RÖPORTAJ — 3 Nisan 2017 at 11:57

MASKO YÖNETİM KURULU BAŞKANI SELAHATTİN ERDOĞAN: HEDEFİMİZ MASKO’YU DÜNYAYA TANITMAK!

IMG_2451

Asıl amaçlarının MASKO’yu dünyada tanıyan ülke sayısını artırmak ve yurtiçindeki canlılığını korumak olduğunu söyleyen MASKO Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Erdoğan, bunun için proje üretmeleri gerektiğini vurguladı.

 

Mobilya denince Türkiye’de ilk akla gelen merkezlerden biri de şüphesiz MASKO’dur. Temeli 33 yıl önce atılan MASKO Mobilya Kenti, bugün 350 dönüm üzerinde 483 bin metrekare kapalı alanda kurulmuş 550 firması, 778 mağazası ve 601 üyesiyle faaliyet gösteriyor. Yurtiçi ve yurtdışında tanıtım çalışmalarını yoğunlaştıran MASKO, dünyada adından daha da söz ettirmeyi hedefliyor. Bu hedefinde en önemli adımlardan birisi de site içerisindeki otel yatırımı. Bu yatırımla MASKO daha uzun saatler açık kalacak. Bir diğer hedef olarak MASKO Mobilya Kenti Derneği’ne özel önem veren MASKO Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Erdoğan ile MASKO’nun hedeflerini ve sektörde yaşanan sorunları konuştuk.

 

Mobilyada KDV geçici olarak düşürüldü. Ancak sektörün beklentisi bu indirimin sürekli olması yönünde. Siz bu konuda neler söylemek istersiniz?

Mobilyada yüzde 18 KDV oranının çok yüksek olduğunu her platformda dile getiriyorduk. Ama bu indirim maalesef ekonomik krizlerin gündeme gelmesiyle konu olmuştur. Daha önce de birkaç kez KDV yüzde 8’e düşmüştür ve daha sonra yüzde 18’e çıkmıştır. Bu çok büyük bir orandır. Bu yüksek oran vergi kayıp ve kaçağına neden olmaktadır. Aslında şimdiki gibi yüzde 8 olsa devlet hem KDV’den hem de gelir vergisinden kazanacak. O zaman kontrolü de kolaylaşmış olur. Ama KDV’nin ara ara düşürülmesinden bana göre kurumsal firmalar fayda sağlıyor. Çünkü rahatça reklamını yapabiliyor ve net avantajlar elde ediyorlar. Küçük esnafın çok etkilendiğini söyleyemeyiz. Zaten ürününü tanıtma imkanı da yok. Eğer tavandan tabana olumlu etkileri olacaksa KDV indiriminin kalıcı hale getirilmesi gerekir.

 

Peki, sürdürülebilir hale gelmesi için yüzdelik dilim ne olmalı KDV’de?

Bizim için yüzde 8 ile yüzde 10 arasında KDV oturursa devletin ve esnafın karı olur. Vergi kaçağı da ortadan kalkar.

 

MASKO gibi mobilya sitelerinin varlığı kayıtlı ekonomi açısından da önemli. Bu tür sitelerin desteklenmesi hakkında görüşünüz nedir?

Burası bir açık alışveriş merkezidir. Biz kooperatif olduğumuz için başlangıçta ucuz arsa gibi devlet destekleri vardı ama kooperatifin işletmesi faaliyete geçtikten sonra devlet desteği kalmadı. Şu anda MASKO öz kaynaklarıyla ayakta duran bir alışveriş merkezidir. Mobilya sektörü inşaat sektörüyle birlikte ekonomiye en büyük katkısı olan sektörlerden birisi. Gerçekten riski hiç yoktur, ithalatı azdır. İhracatı da son yıllarda devamlı artış göstermektedir. Mobilya sektörünün 2023 hedefi 2,5 milyar dolar olan ihracatını 10 milyar dolara çıkartmaktır. MASKO Mobilya Kenti de satışlarının yüzde 10’unu perakende ihracat olarak yapmaktadır. İç piyasaya hitap ettiğimiz gibi yurtdışına da perakende olarak mobilya satmaktayız. Şu anda MASKO Mobilya Kenti 44 ülkeye ihracat yapmakta. Son dönemde MASKO yönetimi olarak devlet teşviklerinden, fuar desteklerinden ve KOSGEB’den yararlanmak için MASKO Mobilya Kenti Derneği kurmanın hazırlıkları içindeyiz.

 

Teşviklerden şu anda istifade edemiyor musunuz?

