RÖPORTAJ — 1 Haziran 2016 at 13:58

AKSA JENERATÖR CEO’SU ALPER PEKER: AMERİKA’DA ÜRETİM YAPAN İLK VE TEK TÜRK JENERATÖR MARKASI AKSA JENERATÖR!

 

Alper_Peker_2

2025 yılında 1 milyar dolar ciroyla dünyada ilk üçün içinde olmayı hedeflediklerini dile getiren Aksa Jeneratör CEO’su Alper Peker, dünyanın dört bir yanında satış ve satış sonrası hizmet noktası bulunan Aksa’nın Amerikan standartlarında üretim yapan ve Amerika’da üretim tesisi bulunan tek Türk şirketi olduğunu ifade etti.

 

Türkiye’de jeneratör deyince ilk akla gelen marka Aksa Jeneratör’dür. Otuz yılı aşkın süredir jeneratör üretimi yapan Aksa sadece Türkiye’de değil dünya çapında da üretim tesislerine sahip ve global ölçekte zirve yarışında varlık gösteriyor. Biz de global hedeflere sahip Aksa Jeneratör’ün CEO’su Alper Peker ile bu hedefleri ve sektördeki gelişmeleri konuştuk.

 

Alper Peker kimdir? Öncelikle buradan başlamak isteriz röportaja…

2002 yılından bu yana Aksa Jeneratör’de görev yapıyorum. Finans kökenliyim.  Kazancı Holding’in Mali işler departmanında çeşitli görevler aldıktan sonra 2007 yılında Asya- Pasifik genel müdürlüğü görevinde bulundum. Burada kazandığım tecrübe ve bilgi birikimim ile şu an Aksa Jeneratör’ün globaldeki ve Türkiye’deki operasyonlarını yönetmekteyim.

 

Günümüzde birçok kurumda olduğu gibi Aksa Jeneratör de, kariyer yapma imkanlarına sahip kurumlardan birisi olsa gerek…

Doğrudur. Aksa Jeneratör’ün insan kaynakları politikası uzun vadeli planlara dayalıdır. Tüm ekip arkadaşlarım için bu geçerlidir. İşini iyi yapan, gelişmeleri takip eden, zamanı yakalayan tüm arkadaşlarımız günün birinde en yüksek pozisyonlara gelmeleri yönünde gerekli kariyer planlamaları yapılmaktadır.

 

Aksa Jeneratör’ün bugün bulunduğu konumu özetle anlatabilir misiniz?

Yaklaşık 50 yıldır elektrik motor üretim tecrübesiyle, 32 yıldır da jeneratör üretimi yapan Aksa, Türkiye’de yüzde 50’nin üzerinde payla açık ara pazar lideridir. Dünyada ise ilk 5’in içindedir. Aksa’nın gelişmesindeki en büyük etken dışarıya dönük bir firma olmasıdır. Yaklaşık 20 sene önce ilk yurtdışı ofisini Singapur’da açmıştır. Dünyanın dört bir yanında satış ve satış sonrası hizmet noktası bulunan Aksa bunun yanında Amerikan standartlarında üretim yapan ve Amerika’da üretim tesisi bulunan tek Türk şirketidir. Çin’de dünyanın en büyük jeneratör fabrikasına sahip olan Aksa Jeneratör bugün global standartlarda üretim yapan bir dünya markasıdır.

 

Bugün jeneratör sektöründe nasıl bir rekabet var?

Rekabet koşulları zaman zaman bizi de etkilemektedir. Normal rekabet markamızın değerinden dolayı bizi zorlayan bir etken değildir. Bizi en çok zorlayan haksız rekabettir. Bizi en çok zorlayan şartlar Türkiye pazarındadır. Afrika’da dahi satılmaması gereken jeneratörler Türkiye pazarında yer bulmakta, tüketiciler bu jeneratörleri alıp kullanmaktadır. Fakat herhangi bir elektrik kesintisinde dahi bu jeneratörü kullanamayıp, jeneratörleri olduğu halde enerjisiz kalmaktadır.

 

Pazarda bu tür ürünlerin oranı nedir?

Yaklaşık yüzde 25 civarında olduğunu tahmin ediyoruz.

