ve yönetiminde yardımcı uygulamaları içeren Türkiye’de ilk kez sunulan bizim MetaMAXX olarak adlandırdığımız bir uygulamayı da yatırımcılarımıza sunduk. Buna ek olarak, işlem platformu üzerinden Türkçe içerikli haberlerin sunulması; anlık Trading Central teknik analiz desteğinin elektronik işlem platformu üzerinden yatırımcıların kullanımına sunulması da yine kurumumuzca Türkiye’de ilk kez sunulan hizmetler.

 

Sektörün büyümesi ile birlikte aracı kurumlarda ne gibi değişiklikler yaşandı?

2011 yılından sonra gelen düzenlemelerle birlikte, kaldıraçlı piyasa işlemleri yapan kurumların hızlı büyümesi aracı kurumların ve sektörün de çehresini değiştirdi. Bilgi işlem departmanları eskiden belki bir kişiden oluşurken; şimdi çok daha büyük departmanlar kurulmasına ihtiyaç duyuldu;  bilgi işlem altyapıları; teknoloji yatırımları aracı kurumların öncelikli önem verdikleri alanlar oldu. Emir iletim altyapıları, elektronik işlem platformu bağlantıları ve bu yapıların sürekliliği; risk yönetimlerine ilişkin yapılan yazılımlar iyi ve doğru hizmet vermenin vazgeçilmezleri oldu. Aracı kurumların yeni tanıştığı bir başka alan ise dijital pazarlama kanalları oldu. Bununla birlikte, daha önceleri aracı kurumların bünyelerinde yer almayan dijital pazarlama; sosyal medya yönetimi gibi kavramlar dünyamıza girdi. Bunların yanısıra, satış kadrolarında önemli artışlar yaşandı ve kaldıraçlı piyasa işlemi gerçekleştiren kurumların önderliğinde sektörde önemli istihdam alanları yaratıldı.

 

Sektörde yürürlüğe giren yeni düzenlemelerin etkilerini nasıl yorumluyorsunuz?

2011’de kaldıraçlı işlemleri düzenleyen ilk tebliğ sonrası; 2014 Temmuz’unda yürürlüğe giren ikincil düzenlemeler görüldü. Bu yıl, 14 Ocak’ta yürürlüğe giren son düzenlemeler ile de sektörde geçmişte aksayan bazı noktalar; uygulamalar konusunda değişikliklere gidildi. Kaldıraç oranlarında bazı sınırlamalar ve yeni uygulamalar yürürlüğe girerken; dünyadaki örneklerine göre daha muhafazakar bir kaldıraç yapısına geçilmiş oldu. Ancak bu yapıya geçiş aracı kurumlarca oldukça hızlı ve sorunsuz olarak gerçekleştirildi. Reklam; ilan ve yayınlarda uyulacak kurallara ilişkin bazı düzenlemeler getirilirken; bu noktada da olumlu gelişmeler yaşandı. Zira bazen çizginin dışına taşan; yatırımcıları yanıltıcı reklamlar bizleri de rahatsız ediyordu.

 

Bu sene yürürlüğe giren yeni düzenlemelerde emir iptaline ilişkin getirilen yeni hükümler; Takasbank’a müşteri bakiyelerinin aktarım süreci; deneme hesaplarına ilişkin esaslar öne çıkan diğer değişiklikler. Özellikle, emir iptali işleyişinde yurtdışı broker nezdinde bir emir iptali yapılmış olsa dahi; müşteri tarafında bu iptalin yapılamayacak olması sektör üzerinde ciddi bir risk teşkil etmekte. Zira zaman zaman bazı enstrümanlarda yanlış fiyatlamalar; piyasa dışı (off-market) işlemler veya iletişim kaynaklı gecikmeler yaşanabilmekte. Bu durumun tespiti ve emrin hedgelendiği yurtdışı broker tarafından iptal teyidi gelmesine rağmen; genel müşteri kategorisinde bu iptalleri yatırımcılara yansıtamıyoruz. Bu durum ise aracı kurumlar üzerinde ciddi risk oluşturmakta ve aracı kurum sermaye yapılarını ciddi derecede riske sokmakta.

 

Dikkat çeken bir başka yeni düzenleme yatırımcıların Takasbank varlıklarının sadece gerçekleşmiş işlemleri üzerinden güncellenmesi. Bu da kurumların yatırımcı bakiyelerini fonlaması yönünde bir yük getiriyor. Maalesef foreks yatırımcı profilinde karlı pozisyonların kısa sürede likide edilmesine rağmen; zararda olan pozisyonlarda beklendiğini görüyoruz. Bu durumda da zararda beklenen pozisyonların aracı kurumlarca fonlanması bekleniyor. Gerek yurtdışı brokerlarda olsun; gerek yurtiçi VİOP uygulamalarında olsun gerçekleşmemiş işlemler de bir uzlaşma fiyatı üzerinden değerlenir; müşteri bakiyeleri güncellenir.

 

Sektörde başka düzenleme beklentileri var mı?

Deneme hesaplarının kullanımına ilişkin; Aracı Kuruluşlar Birliği’ne yapılacak bildirimlere ilişkin; bilgi işlem altyapılarının denetim hususları gibi bazı noktalarla ilgili esasların yayınlanmasını bekliyoruz. Yeni düzenlemelerin uygulama esasları ile ilgili olarak da bir rehberin hazırlandığı bilgisini de alıyoruz. Buna ek olarak halen yatırımcıların kafalarında soru işareti olan vergi hususunda da yeni düzenlemeler gerekiyor.