RÖPORTAJ — 3 Nisan 2017 at 11:54

KİLER GYO GENEL MÜDÜRÜ TARIK GÜRDİL: YABANCIYA KONUT SATIŞI İHRACATI İKİYE KATLAYABİLİR!

IMG_2509

 

Yabancıya konut satışının bir tür ihracat gibi düşünülmesi gerektiğini söyleyen Kiler GYO Genel Müdürü Tarık Gürdil, böyle bakıldığında önümüzdeki 10 ile 20 yılda ihracatı en az ikiye katlayacak bir potansiyeli barındırdığını vurguladı.

 

Güncel konut kampanyası gayrimenkul sektörüne tekrar ivme kazandırmış görünüyor. Bu hareketli piyasada Kiler GYO, İstanbul Levent’te hayata geçirdiği projesi Sapphire’de bir kerede 47 konut satarak dikkatleri üzerine çekti. Son dönemde Referans markalı konut projeleriyle öne çıkan Kiler GYO’nun Genel Müdürü Tarık Gürdil ile konut kampanyalarını, gayrimenkul sektöründeki gelişmeleri ve Kiler GYO’nun projelerini konuştuk.

 

Gündemdeki konut kampanyasının sektöre ve şirketinize etkilerini değerlendirir misiniz?

Gayrimenkul geliştiricileri için iki yoğun satış sezonu var: ilkbahar ve sonbahar. Zor geçen 2016’da sonbahar ayları için sektörümüzün hedefleri vardı. Yıl ortasında yaşanan darbe girişimi ve buna bağlı diğer olumsuzluklar nedeniyle gerileyen satışları canlandırmak adına Emlak Konut ve GYODER işbirliğinde yapılan kampanya satışlara olumlu yansıdı ve sektör, satış rakamları itibariyle 2016 yılını iyi bir sonuçla kapatmış oldu. Ancak geçtiğimiz Aralık ve Ocak ayında yaşanan terör olayları konut alıcısında yeniden bir güvensizliğe yol açtı. Bunun sonucunda 2017 yılı ağır aksak gidecek görüntüsü verince tekrardan bir kampanya kararı alındı. Bu kampanya vatandaş nezdinde ciddi kabul gördü.

 

Kampanyada vatandaşlarımızın satın alma vadelerindeki tercihi nasıl şekillendi?

Şu anda kampanyanın genel gidişi 60 ay ve 120 ay seçenekleri üzerinde. Kiler GYO olarak bizde de satışlar bu vadelerde yapılıyor. 240 ay vadeye çok talep olmadı. Aslında 240 ay vade bir taraftan geliştiriciler olarak ülkemizin geleceğine güven duyduğumuzu belirtirken diğer taraftan müşterilerimize de bu güvenle yatırım yapma çağrısı oldu. Bu çağrı da karşılık buldu. Önemli olan yapılan ciro ve oluşan hacimdir. Vade tercihi müşterilerimizin finansal durumu ile ilgili bir konudur.

 

Kampanya kapsamında satılan konutların fiyatlarının orta gelir grubunun alım gücünün çok üzerinde olduğu yönünde bir eleştiri var. Sizde durum nedir?

Bizim daire fiyatlarımız 295 bin TL’den başlıyor, 1 milyon 500 bin TL’ye kadar çıkıyor. Dairelerimiz 1+1’den 4,5+1’e kadar olan büyüklüklerdedir. Bizim bu kampanyadaki ortalama birim satış değerimiz 675 bin TL civarındadır. Milyon TL düzeyinde satılan konutlar da vardır. Ancak satışların geneline bakıldığında bu eleştiri geçerli değildir.

 

Bu kampanyanın satışlara etkisi ne düzeyde oldu?

Bütün firmalar bu yılın ilk çeyreği için planladıkları satışların yaklaşık olarak tamamını bir ay içinde yaptılar. Bizim için de aynı sonuçlar gerçekleşti. Tün gayrimenkul geliştiricileri sonuçtan memnun.

 

Kampanyanın uzaması olası mı?

Şu ana kadar gündeme gelmedi. Ancak şahsi görüşüm uzatılacağı yönünde.

 

Yeni çıkan gayrimenkul sertifikası uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu, gayrimenkul finansmanında hem üreticiye hem tüketiciye sunulan bir imkan. Her iki tarafın finansman ve yatırım ihtiyacına cevap veren ve yapısı itibariyle yeni projeler için adapte edilen bir enstrüman. Bir halka arz gibi SPK tarafından denetlendiği için son derece güvenli ve önü son derece açık.

 

Hükümetin gayrimenkul sektörünü destekleyici düzenlemelerini nasıl yorumluyorsunuz?

Hükümetimiz gayrimenkul sektörüne yönelik harçlar, alım-satım vergileri ve KDV ile ilgili düzenlemeleri yaptı. Bunlar içinde en önemlisi 150m2’den büyük konutlar için KDV’nin yüzde 8’e indirilmesiydi. Bu doğru kararla konut alıcısına yüzde 10 net avantaj sağlandı. Ayrıca yine KDV oranını belirleyen sınırlarda yapılan değişiklik de, satışa yeni çıkacak pek çok projede KDV yükünü yüzde 10 azaltacaktır. Bu çok ciddi bir destektir. Devletimiz bir miktar gelir kaybına uğrasa da konut satışlarındaki artışın yarattığı gelir, bu kaybı kompanse edecektir.