 

Peki, bunlar yasal yollardan mı giriyor?

Evet, yasal yollardan giriyor. Ama ürünler çok kalitesiz ve yetersiz.

 

O zaman zarar ve tehlike de doğuruyor bu ürünler sonuçta…

Tabii. Elektrik kesintilerinden sonra özellikle 31 Mart 2015’teki kesintiden sonra çağrı merkezimizi arayanların sayısı bir anda 5-6 kat arttı. Gün sonunda yaptığımız arıza talep analizleri ışığında gördük ki çağrı merkezimizi arayanların neredeyse yüzde 95’i Aksa müşterisi değil. O gün jeneratörlerinde sıkıntı yaşayan vatandaşlar kesinti halinde nereye ulaşabileceğini bilememişler ya da aradıkları kuruluşlarda muhatap bulamamışlardı. En son çare olarak da Aksa’dan yardım talep etmişlerdi.

 

Bu kalitesiz ürünler nasıl oluyor da Türkiye’ye girebiliyor? Standardizasyonda sorun mu var?

Buradaki en büyük sorun müşterinin tam bilinçli olmaması. Öncelikle jeneratör ne için alınıyor? Elektrik kesintisi sırasında çalışıp elektrik üretmesi için. Siz de biliyorsunuz ki ülkemizde çok sık elektrik kesilmiyor. Bu yüzden jeneratörler yılda 150-200 saat çalışmaktadır. Tüketiciler de ilk aldıkları zaman jeneratörün yatırım maliyetine bakıyorlar. Nasıl olsa elektrik çok kesilmiyor mantığıyla ucuz ürünlere yöneliyorlar. Ancak uygun şartlarda üretilmeyen jeneratörler ilk kesintide arıza çıkarıyor. Satış sonrası servis imkanları da olmadığından konu ile ilgili muhatap ya da ürünün yedek parçasını bulamıyorlar. Jeneratörler ucuz bir yatırım ürünü değillerdir. O sebeple jeneratör ile ilgili yaşanan sıkıntılar kişilerin ya da kurumların ihtiyaç anında yararlanmak üzere yedek enerji kaynağı olarak yaptıkları yatırımları boşa çıkarmaktadır. Enerjisiz kalınan her dakika hem yatırımcıya hem de ülke ekonomisine zarar olarak yansımaktadır. Bu yüzden enerji güvenliği riske atılmaması gereken çok önemli bir değerdir.

 

Satış sonrası servis konusunda yaptırımlar yok mu?

Yaptırımlar var fakat karşınızda muhatap bulamıyorsunuz sonuç olarak. Muhakkak sonunda Aksa’yı buluyorsunuz. Aksa olarak önceliğimizi kendi müşterilerimize verip, sonrasın da ise uzmanlığımız ile herkese yardım etmeye çalışıyoruz.

 

2015 yılı Aksa Jeneratör açısından nasıl bir yıl oldu?

2015 herkesin bildiği gibi çok kolay bir yıl olmadı. Özellikle çevre ülkelerdeki problemlerden dolayı… Rusya’da ve aynı şekilde Azerbaycan, Kazakistan, Mısır’da ekonomi yavaşladı. Fakat biz Aksa olarak 2015 yılında 2014’e göre global anlamda büyüdük. Çünkü operasyonlarımızın yaklaşık yüzde 65’i yurtdışında, yüzde 35’i yurtiçinde. 2015 yılında satışlarımız yaklaşık 400 milyon dolar civarında gerçekleşti. Adet olarak da 40 binlere ulaştık. 2015 içinde bulunduğumuz koşullara göre sonuç olarak iyi geçti.

 

Varlık gösterdiğiniz dış pazarlar hangileri?

Özellikle Amerika. Amerika’da işletmemiz var. Orada Amerika standartlarında üretim ve satış yapıyoruz. Güney Amerika; özellikle Brezilya, Arjantin, Şili’de; Afrika’da, Mısır’da, Cezayir’de varız. Gana’da işletmemizi açtık. Güney Afrika’da işletmemiz var. Dubai’de özellikle Jebel AliFreeZone içinde çok büyük ofisimiz ve depomuz var. Asya Pasifik tarafında Filipinler’de büyümeye devam ediyoruz. Çin’de üretim tesisimiz var. Endonezya, Avustralya’ya jeneratör satıyoruz.

