RÖPORTAJ — 4 Kasım 2016 at 17:16

VOLKAN İTFAİYE ARAÇLARI YÖNETİM KURULU BAŞKANI İSA TECİM: İNSANSIZ SÖNDÜRME ARACIYLA SEKTÖRDE OYUNU DEĞİŞTİRECEĞİZ!

img_2259

 

Lideri oldukları itfaiye araçları sektöründe de global bir oyuncu olmayı hedeflediklerini belirten Volkan İtfaiye Araçları Yönetim Kurulu Başkanı İsa Tecim, şu an üzerinde çalıştıkları insansız söndürme aracıyla sektörde oyunu değiştireceklerini vurguladı.

 

İtfaiye araçları üretiminde lider firma konumunda olan Volkan İtfaiye Araçları sektöründe dünyada da ilk dört arasında yer alıyor. Türkiye’de ikinci 500 içerisinde yer alan firmanın hedeflerini Yönetim Kurulu Başkanı İsa Tecim ile konuştuk.

 

Volkan İtfaiye Araçları günümüzde neler yapıyor?

Türkiye’de bugün 25 bin metrekare kapalı, 150 bin metrekare açık alanı olan bir tesiste üretim yapıyoruz. Türkiye’nin itfaiye araçları konusunda sektör lideriyiz, dünyada ilk 4 firma arasındayız. En son Romanya’da Avrupa’nın en büyük iki firmasını geçerek 40 milyon Euroluk 80 tane itfaiye aracının ihalesini yeni aldık. Yine yeni olarak Türkiye’de Hava Limanları İşletmesi’nin 8×8 uçak söndürme aracı ihalesini 3 yıl önce biz aldık ve 22 tane yaptık. Şimdi de yine aynı aracın 28 adetlik ihalesini dünya markalarının rekabetine rağmen kazandık.

 

Bugün cirosal anlamda Türkiye’nin ikinci 500’ü içindeyiz, ilk binde 836. Sıradayız. Son 7 yıldır, yıllık yüzde 30 büyüyoruz. Türkiye’de devlet destekli 200. Ar-Ge merkeziyiz. Şu anda 300 kişilik kadromuz var; bunların 33’ü Ar-Ge merkezinde çalışan mühendistir. İzmir’de vergi rekortmenleri arasında ilk 100’ün içindeyiz. Ve son geldiğimiz noktada itfaiye araçları yaparken, savunma araçları üzerine çalışmaya başladık. İnsansız söndürme araçları üzerine çalışıyoruz. Yani buradan programlayacağız, yapay zeka yükleyeceğiz ve riskli bölgelere göndereceğiz.

 

Yazılım size mi ait?

Evet, yazılım bize ait. 8 tane elektronik mühendisimiz var. Bunu yapacağız. İşin bir tık sonrasında ise havadan söndürme ve kurtarma aracı düşünüyoruz.  60-70 katlı gökdelende yangın çıktığında mahsur kalan insanları nasıl alacağız? Şu anda havadan söndürme ve havadan kurtarma üzerine çalışmalarımız devam ediyor.

 

Havadan söndürme ve kurtarmayla ilgili bildiğimiz kadarıyla bir araç yok. Ürün olarak karşımıza ne zaman çıkacak?

Biz buna yeni başladık. Tabii, teknik bir konu olduğu için çok fazla bir söylemeyeyim ama 2020 yılında bu araç piyasaya çıkar. Biz sektörde oyunu, kuralı değiştireceğiz, mevcutlarda iyileştirme yapmayacağız.

 

Aile şirketlerinde kuşak geçişlerinde kırılma yaşanıyor. Siz nasıl düşünüyorsunuz bu konuda?

Aslında dünyanın problemi bu. Ben gittiğim her yerde ekonomiyi sorarım, hayatı sorarım. Biz ne yapıyoruz? Benim oğlum diyor ki: “Bizim rakiplerimizden şu firma satıldı, bu firma satıldı, biz satılmamak için ne yapmalıyız?” Üç çocuğum burada, kardeşim ve yeğenlerim burada çalışıyor. Bunun için biz bir aile anayasası yazdık. Türkiye’de birçok firmanın başına gelenler var. Anayasasını yazımı 8 ay sürdü. Şimdi de kurumsal çalışmayı devam ettiriyoruz. Aile anayasasında çocukların, torunların en az 5 yıl dışarıda çalışması gerektiği, yönetim kurulu üyeliğinin ne zaman olacağı vb. konuların hepsini değerlendirdik ve güzel bir aile anayasası yazdık ve onu hepimiz imzaladık.

 

Siz şirket satın almayı düşünüyor musunuz?

Biz almayı düşünüyoruz. Biz bunu, global bir şirket olmak için dünya üzerinde mevcut ülkelerdeki birikimleri, yani know-how’ı, şirket kültürünü, o bölgenin kültürünü almak için düşünüyoruz. Teknoloji almak için değil… Gelecek yıllarda hangi ülkelerde bulunmak istiyorsak o ülkelerde şirket almayı düşünüyoruz.

 

Peki, orta vadede halka arz düşünceniz var mı?

Halka arz düşünülebilir. Ama biz bugün yüzde 1,5 ile kredi buluyoruz. Bundan daha ucuz bir kredi bulamayız. Eximbank kredisi kullanıyoruz. Bugün ihracat oranımız yüzde 35, gelecek yıllarda yüzde 70’e çıkartacağız. Onun için her ay iki ülke geziyorum.

 

Son olarak Türkiye’nin yol haritasını nasıl yorumluyorsunuz?

Türkiye’ye bir şey olmaz. Türkiye, yine özünü kaybetmeden yoluna devam eder. Şimdi düşünün İsveç’in nesi var? 10 milyon nüfus var. İki tane araba markası var: Volvo ve Scania. Bir de SAAB uçak motoru var. Biz 80 milyonluk ülkeyiz. Bizim 30 milyonumuz dünyaları biriktirir, hiçbir şey olmaz bu ülkeye. Tabii, ne olması lazım? Bizim bir kere okumamız lazım. Halkımızın yüzde 10’u okuyor, Avrupa’nın yüzde 90’ı okuyor. Özgüvenli olmalıyız. Kimlik olarak ne olduğumuzu iyi bilmeli ve iyi anlatmalıyız.