RÖPORTAJ — 3 Şubat 2017 at 18:22

NİLÜFER BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA BOZBEY: KEŞKE TÜRKİYE’DE “NİLÜFER”LER ÇOĞALSA!

IMG_0044

 

Özgür, katılımcı, eşitlikçi bir demokrasi kenti olma iddiası taşıdıklarını vurgulayan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer Belediyesi’nin son bir yılda hayata geçirdiği çok sayıda proje ile öncülüğünü gözler önüne serdiğini, 2017 projeleriyle de örnek olmaya devam edeceklerini dile getirdi.

 

Nilüfer Belediyesi, hizmetleri ve yönetim anlayışıyla gerek Bursa’da gerekse Türkiye çapında örnek gösterilen belediyelerimizden bir tanesi. Geçtiğimiz günlerde İnsani Gelişme Vakfı’nın 150 ilçede düzenlediği “İnsani Gelişme Endeksi” araştırmasında “Çok Yüksek İnsani Gelişme” sıralamasında 6’ıncı sırada, “Yönetişim Endeksi” sıralamasında da 3’üncü sırada yer alan Nilüfer Belediyesi’nin yönetim anlayışını, hizmetlerini ve 2017 projelerini Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ile konuştuk.

 

Ülkemizin sıcak gündemiyle başlayalım isterseniz… Yeni Cumhurbaşkanlığı sisteminin kabul edilmesi durumunda yerel yönetimler için ne tür değişiklikler olacak sizce?

Şunu söylemek isterim: Kuvvetler ayrılığına dayanmayan hiçbir başkanlık sistemi başarılı olamamıştır bugüne kadar. Bu getirilen düzenleme başkanlık sistemi değildir zaten. Bizim demokrasi kültürümüz 1923’ten daha öncesine dayanır. 150 yıllık bir demokrasi deneyimine sahibiz; ama halen daha emekleme seviyesindeyiz. Böyle bir rejim değişikliği Türkiye’yi ileriye değil, geriye götürür. Bu şahsi görüşüm benim. Cumhuriyetin değerleriyle ilgili ya da anayasa ile ilgili tartışma yapılabilir; yanlışları varsa düzeltilebilir, aksaklıklar, eksiklikler varsa giderilebilir. Ama parlamenter sistemin güçlendirilmesi Türkiye’nin geleceği açısından son derece doğru bir yaklaşımdır. Bugün artık dünya daha da ileri giderek artık yereli güçlendiriyor. Bununla uğraşıyorlar, biz parlamenter sistemden vazgeçiyoruz.

 

Bugün siz, Nilüfer Belediyesi’ni hangi anlayışla yönetiyorsunuz?

Ben inanıyorum ki burada her görüşten, her düşünceden, her inançtan insanlar oturup masa başında tartışabiliyor, konuşabiliyor, dayanışma gösterebiliyor. Ve tartıştığı konuyla ilgili ortak sonuç çıkarabiliyor. Nilüfer bu yüzden farklı. Nilüfer, böylelikle en doğru kararı verebiliyor. Keşke Türkiye’de Nilüfer’ler çoğalsa. O zaman siyasilere de çok önemli mesajlar gider. Gidiyor da zaten Nilüfer’den. Biz yıllardır savunduğumuz hiç kimseyi ötekileştirmemeyi öğretmeye çalışıyoruz. Bu hepimizin hayat felsefesi olmalı.

 

Gözlemlerimize göre siz, başkanlığınızın her döneminde artı bir değer ortaya koyuyorsunuz. Bu dinamizmi neye bağlıyorsunuz? Bu, belli imkanlar çerçevesinde olabilecek bir şey mi, yoksa vizyon sahibi olmakla mı ilgili?

