RÖPORTAJ — 1 Aralık 2016 at 21:01

MEDIA MARKT TÜRKİYE SATIN ALMADAN SORUMLU CPO’SU FARUK KOCABAŞ: HEDEFİMİZ AÇIK ARA LİDERLİK!

erg_7648

 

Dijital dönüşüme ve 360 derece müşteri memnuniyetine odaklandıklarını vurgulayan Media Markt Türkiye Satın Almadan Sorumlu CPO’su Faruk Kocabaş,  hem büyüme hem de açık ara pazar lideri olma hedeflerine ulaşmak için yatırımlara hız kesmeden devam edeceklerini dile getirdi.

 

Media Markt Türkiye bir yıl önce başlattığı dönüşümle elektronik perakendeciliğinde liderliğe oynuyor. Bu dönüşüm sürecinde üst yönetimde de değişimler gözlemleniyor. Pazarlama ve satıştan iş geliştirme ve kanal yönetimine kadar farklı alanlarda uzun bir yöneticilik deneyimine sahip olan Faruk Kocabaş’ın Media Markt Türkiye’nin Satın Almadan Sorumlu CPO’su olması, bu değişim kapsamında gerçekleşen bir atamaydı. Biz de bu dönüşümün hedeflerini Faruk Kocabaş ile konuştuk.

 

Media Markt’ın yeni vizyonunda tüketicinin yeri nedir?

Türkiye’nin en çok tercih edilen çok kanallı elektronik perakendecisi olma hedefimiz doğrultusunda tüketicilerimizi odağımıza aldık. Bu yönde, tüketicilerimizin beklenti ve taleplerini yakın merceğe alarak geniş kapsamlı araştırmalar yaptık. 360 derece müşteri memnuniyeti için mağaza içi memnuniyet araştırmaları, gizli müşteri, sosyal medya gibi çok kanallı müşteri deneyim takip sistemimizi kurduk. Tüm bunların sonucunda attığımız adımlarla da büyümemizi hızlandırmayı başardık. Bu da bizim doğru yolda olduğumuzu,  tüketicilerimizin gönlünü kazandığımızı gösteriyor.

 

Yenilenme projelerinize ilişkin bilgi verebilir misiniz?

Dijital dönüşüme öncelik veriyor, mağazalarımızı da bu kapsamda yeniliyoruz. Şirketimizin arkasında çok büyük bir know-how bulunuyor. Geçtiğimiz 1 yılda 4 milyon Euro’luk bir yatırımla tüm mağazalarımıza elektronik raf etiketi koyduk. Her bir mağazamıza sonsuz raf dediğimiz ve sınırsız sayıda ürün gösterebilen dijital kiosk’lar ekledik. Çok kanallı lounge’lar yaptık. Müşterimiz bu alanda dinlenebiliyor ve dilerse tabletlerden istediği ürüne bakıp satınalabiliyor. Her mağazamızda ücretsiz internet var. 2017 yılında mağazalarımız üzerindeki yatırımlarımıza devam edeceğiz.

 

Kısa ve orta vadede pazardaki hedefiniz nedir?

Kısa vadede, her yıl olduğu gibi pazar üzerinde gerçekleşen büyümemizi sürdürmeyi hedefliyoruz. Orta vadeli hedefimiz ise Avrupa’da faaliyet gösterdiğimiz hemen hemen tüm pazarlarda olduğu gibi Türkiye’de de açık ara pazar lideri olmak.

 

2016 yılını hedefleriniz açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye elektronik pazarının 2016 yılı içinde %12 büyüyeceği tahmin ediliyor. Bu yılsonunda %20 büyüme oranımızı yakalayacağımızı öngörüyoruz. Bunun yanı sıra e-ticarette de yaklaşık %70 civarında bir büyüme hedefliyoruz. Hem büyüme hedefimizi tutturmak hem de açık ara pazar lideri olma hedefimize daha da yaklaşmak adına yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.

 

2017 yılı hedefleriniz şekillendi mi?

Her yıl sektörün üzerinde büyümemizi sürdürüyoruz. 2017 yılında da sektör ortalamasının üzerinde büyümeyi hedefliyoruz.

 

Satışlarınızda E-ticaretin payı nedir? Bu payı yükseltme hedefiniz var mı?

Dijitalleşmenin ivme kazanmasıyla birlikte e-ticaretin hacmi her geçen gün artıyor. Media Markt olarak biz de bu büyüme trendinden pozitif etkileniyoruz. E-ticaretimiz  iki yıl içinde yüzde 120 büyüdü. Geçtiğimiz yıl Media-Saturn Holding içinde en fazla büyüyen ülkelerden biri olduk. Şu an ciromuzun yüzde 8’ini e-ticaret oluşturuyor.  Yıl sonuna kadar e-ticarette yaklaşık %70 civarında bir büyüme öngörüyor ve ciromuzun %12’sini online kanalımızdan elde etmeyi hedefliyoruz.

 

Mağazalaşmada son durumunuz nedir? 2016 sonu ve 2017 yılı için hedeflenen rakamlar nedir?

Geçtiğimiz Eylül ayında Ankara’da Nata Vega Outlet’de, Konya’da Kule Site AVM’de, İstanbul’da da Levent ve Viaport AVM’de 4 yeni mağazamızı hizmete açarak mağaza sayımızı 45’e çıkardık. Aralık ayında 3 yeni mağazamızı daha hizmete açacağız. 2017 yılında da 10 yeni mağazamızı tüketicilerimizle buluşturmayı hedefliyoruz.

 

Çalışan eğitimi konusunda neler yapıyorsunuz?

Müşterilerimizin mutluluğuna giden yolun öncelikle çalışanlarımızın mutluluğundan ve donanımından geçtiğini biliyoruz.  Bu kapsamda 2016 yılında çalışanlarımızın eğitimlerine ve kariyer gelişimlerine odaklanan programlarımızı hayata geçirdik. 2017 yılında da mağazalarımız için 3621 seans ve 7250 saat çok katılımlı eğitimleri planlamış durumdayız.

 

Ürün gamınız nasıl şekillendi?

Cep telefonundan bilgisayara, TV’den beyaz eşyaya ve küçük ev aletlerine uzanan 50 bin çeşit ürünü tüketicilerimize sunuyoruz. Son dönemlerde de ürün gamımızı son teknolojik ürünlerle genişlettik. Mağazalarımızda hem drone’ları hem de sanal gerçeklik uygulamalarını deneyimleme fırsatı sunuyoruz. Yine son dönemlerin popüler ürünlerinden Bluetooth speakerlar ve aksiyon kameralarında da geniş ürün gamımız bulunuyor.

 

Sektörde konsolidasyon beklentiniz var mı?

Sektörümüzü ve gelişmelerini yakından takip ediyoruz. Media Markt olarak sektörün üzerinde büyümeye devam ediyor, yatırımlarımızı bu yönde yapmayı sürdürüyor ve her türlü olası büyüme fırsatlarını da değerlendiriyoruz. Bununla birlikte, spekülasyonlara ilişkin herhangi bir yorum yapmıyoruz.