RÖPORTAJ — 6 Mayıs 2017 at 13:31

EKONOMİ BAKANI NİHAT ZEYBEKCİ: 2017 YILI İHRACAT HEDEFİMİZ 153 MİLYAR DOLAR!

nihat_zeybekci-3

 

Türkiye’nin 2017 yılını ihracatta seferberlik yılı ilan ettiklerini söyleyen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2017 yılı ihracat hedefinin 153 milyar dolar olduğunun altını çizdi.

 

Türkiye’nin her yıl yüzde 5.5 – 6 büyümek zorunda olduğunu belirten Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Türkiye’nin her yerinde bunu yapacağız. 2017 yılını ihracat seferberlik yılı ilan ettik, ihracatta bir canlanma başladı. İlk üç ayda 3.7-3.9 artışa başladık.  Türkiye 2017 yılında ihracat seferberliğinin sonuçlarını alacak. 142 milyar dolarlık ihracatımız çok büyük ihtimalle 153 milyar doların üzerinde olacak. 2017 yılından itibaren ihracatın büyümeye net katkı verdiğini görmeye başlayacaksınız.  Türkiye artık o istediği büyüme rakamlarına gelecek” diye konuştu.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Dünya artık güçlünün söz sahibi olduğu, acımasız savaşların yaşandığı bir arenaya dönüşmüş bulunmaktadır. Biz  Türkiye olarak tüm hesapların üzerinde kurulduğu coğrafyada mazlumların umuduyuz. Bize umut bağlayanları hayal kırıklığına uğratma hakkımız yok. Bunun için güçlü olmalıyız. Biz de bu yangını söndürmek için elimizden geleni yapmak durumundayız.  Türkiye ekonomisinin, dünyanın en büyükleri arasına en kısa sürede katılacağına olan inancımızı belirtmek isterim. Sanayicimizin, ihracatçımızın durumunun daha da iyileştirilmesi için gerekli adımların atılacağına inanıyorum” dedi.

Gençleri gördüğünde kendi gençliğini hatırladığını, o yaşlarda hayatı ile ilgili önemli kararlar verdiğini söyleyen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Onun için siz gençleri anlıyorum, hissediyorum. Hedeflere karşı sabırsızlığınızı hissediyorum. Ben de aynı şekilde düşünüyordum. 1998 yılına kadar gece gündüz mücadele ettik, ama ne mücadele. 1998’den sonra Denizli için bir şeylerin peşinde koşmaya başladık” dedi.

TÜRKİYE‘NİN GELECEĞİ SİZSİNİZ, SİZ OLACAKSINIZ”

 

Belediye başkanı olduğunda hiçbir şey bilmediğini öğrendiğini ifade eden Bakan Zeybekci, gençlere mesajını şöyle sürdürdü: “Belediye başkanı olunca gerçek bürokrasiyi gördüm. Bir işin nasıl olmaz hale getirildiğini gördüm. 2011’de milletvekili olduk,  Ankara’ya gittiğimde artık tamamdır, bir şeyler olmuşumdur diye düşündüm. Üç beş ay sonra dedim ki; yine bir şey bilmiyormuşum. Öğreneceğim çok şey varmış. Bunlar birer itiraf. İleride karşılaşacağınız şeyler. Bakan olduktan sonra evet öğreneceğim çok şey varmış dedim. Ömrümün sonuna kadar da öğrenmeye devam edeceğim. Siz gençlere söyleyebileceğim en önemli şey olacak bu. Şunu asla ihmal etmeyin; Türkiye’nin geleceği sizsiniz, siz olacaksınız. Bugüne kadar doğruluğu binlerce yıldır test edilmiş olan aile değerlerini sakın ihmal etmeyin. Şirketlerimizde bölünmeye asla izin vermeyin, güç kaybına asla müsaade etmeyin. Anaya babaya itaat edin.”