Biz kooperatif olduğumuz için bu teşviklerden yararlanamıyoruz ama firmalar bireysel olarak istifade edebilirler. Bizim asıl sıkıntımız burada. Biz yönetim olarak sadece MASKO’yu tanıtmak zorundayız. Ürün tanıtamıyoruz. Ama MASKO’nun derneğini kurduğumuzda birçok engeli aşarak daha avantajlı konumda olacağız.

 

MASKO, bölgesinde sıkışmış durumda mı? Fiziki büyüme olanağı var mı?

Biz İkitelli’nin gözde kooperatiflerinden, alışveriş merkezlerinden birisiyiz. Diğerleri sanayi siteleri, biz bir nevi açık hava alışveriş merkeziyiz. Bizim çok büyük avantajlarımız var. Bundan 10 yıl önce şehrin dışında gözükmesine rağmen Türkiye’deki ilerlemenin ve gelişmenin sonucunda şehrin ortasında, TEM Yoluna 1.800 metre cepheli, havaalanına 5 km. mesafede bulunuyor. Yine Sefaköy’den gelecek olan havarayın bizim birinci kapımızın önünden geçmesi, 3. Köprü kavşağının buradan verilmesi, metronun sitemizin kenarına gelmesi trafik yoğunluğu yaratsa da avantaj getiriyor. Bu avantajlarıyla MASKO Mobilya Kenti gücünü dünyaya duyurmaya devam etmektedir.

 

MASKO’da istihdam yapısı nasıl?

Şu anda 5 bin kişiyi istihdam etmekteyiz. Bunu da 4 kişiyle çarptığımızda 20 bin kişi yapar. Bu da ekonomiye kendi çapında iyi bir katkı demektir. Diğer taraftan istihdamda kalifiye eleman sıkıntısı var. Sektöre yardımcı olacak eğitim kurumları açılırsa Türk mobilya sektörü İtalya’dan sonra kalitesiyle, Ar-Ge çalışmasıyla, tasarımıyla dünyadaki yerini alacaktır diye düşünüyorum.

 

MASKO, bugün bakıldığında çok sayıda markayı ve ürün çeşidini içinde barındırıyor. Bunun halk nezdindeki bilinirliği nedir?

Sizin de belirtiğiniz gibi Türkiye’deki kurumsal firmaların tümünün bizde şovrumları mevcuttur. Aynı zamanda İnegöl’ün, Ankara’nın iyi firmaları da bünyemizde mevcuttur. Bir de butik ve kupon mobilya üreten firmaların da şovrumları mevcuttur. Aynı zamanda bir ev ve bir işyerinin bütün ihtiyaçlarını karşılayacak çeşitliliğe sahiptir. Bunun yanında klasik, modern, avangart tarzda mobilya çeşitliliği, bahçe mobilyası, tekstil, halı, perde, banyo, mutfak, genç odası, bebek odası gibi her şey mevcut. Bu da MASKO’nun en büyük avantajlarından birisidir. Türkiye’deki bilinirliğini daha da artırmak için hem reklam kampanyalarıyla hem bazı etkinliklerle ve çalışmalarla MASKO’yu güncel tutuyoruz. Süreli değil sürekli reklam politikası izliyoruz. Bugün olduğu gibi bundan sonra da hem yurtiçinde hem yurtdışında sitemizi ve sektörümüzü en yüksek seviyelere taşımak için gerekli bütün çalışmaları yapacağız.

 

Özellikle yurtdışında fuar katılımlarında MASKO nasıl bir stratejiyle hareket ediyor?

Biz önce bir yer araştırması yapıyoruz. Yakın zamanda Kamerun’a gittik. Dubai’de fuarlara katıldık. İtalya mobilya fuarını kontrol altında tutuyoruz değişiklikleri izlemek adına. Yurtiçi bütün fuarlarda MASKO hep yerini alır. MASKO, fuarlarda gövde gösterisini yapar ama asıl fuar alanı 480 bin metre kare kapalı alanıyla 350 dönüm üzerine kurulmuş 550 firması, 778 mağazası, 601 üyesiyle MASKO Mobilya Kenti’nin bulunmuş olduğu İkitelli bölgesindeki fuar alanıdır: 365 gün açık daimi fuar alanı.

 

Peki, özel günler var mı etkinlik anlamında?

Tabii ki var. İndirimli günlerimiz var, MASKO’yu tanıtacak konserlerimiz vardır, Anneler Günü vardır, Babalar Günü vardır. Biz bunlara son derece dikkat ederek indirim günleri yaparız. Buna benzer etkinliklerimiz devam ediyor.

