RÖPORTAJ — 3 Şubat 2017 at 18:14

SANKO PARK AVM GENEL MÜDÜRÜ NİYAZİ BÜYÜKAKSU: 2017 BİR YILDIZ GİBİ PARLAYACAK!

Sankopark2

 

Cirosal olarak 2016 yılını 2015’e göre yüzde 8-9’luk bir artışla kapattıklarını söyleyen Sanko Park AVM Genel Müdürü Niyazi Büyükaksu, 2017 yılının bir yıldız gibi parlayacağını ümit ettiklerini vurguladı.

 

Gaziantep, bölgesinde çok önemli bir sanayi ve ticaret merkezi konumunda. Şehirdeki AVM’lerin sayısı da son birkaç yılda yapılan yatırımlarla artmış. Sanko Park AVM de, Gaziantep’in ilk AVM’si olarak özel bir yere sahip. Genel Müdür Niyazi Büyükaksu ile Sanko Park’ın hedeflerini konuştuk.

 

Gaziantep’te bir AVM kültürü oluştu mu? Diğer büyük şehirlerle bir kıyaslama yapabilir misiniz?

Bunu ilk oluşturan içerisinde olduğumuz Sanko Park’tır. Sanko Holding, ait olduğu şehre güzel ve büyük bir yatırım yapmış 2008 yılında. Sanko Park, Grubun ilk ve tek perakende yatırımı aynı zamanda. AVM kültürünü de Gaziantep burada öğrenmiş; ilk katlı AVM, ilk yürüyen merdivenler, yürüyen bantlar vs. Ama 2013 Ekim’inde iki AVM daha açıldı. Şimdi iki tanesi uluslararası olan üç rakibimiz var artık. Yani Gaziantep’te AVM kültürü yeterince oturmuş durumda. Bir de denize kıyısı olan bir şehir olmadığı için farklı yerlerde çeşitli sosyal aktiviteler yapabiliyorsunuz. Denizsiz bir yerde hafta sonu en büyük alternatif de AVM’lere gitmek oluyor. Şimdi artık alternatifler var, rekabet var; böylece Gaziantep halkına daha iyi bir hizmet geldi.

 

Nasıl bir rekabet var burada?

Kişi başına düşen kiralanabilir metrekarede Gaziantep, henüz tam doyuma ulaşmamış şehirlerden. Örneğin; bir Ankara, bir İstanbul gibi değil. Dediğim gibi iki AVM de 2013’ün sonunda açıldı. M1 ile beraber 4 AVM’yiz. Şu an 2 milyon nüfuslu bir şehirden bahsediyoruz. Rekabet her zaman kaliteyi yükseltir. Bizimki Gaziantep için tadında bir rekabet. Yeterli sayıdayız, nüfusa hizmet verebilecek durumdayız.

 

2016 yılı üçüncü çeyrekte ekonomide gerileme oldu. Siz bunu hissediyor musunuz Sanko Park olarak?

2016 yılında ülke olarak kötü bir yıl geçirdik maalesef. Gaziantep de en olumsuz etkilenen coğrafyalardan bir tanesi. Ama şehirde ticaret ve sanayi devam ediyor. Öte yandan sosyal yaşamda özellikle bayanlar kıyafetten, günlük kozmetik ihtiyaçlarından kısmıyorlar. O yüzden perakende yine aynı seyrinde devam etti. Cirosal anlamda baktığınızda biz 2015’e göre yüzde 8-9 bir artışla kapattık 2016 yılını. Artış enflasyon oranında, demek ki kaybımız yok. Daha büyük rakamlar hedeflemiştik, ama İçinde olduğumuz durumda seneyi iyi kapattık diyebiliyoruz.

 

Bazı sektörlerde firmalar ekonomiyi canlandırma adına bazı kampanyalar yaptılar, siz bu anlamda özel bir çalışma yaptınız mı?

Özel bir çalışma yapmadık, ama AVM’de düşüncemiz hep ciroyu arttırıcı faaliyetlerde bulunmaktır. Kiracılarımıza bu konuda destek oluyoruz. Her sene yaptığımız araç kampanyasında bu yıl 3 Mercedes veriyoruz. 15 Kasım-15 Şubat arasında süren bir kampanya.

 

Kur dalgalanmalarını siz ne şekilde atlattınız?  Bununla ilgili herhangi bir şey yaptınız mı?

