RÖPORTAJ — 6 Mayıs 2017 at 13:34

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI BERAT ALBAYRAK: GÜÇLÜ TÜRKİYE İÇİN MİLLİ ENERJİ ŞART!

 

EPDK_15._KYD

Enerji Bakanlığı, Türkiye’yi büyük hedeflerine ulaştıracak yeni bir enerji stratejisi açıkladı. Yeni dönemin enerji yol haritasını açıklayan Enerji Bakanı Berat Albayrak, güçlü Türkiye için milli enerjinin şart olduğunu, bu anlamda Türkiye’yi bir üst lige taşımak üzere yeni bir strateji için düğmeye bastıklarını söyledi.

 

Türkiye’nin ‘Milli Enerji ve Maden Politikası’ programını kapsamında, “Enerji’nin Kırmızı Kitabı” olarak nitelendirilen yeni vizyonu detaylarıyla anlatan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “Türkiye’yi bir üst lige taşımak üzere yeni bir strateji için düğmeye bastık” dedi.

 

“Türkiye’nin enerjisi Türkiye’nin geleceği” mottosuyla hareket ettiklerini belirten Bakan Albayrak, “Bu tarihi adımla cari açığı azaltmak, arz güvenliğini oluşturmak, kaliteyi arttırmak ve dış bağımlılığı azaltmayı hedefliyoruz. Bu yolla hem üretimi hem istihdamı arttıracağız, hem de milli kaynaklarla üretmeyi en üst seviyeye çıkaracağız. 15 yılda ekonomimizi 3-4 kat büyüttük. Şimdi bunu yepyeni bir vizyonla ileriye taşımak için çalışıyoruz” dedi.

 

Türkiye’de geçen son 15 yıllık yolculuğu, ‘sessiz bir devrim’ olarak nitelendiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “Yaşayarak bir dönüşüm ortaya koyduk. Kamunun payı azaldı ama azaltırken, hem ülkenizi büyütüyorsunuz hem de özel sektörün önünü açıyorsunuz. Özelleştirmeler, yatırımlar, ihaleler, iptaller gibi birçok şey yaşadık ama bunlara rağmen mücadele ettik. Elektrikte kurulu kapasite 3 katına çıktı, elektrik üretimi 2 katından fazla bir noktaya geldi. Doğalgaz tüketimi neredeyse 3 katı arttı, doğalgaz konforunun ulaşmadığı Türkiye’de sadece 3 ilimiz kaldı. Seneye bunu da bitiriyoruz” diye konuştu.

 

“Büyük Türkiye’den bahsediyorsak, bunun altını enerjide nasıl dolduracağız?” diyen Bakan Albayrak, şöyle devam etti: “Sadece direk diken, cıvata sıkan ve boru döşeyen bir enerji bakanlığı yok. Bağımsız bir enerji politikası inşa etmekte kararlıyız. Güçlü bir Türkiye için milli enerjimizle yol almalıyız. En büyük 10 ekonomiden biri olacaksak gidecek uzun bir yolumuz var. Güçlü bir ekonomi ve ulusal güvenliğimiz için arz güvenliği, yerlileştirme ve öngörülebilir bir piyasa kurmak zorundayız.”

 

“DEPOLAMA KAPASİTEMİZ ARTIYOR”

 

Türkiye’nin enerji iletim hatlarını yaygınlaştırmak ve güçlendirmek zorunluluğunu da dile getiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, sözlerini şöyle sürdürdü; “Türkiye, petrol depolama noktasında istediğimiz düzeyde değil. Hedef, 5 milyon ton depolama kapasitesi. Doğalgaz depolama kapasitemizi ise yakın zamanda 10 milyar metreküpe çıkarmayı planladık. Günlük doğal gaz giriş kapasitemizi 2016’nın sonu itibariyle190 milyon metreküpe çıkardık. Hedefimiz bu yıl sonunda 300 milyon metreküp, sonrasında ise 400 milyon metreküpe çıkarmak.”

