RÖPORTAJ — 3 Nisan 2017 at 11:59

Başyazıcı Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mahmut Başyazıcıoğlu: Ulusal marka olacağız

Mahmut_Basyazicioglu

Başta gıda ve inşaat sektörü olmak üzere birçok sektörde faaliyet gösterdiklerini söyleyen Başyazıcı Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mahmut Başyazıcıoğlu, bundan sonra konut projeleriyle İstanbul pazarında yer alacaklarını, gıda sektöründe ise satış ağını genişleterek ulusal marka olmayı hedeflediklerini dile getirdi.

 

Kayseri’nin öncü firmalardan biri olan Başyazıcı Grubu, 63 yıl önce başladığı faaliyetlerini başta gıda ve inşaat olmak üzere birçok sektörde sürdürüyor. Bu yıl itibariyle İstanbul pazarına da açılacak olan Başyazıcı Grubu, Başyazıcı Et Ürünleri, Bamen, BYZ Outlet, Mix Kayseri, Almer Hotel, Ommer Hotel, Maba Mağazacılık, Byz Solar markalarına sahip. Ulusal marka olma yolunda ilerleyen Grubun faaliyetlerini ve hedeflerini Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mahmut Başyazıcıoğlu konuştuk.

Başyazıcı Grubu’nun dünden bugüne uzanan gelişim sürecini bize anlatır mısınız?

Başyazıcı Grubu uzun yıllar önce Kayserili bir ailenin temelini attığı gruplardan bir tanesi. Babamın dedesi ve sonrasında benim dedem de ticaretle uğraşmışlar ama bizim asıl serüvenimiz gıda ve besicilikle başlıyor. Besicilik ile pastırma ve sucuk imalatçılığını yaklaşık 63 yıl önce rahmetli dedem başlatmış. Daha sonrasında babamın işi devralmasıyla günümüze kadar gelen süreç başlamış. Biz de şu anda üçüncü nesil olarak işin başındayız. Kardeşimle birlikte bu bayrağı yavaş yavaş teslim alıyoruz. Başyazıcı Grubu gıda sektörünün dışında inşaat, tekstil, enerji, turizm ve perakende gibi sektörlerde de faaliyet gösteriyor. Şimdi gıdada Türkiye çapında bayilik ağımızı genişleterek satış noktalarını artırmayı hedeflemekteyiz. Gerçekleştirdiğimiz 8 milyon TL’lik yatırımın ardından 59 şehirde 63 bayi ile hizmet vereceğiz. Gıda ürünlerimizi ulusal bir marka haline getirmek istiyoruz. Bununla da kalmayıp uluslararası alanda da var olmayı amaçlıyoruz.

 

Peki, gıdada ürün çeşitlendirmesine gidecek misiniz?

Kayseri’de pastırma ve sucuk üretimi ile başladık, sonrasında salam, sosis, jambon gibi ürünler zaman içerisinde ürün gamına eklenmiş oldu. Günümüzde ihtiyaçlar gün geçtikçe artıyor ve değişiyor. Yeni ürünler geliştirilmesi kesinlikle gerekiyor. Bunun yanında kalite standartlarımızı uluslararası düzeye çıkarmaya çalışacağız. Çünkü ihracat pazarları rekabetin çok yoğun yaşandığı yerler. Bundan sonraki süreçte gıda sektörüne ağırlık verip yurtdışına açılmaya gayret edeceğiz. Yurtdışı fuarlarına katılmayı planlıyoruz. Yakın zamanda Dubai Gıda Fuarını ziyaret ettim. Gelecek sene Dubai Gıda Fuarında, Başyazıcı olarak yer almak istiyoruz.

Hedefiniz Ortadoğu mu?

Evet, Ortadoğu hedefimiz var. Çünkü öyle bir beklenti de var diye düşünüyorum.

Fabrikanız Kayseri’de mi? Bundan sonra da üretim orada mı olacak?

Uzun zamandır Kayseri’de. Tabii üretim orada devam edecek. Ama ilerdeki tarihlerde belki yurtdışında da tesis kurmak söz konusu olabilir.

Gıdada sadece et ürünleri mi var, yoksa süt ürünleri de dahil olacak mı?

