RÖPORTAJ — 1 Aralık 2016 at 20:54

FLO MAĞAZACILIK CEO’SU BURAK ÖVÜNÇ: FLO, AVRUPA’DA RENO MAĞAZALARI İLE BÜYÜYOR!

 

1479805608_ziylan_ceo_burak_ovunc_2

 

Ayakkabı perakende sektörünün köklü grubu FLO Mağazacılık, 2016 yılının ilk 9 ayında cirosunu yüzde 28 oranında arttırırken, yurtiçinde ve yurtdışında yakın coğrafyada 450’nin üzerinde mağazaya ulaştı.

 

Türkiye’de 50 yıllık deneyimiyle ayakkabı perakende sektörünün lideri olan FLO Mağazacılık, 2016 yılının ilk 9 ayında ortaya koyduğu yüzde 28 büyüme performansıyla perakende sektöründe önemli bir başarıya imza attı. ‘2023 yılında Türkiye’den çıkacak 10 global markadan biri olma hedefi’ doğrultusunda, 2012 yılında İtalyan ayakkabı markası Lumberjack’i bünyesine katan; ardından bu yıl, Almanya’nın en önemli yatırım fon şirketlerinden biri olan Capiton AG ile birlikte Alman ayakkabı perakende devi Reno’yu satın alan FLO Mağazacılık, Avrupa’nın en büyük ayakkabı perakende platformlarından birine de sahip oldu.

 

Yakın coğrafyada bölgesel liderlik hedefiyle mağazacılık çalışmalarını sürdüren FLO Mağazacılık, 2017 yılında çevre ülkelerdeki FLO mağaza sayısını 100’e ulaştırmayı hedeflerken, Avrupa’da ise bu yılın başında satın aldığı Avrupa’nın en büyük ikinci ayakkabı perakende markası Reno ile büyüyecek.

 

Son 5 yılda mağazacılık ve üretim için yaklaşık 220 milyar TL yatırım yapan Türkiye’nin ayakkabı perakende devi FLO Mağazacılık, yurtdışındaki atılımlarının yanı sıra 2016 yılı içerisinde 80 milyon TL’ye ulaşan perakende yatırımlarıyla da yüzde 28 oranında büyüme sergiledi. 2016 yılını geride bırakırken, yılsonu için belirlenen yüzde 30’luk büyüme hedefine de ulaşacaklarını açıklayan FLO Mağazacılık CEO’su Burak Övünç, “2016 yılını sonlandırırken, ilk 3 çeyrek rakamlarımızın gelecek yıl için son derece umut verici olduğunu görüyoruz. Perakende sektörü, tüm süreçlerden direkt olarak etkilenen ve tüketicinin tepkilerini en hızlı gördüğümüz sektörlerin başında geliyor. Ülkemiz için kolay bir 2016 yılı geçirmedik ancak FLO Mağazacılık olarak yılı başarılı bir şekilde kapatıyoruz. Bütün bir yıl boyunca yatırımlarımızı azaltmadık hatta sürekli gaza bastık. Göstergeler ne olursa olsun, önce ülkemize sonra da kendimize güveniyoruz ve hızla büyümeye devam ediyoruz” diye konuştu.

 

Yılda 35 milyon çift ayakkabı satışı!

 

FLO Mağazacılık, Türkiye ve İtalya’nın yanı sıra Kazakistan, Irak, Arnavutluk, Azerbaycan, Gürcistan, İran, Ürdün ve Suudi Arabistan gibi ülkelerin de aralarında bulunduğu yakın coğrafyada 2016 yılı sonunda toplam 2 milyar TL’lik ciroya ve 7.153 kişilik istihdam sayısına ulaştı. 2016 yılında yatırım fonu Capiton AG ile satın alınan Avrupa’nın ikinci en büyük ayakkabı perakende markası HR Group’un cirosunun ise yaklaşık 550 milyon euro olmasını beklediklerini ifade eden Övünç; “Yılda 35 milyon çiftin üzerinde ayakkabı satışı ve yılsonunda yüzde 19’a ulaşacak pazar payıyla Türkiye pazarının tartışmasız lideri konumundayız. FLO mağazaları ile Türkiye’nin her noktasına ulaşmaya devam edeceğiz. 2016 yılı sonunda; FLO perakende noktalarımız ile yurtiçinde 350’nin üzerinde, yurtdışında yakın coğrafyada ise 50’nin üzerinde mağazaya ulaşacağız. Çok markalı sneaker konseptli Sport in Street perakende noktalarımız ise 2016 yılı sonunda yaklaşık 50 mağazaya ulaşacak. 2016 yılı sonunda Türkiye ve yurtdışında yakın coğrafyada toplam mağaza sayımız 450’nin üzerinde olacak. Avrupa’da da ortağı olduğumuz Reno markamız ile 500’ün üzerinde mağazaya sahibiz. Türkiye’den çıkardığımız markalarımızı bu uluslararası perakende platformumuz üzerinden dünyaya yayacağız” dedi.

