RÖPORTAJ — 30 Haziran 2016 at 21:29

VENBEY YATIRIM PORTFÖY ARACILIĞI BİRİM MÜDÜRÜ ENGİN KILIÇ: VENBEY YATIRIM HER ZAMAN MÜŞTERİSİNİN YANINDA!

engin_kilic

 

Küresel piyasalardaki gelişmelerin Foreks piyasalarında volatilitenin yüksek seyretmesine neden olduğunu, bunun da başarılı işlem stratejilerini oluşturma konusunu önemli hale getirdiğini belirten Venbey Yatırım’ın Portföy Aracılığı Birim Müdürü Engin Kılıç, piyasalardaki gelişmeleri sürekli ve yakından takip eden araştırma departmanının hazırladığı anlık, günlük ve haftalık teknik ve temel analiz desteğiyle Venbey Yatırım’ın ihtiyaç duydukları her an müşterilerinin yanında olmaya devam ettiğini dile getirdi.

 

Gerek küresel piyasalardaki dalgalanmalar gerekse ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik konjonktür foreks piyasalarına da ilgiyi artırıyor. Sunduğu ürünlerle foreks piyasasının dinamik oyuncularından Venbey Yatırım’ın Portföy Aracılığı Birim Müdürü Engin Kılıç ile piyasalardaki bu hareketliliği ve Venbey Yatırım’ın ürün ve hizmetlerini konuştuk.

 

Foreks piyasalarında yaşanan son gelişmeleri değerlendirir misiniz?

2011 yılında SPK düzenlemeleriyle birlikte başlayan 5 yıllık sürece baktığımızda Türkiye’de foreks piyasalarının her yıl üzerine katarak büyüdüğünü görmekteyiz. Kurum sayısı bakımından baktığımızda SPK lisansına sahip 40’a kadar ulaşan kurum sayısı olduğunu görüyoruz. 5 yılda artan kurum sayısına bağlı olarak yükselen rekabet ortamıyla birlikte verilen hizmet kalitesinin de ilk zamanlara göre daha üst seviyelere ulaştığı izleniyor. Türkiye’deki foreks aracı kurumları Dünya’daki çoğu forex şirketlerinden çok daha iyi hizmet veren duruma gelmek için sürekli olarak kendini yenileme ve geliştirme çabası gösteriyor. Biz de Venbey Yatırım olarak teknolojik altyapıya yaptığımız yatırımlar, müşterilerimize sunduğumuz çeşitli imkanlar, 7/24 ve birebir analiz desteği, hızlı platform yapısı ve ürün çeşitliliğiyle Türkiye’de fark yaratan çalışmalar içerisinde olmaya devam etmekteyiz.

 

Az önce ürün çeşitliliğinden bahsettiniz. Venbey Yatırım hangi ürünleri yatırımcılarına sunmaktadır ve Türkiye’deki foreks yatırımcılarının ağırlıklı işlem yaptığı ürünler nelerdir?

Venbey Yatırım müşterileri Dünya’daki bütün para birimleriyle birlikte ABD, Almanya vadeli borsa endeksleri, petrol, kilogram Altın vb. emtia ürünlerinde hızlı bir şekilde işlem yapabilmektedir. Venbey Yatırım’da yatırımcılarımız ons Altın yanında kilogram Altın’da da alım satım işlemlerini kolaylıkla yapabilmektedir. Türkiye’de foreks yatırımcılarının ağırlıklı olarak Altın, Dolar/TL, EUR/USD’de işlem yaptığı görülüyor. Türk halkının yüzyıllardır en geleneksel yatırım araçlarından biri olan Altın’da ve Dolar/TL’de son teknolojik gelişmeler sayesinde foreks piyasaları aracılığıyla cep telefonundan bile alım satım işlemleri yapılabilir hale gelmesi, Türkiye’de foreks piyasalarına olan ilgiyi her geçen gün artırmakta. Gerçekleşen işlemlerin sadece alım satım amaçlı değil, kur riskinden korunmak isteyen şirket ve bireylerin de ilgisini çekmeye başlamasını da bu piyasanın gelişimine pozitif katkı sağlayan bir olgu niteliğinde değerlendiriyoruz.

 

Foreks piyasalarında yatırım yapan veya yapmayı düşünen yatırımcılara neler tavsiye edersiniz?

Öncelikle günlük 6 trilyon Dolar işlem hacmine sahip hafta içi 5 gün 24 saat işlemlerin açık olduğu bu geniş piyasada yatırım yapabilmek için yatırımcılara bu piyasanın özelliklerinin doğru bir şekilde tanıtılması ve gerekli temel-teknik donanımının sağlanması gerektiğine inanıyoruz. Bizim Venbey Yatırım olarak ilk günden bu yana en önemli prensiplerimizden birisi bu piyasada yatırım yapmak isteyen yatırımcılara foreks piyasaları hakkında bilmesi gerekli olan temel ve teknik tüm eğitim alt yapısını oluşturmaktır. Bu anlamda bünyemizde alanında uzman çalışanlarımızca yatırımcılara çeşitli eğitim, seminer programları, webinarlar ve eğitsel dokümanlarla finansal okuryazarlık gelişimleri kapsamında destek olmaktayız.

 

Küresel piyasalarda son günlerde yaşanan önemli dalgalanmalarda yatırımcılarınıza nasıl bir işlem stratejisi sunmayı tercih ediyorsunuz?

Bilindiği üzere bu yılın başında Çin, Avrupa Bölgesi ve Japonya ekonomisindeki büyüme endişeleri ile petrol fiyatlarında yaşanan düşüşler küresel piyasalarda önemli dalgalanmaları beraberinde getirmiş, bununla birlikte güvenli varlık olarak tabir edilen Altın ve Yen gibi varlıklara ise talepte artış meydana gelmişti. Avrupa Merkez Bankası ve Japonya ekonomilerini desteklemek adına önemli hamleler atsa da henüz başarı sağlayamadığı izleniyor. Keza Çin’de de devlet müdahalesiyle toparlanma görülse de geri planda sorunlar halen devam ediyor. ABD’de FED ise tüm bu gelişmelerden ötürü faiz artırımlarını ertelemek zorunda kalıyor. Buna en son İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılık kararını da eklersek yılın ikinci yarısında bizi oldukça hareketli günlerin beklediğini söyleyebiliriz. Foreks piyasalarında gelişen bu olaylarla birlikte volatilitenin yüksek olmaya devam edecek olması beraberinde başarılı işlem stratejilerini oluşturma konusunu da önemli hale getirmekte. Yatırımcılarımızın bilinçli ve başarılı işlemler gerçekleştirebilmeleri amacıyla piyasalardaki gelişmeleri sürekli ve yakından takip eden araştırma departmanımızca hazırlanan anlık, günlük ve haftalık teknik ve temel analiz desteğiyle ihtiyaç duydukları her an yanında olmaya devam ediyoruz.