RÖPORTAJ — 3 Nisan 2017 at 12:15

PALLADIUM ATAŞEHİR AVM MÜDÜRÜ AYŞEN YERŞEN: SONSUZ AYRICALIKLAR İÇİN BİZİ SEÇİN!

 

 

IMG_5304

Tahincioğlu, Gençoğlu ve Nora Yapı tarafından hayata geçirilen Palladium Ataşehir AVM, 34.000 m²’lik bir alanda kurulmuş.. 25 Eylül 2008’den itibaren İstanbul’un yaşam küresi olarak kapılarını açan Palladium Ataşehir AVM de 190 mağaza bulunuyor. Toplamda 5 kattan oluşan ve 2.500 araçlık kapalı otoparkı bulunan Palladium Ataşehir AVM, sektöründe ilklere imza atmaya devam ediyor.

 

Palladium Ataşehir AVM Müdürü Ayşen Yerşen; “Palladium’da her şey sizin ve ailenizin rahatı için düşünüldü. Bebek bakım odasından çocuk oyun alanına, ücretsiz müşteri servisinden vale hizmetine ve dua odasından engelli tuvaletine kadar sonsuz ihtiyaçlarınız için sonsuz hizmet sunuyoruz” dedi.

 

Ayşen Hanım, Palladium Ataşehir AVM’nin sektördeki sürdürülebilir başarısının ana unsurları nelerdir?

AVM sektörü sürekli değişkenlik gösteren bir sektördür. Yeni trendleri takip etmeniz, tüketicilerle sürekli iletişim halinde olmanız, Zaman zaman tüketicilere yönelik anketler yapmanız gerekiyor ve bu anketlerden elde edilen verilere doğru şekilde cevap vermek önem arz ediyor. Bunlar sürdürülebilir olmanın önemli faktörlerinden bir tanesidir. Pazarlama aksiyonlarımızı bu anketlerden çıkan sonuçlara göre belirlediğimiz durumlar oluyor. Gelişen teknoloji ile birlikte pazarlama aksiyonlarınızda değişkenlik göstermekte. Baktığınızda dijital dünyaya kayan bir döngü olduğunu görüyorsunuz. Tüketici sürekli interaktif, içine girebileceği, tecrübe yaşayabileceği, tecrübesini paylaşabileceği aksiyonları tercih etmeye başladı. Pazarlama aksiyonları, müşteriyi hem çekim gücü yaratan, kapı giriş sayısını ve cirosunu etkileyen faktörlerden bir tanesidir. Ancak bir AVM için en önemli konu hizmet kalitesidir. Eğer hizmet kalitenizi hiç bozmadan aynı doğrultuda devam ettirirseniz zaten o ziyaretçiye dokunmuş durumda oluyorsunuz. Burada sadık müşteri kitlesini oluşturmak çok kolay değil. Bu da ancak müşteri memnuniyetiyle sağlanabilmektedir. Müşteri memnuniyetini de verdiğiniz kaliteli hizmet sağlamaktadır.

 

Bir AVM’nin çizgisini bozmadan sürdürülebilirliğini devam ettirmesi çok önemlidir.  Benim her zaman dile getirmiş olduğum müşterinin kalbine dokunmak tabiri vardır. Teknoloji ne kadar gelişse de Türk insanı duygusal bir millettir. O kişinin kalbine dokunmanız, ona değer verdiğinizi onu önemsediğinizi belli etmeniz AVM sektöründe çok önemlidir. Palladium AVM olarak biz bunu başardığımızı düşünüyoruz. Yapmış olduğumuz projelere baktığınızda da birçok ödül aldığımızı göreceksiniz. Bizim mutlaka her yıl bir hedefimiz vardır. Alınan bu ödüller hem yönetim ekibini, onurlandırıyor,  motive ediyor ve AVM’nin imajını yükseltmek konusunda destekleyici bir güç oluyor. Bu anlamda pazarlama aksiyonlarında çok seçici davranıyoruz. Hedefimiz Müşteriye, kiracılarımıza, AVM’ye de katkı sağlayacak projeler yapmak.

 

Yapmış olduğunuz çalışmalar ve projelerle 2016 yılında birçok ödül aldınız. Bu projeleri oluştururken nelere dikkat ediyorsunuz?

Buradaki en önemli kriter yapmış olduğunuz işin farklı olmasıdır. Farklı ve kesinlikle daha önceden hiçbir yerde yapılmamış olması gerekiyor. Palladium olarak biz pek tekrarlanan işleri sevmiyoruz. Yapılan etkinliğin ya da projenin farklı olmasını ve ilk bizde yapılmasını istiyoruz.

 

2017 Şubat ayında, Ataşehir Belediyesinin düzenlemiş olduğu ‘’Horeca Cam Dostu İşletme Projesi’’ kapsamında Palladium AVM birinciliğe layık görüldü. Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

Bu ödül bizim için yılın ilk ödülü oldu. Cam atıklarının toplanması yönünde yapılan çalışma neticesinde Ataşehir Belediyesi tarafından bize verilen bir ödül. Yaklaşık iki yıl kadar devam eden bir projeden bahsediyoruz. Atıkların toplanması ile ilgili Ataşehir Belediyesi bu tarz çalışmalara çok önem veriyor. Zaten kağıt atık toplama ünitemiz de mevcut. Ataşehir bölgesinde bulunan AVM’ler arasında en fazla cam atık toplayan AVM olarak birinci olduk. 2017 yılının ilk ödülünü almış durumdayız ve yılsonuna kadar böyle devam etmesini arzuluyoruz. 2017 yılını birçok ödülle kapatmayı umut ediyoruz.