 

Perakendede cadde mağazacılığı, MASKO gibi mobilya siteleri ve son dönemde kurulan mobilya AVM’leri var. Bu anlamda bakıldığında sektör nereye doğru gidiyor?

Aslında her ikisinin de hem güzelliği var hem dezavantajı var. MASKO ilk açıldığında Ankara Asfaltı ve Londra Asfaltı’ndaki bütün mağazaları etkilemiş ve kendi bünyesine çekmiştir. Ancak bugün AVM’lerin içinde de mobilya mağazaları yer almaya başladı. Tabii bunlar da bizim gibi sektörden pay alıyorlar. Bunun için MASKO Mobilya kentini hem dünyada hem Türkiye’de canlı tutmak zorundayız. Bunun için 70 tane tır yurtiçi reklamlarıyla donatılmış vaziyette, 30 tane yurtdışına giden tır da İngilizce olarak reklamını yapıyor. Bunun dışında gazetelerde, dergilerde, ulusal kanallarda, kısacası olmamız gereken yerlerde maddi ve manevi gücümüz yettiği kadar yer almaya çalışıyoruz. Bu da MASKO’nun kendini yenilemiş, dünya mobilya sektöründe yerini almış ve sektördeki katkısını büyütmek için mücadele eden bir görünümde olduğunu gösteriyor. Çalışmalarımız bu yönde artarak devam etmektedir.

 

Bünyenizde faaliyet gösteren firmalar müşteri memnuniyeti çerçevesinde iç mimarlık hizmeti de veriyor. Siz yönetim olarak bunu daha profesyonel hale getirmek için neler yapıyorsunuz?

Önemli bir noktaya değindiniz. Biz burada yeni bir firmayla bir ekip çalışmasına giriyoruz. Burs-eğitim verdirerek teknik eleman kazandırmayı amaçlıyoruz. Şu anda çalışma yapıyor. Müracaat edenler bir yıl belirli saatlerde kurs alıyor ve o firma da eğitim sonunda Milli Eğitim Bakanlığından onaylı iç mimarlık belgesini veriyor. Bazı firmaların bünyesinde iç mimarlar var ama yeterli değil. Bugün müşterilerimiz internet ve teknoloji sayesinde araştırarak, ne alacağını bilerek bize hazır halde geliyor. Nesil değişti, çok bilinçli bir müşteri yapısı var artık.

 

2016 MASKO özelinde nasıl bir yıl oldu?

2016 yılı Türkiye için sorunlarla dolu bir yıl oldu. Hem içteki olaylar hem çevresindeki olaylar büyük hasar verdi diyebiliriz. Ama ülkemizin birlik-beraberliği, güçlülüğü, ekonomideki düzgünlüğü ve liderlik sayesinde gerçekten sorunları aşmasını bildik diyebilirim. Tabii ki her ekonomik kriz önce tekstile ve sonra da mobilyaya etki eder. Piyasa açıldığında da mobilya en son açılan sektörlerden biridir. Maalesef göze ve gönüle hitap eden çok kıymetli olan sektörümüz kırılgan. Bu tip olaylardan en çok etkilenen sektörlerin başında geliyor. Diğer sitelerdeki kırılganlık bize o derece fazla yansımadı. Çünkü biz yurtdışına perakende mal satabilen bir siteyiz. Hem yurtdışından gelen müşterilerimiz hem de yurtiçi müşterilerimizin MASKO’yu tercih etmesi esnafımızın ayakta durmasını sağladı. 2016’daki hafif iş kırıklığını 2017 yılında atlatacağımızdan eminiz.

 

Son olarak MASKO’nun orta vadedeki hedeflerinden de biraz bahsedelim…

Asıl amacımız MASKO’yu dünyada tanıyan ülke sayısını artırmak, yurtiçindeki canlılığını korumak. Bunun yanında sitemizin güzelleşmesi ve canlılığını ayakta tutabilmek için proje üretmemiz gerekmektedir. Öncelikle sitemiz içinde bir otel projemiz var. Onun altyapısını hazırladık. Bu otel konseptiyle beraber çarşımızın geç saatlere kadar açık kalmasını sağlayacağız. Yine sitemizin ihtiyacı olan veya yenilenmesi gereken fiziki yapılarını günün koşullarına uygun hale getirdik. Önümüzdeki dönemlerde sitemizin modern hale gelmesi için ne gerekiyorsa yapacağız.