2015’te de kur son çeyrekte ciddi bir dalgalanma yaşamıştı. 2015 kurunun ortalaması bu seneki ortalamaya göre, yüzde olarak fazla bir artış gösteriyor. Biz de şöyle yaptık; 2015’in kur ortalamasını en azından baz alıp, o kurdan kiracılarımıza şu an sabitleme yaptık. Yani bu şekilde bir nevi TL’ye döndürmüş olduk, dalgalanmadan etkilenmesinler diye.

 

TL’ye dönülsün lafı çok edildi son aylarda, bu mümkün mü tüm sektör için?

Kısmen mümkün, kısmen mümkün değil. Proje bazında değerlendirilmeli aslında baktığınızda. Çoğu proje, krediyle yapılan projeler ve hepsinde döviz bazında kullanılmış krediler söz konusu. Türkiye’deki çoğu yatırımcı bu şekilde AVM’leri inşa etmiş. O süreç bitmemişse TL’ye dönmek biraz zor oluyor açıkçası. Çünkü yatırımcı buradan bir şey elde etmiyor. Gelen döviz giden döviz. Yani burada bir haksız kazanç elde edilmiş olmuyor. Ama bir taraftan da perakendeci var, çok ciddi şekilde etkileniyorlar. Tabii onlar varsa AVM’ler var, günün sonunda baktığınızda. Ama yatırımları bitmiş, geri dönüşü sağlanmış projelerde TL’ye dönmek mümkün, tabii ki yatırımcı da sıcak bakarsa. Çok eski bir sektör değiliz, o yüzden birçoğu 10 yılını doldurmamış AVM’ler var Türkiye’de. O yüzden de çoğunun yatırımı geri dönmemiş durumda. Ama kendi yatırımcımız TL’ye dönmeye sıcak bakıyor. Sanko Park’ta sözleşme süreleri dolduğunda bu tekrar masaya yatırılmış olacak. Bizde genelde 10 yıllık sözleşmeler var. İki sene sonra sözleşmeleri yenilemeye başlayacağız.

 

Marka karmasını konuşalım biraz da, nasıl başladı, şu anda ne durumda? Sektörel anlamda bir denge gözetiyor musunuz?

Sanko Park, 2009’da açılmış bir alışveriş merkezi. Sanko Holding ve Rönesans Holding’in ortaklığı ile açılmış. Tam da kriz döneminde açılmış bir AVM. 131 bin metrekare kapalı alanı, 56 bin metrekare de kiralanabilir alanı var. Bağımsız birim olarak 221 mağazası var. Bazı birleştirmeler ile şu an aktif olarak işleyen 160 mağazamız var. O dönemki koşullarda kiralamalar yapılmış, sonra zaman içerisinde sürekli iyileştirmeler, revizeler yapılmış. Şu an uluslararası markalarımız, ulusal markalarımız veya ulusal markaların bayileri ve az da olsa yerel markalarımız var. Bölgede tek olan kiracılarımız var. O anlamda baktığınızda, onlar için bayağı iyi hizmet vermiş burada. Mağaza karmamız bölgeye uygun. Zaten bunu dönemsel olarak da profesyonel firmalara yaptırdığımız algı anketlerinde görüyoruz. Anketlerde hangi markalara talep ortaya çıkıyorsa, onları getirmek için çaba sarf ediyoruz.

 

Bir kitle hedeflemesi yapıldı mı?

Müşteri araştırmalarıyla somut veriler elde etmeye çalışıyoruz. Şehrin tam merkezindeyiz, tam kalbindeyiz. O anlamda trafiği de yoğun bir AVM’yiz. Çünkü yaya ulaşılması çok kolay, toplu taşımayla ulaşılması çok kolay, her şekilde Sanko Park’a ulaşmak çok kolay. O yüzden her kitleden müşterimiz var. Marka çeşidimizi de ona göre ayarlamaya çalışıyoruz, yani her sınıfa hitap edebilecek markalarımız var.

 

Kışın insanlar daha çok kapalı alanlarda zaman geçiriyor. Ama yazın müşteri sayısı azalıyor doğal olarak. Siz bundan etkileniyor musunuz?

