RÖPORTAJ — 7 Eylül 2016 at 14:35

OKYANUS KOLEJLERİ KURUCUSU ORHAN ÖZBEY: TÜRKİYE VE DÜNYA İÇİN BAŞARILI VE MUTLU BİREYLER YETİŞTİRİYORUZ!

Orhan-ozbey2

 

Okyanus Holding’in bir parçası olan Okyanus Kolejleri, eğitim sektöründeki faaliyetine 2004 yılında, Avcılar Kampüsü ile başladı. Eğitim kalitesini ülkenin dört bir yanına taşıyan Okyanus Kolejleri, “Öğrenmeyi Öğretmek” ilkesi ile yoluna devam ediyor!

 

Dünya için başarılı ve mutlu bireyler yetiştirmeye devam ettiklerini ifade eden Okyanus Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Okyanus Kolejleri Kurucusu Orhan Özbey, Okyanus Kolejleri’nin; 2004 yılından günümüze, kurumsallaşmış yapısı ve profesyonel eğitmen ve yönetici kadrosuyla tüm kampüslerinde aynı kalitede hizmet verdiklerinin altını çizdi.

 

1979 yılında, İstanbul Beyazıt’ta Kültür Dersanesi olarak ilk şubesiyle eğitim sektörüne giriş yaparak günümüz Okyanus Holding yapılanmasının tohumlarının atıldığını söyleyen Okyanus Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Okyanus Kolejleri Kurucusu Orhan Özbey, “1993 yılında Fatih Çapa da hizmete giren Kültür Otomotiv binlerce ailenin otomobil sahibi olmasını sağlamıştır. 1995 yılın İstanbul’un köklü eğitim kuruluşu olan Fatih Dersaneleri devir alınarak kurum bünyesine katıldı. 1998 yılında English Time Dil Okulları kurularak kısa zamanda başarılara imza attı. 2004 yılında, Avcılar’da ilk kampüsünü kendi inşaa ederek Okyanus Kolejleri’nin temelleri atıldı. 8 yılda Türkiye ve Dünya’da başarılara imza atan Okyanus Kolejleri 2012-2013 Eğitim-Öğretim Yılı’nda ise Ataşehir, Sancaktepe ve Halkalı Kampüsleri ile başlattığı eğitim seferberliğine hızla devam ediyor. 2012 yılında farklı sektörler ile ivmesini artıran Okyanus Holding, Çanakkale 1915 Panoramik Müze projesi, Van ilinde Vanorama City konut ve yaşam alanı projesi, meyve üretimi yapan Okyanus Ziraat firması ve Akaryakıt sektöründe faaliyet gösteren Goldpet firması ile şirket portföyünü genişleterek yoluna devam ediyor” dedi.

 

Okyanus Koleji’nin kuruluşundan bu yana gelişim sürecini özetler misiniz?

Eğitim sektöründeki faaliyetlerine 2004 yılında Avcılar Kampüsü ile başlayan Okyanus Kolejleri, her geçen yıl kampüs sayısını arttırdı. 2015 yılında Ankara İncek, Antalya Konyaaltı, İzmir Mavişehir, Kemerburgaz ve Mimarsinan kampüslerini açan Okyanus Kolejleri, 2016 yılında da 4 yeni daha okul açacak. Şu an yapım aşaması olan kampüsler Bursa, İstanbul Çekmeköy, Ankara Eryaman ve İzmir Bornova’da olacak.

 

Kurumsal yapınız ile birlikte okulunuz bugüne ve geleceğe ilşkin nasıl bir eğitim felsefesine sahiptir?

Okyanus Kolejleri akademik, bilimsel, sanat ve spor alanlarında öğrenciyi geleceğe en iyi şekilde hazırlayan, öğrenmeyi öğreten yetenek odaklı bir eğitim felsefesine sahiptir.

 

2016-2017 eğitim ve öğretim yılı için Okyanus Koleji’nin hazırlık çalışmaları nelerdir?