Hayır, biz bildiğimiz işi yapmak istiyoruz, süt ürünleri üretimi tamamen başka bir iş. Günümüz dünyasında işler giderek zorlaşıyor ve rekabet gün geçtikçe artıyor. O yüzden biz bildiğimiz işe odaklanacağız. Markamızı daha iyi anlatıyor olmamız lazım. Bunu çok gerekli görüyoruz. Bununla ilgili yeni ambalaj tasarımı hazırlıklarımız var. Sene sonunda bir lansman yapacağız.

İhracat çalışmanız var mı?

Yeni yeni talepler gelmeye başladı. Ayrıca Dubai Gıda Fuarında ihracat yapan bazı Türk firmalarını görmek bize ışık tuttu. Orada yaptığımız görüşmeler neticesinde pazarın açılabileceğini düşünüyoruz.

Gayrimenkul yatırımlarınız da Kayseri’de mi?

Bizim aslında tüm yatırımlarımız Kayseri’de. İnşaat konusuna çok vakıfız. Kayseri’de başta konut olmak üzere ofis, fabrika inşaatı, otel ve alışveriş merkezi inşaatlarını yapmış bulunuyoruz. Hem kendi bünyemizde bulunan işletmelerle ilgili hem de kat karşılığı yapılan işlerimiz mevcut.

Bunu ulusal boyuta taşıma düşünceniz var mı?

Evet, İstanbul’da şu an iki tane projemiz var. Bir tanesi Maltepe Dragos’ta, 25 katlı, 150 daireli rezidans projemiz Başyapıt Dragos olacak. İçinde sosyal tesisleri, yüzme havuzu ve çocuklar için özel tasarlanmış çocuk eğlence alanları bulunan, kaliteli bir hizmet sunulacak bir rezidans projesi. İkinci olarak kentsel dönüşüm kapsamında, Erenköy’de apartman projemiz var. Bu projelerle işimizi layıkıyla yaptığımızı göstermiş olacağız.

Peki, İstanbul’daki orta vadeli hedefler neler?

Niyetimiz bu projelerin haricinde İstanbul’da yeni projeler üretebilmektir. Ulusal anlamda iyi bir oyuncu olmak hedefimiz var.

İstanbul’daki yapılaşmayla ilgili öngörünüz nedir?

Ben İstanbul’da her zaman için konuta ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Ofis için belki aynı şeyi söyleyemeyiz ama insanların barınma ihtiyaçları devam ediyor. Şu anda standartları çok düşük olan ve yenilenmesi gereken çok sayıda bina olduğunu düşünüyorum. Lokasyonu iyi olan, kaliteli projeler her zaman için alıcı bulacaktır. Ayrıca gün geçtikçe insanların tercihleri ve yaşam koşulları değişiyor, standartları yükseliyor. Bu da konut talebini sürekli kılıyor.

Sizin kentsel dönüşüme bakışınız nasıl? Kentsel dönüşümde nasıl bir politika ortaya konmalıdır?

Ben kesinlikle yeniden yapılan projelerden ziyade kentsel dönüşüme öncelik verilmesi taraftarıyım ki depreme karşı hızlı hazırlık yapalım. Bunun önünü açacak, kolaylaştıracak önlemlerin, kararların en kısa zamanda alınması çok uygun olacaktır. Bazı süreçler var ki işleri çok yavaşlatıyor hem de çok masraf çıkarıyor. Biz mesela; Erenköy projesi için yaklaşık 1 yıl bekledik. Ve 1 yıllık kiraları o maliklere ödedik. Bürokratik engeller buna neden oldu.

Burada sorunlar belediyeler mi aktif olmalı, yoksa merkezi yönetimle mi çözülmeli?

Bence belediye ve merkezi yönetim işbirliği ile çözümlenmeli.

Peki, bundan sonraki projeleriniz bu sıkıntılara rağmen kentsel dönüşüm odaklı mı olacak?

Her şeye rağmen kentsel dönüşümde olacağız. Biz hem iyi işler yapmak istiyoruz hem de vatandaşın işleri görülsün istiyoruz. Birçok insan da bu işten geçimini kazansın. Bundan sonra daha iyi öğrenerek, başararak idare etmeye çalışacağız bu işi.

