RÖPORTAJ — 3 Şubat 2017 at 18:02

TUĞCAN HOTEL GENEL MÜDÜRÜ TUNÇ DORTUNÇ: GAZİANTEP’TE “TUĞCAN HOTEL” ADI HEYECAN YARATIR!

IMG_2371

 

Tuğcan Hotel’in kaliteli hizmet anlayışını, 23 yıldır sürekli yenilenerek canlı tuttuğu için tercih edilebilirliğinin arttığını söyleyen Tuğcan Hotel Genel Müdürü Tunç Dortunç, Gaziantep’te Tuğcan Hotel adının insanlarda farklı bir heyecan yarattığını vurguladı.

 

Gaziantep, sanayisi ile olduğu kadar kültür turizmi ile de önde gelen şehirlerimizden birisi. Geçtiğimiz Aralık ayında UNESCO’nun gastronomi listesine 9. Kent olarak giren Gaziantep turizm olanaklarını artırmaya çalışıyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi de “Şimdi Gaziantep’e Gitme Zamanı” kampanyasıyla kent turizmine ivme kazandıracak çalışmalar yürütüyor. Kentteki oteller de bireysel çabalarıyla bu çalışmalara destek oluyorlar. Bunlardan birisi de Gaziantep’in ve Güneydoğu’nun ilk beş yıldızlı oteli olan Tuğcan Hotel. Gaziantep’in turizm ve otelcilik sektörünü Tuğcan Hotel Genel Müdürü Tunç Dortunç ile konuştuk.

 

Gaziantep’te turizm ve otelcilik açısından son durum nedir?

Gaziantep bir sanayi, turizm ve kültür şehridir. Bir gastronomi şehri aynı zamanda: Gaziantep’in çok ciddi bir yemek kültürü var. 300’e yakın yemek çeşidi var. Son olarak da UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı’na gastronomi listesinde dahil edilen 9. Kent oldu. Bu turistik açıdan çok büyük bir artıdır. Ancak son dönemde yaşanan olayların yarattığı güvenlik kaygıları hem bireysel hem de kurumsal konaklamalara ve etkinliklere olumsuz yansıdı. Bu da bizde etkinlikler ve konaklama anlamında bir düşüş yaratıyor. Ancak yine de Gaziantep canlı ticari hayatı ve gelişmiş sanayisiyle bu sıkıntıları aşar. Suriye’de barış sağlandığında, şehirlerin yeniden yapılanmasında Gaziantep kilit bir şehir ve yükselen değer olacak. Bu da hem konaklama olarak otellere hem de diğer sektörlere olumlu yansıyacak. Yeter ki şu süreci az hasarla, biraz sabırla güçlü bir şekilde atlatalım. Benim 9 aylık görev süremde gördüğüm kadarıyla Gaziantep, çok müteşebbis bir şehir. Yatırım yapmaktan korkmayan gözü kara bir şehir ki öyle de olmak lazım.

 

Bu noktada Tuğcan Hotel neler yapıyor?

Şimdi Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin hanımefendi çok güzel bir kampanya başlattı;  ‘Şimdi Gaziantep’e Gitme Zamanı’ diye. TÜRSAB, acentalar ve oteller bunu destekledi, biz de öyle. Biz, mümkün olduğu kadar belediyemizle, valiliğimizle işbirliği içinde kendi payımıza şehrin tanıtımı ve insanların buraya gelmesi için ortamın ne kadar güvenli olduğunu, hayatın Türkiye’deki bütün şehirlerde olduğu gibi devam ettiğini ve buraya gelindiğinde alınacak olan o lezzetleri, kültür birikimini vs. anlatmaya çalışıyoruz. Ve bunda oteller olarak verdiğimiz hizmetlerle bireysel başarılar sağladık. Fuarlar açısından bakıldığında; her sene Ocak ayında düzenlenen Emitt turizm fuarına GATOD (Güneydoğu Anadolu Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği) çatısı altında ortak bir standa katılmalı ve Gaziantep daha etkili tanıtılmalı diyoruz. Normalde kent kültürünün geliştiği şehirler, bir belediye desteğiyle genel bir şehir standıyla katılıyor. Burada daha çok gastronomik turlar yapılıyor. Biz bunu gene yapalım ama daha özel tek bir standda bütün otelciler ve belediyeler olarak, Gaziantep şehrinin tanıtımı için ortak bir bildiri kullanarak, ortak tanıtım yaparak şehrin görülmesi gereken yerlerini, tadılması gereken lezzetlerini, acentacılara anlatıp bu destekleri sağlayalım. Bununla ilgili toplantılar da yaptık.

 

Peki, bu alanda bir sonuç alındı mı?