Tabii heyecanımız gitgide artıyor. Her dönemde yeni ve farklı insan odaklı yaklaşımlarımızı ortaya koymaya çalışıyoruz. Bu dönemde 6 tane odak noktası belirledik. Türkiye’de bunu düşünen bir kurum var mıdır, yok mudur bilmiyorum ama yoktur diye tahmin ediyorum. Biz demokrasi kenti iddiası taşıyoruz; özgürlüğün ve katılımcılığın kenti iddiasını taşıyoruz, etik değerlere sahip bir kent olacağız diyoruz. Eşitliği savunuyoruz, ama bu eşitliği sadece kadın-erkek eşitliği olarak değil, yaşamın tüm alanlarında tüm katmanların eşitliğinden bahsederek savunmaya çalışıyoruz. Nilüfer sosyal projelerin kenti olacak diyoruz. Bu odak noktalar üzerinde çalışıyoruz her dönemde. Ama hedefimizi eğitim, bilim, kültür, sanat ve spor kenti kavramları üzerinde bina ettik. Adım adım ilerliyoruz. Yani hayallerimiz var. Ben mesela diyorum ki bu kentte hayalim: 100 bine yakın öğrenci var, 100 bin öğrencinin de aynı anda hem müzik aleti çalmasını hem bir spor dalıyla uğraşmasını hem de güzel sanatlar alanında bir dalla uğraşmasını istiyorum. Bunun için biz çaba gösteriyoruz: okullarla işbirliği yapıyoruz, birçok gencimizi eğitiyoruz. Japonya’da bir kişi 26 kitap okuyor yılda; bizim ülkemizde 26 kişi 1 kitap okuyor. Biz en azından bir kişinin yılda 1 kitap okuduğu bir düzeye çıkarma hedefini koyup kütüphaneleri geliştirmeye çalışıyoruz. Kadınlara, çocuklara, gençlere projeler hazırlıyoruz. Bunu yaparsak güzel bir dünyada beraber ve mutlu yaşarız. Onun için bizim hayallerimiz hedefe dönüşüyor, heyecanımız da körüklüyor onları.

 

Projeleri somutlaştıracak olursak, 2016 yılında hangi projeleri hizmete soktunuz?

Hizmet standartları ve yönetim mükemmelliğinde sürdürülebilir, yenilikçi yaklaşımlarıyla, uluslararası düzeyde lider olan Nilüfer Belediyesi, 2016 yılında hayata geçirdiği projeleriyle yine en çok konuşulan kent oldu. Ekonomik, sosyal ve çevresel açıdan sürdürülebilir hizmetler sunan, tüm paydaşlarına değer katan, yerel demokrasinin güçlenmesi için gerekli ortamı yaratan bir yerel yönetim kurumu olan Nilüfer Belediyesi, son bir yılda hayata geçirdiği çok sayıda proje ile öncülüğünü gözler önüne serdi.

 

Nilüfer Belediyesi İnci ve Taner Altınmakas Huzurevi, Olgun Gençlik Merkezi, Bizim Bahçe Engelsiz Sosyal Yaşam Merkezi, Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi (nilespit), Oyun Engel Tanımaz Parkı, Mahalle İletişim Merkezleri gibi projelerle toplumun tüm kesimlerinin hayatını kolaylaştırırken, Nilüfer Müzik Festivali, Caz Tatili, Tiyatro Festivali, Şiir Festivali gibi etkinliklerle de Nilüferlileri sanatın her dalıyla buluşturduk. Bu hizmetlerini gerçekleştirirken demokrasi, vicdan, sosyal belediyecilik, özgürlük, katılımcılık ve eşitlik değerlerini odak noktası olarak aldık.

 

2017 yılında hangi projeler hizmete girecek?

Nilüfer Belediyesi, 2017 projeleriyle de örnek olacak. Birçok projeyi 2017 yılında hizmete açılacak şekilde tamamladık. Nilüfer İlçe Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi, Karaman Dernekler Yerleşkesi, Bölgesel Otoparkı ve Pazar, Konak Mahallesi Kız Öğrenci Yurdu, İbrahim Yazıcı Stadyumu, Nilüfer Belediyesi Lions Ercan Dikencik Alzheimer Bakım Evi, Nilüfer Belediyesi İzzet Şadi Sayarel Huzurevi büyük oranda tamamlanan ve yeni yılda hizmete girecek projelerimiz arasında yer alıyor.