Kayseri’de de modern yapılaşma anlamında ciddi bir değişim var ve birçok firma konut projesi üretiyor orada. Sizin şu anda Kayseri’de devam eden projeniz var mı?

Bizim şu an Kayseri’de devam eden projemiz yok ama olacak. Kayseri’yi bırakmamamız lazım. Çünkü orada belli bir ismimiz var, yaptığımız işler var. Sonuçta inşaat güvene dayalı bir iş.

AVM yatırımlarınız Kayseri’de. Marmara’da da yeni AVM projelerini hayata geçirmeyi düşünüyor musunuz?

AVM yatırımlarında Türkiye’de bir doygunluğa ulaşıldığını düşünüyorum. O yüzden grup olarak yeni bir proje düşüncemiz yok. AVM yatırımlarını Kayseri’de yaptık. Bunlardan bir tanesi BYZ Outlet Alışveriş Merkezi, bir diğeri ise ağırlıklı yeme-içme konseptinde olan Mix Kayseri Yaşam Merkezi.

Yurtdışı projeler ilgi alanınızda mı?

Yurtdışında sadece gıda sektörüne konsantre olmak istiyoruz. Çünkü konsantrasyonumuzu çok dağıttığımız zaman başarı olumsuz etkileniyor. O yüzden şimdilik gıdada fırsatları kollayacağız. Başlangıçta Ortadoğu pazarında, sonrasında Avrupa pazarında olabiliriz.

Totalde grubunuz istihdamı nedir?

Yaklaşık 800 çalışanımız var. İleride yeni yatırımlarımız olursa bu rakamlar daha da yukarı çıkacak.

Sayın Cumhurbaşkanımızın işçi alımıyla ilgili çağrılarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tabii ki de olumlu bir şey. Ama istihdam artışı, istikrardan ve huzurdan geçiyor. Eğer bunlar sağlanırsa bu oran yüzde 5 değil, yüzde 10 belki daha da fazla olacaktır. Yeter ki iş dünyası önünü görsün, finans sektörü önünü görsün.

Sanayicilerimizin bugün yaşadığı temel sorunlardan bahsedelim biraz da. Bu sorunları ve çözümlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Şu anda devletimizin sağladığı çok güzel teşvikler var. Ancak bana göre öncelikle kayıt dışılığı kaldırmak gerekiyor. Şu anda birçok sektörde faaliyet gösteriyoruz. Bu sektörlerdeki kayıt dışılık rekabette bizi gerçekten çok zorluyor. İkinci olarak merdivenaltı dediğimiz standart dışı ve insan sağlığını ve çevreyi hiçe sayan üretimin daha fazla denetlenmesi lazım. Üçüncü olarak çok güzel teşvikler var ama bazı işlerde kültür çok önemli. O kültürü oluşturmak için çok caba sarf ediyorsunuz, çok zaman harcıyorsunuz. Bazı işletmelerin taşınmaları çok kolay değil. Dolayısıyla teşviklerin daha kolay taşınabilecek işletmeler için daha olumlu olduğunu düşünüyorum.

İhracata verilen teşvikleri yeterli buluyor musunuz?

Hükümetimizin bu konudaki politikalarını çok olumlu buluyorum. İhracatta eğer siz bir markaysanız gerçekten çok etkili teşvikler var. Özellikle turquality kapsamında çok güzel teşvikler var. Biz tekstille ilgili turquality alma hakkı kazandık. Şu anda denetim firmasıyla çalışmalarımız yürüyor. Sanırım 6 ay içinde turquality süreci tamamlanmış olacak.

Türk ekonomisinin orta ve uzun vadeli hedefleri konusundaki görüşünüz nedir?

Türkiye her zaman için dinamik bir ülke. İnsanlarımız çok özverili ve çalışkan. Son birkaç senedir yaşadığımız sıkıntılar ekonomimizi çok olumsuz etkiledi. Ancak bu sıkıntılar aşılacaktır. Dolayısıyla ben çok güzel günlerin geleceğini düşünüyorum.