Türkiye’nin 1980’li yıllara kadar geçirdiği süreçleri anlatan  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, tarihte olanları tek tek değerlendirmek gerektiğini belirterek; “Tarihimize geriye giderek bakacak olursak, Osmanlı Dönemi’ndeki kurumlar dünyanın birçok ülkesi tarafından alınmış ve uygulanmış olan kurumlardır. Cumhuriyet bir Türk, Anadolu destanıdır. Milyonlarca şehitten sonra  Türkiye Cumhuriyeti bir dahi Gazi  Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları tarafından kurulmuş Cumhuriyet. Bizim için son kalemizdir. Dünya durdukça bu cumhuriyeti hep beraber var edeceğiz inşallah. Bu son nokta. Artık başka devletimiz, vatanımız, verecek bir şeyimiz kalmadı artık. Önce ülkemizi, devletimizi, milletimizi artık tahkim etmemiz lazım. 1950’yekadar dünya normal değildi. Birinci, ikinci dünya savaşları, ideolojiler, sınırların çizildiği yıllar yaşandı.  Avrupa Çelik Birliği kurulurken, biz de çok partili hayata geçtik.  Avrupa ile  Türkiye aynı anda liberal ekonomiyle ilgili aynı anda başladı. 1960’a kadar doğru adımlarla gitti.  Demokrat Parti’nin hataları yoktu dersek doğru söylememiş oluruz. 1960’da ilk kez demokrasiye darbe yapıldı. 1960’ta milli iradeye büyük bir darbe vuruldu. 1971’de 12 Mart muhtırasıyla bu milletin seçtiği hükümete darbe yapıldı. Ne olduysa 1971’den sonra oldu,  Türkiye inanılmaz bir zehirlenme içine girdi. 1980’e kadar 11 hükümet gördük, bazıları üç aylık, bazıları beş aylıktı. 45 bakanlı hükümetler kuruldu. Sadece Meteoroloji’den sorumlu devlet bakanı vardı. 1980’de altı ay boyunca cumhurbaşkanı seçilemedi. 1980’e geldiğimizde  12 Eylül darbesini gördük” diye konuştu.

Türkiye’nin bugününe de değinen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, dünya ekonomisinin 2008 yılından bu yana toparlanamadığını söyledi ve ekledi: “2008 dünya ekonomisi için tam biz obezite problemiydi. Hak edilmeyen refahın önceden tüketilmesiydi. Dünya bu faturayı 2008 yılında güm diye önünde buldu. Bir anda reel hacmine geldi. 2008, 1929 krizinden çok daha büyük bir krizdi. 2008 krizinin baş aktörü de  Amerika’daki şişirilmiş ekonomiydi. Amerika bu krizi tüm dünyaya yayarak faturasını tüm dünyaya ödetmeyi başardı. En çok çekenler de  Amerika’ya fon ihraç eden ülkelerdi. 2012 yılında  Amerika Merkez Bankası’nın doların dünyada dolaşım oranını azaltacağı kararıyla yeni bir dönem başladı.”

Bakan Zeybekci, bakan olarak ABD Merkez Bankası FED’in faiz artırımı kararlarının Türk ekonomisini çok fazla etkilemeyeceğini sürekli söylediğini belirterek, “Bizi de farklı bir oyunun içinde çekme gayretindeydiler. 2014’in başından beri ABD’nin faizleri fazla artıramayacağını hep söyledim. Artırsa bile  Türkiye’nin bundan fazla etkilenmeyeceğini söyledim. Bizi çok daha fazla etkileyecek olan AB  Merkez Bankası’dır. AB  Merkez Bankası faizi ne kadar indirirse indirsin,  Avrupa ekonomisinin asıl hastalığı bu değil. Büyümenin az olduğu bir ortamda ne kadar para pompalarsanız pompalayın fazla heyecan yaratmıyor. Biz  Avrupa Birliği’ne bakıyoruz diye hep söyledim. Haklı olduğumuzu da hep gördük. 2015-20156 yıllarını değerlendirdiğimizde çok fazla bir şey değişmeyecek. 2017 yılı için de bunu söyleyebiliriz. 2016 yılında ilk kez dünya ticareti dünya büyümesinin üzerinde oldu. Dünyadaki global ekonominin birlikte hareket etmesi lazım. ABD’deki alınan tedbirlerle dünyanın diğer taraflarında da aynı şekilde alınmıyorsa bu fazla götürülemez. Son iki yılda ABD’de üretilen hangi ürün varsa yüzde 30 daha ucuz hale geldi. Bu ABD ekonomisi için sürdürülebilir değildir. Bu ABD için kısır bir döngüdür” dedi.