 

Yabancı yatırımcıları ülkemize çekmek için vatandaşlık hakkı verilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Mütekabiliyet yasası çok önemli bir adımdı. Sonrasındaki üç yılda bunun olumlu getirisini görmüştük. Ciddi satış rakamlarına ulaşıldı. Ancak geçtiğimiz yıl satışlarda bir düşüş oldu. Bu yıl yeniden artış sağlanacağını umuyorum. Son dönemde getirilen vatandaşlık hakkı da ciddi bir teşvik niteliğindedir. Ancak 1 milyon dolar rakamı biraz yüksek. Bu rakamın 350-400 bin dolara indirilmesi daha cazip kılacaktır. Aslında yabancıya satış, bir tür ihracat sayılacak olursa önümüzdeki 10-20 yılda ihracatımızı en az ikiye katlayacak bir potansiyel barındırıyor.

 

Kentsel dönüşümdeki gelişmeyi nasıl değerlendiriyorsunuz? Hedeflenenden daha yavaş gidiyor sanki…

Kentsel dönüşümle ilgili olarak 6306 sayılı kanun 2012 yılında yürürlüğe girdi. Bu kanun esas itibariyle parsel bazında bina yenilemesine de imkan vermektedir. Bu tür yenilemelerde binalar yenilense de çevre dokusunda gelişme sağlanamamaktadır. Oysa gerçek bir kentsel dönüşüm için ada, mahalle, ilçe bazında bir planlama gerekiyor. Bu da çok malikli bir yapı ortaya çıkarıyor. Bu yapının getirdiği sıkıntılar kentsel dönüşümün yavaş ilerlemesine neden oluyor. Mülkiyet hakkı anayasa ile koruma altında olduğundan maliklerle uzlaşarak ilerlemek gerekiyor. Fikirtepe örneğinde görüldüğü gibi konut geliştiricileri ile malikler baş başa kalınca bazı ciddi sıkıntılar ortaya çıktı ve süreler çok uzadı. Böyle olunca resmi otorite, Kiptaş ve İller Bankası marifetiyle bir çözüm üretti. Aslında kentsel dönüşümün üç tarafın işbirliği anlayışı içinde sağlıklı yürüyebileceğini görmemiz lazım. Bu tür bütüncül dönüşüm ile hem binalar yenilenir hem de yol, otopark, yeşil alan ve diğer sosyal donatı alanlarında gelişme sağlanarak kentsel dönüşümün gerçek ruhu yakalanmış olur.

 

Son olarak biraz da Kiler GYO’nun projelerini konuşalım…

Bugün aktif olarak beş proje yürütüyoruz. Bunların dördü konut projesi, biri de hem konut hem alışveriş merkezi projesi. Konut projelerimizin birisi Bahçeşehir’de, diğer birisi Güneşli’de, diğer ikisi ise Kartal’da bulunuyor. AVM projemiz de Zonguldak’ta yer alıyor. Bunlar hem inşaat hem satış anlamında aktif projelerdir. Zonguldak’taki AVM’yi Nisan ayı içinde açacağız. Bu projedeki konutlar da tamamlanmak üzere.

 

Referans Güneşli projesinde 208 konut ve 32 mağaza bulunuyor. Konutlarımız büyüklükleri 57 m2 ile 196 m2 arasında değişen 1+1’den 4,5+1’e kadar seçenekler olarak sunuluyor. Fiyatlarımız 297 bin TL’den başlıyor. Bu projemizi Haziran ayında tamamlamış olacağız.

 

Referans Bahçeşehir projemiz KİPTAŞ arazisi üzerinde hasılat paylaşımlı bir proje. Yaklaşık 26 bin metrekare arsa üzerinde 465 konut ve 34 ticari ünitenin yer aldığı projede büyüklükleri 64 metrekareden 376 metrekareye kadar çıkan 1+1, 2+1, 3+1, 3,5+1, 4+1 ve 4,5+1 daire seçenekleri var. 295 bin TL’den başlayan fiyatların olduğu projeyi Aralık 2018’de teslim edeceğiz.

 

Referans Kartal Towers projesi panoramik deniz ve Adalar manzaralı 31 ve 24 katlı iki bloktan oluşuyor. Toplamda 451 konut ve 800 metrekare ticari alan bulunuyor. Bu projedeki fiyatlarımız 296 bin TL’den başlıyor. Teslim ise Mayıs 2018’de olacak.

 

Referans Kartal Kordonboyu projesinde ise 94 konut ve 11 adet ticari ünite bulunuyor. Daire büyüklükleri 63 metrekare ile 235 metrekare arasında değişiyor. Sahile yürüme mesafesinde yer alan projemiz estetik tasarımı ve fitness, sauna, Türk Hamamı ve Zen Bahçesi gibi özellikleriyle öne çıkıyor. Bu projenin teslimi de Haziran 2018’de yapılacak.

 

Bunların dışında Beylikdüzü ve Kartal’da geliştirdiğimiz arsalarımız var. Bu sene bu projelerin lansmanlarını yapıyor olacağız.