 

FLO Mağazacılık’ın 2017 hedefleri hakkında da bilgilendirme yapan Övünç, önümüzdeki yıl,  yurtiçinde 40 FLO ve 45 Sport in Street, yurtdışında da 45 FLO olmak üzere toplam 130 tane yeni mağaza açacaklarını kaydetti. Övünç sözlerini şöyle sürdürdü: “2017 yılında açacağımız yeni mağazalarımızla Türkiye’de 400’e yakın FLO mağazamız olacak, satış alanımızın ise 280 bin metrekareye ulaşmasını hedefliyoruz. Yurtdışında ise 15 ülkede 100 FLO mağazasına ulaşmayı amaçlıyoruz. Yine Türkiye’deki bir diğer perakende markamız Sport in Street mağazalarımız ise 2017 yılı sonunda yaklaşık 100 mağazaya ulaşacak. Avrupa pazarında ise gücümüze güç katan Reno markasıyla 500’ün üzerinde mağazamız var, burada da verimliliğe odaklanacağız. Lumberjack markamızla da iddiamızı sürdüreceğiz. 2017 yılı sonunda, Lumberjack’in bağlı olduğu Brand Park ile İtalya’nın yanı sıra Fransa, İspanya, Yunanistan ve diğer Avrupa ülkelerinde yaklaşık 2 milyon çift Lumberjack satışı gerçekleştirmeyi öngörüyoruz.

 

 

Şanlıurfa ayakkabı sektöründe yeni bir “üretim üssü” olacak!

 

FLO Mağazacılık CEO’su Burak Övünç, “Türkiye’de ayakkabı sektörünün lideri olarak, Türk ayakkabı sektörüne öncülük etmek ve sektörümüzü dünya üretim liginde üst sıralara taşımak da en büyük hedeflerimizden biri. Bu anlamda; 2012 yılında kurduğumuz ve bugüne kadar toplamda 15 milyon TL tutarında yatırım yaptığımız Şanlıurfa Fabrikamız’da bir ayakkabı üssü oluşturmayı amaçlıyoruz. Fabrikamızda yıllık 1 milyon 800 bin çift ayakkabı üretip yaklaşık 1000 kişiye istihdam sağlıyoruz. Uzun vadede ise yıllık 9 milyon ayakkabı üretip yaklaşık 5 – 6 bin yeni istihdamı hedefliyoruz” dedi. Yerli üretime verilen desteğin de altını çizen Burak Övünç; “Şu anda Türkiye genelinde 300’den fazla yerli üretici ile çalışıyoruz ve üretimimizin %85’ini yani yaklaşık 30 milyon çiftini Türkiye’de gerçekleştiriyoruz. Çalıştığımız tedarikçilerimizi Şanlıurfa’da üretim yapmaya da teşvik ediyoruz. Tedarikçilerimize üretim tekniğinden hammadde seçimine kadar verdiğimiz eğitimlerle de destek oluyoruz” dedi.

 

Lumberjack, İtalya’nın en hızlı büyüyen ayakkabı markası oldu!

