RÖPORTAJ — 1 Ağustos 2016 at 14:49

MAMACO GENEL MÜDÜR YARDIMCISI ÇİĞDEM ZORLU: PAZARDA EMİN VE SAĞLAM ADIMLARLA İLERLEMEYİ HEDEFLİYORUZ!

IMG_0034

 

Mamaco Genel Müdür Yardımcısı Çiğdem Zorlu, tesis yönetimi alanında firmalara profesyonel ve endüstriyel çözümler sunduklarını söyleyerek; “Bulunduğumuz pazar, geniş ve büyümeye açık. Agresif bir pazarlama stratejisi izlememekle birlikte, emin ve sağlam adımlarla pazarda ilerlemeyi hedefliyoruz” dedi.

 

Mamaco Bina Yönetimi ve Servis Hizmetleri A.Ş. (Marketing Management Consultant ) 2004 yılında Almanya’nın Mannheim şehrinde faaliyetlerine başlayan firma, başlangıç aşamasında çeşitli sektörlerdeki firmalara temizlik hizmeti sağlamış.

 

2004 yılında Almanya’da faaliyetlerine başlayan Mamaco, yıllar içinde Almanya’nın birçok şehrinde, bunun yanı sıra İngiltere, Lüksemburg, Dubai ve Türkiye’de ofisler açarak, emin adımlarla dünyanın birçok noktasına ulaşmaya çalışmaktadır. 2013 yılından bu yana Türkiye’de İstanbul ve Ankara noktalarında hizmet vermekte.

 

AVM, konut, otel ve iş merkezlerinin aranan markası demişsiniz. Bu yapılara ne hizmeti veriyor? Faaliyet alanları neler? Bu firma ne iş yapar?

Mamaco dört ana başlık altında toplanmaktadır. Bu dört ana başlığın altında kendi alanlarında birçok alt dalda hizmet de yer alıyor. Tesis Yönetimi: Proje Yönetimi, Alan Yönetimi,  Ticari Yönetim ve Tesis Hizmetler gibi hizmet alanlarını kapsamaktadır.

 

Tesis Hizmetleri: Otel, AVM, OFİS, İnşaat, Residance, Hastane vb. alanların temizliği, güvenliği, Otel Hizmetleri, Filo Hizmetleri, İnsan Kaynakları hizmetlerini kapsamaktadır.

Teknik Hizmetler: Yönetim, Servis Bakım, Hata Yönetimi, Teminat Yönetimi, Tamir, CAFM gibi konulardaki hizmet alanını kapsamaktadır.

 

Proje Geliştirme ve Varlık Yönetimi: Otel, konut, AVM, Lokasyon analizi gibi konularda yatırımcıya proje hazırlama, sunma, projenin yürütülmesi, uygulanması, pazarlanması gibi alanlarda ki hizmeti kapsamaktadır.

 

Türkiye’ye ne zaman gelmiş? Türkiye’deki şirket kendisine mi ait, bayilik veya franchising mi vermiş?

Mamaco 2004 yılında Almanya’da az sayıda personelle temizlik işine başladı. Yapılan özverili çalışmaların neticesinde, toplu taşıma araçlarının, raylı sistemlerin temizlenmesindeki ihaleyi kazanarak bu alanda başarı sağladı. Devamında Mercedes ‘in araçlarını temizleme ve sevk etme işine başladı. Almanya’nın önde gelen fabrikalarından BASF’ ta temizlik işlerini devraldı. Otomotiv sektörü ile yapılan çalışmalar ile birlikte Filo Hizmetleri de gelişme gösterdi.

 

Firma 2004 yılında başladığı temizlik işlerinin üzerine, zamanla bina tesis yönetimi, teknik hizmetler ve proje geliştirme alanlarında ki hizmetlerini ekledi. 2013 yılı itibariyle İstanbul da açılan ofisiyle Türkiye pazarının önemli isim ve projeleriyle çalışmaya başladı. 2014 yılında Ankara ofisinin de açılmasıyla Türkiye pazarında daha etkin bir yol almak için ilerlemeyi sürdürüyor.

 

Türkiye’de hangi AVM’lerde, otellerde veya iş merkezlerinde ne tür hizmetler veriyor?

Mamaco, zaman geçtikçe, faaliyet alanlarına yeni hizmetleri de ekleyerek büyümüş, yeni müşterilerin farklı birçok ihtiyaçlarını karşılayacak güce ve tecrübeye sahip hale gelmiştir. Bünyesinde insan kaynakları danışmanlık hizmetleri, güvenlik, teknik hizmetler, peyzaj, bahçe bakım, filo hizmetleri, iş sağlığı ve güvenliği, işyeri hekimliği vs gibi hizmetleri de verebilecek büyüklüğe, alt yapıya ve tecrübeye ulaşmıştır. Mamaco tesis yönetimleri ve hizmetleri dışında bir binayı ilgilendiren her konuda hizmet alınabilecek yapıları oluşturmuştur. Bir tesisin satın alınması, satılması, kiraya verilmesi,  işletilmesi, yurtdışı bağlantıları sebebiyle özellikle yabancı sermayenin Türkiye’de doğru noktalara yönlendirilmesi hususunda da hizmetler vermektedir.

 

Referanslar;

Almanya:  Mercedes, Audi, BMW, BASF, Crown Plaza, MarriotManheim.

AVM ler:   Ettlinger Tor Karlsruhe,  RheingalerieLudwigshafenRathauscenterLudwigshafen

LuisencenterDarmstadt,  Forum MittelrheinKoblenz,  Löhr-Center Koblenz, Skyline Plaza Frankfurt.

Türkiye: İstanbul Kongre Merkezi, Swissotel,   Fourseasons Otel,  İntercontinental Otel,  Rixos Hotel Taksim, Flatofis İş Merkezi, DepositeAvm,  SinpaşAltınoran, Koruflorya, İçdaş Çelik Enerji.Teleperformance,  MarmaraparkAvm..

 

Şirket cirosu nedir?

Türkiye Mamaco da Aylık 1.200.000 TL  Almanya da bunun 10 katı büyüklüğünde.

 

Çalışan sayısı? Bu sene kaç kişi istihdam edeceksiniz?

Türkiye Mamaco da 500 çalışanımız mevcut Bu sene bu sayının 200 kişi daha artmasını hedefliyoruz

 

Ece Grubuyla anlaşmayı ne zaman yaptınız ve ne kadar süreyle anlaştınız?

Almanya şubemiz Ece grubu ile 2008 den beri çalışmakta Türkiye’de ise 1 Şubat 2016 itibariyle başladık. Sözleşmemiz şimdilik 1 yıllık Ancak Almanya’daki işbirliğimizin bir devamı niteliğinde olacağını düşünüyoruz.

 

Ece Grubuna, Marmara Park AVM de ne hizmeti vereceksiniz?

Avm de temizlik ve fastfood alanında servis personeli hizmeti veriliyor.

 

Önümüzdeki birkaç yıl için AVM yönetiminde bir hedef sayınız var mı?

En az 4 AVM’nin daha tesis yönetim hizmetlerinin eklenmesini planlıyoruz.