RÖPORTAJ — 1 Ağustos 2016 at 15:07

TOBB BAŞKANI RİFAT HİSARCIKLIOĞLU: BİZLER İLK ANDAN İTİBAREN DEVLETİMİZİN YANINDAYIZ!

Baskan10

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Halkın iradesiyle seçilmiş meşru hükümete karşı girişilen bu kanunsuz kalkışmanın karşısındayız. Türk milleti olarak her türlü darbe girişiminin karşısında olmalı, demokrasimizi savunmalıyız. Türk iş dünyası olarak devletimizin ve milletimizin yanındayız. Demokrasiden yanayız” dedi.

 

“Türkiye’de yaşanan darbe girişimiyle ilgili, mevcut durumla ilgili, Türkiye ekonomisi ile ilgili spekülatif haberler çıkmaktadır” diyen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Türkiye’de yaşanan darbe girişimiyle ilgili, mevcut durumla ilgili, Türkiye ekonomisi ile ilgili spekülatif haberler çıkmaktadır. Bu konuda STK’lar olarak daha aktif rol alacağız. Biz, zaten yurt dışındaki muhataplarımızla temasa çok önceden başlamıştık. Türkiye‘de yaşananları net bir şekilde anlattık ve Türkiye demokrasisinin ve ekonomisinin gücünü hatırlattık” şeklinde konuştu.

Ülke ve milletin çok büyük bir badire atlattığına dikkati çeken Rifat Hisarcıklıoğlu, ülkesine sahip çıkarken şehit olanlara Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa diledi.

AB Karma İstişare Komitesi’nin Türkiye kanadını oluşturan meslek örgütleri, sendika konfederasyonları ve sivil toplum kuruluşları olarak FETÖ darbe girişiminin ilk gecesinden itibaren milletin tamamı gibi darbenin karşısında durduklarını belirten TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Hem milletimize hem üyelerimize demokrasiye sahip çıkma mesajını güçlü şekilde verdik. O günden bu yana sivil toplumun en büyük kuruluşları olarak devletimizin ve meclisin yanındayız” diye konuştu.

16 Temmuz’da TBMM Genel Kuruluna katıldıklarını, ardından 538 sivil toplum kuruluşu temsilcisiyle TBMM Başkanı ve siyasi partilerin temsilcileriyle bir araya geldiklerini anımsatan Rifat Hisarcıklıoğlu, “Bu akşam da devletimizin başı olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan‘a hem geçmiş olsun ziyaretinde bulunduk hem de bu süreçte yapılması gerekenleri, önümüzdeki süreçte yapılması gerekenleri sivil toplum kuruluşları olarak bizim üzerimize düşen görevleri istişare ettik” ifadelerini kullandı.

Türkiye demokrasisinin ve ekonomisinin gücünü hatırlattık”

Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki en büyük tehditlerden biri ile karşılaştığını ifade eden Rifat Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: “Tarihimizdeki en olağanüstü dönemlerden birini yaşıyoruz. Bu süreçte, bizler de ilk andan itibaren devletimizin yanındayız. Üzerimize düşen ne varsa yapacağız. Özellikle yurt dışında büyük bir bilgi kirliliği var. Türkiye‘de yaşanan darbe girişimiyle ilgili, mevcut durumla ilgili, Türkiye ekonomisi ile ilgili spekülatif haberler çıkmaktadır. Bu konuda STK’lar olarak daha aktif rol alacağız. Biz, zaten yurt dışındaki muhataplarımızla temasa çok önceden başlamıştık. Türkiye‘de yaşananları net bir şekilde anlattık ve Türkiye demokrasisinin ve ekonomisinin gücünü hatırlattık. Bundan sonra da bu kapsamda çalışmaya devam edeceğiz. Ülkemizin daha güçlü hale gelmesine katkı vermeye devam edeceğiz.”

Avrupa Birliğinin temel organları arasında yer alan Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi’ndeki muhataplarının darbeyi kınadıklarını ve bu konudaki talepleri doğrultusunda Türkiye halkıyla dayanışma içinde oldukları vurgusunu yaptıklarını ifade eden Rifat Hisarcıklıoğlu, bu konudaki çalışmalara devam edeceklerini kaydetti.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, FETÖ’nün darbe girişimi esnasında şehit düşenler için de tüm Türkiye halkının duyarlılığına katkı sağlayacak bir çalışma içinde olacaklarını sözlerine ekledi.

 

“OHAL, yerinde alınmış etkin bir tedbirdir”

 

“Olağanüstü hal uygulaması, bütün uygar ülkelerde olduğu gibi, sivil ve özgür hayatın sağlıklı bir şekilde devam etmesi ve milletin canına, malına ve devletine göz dikmiş darbecilerin bir an evvel kanunun karşısına çıkartılabilmeleri ve yeni kalkışmalara cesaret edememeleri için uygulanacaktır.” diyen Rifat Hisarcıklıoğlu, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Devletimiz ve milletimiz çok büyük bir badire atlattı. Hain darbe girişimi henüz engellendi. Herkesin durumun ciddiyetinin farkında olması lazım. Olağanüstü bir durum yaşıyoruz ve bu tür durumlarda olağanüstü tedbirlerin alınması zorunludur. Geçtiğimiz aylarda AB‘nin güçlü üyesi Fransa‘da bir terör saldırısı oldu, tedbir alabilmek için hemen olağanüstü hal ilan edildi. Dün de bu süreyi 6 aya uzattılar. Devlet, kendisine yönelik tehditlere karşı önlem almak zorundadır. Bu kapsamda OHAL, yerinde alınmış etkin bir mekanizmadır. Kamu düzeninin korunması ve hizmetlerin etkin bir şekilde işlemesi için bu kararın alınması gerekiyordu. Burada önemli olan demokrasi ve özgürlüklerin teminat altına alınması ve ekonominin işleyişinin olağan seyretmesidir. Bu konuda da hem Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, hem de ekonomi ile ilgili yetkililerimiz gerekli açıklamaları yaptılar. Bu zor dönemde hepimizin devletimize yardım ediyor olması millet olmanın gereğidir.”