 

Çin’deki tesis tamamen Çin’e satış yapmak üzere mi kurgulandı?

2012 yılında Çin’de dünyanın en büyük fabrikasının açılışını gerçekleştirdik. Çin’deki tesisimizin üretimi ağırlıklı olarak Çin ve Asya-Pasifik ülkelerine yönelik yapılıyor. Çin pazarında epey bir satışımız var. Çok kolay bir Pazar değil Çin. Birçok ucuz ve kalitesiz jeneratörün bulunduğu Çin pazarında Çinlilere gerçek kaliteli jeneratörü gösterdik, Çinliler de Aksa’nın kalitesinin farkına vardılar.

 

Son zamanlarda her sektörde olduğu gibi jeneratör sektöründe de çevreci ürünler gündeme geliyor. Ciddi bir talep var mı tüketici tarafında, yoksa siz mi öncülük yaparak bu ürünleri geliştirmek için çalışıyorsunuz?

Aksa, Türkiye’de ilk doğalgazlı jeneratörü yapan firmadır. Son zamanlarda hibrit jeneratörlerin üretimine geçtik. En son geçen ay Almanya’da Bauma Fuarı’nda Hibrit Jeneratör teknolojimizi sergiledik. Çevreci ürünlere tabii ki pazarın talebi var. Biz de firma olarak doğayı koruma adına çevreci bir firma olduğumuz için bu ürünleri ön plana çıkartmaya çalışıyoruz. Bu ürünleri daha fazla fuarda müşterilerle tanıştırmayı amaçlıyoruz. Standart dizel jeneratörlerimizde de çevre kavramına çok önem veriyoruz. Öncelikle kullandığımız boyaların çevreye zarar vermemesine, kullandığımız yağın, yakıtın bakım sırasında toplanıp atık merkezine gönderilmesine dikkat ediyoruz. Özellikle yenilenebilir enerjili jeneratörleri daha fazla geliştirmeye gideceğiz. Hibrit jeneratör de bunlardan bir tanesiydi. Teknolojimiz ile özellikle Telekom sektöründe kullanılan bir sistem ile uzak noktalardaki jeneratörlerin çalışırken akülerinin beslenmesini, aküleri dolduktan sonra ise jeneratörün durup akülerden tekrar elektrik beslenmesi sağlanıyor. Böylece hem yatırımcıya daha ekonomik işletme gideri hem de daha az gaz salınımı sağlayarak çevreye duyarlılığımızı göstermekteyiz.

 

Genelde maliyet olarak çevreci ürünler daha pahalıdır. Sizin sektörünüzde maliyetler nasıl?

Bizim sektörümüzde de aynı. İlk yatırım maliyeti olarak yüksek. Fakat uzun vadeli olarak düşündüğümüz zaman bunun avantajları daha fazla.

 

Geçmişte taahhüt işleri yapan bir firmaydınız,  şimdi de kamu işlerinde, büyük projelerde var mısınız?

Varız. Askeriye, telekom, havaalanları, emniyet, devlet hastaneleri, büyük adliyeler… yani aklınıza gelen her alanda varız. Bu alanlardaki çalışmalarımız artarak devam edecek. Dünyada da büyük havaalanlarında, Örnek olarak; pek çok ünlü araba fabrikalarında, elektronik eşya fabrikalarında, Amerika’da büyük üniversitelerin kampüslerinde, Brezilya’da Amazon Ormanları’nda varız. Fransa’nın tek deniz aşırı toprağı Yeni Kaledonya’nın neredeyse tüm elektriğini Aksa sağlıyor. Kısacası dünyanın her tarafında büyük projelerle varız.

 

Ar-Ge’ye her yıl ne kadar pay ayırıyorsunuz?

