RÖPORTAJ — 1 Aralık 2016 at 21:17

MÜSİAD GENEL BAŞKANI NAİL OLPAK: 15 TEMMUZ’A EN BÜYÜK CEVAP DAHA FAZLA ÜRETMEK!

 

 nail-olpak-1

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminin ardından fuar ve etkinlik iptallerinin gündemde olduğu bir dönemde 16. MÜSİAD EXPO’yu firma ve katılımcı iptali olmaksızın düzenlemeyi başardıklarını söyleyen MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, “Fuarın hazırlıkları yapılırken, bize en çok sorulan sorulardan biri ‘Yabancı konuk iptalleri var mı’ idi. Çok şükür geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 8 salonda fuarımızı düzenledik” dedi. 

 

“MÜSİAD her zaman olması gerektiği noktada olması gerektiği zamanda hakikate yöneliyor olacaktır. Bunun son göstergesi elbette 15 Temmuz darbe girişimindeki tutumumuz oldu” diyen MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, MÜSİAD üyelerinin üretmeye ve direnmeye devam edeceğini belirterek, şöyle konuştu: “Bizim üretmeye devam etmemiz gerekiyor. Bir iş adamı olarak hangi coğrafyada yaşarsak yaşayalım, üzerimizde o MÜSİAD’ın o helal kazanç ilkeleriyle içinde bulunduğumuz topluluğa daha fazla fayda, daha fazla katma değer oluşturarak hayatımıza devam etmemiz gerekiyor. 15 Temmuz’a en büyük cevabın daha fazla üretmemiz olduğu kanaatindeyim.”

 

“Türkiye, sadece bir toprak parçasının adı değildir. Türkiye bir mesuliyetin adıdır” diyen Nail Olpak, MÜSİAD’ın Türk milletini her bakımdan kalkındırmak için çalışma hedefiyle yoluna devam ettiğini belirterek; “Her defasında, ekonomiyi sadece matematiğe indirgeyen anlayışa karşı olduğumuzu vurguladık. İnsanın onuruna ve varoluş sebebine aykırı düşüren yanlış uygulamaları, daima sorguladık. Gerçeklik maskesi takılmış yalanların müşterisi olmadık” dedi.

Türkiye ekonomisinin AK Parti hükümetleri öncesinde faiz giderlerine çok fazla bütçe ayırdığına işaret eden Nail Olpak, şunları söyledi: “Hatırlatmakta fayda var. İnsanoğlu kolay unutuyor. 2001 yılında, ülkemizde, sadece kamunun faiz gideri, toplanan vergilerin yüzde 103’ü idi, miktar olarak da 41 milyar lira. Faiz ödemekten, ne borç ödemeye, ne yatırıma ve kamu harcamalarına ne de Ar-Ge’ye ayrılacak kaynak kalıyordu. 2015’te, faiz gideri, vergi gelirinin yüzde 13’üne düştü, miktar olarak ise 53 milyar lira. Eğer, 2001 oranlarıyla faiz ödeseydik, 420 milyar lira ödeyecektik. Aradaki fark, 367 milyar lira. Sadece cebimizde kalan parayla, her yıl 50 tane Yavuz Sultan Selim Köprüsü yapabiliyoruz. Bu rakamı yıllarla çarpınca, ortaya akla ziyan bir tablo çıkıyor.”

 

Türkiye’nin, adaletsiz dünya sisteminin değişmesi için öncü olabileceğini aktaran MÜSİAD Başkanı Olpak, “Türkiye bu düzenin böyle gitmeyeceğini yüksek sesle söyleyen bir lidere sahip olduğu gibi, insanın onuruyla yaşayabileceği bir iktisadi düzenin kurulması için, hangi ilkeleri, nasıl uygulamak gerektiğini gösteren birikime de sahiptir. Dünya değiştirilmelidir demek, en çok bize düşer. Çünkü Türkiye, sadece bir toprak parçasının adı değildir. Türkiye bir mesuliyetin adıdır. Masa başında, cetvelle çizilen sınırların bölemediği, kardeşliğin adıdır” diye konuştu.

 

Türkiye’nin en yaygın gönüllü sivil toplum kuruluşu olduklarını söyleyen MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, MÜSİAD’ın yurt içerisinde 86, yurt dışında 65 ülkede 171 noktada temsil edildiğini ifade ederek; “Binlerce, onbinlerce üye işletmeyi temsil eden, dürüstçe ticaret yapmak isteyen iş adamlarını bir araya getiren büyük bir ortaklığın onurunu, memnuniyetini yaşıyoruz. Bir bakıma yaşlandıkça gençleşiyoruz, yoruldukça dinçleşiyoruz” diye konuştu.

  1. ÇEYREK DAHA İYİ OLACAK!

 

Ekonomik değerlendirmelerde bulunan Nail Olpak, Türkiye ekonomisinin yılın ilk 2 çeyreğinde yüzde 3,9’luk büyüme oranıyla, yüzde 3’lük küresel büyüme oranının üstünde bir performans gösterdiğini söyledi. Olpak, “Belki üçüncü çeyreğinde daha düşük bir büyüme ile karşı karşıya kalabiliriz. Ancak MÜSİAD Sameks endekslerinin de göstergeleri doğrultusunda 4. çeyreğin daha iyi olacağını sizlere söylemek isterim. Şu anda bir yarış içerisindeyiz, ayağımıza bağlanmış taşlar ile koşuyoruz yarış içerisinde. 2016 yılında hep birlikte yaşadık, bir taraftan hala devam eden terör saldırıları, bir taraftan 15 Temmuzdaki hain FETÖ darbe girişimi, hala devam eden artçı sarsıntıları kredi derecelendirme kuruluşlarından tutunda kriptoların yapmış olduğu bütün çalışmalara rağmen ekonomimiz çok küçük bir yavaşlamanın haricinde gayet uygun bir şekilde devam ediyor” dedi.

GELİRİNİZ HANGİ PARA BİRİMİNDEYSE LÜTFEN O PARA BİRİMİNDEN BORÇLANIN!

 

MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, döviz kurlarındaki dalgalanma nedeniyle tavsiyelerde bulundu. Olpak, sözlerine şöyle devam etti: “Bildiğiniz gibi, geçtiğimiz günlerde sonuçlanan başkanlık seçimleriyle, ABD’de yeni bir dönem başlıyor. Küresel bir güç olması nedeniyle ABD’de yaşanan gelişmeler, dünyanın bütün ülkelerini gerek siyasi gerekse ekonomik bakımdan etkiliyor. Özellikle seçim sonrasında FED’in faiz politikalarının değişeceğine yönelik beklentiler, doların bütün para birimleri karşısında ve elbette Türk lirası karşısında da değer kazanmasına sebep oldu. Bizim bu noktada sanayicilerimize her zaman yaptığımız bir tavsiyemiz var. Geliriniz hangi para birimindeyse lütfen o para biriminden borçlanın, risklerinizi ancak bu şekilde bertaraf edebilirsiniz. İnşallah 2017 yılının bundan daha iyi olacağına inanıyoruz. Anadolu’da yel kayadan ne koparır diye bir ifade var, merak etmeyelim biz kaya gibi durduğumuz sürece rüzgar hiçbir şey götüremeyecek bizden. Demek ki biz rüzgarı bir kenara bırakıp kaya gibi sağlam olarak durmaya devam etmemiz gerekiyor.”

 

Kaydet