Güneydoğu Anadolu Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği bu konuyla ilgili ciddi görüşmeler ve çalışmalar yapıyor ama daha etkili olunabilir. Mesela dünyada en fazla gezenler Japonlardır; belki bir heyet oluşturulup Japonya ile yeni turizm olanakları araştırılabilir. Yani stratejileri spesifik adımlar atarak belirlemek lazım. Satışta tıkanmalar yaşanıyorsa müşterinin ayağına gidip, hizmetleri, ürünleri anlatmak gerekiyor. Ama bu tek başına ne otelcinin, ne acentanın, ne il kültür turizm müdürlüğünün yapacağı bir iş değil. Bunun için ortak bir havuz oluşturulmalı, doğru bir stratejiyle ve planlamayla hareket edilmeli.

 

Gaziantep’te uluslararası otellerin açılması yerel otelleri nasıl etkiledi?

Uluslararası zincirler yerel markaların kendisine hakikaten çekidüzen vermesini sağladı. Müsabık olduğunuz sürece piyasada varsınız. Onları geçmek istiyorsanız yatırım, kalifiye personel, işletme mantığı ve sunulan hizmet açısından rekabet edecekseniz. Gaziantep bunu büyük bir avantaj olarak kullanmış. Tuğcan Hotel’in güçlü bir kurum kültürü zaten vardı. Ama bu süreçte yabancı markalar geldikten sonra da rekabetten kopmadı. Yenilikçi işletme anlayışını hep diri ve canlı tuttu. Diğer otellerde de bunu görüyorum.

 

Peki, nasıl bir rekabet yaşıyorsunuz Gaziantep’te?

Her otelin kendi konsepti ve hizmet anlayışı açısından avantajlı olduğu noktalar var. Bazı oteller toplantılar ve etkinliklerde avantajlıdır, daha farklı işler yaparlar; kimisi oda konsepti ve sunduğu hizmet seçenekleriyle öndedir, kimisi de marka bilinirliği ile müşteriye hitap eder. Şunu çok rahat söyleyebilirim; otellere düşen iş sayısını kıyasladığınız zaman Gaziantep, İstanbul’a göre çok iyi durumda. Sadece konaklamalar için değil, toplantı ve etkinliler için de böyle. Ancak, bunu biraz da misafirin, hizmeti alacak olanın şartları belirliyor. Ortam düzeldiğinde çok daha pozitif noktaya gelinecektir.

 

Sizin bu bölünmelerdeki pozisyonunuz nedir?

Bizim şöyle bir avantajımız var; bu şehirde büyük sanayi kuruluşları yıllardır bizimle çalışıyorlar. Ana şirketimiz de bir sanayi kuruluşu; onun da gelişmiş ilişkileri var. Kaliteli hizmet anlayışını, sürekli yenilenerek canlı tuttuğumuz için tercih edilebilirliğimiz hep artıyor. Gaziantep’te Tuğcan Hotel adı insanlarda farklı bir heyecan yaratıyor. Kesinlikle konaklamalarda, toplantılarda, özel etkinliklerde, düğün-nişanda öndeyiz, bunu çok net söyleyebilirim.

 

Konsept farklılığından bahsettiniz. Yatırımcı için Gaziantep’te yatırım yapılabilir bir otel konsepti var mı size göre?

Yatırımcıyı şehrin potansiyeli yönlendiriyor. Bu anlamda Gaziantep’te öyle bir eksik yok. Ama ilerde işler düzelip, potansiyel arttığında, ticari hayat yükseldiğinde bu yatak kapasitesi yetmeyecek ve farklı konseptlerde otellerin açılmasına ihtiyaç olacaktır. Ama şu anda her konsepte hitap eden otel var ve her yerde ihtiyacınızı karşılayabiliyorsunuz.

 

2016 Tuğcan Hotel özelinde nasıl bir yıl oldu?

Bunu Nisan ayında biraz test etme şansım oldu. Karlılık anlamında muhteşem bir gelişim olmadı, bütün oteller gibi… Ama en azından doluluk anlamında güzel bir süreç yaşadık. Bunları konaklamalar için de söyleyebilirim, etkinlikler için de söyleyebilirim.

 

Son olarak sizin altını çizmek istediğiniz son mesajınızı da almak isteriz…

Bir kere ana konumuz Gaziantep. Burada turizmin desteklenmesini bekliyoruz. Tabii iç pazar olarak biraz farklı bir noktada, yabancı turist açısından da farklı bir noktada. Gaziantep çok büyük bir sanayi kenti. Yabancıların, özellikle sanayi ziyaretleri ve kurumsal ziyaretler kapsamında çok fazla geldiği bir şehir. Tuğcan Hotel 23 yıldır her kesime hizmet veriyor. Çok seçkin hizmetler sunan, Gaziantep’in ve bölgenin ilk beş yıldızlı oteli. Aynı ilk günkü heyecanla o seçkin hizmeti vermeye devam ediyor. Otelimizle, şehrimizle ilgili beklentilerimiz var. Gaziantep’in satılabilecek çok güzel ürünleri var. 2017’den umutluyuz. Belediye Başkanımız Fatma Şahin’in dediği gibi ‘Şimdi Gaziantep’e Gitme Zamanı”dır diyorum ve herkesi güzel şehrimize bekliyoruz.