“TÜM YAŞANANLARA RAĞMEN YÜZDE 2.9 BÜYÜME TÜRK MUCİZESİ”

Türkiye’nin son 14 yılda ortalama yüzde 5.9 büyüdüğünü, bir çok ülkeden iyi bir performans sergilediğini söyleyen Bakan Nihat Zeybekci, “2016 yılının ilk yarısında  Türkiye pozitif büyüdü, üçüncü çeyrekte 1.8 küçüldü, son çeyrekte yüzde 3.5 büyüdü.  Türkiye geçen yıl yüzde 2.9 büyüdü. Tüm dünya  Türkiye’nin büyümesini aşağı yönlü revize ederken biz hep farklı bir şey söyledik. OECD içinde bir iki ülkenin dışında en hızlı büyüyen ülke oldu, G20’de Hindistan ve Çin dışında en hızlı büyüyen ülke oldu, yaşanan tüm olaylara rağmen. Terör, Rusya uçağının düşürülmesi, 15 Temmuz işgal girişimi. Tüm bu olayların içinden büyümeyle çıkması bir  Türkiye mucizesiydi. Tüm bu olanlardan sonra üç dört yıldan bu yana erteleyen bir ülkeyiz. Bütün ertelemelerin sonuna geldiğimizi hissediyoruz. İhracatçılarımızın bizden istediği her şeyi içeren bir teşvik sistemi hazırladık, proje bazlı ihracat teşvik sistemi. İhracatçılarımızın bizden isteyip de almadığı bir tek teşvik yok” dedi.

2017 yılını ihracat seferberlik yılı ilan ettiklerini söyleyen Bakan Zeybekci, “İhracatta bir canlanma başladı. İlk üç ayda 3.7-3.9 artışa başladık.  Türkiye 2017 yılında ihracat seferberliğinin sonuçlarını alacak. 142 milyar dolarlık ihracatımız çok büyük ihtimalle 153 milyar doların üzerinde olacak. 2017 yılından itibaren ihracatın büyümeye net katkı verdiğini görmeye başlayacaksınız. Türkiye artık o istediği büyüme rakamlarına gelecek” dedi ve ekledi: “Türkiye yüzde 5-5.5 altına indiği zaman işsizlik oranları artıyor.  Türkiye her yıl yüzde 6’nın üzerinde büyümek zorunda. 11 bin dolar milli geliriyle  Türkiye’de 52 olan işgücüne katılım oranı, 20 bin dolara geldiği zaman yüzde 65 seviyelerine gelecek. Bu da  Türkiye olarak bizim için bir zorunluluk, biz büyümek zorunda olan ve bunu özel sektör eliyle yapmak zorundayız. Kamu eliyle yapmaya kalkarsak başarılı olamayız.”

“TEŞVİKLERE BİR AYDA BAŞVURU 20 MİLYAR DOLARI GEÇTİ”

İşadamlarına ve gençlere Proje Bazlı Yatırım Teşvikleri’nden yararlanmalarını isteyen ve destekler hakkında bilgi veren Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Bir ayda 20 milyar doları geçti proje bazlı yatırım teşvik sistemine yapılan başvurular. Dünyanın en büyük yatırım teşvik sistemi.  Türkiye bu sistemden çok büyük sonuçlar sağlayacak” diye konuştu.

Kaydet