 

FLO Mağazacılık, 2012 yılında İtalya’nın ikonik markası Lumberjack’i satın almış ve bu satın alma hem Türkiye’de hem de dünya perakende sektöründe büyük yankı uyandırmıştı. FLO Mağazacılık’ın yeniden yapılandırma çalışmalarıyla bugün İtalya’nın en hızlı büyüyen ayakkabı markası olan Lumberjack’in performansı ve planlarıyla ilgili ise CEO Burak Övünç şu açıklamayı yaptı: “Lumberjack ile İtalya pazarında hem marka açısından güçlendik hem de gelecek dönemde marka satın almaları konusunda ihtiyacımız olan sinerjiyi oluşturduk. Satın aldığımız 2012 yılından bugüne Lumberjack’i iki kat büyüttük. İtalya’da çok önemli bir yere taşıdığımız, şu anda İtalya’nın en büyük ayakkabı markalarından biri olan Lumberjack’in bağlı olduğu Brandpark’ın satışlarını, 2017 yılı sonunda İtalya’nın yanı sıra Fransa, İspanya, Yunanistan ve diğer Avrupa ülkelerinde yaklaşık 2 milyon çifte ulaştırmayı öngörüyoruz.”

 

Reno satın alma sürecini ise, “Perakende yönetiminde Avrupa’da da söz sahibi olduk” sözleriyle değerlendiren Burak Övünç, “Bugün ortağımız ile birlikte Reno’da 500’ün üzerinde mağazaya sahibiz. Son derece geniş bir perakende ağı var. Öncelikli hedefimiz bu ağı daha güçlü hale getirebilmek. Reno markamızda, gelecek birkaç yıl verimlilik artırmaya yönelik yatırımlar yapacağız. Stratejimiz, yakın coğrafyada FLO, Avrupa’da ise Reno markamız ile büyümek.” sözleriyle sürdürdü.  Yakın gelecekte Şanlıurfa Fabrikası ve Reno için önemli bir yol haritasını hayata geçireceklerini de kaydeden FLO Mağazacılık CEO’su Burak Övünç, 3 yıl içerisinde, Reno’nun satışını yapacağı 25 milyon çift ayakkabıdan önemli bir oranının Türkiye’de üretilmesini hedeflediklerini kaydetti.

 

FLO Mağazacılık, 7 binden fazla kişiye istihdam sağlıyor!

 

Flo Mağazacılık CEO’su Burak Övünç, bu yıl içinde sadece mali rakamlarda değil; istihdam oranlarında da artış yakaladıklarını söyledi. “2016 yılında istihdam oranımızda da artış devam etti. Bu yıl yaptığımız 2 bin kişiye yakın yeni işe alımla 2016 yılı sonunda FLO Mağazacılık olarak toplam istihdam sayımız yaklaşık 7 bin 153 kişi olacak. 2017 yılı sonu öngörümüz ise istihdam sayımızı 8.844 kişiye çıkarmak. Yurtdışına açılma fikriyle kurumsallaşma sürecini hızlandırma gerekliliğini hissettik ve kısa süre içinde şirketin tüm kademelerinde sektörünün önde gelen profesyonelleri ve yüksek potansiyelli genç yönetici adayları istihdam ederek yenilenmeye, gelişmeye devam ettik.” açıklamasında bulundu.

 

3.5 milyon TL yatırımla Ürün Güvenliği Laboratuvarı!

 

Bugün Türkiye’nin farklı noktalarından 300’ün üzerinde tedarikçiyle çalışan FLO Mağazacılık, ürün kalitesi ve güvenliğinde standardı yakalamak için kurduğu Ürün Güvenliği Laboratuvarı’yla sektörde de ciddi bir farkındalık oluşturdu. Grup, sürdürülebilirlik programı çerçevesinde ayakkabı, tekstil ve aksesuar ürün gruplarının kimyasal, fiziksel ve ekolojik testlerini yapmak üzere Kalite Laboratuvarı’nı hayata geçirdi.

 

İstanbul Üniversitesi ile yapılan işbirliğiyle 2015 yılında hayata geçen proje için 3.5 milyon TL yatırım yaptıklarını açıklayan Burak Övünç; 35 kişilik bir ekibin çalıştığı laboratuvarın yıllık 132 bin ekolojik test ve 6 bin fiziksel test yapma kapasitesinin olduğunu söyledi ve “Ayakkabı sektörünün en önemli oyuncusu  olarak bu konuda sektör standartlarını geliştirmede bizim önemli rolümüz olduğunun bilincindeyiz. Biz bugün mağazalarımıza giren tüm modellerimizi ürün güvenliği testlerinden geçiriyoruz. Ürün Güvenliği Laboratuvarı’yla da hem yan sanayiye sürdürülebilir bir kaliteli üretim anlayışı getirmeyi hem de şirketimizin katma değerli üretim anlayışını geliştirmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.