Öncelikle Türkiye’de ve Amerika’da Ar-Ge ekiplerimiz var. Toplam ciromuzun önemli bir kısmını araştırma-geliştirmeye ayırıyoruz. Özellikle Amerika ve Çin’deki fabrikalarımız High Tech Sertifikaları’na haiz ve bu fabrikalardan dolayı devletten bir vergi avantajı da sağlıyoruz. Ar-Ge yapmadan jeneratör üretimi imkansız. Özellikle çevreci ürünler, sessiz jeneratörler, daha kısa sürede devreye giren jeneratörler ve en önemlisi elektrik kesildiği zaman çalışabilen jeneratörler yapmanız için Ar-Ge yapmanız lazım. Aksa Jeneratör olarak jeneratörleri uzaktan takip sistemine de sahibiz. Müşterilerin onayı doğrultusunda jeneratörlere uzaktan erişim hizmetimizle jeneratörlerin tüm teknik kontrollerinin yapılmasını sağlıyoruz.

 

Yetişmiş insan gücü bakımından sektörde ne gibi sıkıntılar yaşanıyor. Siz bu anlamda neler yapıyorsunuz?

Aksa Jeneratör bir akademi gibidir. Tabii 30-35 senelik tarihsel gelişimden bahsediyoruz. Aksa Jeneratör’e gelen satış personeli öncelikle fabrikamızda çalışmaya başlar. Jeneratörün nasıl yapıldığını, jeneratörün ne olduğunu görüp, montaj hatlarında teknik üretim ekibiyle beraber jeneratörü yapıp, anlayıp daha sonra satış işine geçiş yaparlar. Çünkü bir işi yapacaksanız en iyisini yapmak zorundasınız. En iyisini yapmak için de en iyi şekilde öğrenmeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra kurum içinde fabrikada bulunan teknik ekiplerimiz çeşitli seminer, çalıştay ve sempozyumlarla tüm çalışanlarımıza güncel teknolojik gelişmeleri dönemsel olarak aktarmaktadırlar.

 

Sektörde bir de 2.el ve kiralama piyasası var, bu noktada sizde de bir yapılanma var sanıyorum. Bu konuda nasıl bir çalışma yürütüyorsunuz?

Aksa olarak özellikle kiralama tarafında oldukça aktifiz. Türkiye’nin en büyük filosuna sahibiz. Türkiye’de1.000 adet kiralamaya hazır jeneratörümüz bulunmaktadır. Türkiye’nin büyük şehirlerinde lojistik merkezlerimiz vardır. Kiralık jeneratörler özellikle büyük şantiyelerde tercih ediliyor. Bunun yanı sıra, çeşitli organizasyonlarda da varlık gösteriyoruz. G20 Zirvesi’nin gerçekleşmesinde tüm enerji desteği Aksa Jeneratör tarafından sağlamıştır. NATO toplantılarında, Birleşmiş Milletler toplantılarında jeneratör kiralama hizmetleri verdik. Tüm önemli büyük organizasyonların gerçekleşmesinde de Aksa Jeneratör kiralamanın imzası yer almaktadır.

 

Aksa Jeneratör’ün uzun vadeli büyüme hedefleriniz nelerdir?

Bizim 2025 hedeflerimiz var. Bugün 400 milyon dolar olan satışlarımızı 2025 yılında biz 1 milyar dolar olarak öngörüyoruz. Bunun için de yol haritalarımızı çıkardık ve kararlılıkla ilerliyoruz. Hindistan tarafında bir atılım yapacağız. Hindistan, Brezilya ve Avustralya’daki işletmelerimizi devreye alıp gelişimimizi Afrika’da; Güney Afrika ve Gana’da sürdürüp, dünyada ilk 5’teki yerimizi ilk 3’e taşıyacağız.

 

Aksa Jeneratör 2016 yılına nasıl girdi? 2016 itibariyle hedef ve beklentilerinizin neresindesiniz?

2016 yılının ilk çeyreğinde geçen senenin biraz üzerindeyiz. 2016’yı genel olarak düşündüğümüz zaman geçen senenin yüzde 10 üzerine bir büyüme gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Global ekonomik göstergelerin olumlu olmamasına rağmen Aksa, Dünya çapına yayılmış 300’e yakın satış noktası ve yaklaşık 1.000 kişilik özverili ve tecrübeli ekibi sayesinde bu hedefe yılsonunda ulaşacaktır.