 

Nilüfer İlçe Afet ve Acil Durum Merkezi: Yaptığımız çalışmalarla doğal afet ve olağanüstü koşullara karşı kenti daima hazır halde tutan Belediyemiz, Nilüfer İlçe Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi’ni de hazır hale getirdi.  Fethiye Mahallesi’nde toplam bin 26 metrekare alanda 3 kattan oluşan merkezde, gerçek bir depremde insanların kendilerini nasıl korumaları gerektiği hakkında eğitimler verilecek. 2016 yılı içinde tamamlanarak açılışa hazır hale getirilen merkezde ayrıca Deprem Tecrübe Simülasyon Odası, Yangın Söndürme Simülasyon Odası ve Duman Simülasyon Odası yer alıyor.

 

Kız Öğrenci Yurdu: Nilüfer Belediyesi, üniversite öğrencilerinin yurt sorununa çözüm amacıyla önemli bir projeyi daha hayata geçirdi. Nilüfer Belediyesi’nin insan odaklı projelerinden biri olan Kız Öğrenci Yurdu tamamlandığında öğrenciler huzur ve güven ortamında barınırken, ailelerinin de gözü arkada kalmayacak. Konak Mahallesi’nde yapımı devam eden Kız Öğrenci Yurdu, toplam 2 bin 127 metrekare alana sahip. İkisi engelli olmak üzere toplam 90 öğrencinin kalabileceği 47 odanın yer aldığı öğrenci yurdunda yemekhane, mutfak, çamaşırhane, revir, etüd odaları ve kafeterya da bulunuyor. Öğrenci yurdunu bir iki ay içinde tamamlamayı planladık.

 

Karaman Dernekler Yerleşkesi ve Bölgesel Otoparkı: Bursa’da sivil toplumun kalbinin attığı, 244 derneğin yer aldığı Nilüfer Dernekler Yerleşkesi dördüncü yılının doldururken taleplere de yanıt veremez hale gelince Karaman’da ikinci bir Dernekler Yerleşkesi çalışması başlattık. Karaman Mahallesi Tuna Caddesi üzerinde yer alan toplam 3 bin 700 metrekare alan üzerine inşa edilen ve toplam 11 bin 124 metrekare kapalı alana sahip Karaman Dernekler Yerleşkesi Bölgesel Otoparkı ve Pazar Yeri açılış için gün sayıyor.

 

Dernekler Yerleşkesi’nin yer aldığı binada ayrıca hem kapalı pazar yeri hem de otopark yer alıyor. Dört katlı binanın en alt katında 95 araçlık misafir otoparkı, çok amaçlı salon ile bebek bakım odası, zemin katında da 210 tezgah kapasiteli modern kapalı pazar yeri bulunuyor. 48 dernek ofisi ile 450 dernek kapasiteli posta kutusunun bulunduğu birinci katta aynı zamanda 68 kişi kapasiteli çalıştay ve 175 kişi kapasiteli konferans salonu, toplam 10 adet toplantı salonu, restoran, çocuk oyun alanı ve yönetim ofisleri yer alıyor. Karaman Mahallesi’ne değer katacak olan projenin teras katı da 77 kamyon kapasiteli otopark olarak hizmet verecek.

 

İbrahim Yazıcı Stadyumu: Sporun ve sporcunun dostu Nilüfer Belediyesi olarak her yaştan Nilüferli’nin spor yapması için yatırımlarımıza sürekli yenilerini ekliyoruz. Bu amaçla İbrahim Yazıcı Stadyumu kente kazandırıldı. Bursaspor’un şampiyonluk yaşamasında büyük pay sahibi olan merhum başkanı İbrahim Yazıcı’nın adı verilen stadyum, futbolun yanı sıra birçok branşta hizmet verecek.

 

Beşevler Mahallesi’nde 16 bin 200 metrekare alan üzerine kurulan stadyum, uluslararası standartlara uygun çim saha ve bin kapalı, 5 bin 900 açık olmak üzere toplam 6 bin 900 seyirci kapasiteli tribüne sahip. Güreş, halter, masa tenisi, dans ve kondisyon salonlarının yer aldığı tesiste sauna, sporcu ve hakemler için dinlenme odaları ile toplantı odaları da bulunuyor. Tesis niteliği taşıyan Nilüfer Belediyesi İbrahim Yazıcı Stadyumu, gelen sporcuların kullanabileceği 128 yatak kapasiteli konaklama ünitesi ile 475 kişilik restorana da sahip.

Kaydet