 

AVM sektöründe kendinizi nasıl konumlandırmaktasınız?

Açıldığı günden beri çizgisini bozmayan bir alış veriş merkeziyiz. Tabi çizgimizi bozmadan ama sürekli kendimizi geliştiren ve yenileyen bir alış veriş merkeziyiz. Yerini artık oturtmuş, her şeyi hazmetmiş ve daha ileriye doğru giden bir alış veriş merkeziyiz. Türkiye genelinde ki AVM sektörüne baktığınızda Palladium AVM her anlamda ilk beşe giren AVM’lerden bir tanesidir. Burada önemli olan çizginizi bozmamanız, sadık müşteri kitlenizin memnuniyeti ve bu müşteri kitlesinin kendisini özel hissetmesini sağlamanızdır. Bunların hepsi AVM’nin konumlandırılmasında önemli birer etkendir.

 

2017 etkinlikleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

2017 yılının etkinlikleri başladı. Her yıl olduğu gibi Ocak ayından itibaren sömestr dönemiyle devam eden bir etkinlik takvimimiz var. İki yıldır devam eden Music On The Bridge etkinliğimiz bu yıl da devam edecek. İlk yıllarda daha alternatif sanatçılar ile bu etkinliğe başlamıştık. 2016 yılının sonundan itibaren kitlesi belli, genel kitleye de hitap edebilen isimler üzerinden gitmeye başladık. Daha önceki dönemlerde yaptığımız birçok festivali yine bu yıl yapacağız. Mesela bu sene ilkini 24-25-26 Mart’ta gerçekleştireceğimiz kahve günlerimiz var. 14 Şubat Sevgililer Günü’nde yine bir ilki yaptık. Ayla Çelik ile Gökhan Tepe ilk defa bir AVM’de birlikte sahne aldılar. Hem söyleşi hem konser hem de imza günü oldu. Ziyaretçiler açısından dolu dolu bir gün oldu. Önümüzdeki dönemde dekor çalışmalarımız olacak. Nisan ayı içerisinde 23 Nisan’a yönelik etkinliklerimiz devam edecek. 2016 yılında ilkini yaptığımız organik yaşam festivalimiz vardı. 2017 Mayıs ayında yine bu etkinliğimizi yapacağız. Çünkü bu yönde ciddi bir talep alıyoruz. 2017 yılı sonuna kadar yapmış olduğumuz etkinlikler ile sesimizi duyurmaya devam edeceğiz.

 

Marka karmanız hakkında bilgi verir misiniz?

Bir AVM planlaması yaparken marka karmanız, sizin hedeflemiş olduğumuz müşteri kitleniz ile örtüşmesi gerekmektedir. O kitleyi iyi araştırıp ona göre bir konumlandırma yapmanız gerekiyor. Bizim marka karmamız daha AVM kurulmadan önce planlaması yapılmış ve ona göre konumlandırılmıştır. Tabi zaman içerisinde marka karmamız içerisinde değişiklikler oldu. Mesela son üç dört ay içerisinde marka karmamıza katılan Victoria’s Secret aksesuar kısmı, Body Shop, Chakra, Linens, Gratis gibi iyi markalar oldu. AVM genelinde daha birkaç tane nokta atışımız olacak.

 

AVM sektörünün genel gidişatını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’nin ekonomisi istikrara oturup, düzgün bir yolda ilerlemeye devam ederse AVM sektörünün önünün açık olduğunu düşünüyorum. Zaten bu zamana kadar ki tablo da onu gösteriyor.

 

Ayşen Hanım, 2016 yılı değerlendirmesi yapar mısınız?

2016 yılı Türkiye açısından birçok olumsuzluğun yaşandığı bir yıl oldu. Ancak her şeye rağmen tüketici tüketim yapmaya devam etti. Tabi bazı dönemler mevcut olumsuzluklardan dolayı biraz gerileme oldu ama yılın geneline baktığınızda gün geçtikçe yukarı doğru tırmanan bir grafiğimiz var. Bu anlamda 2016 yılı bizim açımızdan da sektör açısından da olumlu geçti diyebilirim.

 

Sektörde yeni açılan birçok AVM olduğunu görüyoruz. Mimari açıdan AVM’lerin genel görünümünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yeni açılan AVM’lere baktığınızda gerçekten ödüllü birçok mimarla çalışıldığını görüyoruz ve güzel projeler bunlar. Açıkçası mimarlar genellikle görselliğe bakar ama biz AVM yöneticileri olarak operasyon kısmını irdeleriz. AVM yönetimi için operasyon kısmı önemlidir. Görüyorum ki artık mimarları bu doğrultuda yönelten AVM yöneticileri ya da yatırımcıları var. Burada önemli olan mimarı yönlendirebilmenizdir. Son dönemde konuşulan ve ziyaretçiler tarafından da dile getirilen bir konu var. Çok büyük BİR AVM mi yoksa daha butik bir AVM mi daha çok tercih ediliyor. Malum artık herkes zamanla yarışıyor. Bu doğrultuda baktığınızda ziyaretçi için birinci öncelik AVM’nin lokasyonudur. Genel ziyaretçi kitlesi gözüyle baktığınızda hafta içi iş yerine yakın olan AVM’de öğlen yemek yemeye ve alış verişini yapmaya giderken hafta sonu evine yakın olan AVM’yi tercih edebiliyor. Artık ziyaretçilerinde bilinçlendiğini görüyoruz. Durum böyle olunca AVM’nin hafta içi ve hafta sonu ziyaretçi kitlesi de değişkenlik gösterebiliyor.