 

Türkiye’nin gelecek dönemde hem Karadeniz hem de Akdeniz’de petrol ve doğalgaz aramacılık faaliyetlerini yoğunlaştıracağını belirten Bakan Albayrak, “Tarihimizde ilk defa bu yıl yeni alımını gerçekleştireceğimiz arama sondaj gemisiyle her yıl Karadeniz’de iki, Akdeniz’de iki olmak üzere denizlerimizde aktif sondaj faaliyetlerinde bulunacağız” diye konuştu.

 

Geçen ay güneş enerjisinde yapılan ihalenin benzerinin rüzgarda da gerçekleştirileceğini söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “Rüzgar YEKA’sı için şartname inşallah bir iki hafta içinde açıklanacak. Dünyadaki birçok büyük rüzgar üreticisi firmalarla görüştük, hepsinin de ilgili olduğu görüşmeler neticesinde şartnameyi açıklayacağız. Bu yaz bitmeden YEKA uygulamasını rüzgarda da hayata geçireceğiz. Yaklaşık 8 bin kalem kırılımı olan rüzgar türbini teknolojisinde muazzam bir yerlileştirmenin önünü açacağız” dedi.

 

ALTMIŞ YILLIK RÜYA NÜKLEER ENERJİSİ!

 

Yerli kaynağımız varsa bunu sonuna kadar kullanmak zorunda olduğumuzu anlatan Bakan Albayrak, şu değerlendirmede bulundu: “Yenilenebilir kaynaklar noktasında hidroelektrik santralleriyle birlikte oluşturduğumuz kapasitemizin yanına güneş ve rüzgarı önümüzdeki 10 yılda 10’ar bin megavatı da devreye alarak, bu oranı arttıracağız. Stratejilerimizin en önemlilerinden bir tanesi, 60 yıllık rüya dediğimiz, iktidarımız döneminde sağlam temellerle adımlarını Akkuyu ile atmaya başladığımız nükleeri hızlı bir şekilde devreye alıp portföy içindeki payını en az yüzde 10’luk kapasiteye ulaştıracağız.”

 

“YERLİ ÜRETİM % 49.3 YETMEZ”

 

Türkiye’nin enerji ithalatının 55 milyar dolar olduğunu hatırlatan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “Cari açığın 1.5 katından fazla resimle karşı karşıyayız. Ülke ve kaynak çeşitliliği noktasında mesafe almalıyız. Şu anda yaklaşık yüzde 49.3 yerli elektrik üretimi var. Bu bugüne kadarki en yüksek seviye ama yetmez. Hedef en az 3’te iki” diye konuştu.

 

Türkiye’nin jeopolitik konumuna dikkat çeken Bakan Albayrak, “Topraklarımızdan 8’i doğalgaz, 2’si petrol 10 tane boru hattı geçiyor. Bunlar siyasi ve ekonomik olarak bir sorumluluk yüklüyor. Tüm bu oyunu inşa ederken bu resimden gözümüzü çeviremeyiz. Bu resmi yakından takip eden her bir dostumuz bu resmin ne kadar önemli olduğunun farkında. Türkiye olarak bunun üzerine tüm paydaşlarla bir resim inşa edeceğiz” dedi.

 

Yeni enerji politikasının temelini iki unsurun oluşturduğunu anlatan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “Bunlardan ilki güçlü ekonomi, ikincisi de ulusal güvenlik. Enerjideki bağımlılık stratejisini doğru ve güçlü yönetirseniz ulusal güvenliğiniz de o ölçüde güçlü bir diplomasiye ve dış politikaya pencere açar” değerlendirmesinde bulundu.

 

Yeni stratejinin üç ana sacayağının bulunduğunu ifade eden Bakan Albayrak, “Bunlar arz güvenliği, yerlileştirme ve öngörülebilir piyasa. Bu üçü ne kadar sağlam ve güçlü bir şekilde inşa edilirse, paydaşlar o kadar mutlu olur ve kazan-kazan felsefesine doğru yürünür” dedi.

 

 

Kaydet