Yaz aylarında sayfiye yerlerine, deniz kenarlarına şehirden çok giden oluyor hafta sonu ya da yaz tatilini komple geçirmek için. Nüfus o anlamda biraz daha azalıyor Gaziantep’te. Ama Gaziantep, gastronomisi ve tarihi değerleri olan bir şehir olduğu için yerli ve yabancı turist girişi oluyor şehre. Gelen turistler için biz de uğranılacak nokta oluyoruz. Ayrıca yurtdışında yaşayıp da yazı Gaziantep’te geçiren insanlar oluyor. Onlarla nüfus kış nüfusuna dengeleniyor ve ziyaretçi sayısında bir düşüş olmuyor.

 

Yabancı turistlerin Sanko Park’a ilgisi nasıl? Özellikle son yıllarda bölge ülkelerinden gelen turistlerin sayısında bir artış olduğu görülüyor. Bu Gaziantep’te size nasıl yansıyor?

Suriye sürecinden önce insanlar sadece alışveriş için Gaziantep’e otobüslerle gelirlermiş. O zaman da tek AVM olarak hepsini biz misafir etmişiz. Suriye süreciyle beraber o insanlardan bir kısmı zaten yaşamak için buraya geldiler ve geliyorlar, burada yaşıyorlar, artık günlük ihtiyaçlarını burada karşılıyorlar. Şimdi de yakın coğrafyadan hafta sonu alışveriş için gelenler biraz bu açığımızı kapatmış oluyor. O anlamda kayıpsız devam edebiliyoruz.

 

Biraz da etkinliklerinizi konuşalım. Geçmiş yıllara nazaran 2017’de farklılık arz eden özel etkinlikleriniz olacak mı?

Evet, planımızı yaptık, bütçelerimizi yaptık, detaylarına çalıştık, pazarlamada da bunu yaptık. Yaptığımız etkinliklerde ve kampanyalarda öncelikle ciroyu arttırıcı kampanyaları yapmaya çalışıyoruz. Bunlar genelde harca kazan kampanyaları oluyor. Örneğin X liralık alışveriş yap Mercedes kampanyasına katıl gibi… Ama aynı zamanda bir yaşam merkeziyiz. Özel günlerde özel etkinlikler yapmak durumdayız. Sevgililer gününe özel, sömestr tatilinde çocuklarımıza özel etkinliklerimiz oluyor. Bunların hepsini planladık. Yine inşallah 2017’de bunların hepsini gerçekleştiriyor olacağız. Bir de standart ritüel olmuş kampanyalarımız var. Mesela; 23 Nisan’da 4’üncüsünü yapacağımız resim yarışması var çocuklar için. Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte gerçekleştiriyoruz, okullarda duyurusunu yapıyoruz.

 

Son dönemlerde getirilen güvenlik önlemlerini de konuşalım biraz…

Coğrafya olarak sıkıntının hissedildiği bir ildeyiz. İlimizde de birkaç kötü olay meydana geldi 2016 içerisinde. Tabii diğer illere göre daha fazla dikkat çekti; daha fazla önlem almaya çalıştık. Sanko Park aylık 900 bin kişiyi ağırlayan bir alışveriş ve yaşam merkezi. O yüzden buraya gelen misafirlerimizin güvenliğini sağlamak durumundayız. O anlamda hem Valiliğin hem Emniyet Müdürlüğünün ve kolluk kuvvetlerinin yardımı ve işbirliği içerisinde yapabileceğimizin maksimumunu yapmaya çalışıyoruz. Yeni çıkan perakende yasasında da bununla ilgili bazı önlemler İçişleri Bakanlığı tarafından denetlenmek üzere yürürlüğe girdi. Biz zaten o istenilen şeyleri sağlayan bir AVM idik. Sonuçta biz burada çalışıyoruz, buradan çıktığımızda müşteri olarak başka bir AVM’ye gidiyoruz veya şehir değiştirdiğimizde başka bir AVM’ye gidiyoruz. Alınan önlemler hepimizin güvenliği için. O yüzden gayet olumlu buluyorum ben.

 

Son olarak Sanko Park adına hem ziyaretçilerinize hem Gaziantep halkına mesajınız ne olur?

Çok keyif vermeyen bir 2016 geçirdik. Keyif alacağımız, mutlu, huzurlu, sağlıklı bir yıl düşünüyoruz, hem kendimiz hem şehrimiz hem de ziyaretçilerimiz için. İnşallah 2017’yi parlayan bir yıldız olarak göreceğiz. Beklentilerimiz bu yönde.

 

 

Kaydet