RÖPORTAJ — 6 Mayıs 2017 at 12:48

HATAY DEV FUARLAR İÇİN KAPILARINI AÇIYOr

0003 (1)

Altyapı ve üstyapı çalışmalarıyla 30 büyükşehir belediyesi arasında dikkatleri üzerine çeken Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB), sosyal, kültürel ve ekonomik atılımlarıyla Türkiye’nin yükselen değeri olarak öne çıkmaya devam ediyor.

Suriye’de devam eden iç savaş dolayısıyla kentte ortaya çıkan olumsuz havayı dağıtmak için yoğun çaba harcayan Başkan Doç. Dr. Lütfü Savaş, kente yapılacak yatırımlara zemin hazırlıyor. Hem şehrin gelişmesi hem de Hatay halkının üst düzey yatırımlara kavuşması için var gücüyle çalışan Başkan Savaş, ulusal ve uluslararası dev organizasyonları hemşehrileriyle buluşturuyor.

Kentin tarihi ve estetik dokusuna uygun birbirinden kıymetli projeleri hayata geçirmek için kolları sıvayan Lütfü Savaş, göreve geldiği 3 yıllık süreçte bunu fazlasıyla başarmışa benziyor. MIPIM, EMITT ve EXPO gibi nitelikli organizasyonlara katılarak kente yerli ve yabancı yatırımcıları davet eden Lütfü Savaş ve ekibi, bu aralar Hatay’da gerçekleşecek olan yapı ve inşaat ile ulusal kitap fuarlarına hazırlanıyor.

  1. HATAY YAPI VE İNŞAAT FUARI 3-7MAYIS TARİHLERİ ARASINDA ANTAKYA’DA GERÇEKLEŞECEK

3-7 Mayıs tarihleri arasında Antakya fuar alanında gerçekleşecek 1. Hatay Yapı ve İnşaat Fuarı hakkında düşüncelerini belirten Lütfü Savaş, son yıllarda hızla gelişen inşaat sektöründe Hatay’ın durumunu değerlendirdi. Hatay’ın tarihi birikimine her zaman sahip çıktıklarını ifade eden Başkan Savaş, “Tarihi binlerce yıl geçmişe dayanan ve onlarca medeniyetin yaşadığı bu kıymetli topraklarda yapılacak yeni ve nitelikli yatırımlar bizi çok heyecanlandırıyor. Tarihi değerlerimizi koruyarak şehrimize yapılacak her türlü yatırıma açığız. Çalışma arkadaşlarımızla birlikte doğru şehir planlaması yaparak doğru alanlarda faydalı çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Mayıs ayının ilk haftası gerçekleşecek 1. Hatay Yapı, İnşaat ve Gayrimenkul Fuarı bu açıdan büyük önem taşıyor. Hem Hatay halkını hem de Hatay’a yatırım yapmak isteyen tüm yatırımcıları bu güzel organizasyona davet ediyorum” diyerek kentin bu organizasyona hazır olduğunu sözlerine ekledi.

HATAY ULUSAL KİTAP FUARI’NIN ONUR KONUĞU ŞÜKRÜ ERBAŞ

Akdeniz’in en büyük kitap fuarı olma hedefiyle bu yıl birincisi gerçekleşecek olan Hatay Ulusal Kitap Fuarı, ülkenin dört bir yanından 126 yayınevi ile 20 yazarı 10 gün boyunca kitapseverlerle buluşturacak.

Sinan Meydan’dan Banu Alvar’a, Ataol Behramoğlu’ndan İhsan Eliaçık’a İlber Ortaylı’dan Hasan Ali Topbaş’a Hanifi Avcı’dan Abdurrahman Dilipak’a kadar birçok farklı görüşteki yazarların Hataylılarla buluşacağı fuarın onur konuğu ise; 17. Altın Portakal ve Dağlarca şiir ödüllerinin de sahibi olan Şükrü Erbaş.

12-21 Mayıs tarihlerinde yine aynı alanda yapılacak fuarın, imza günlerine ve konferanslara da ev sahipliği yapacağını ifade eden Lütfü Savaş, fuarın kentte heyecan uyandırdığını söyledi. Türk edebiyatının birbirinden kıymetli isimlerinin yer alacağı buluşmaya hazır olduklarını belirten Başkan Savaş, “Kentimizin altyapı ve üstyapı çalışmalarına ayırdığımız vakit ve emek kadar sosyal, kültürel ve sportif çalışmalara da hassasiyetle eğiliyoruz. Bilgi birikimi yüksek, yarınlara umutla bakan aydın ve laik bireylerin yetişmesine ışık tutmak istiyoruz. Eğitim, spor, sanat ve kültür bir şehrin lokomotifidir. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emanet ettiği Cumhuriyet’in bizden beklentisi fikri hür, vicdanı hür bireylerin varlığını sürdürmesi için üzerimize düşen sorumluluğumuzu yerine getirmektir. Bizlerde bu konuda üzerimize düşen her şeyi yapmaya devam edeceğiz.  Her yaştan kitapseverin kendinden bir şeyler bulacağı fuara öğrencilerimizin ve vatandaşlarımızın ulaşımını toplu taşıma araçlarımız ile sağlayarak, herkesin fuara katılımını sağlayacağız” dedi.