Öğrencilerimizin proje çalışmalarına olan ilgileri ve başarıları her geçen yıl biraz daha artıyor. Bizler de bu başarıları teşvik etmek amacıyla çalışmalarını daha rahat gerçekleştirebilecekleri, araştırma ve sorgulama yapabilecekleri uygun ortamlar tasarlayarak her kampüsümüzde özel ‘proje odaları’ kurduk. Bir diğer yeniliğimiz ise, Avcılar Okyanus Fen ve Proje Lisesi’nde açılan Bilim ve Teknoloji Laboratuvarıdır.

 

Öğrencilerimiz eğitimlerine paralel olarak aldıkları akademik derslerin yanı sıra bu yıl faaliyet gösterecek üniversite düzeyindeki Bilim ve Teknoloji laboravatuarı sayesinde kendilerini üniversitede gibi hissedecekler. Üst düzey deneysel çalışmaları bu laboravatuarda kolaylıkla yapma imkanı bulacaklardır. Okyanus Kolejleri olarak, geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda da yürüttüğümüz kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle sanat, spor, bilim ve çevre alanlarında gerek kültürel mirasını korumada, gerekse farkındalık yaratmada örnek bir eğitim kurumu olmaya devam edecektir. Kalbim Seninle ve Kalbim Sahada projesi gibi örnek gösterilebilecek birçok projede görev alan öğrencilerimiz sosyal duyarlılığa ve farkındalığa sahip bireyler olarak yetişmektedir.

 

Öğrencilerinizi ihtiyaç ve beklentiler yönünde geleceğe nasıl hazırlıyorsunuz?

Okyanus Kolejleri, normal eğitim müfredatını daha kaliteli hale getirmek ve kalıcı öğrenmeyi sağlamak amacıyla en son eğitim teknikleri ve teknolojilerini kullanarak eğitim vermekteyiz.  Her öğrencinin, sosyal başarı kazanacağı bir yeteneğinin olduğu inancındayız. Bu amacı gerçekleştirmek ve öğrencilere daha geniş imkânlar sunmak amacıyla sanatsal, sportif, kültürel, dil ve kariyer kulüpleri başlıkları altında 70’e yakın yetenek kulübü oluşturulmuştur.  Öğrencilerimiz ilkokul 1. Sınıf’tan, Lise 11. Sınıfa kadar eğitimin her kademesindeki haftada en az iki saat yetenek kulüplerinde eğitim almaları sağlamaktayız. Bunların dışında 9. Sınıftan itibaren MAPP™ (Motivational Appraisal ofPersonal Potential) Kariyer Değerlendirme Analizi sonucunda kariyer kulübü tavsiyeleriyle gelecek planlamalarında yardımcı olmaya çalışmaktayız.

 

Dünyada öne çıkan eğitim modellerini Türkiye’ye uyarlama noktasında neler söyleyebilirsiniz?

Eğitim konusunda çok başarılı ülkeler var; Almanya, Güney Kore ve Amerika gibi. G. Kore’de ve Almanya’da öğrencilerin çok büyük bir kısmı meslek lisesine gider. Amerika ise öğrencileri üniversiteye büyük ölçüde yeteneğe bağlı olarak alır. Bu ülkelerde çocukların gelişimi de ortaokul yıllarından itibaren takip edilir. Öyle bir çağda yaşıyoruz ki eğer Türkiye olarak, doğru hareket edersek eğitim alanında Almanya, Güney Kore gibi ülkeleri geride bırakabiliriz. Bizim bir şansımızda genç nüfusa sahip olmamız.

 

Güncel ve ileriye dönük yeni kampüs yatırımları yapma noktasında hedefleriniz nelerdir?

Okyanus Kolejleri olarak 2016-2017 eğitim öğretim yılında yeni açılacak olan İzmir Bornova Kampüsü, Bursa Nilüfer Kampüsü, Bursa İnegöl Kampüsü, Ankara Eryaman Kampüsü ve İstanbul Çekmeköy Kampüsü ile toplamda 23 ana kampüs ve 2 butik anaokulu ile hizmet vermekteyiz. Okyanus Kolejleri olarak 10 yıllık planlamada Türkiye’nin farklı noktalarında Okyanus Koleji eğitim kalitesini en az 50 kampüs ile daha büyük kitlelere ulaştırmayı hedeflemekteyiz.