RÖPORTAJ — 6 Mayıs 2017 at 13:29

İSTANBUL TİCARET ODASI BAŞKANI İBRAHİM ÇAĞLAR: EKONOMİDE AGRESİFLEŞME ZAMANI!

3

 

İTO Başkanı İbrahim Çağlar, Türkiye ekonomisinde çıkışın ihracatta olduğunu, bunun için fuarlar ve yuvarlak masa toplantıları ile yoğun bir çalışmanın içine girdiklerini söyledi.

 

İstanbul yeni dev yatırımlarla ticaretin kalbinin en hızlı attığı şehirlerden. Avrasya, Marmaray, üçüncü köprü, yeni boğaz hattı, orada kurulacak iki şehir, Martı projesi… İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, İstanbul’un turizmin yeniden canlanmasıyla yeni yatırımcıları cezbedeceğine inanıyor. 400 bin üyesinin nabzını tutan İTO Başkanı Çağlar, “Beklentiler iyi, İTO anketimiz de bunu bize gösteriyor. Yılın ikinci yarısından sonra bir çıkış bekliyoruz” dedi.

 

Dünyada siyasetin şeklinin çok değiştiğini, ekonominin de bundan etkilendiğini belirten İTO Başkanı İbrahim Çağlar, “Bunun önüne geçemiyorsunuz çünkü istediğiniz yapılandırmaları siyaset şekillendiriyor, senkronize çalışamazsanız önünüz kapanıyor. Hep diyoruz ya ekonomi konuşalım diye, eğer ekonomi konuşursak önümüzdeki süreçte bu bizi motive eder diye düşünüyoruz” diye konuştu.

 

“Artık ekonomi gündemine dönülmesinde fayda var” diyen Çağlar, “Beklenti anketi hazırlıyoruz biz İTO olarak. Önümüzdeki 3 aya dair beklentileri soruyoruz. 600’ü aşkın meclis üyemizin yanıt verdiği bir anket bu.. Bir süre öncesine kadar 35’lerde çıkıyordu anketler. Şimdi 50’yi aştık. Son ayda hizmet sektöründe 51’lerde çıktı. İbre umuda doğru döndü. Motivasyon, vereceğiniz enerji çok önemli” şeklinde konuştu.

 

“Koordineli biçimde ihracata kilitlenmiş durumdayız”

 

İTO Başkanı İbrahim Çağlar, “Kendi kendine yeten dinamik bir ülkeyiz. Genç, tüketim yapan bir nüfusumuz var. Ekonomimizin büyük kısmını tutan zaten bu. Bunu kesinlikle bırakmamamız lazım. Ama global arenada da işimizi büyütmeliyiz. İhracat yaptığımız çevre ülkelerin hemen hepsinde müthiş bir kaos var. Bizim o ülkelere ihracatımız haliyle düştü. Buna rağmen iş dünyası olarak bu düşüşün ihracatımızı geri çekmemesi için mücadele ettik ve başardık. Ancak şunu da görmeliyiz; Türkiye’nin dünya ticaretindeki payı binde 8’le ifade edilen bir oran. Bu oranı binde 16’ya çıkartmanın hiçbir zorluğu yok. Bunun için daha fazla gayret edeceğiz. Sanayiyi çok iyi biliyoruz artık. Yabancı firmalar gelip burada üretim yapıyor; ben onlara Türk malı üretiyorsunuz diyorum, 0 hata ile üretim yapıyoruz. Dünya da bizim ürünlerimizin kalitesini kabul etmiş durumda. Bizim biraz daha fazla çalışıp, gayret etmemiz lazım. Biz İTO olarak üyelerimizi bu yolda desteklemeye çalışıyoruz” dedi ve ekledi: “Her yıl dünyada 30 ayrı ülkede fuara katılım sağlıyoruz. Her ay bir yuvarlak masa toplantısı düzenliyoruz. Yerlileştirme projesi kapsamında alım yapan tüm kamu kuruluşları ve büyük sektör temsilcileri ile toplantılar yapıyoruz ki tedarik sağlayalım onlara diye… İhracat yaptığımız şirket temsilcileri ile toplantılar yapıyoruz, yelpazeyi nasıl büyütürüzü konuşuyoruz. Üyelerimiz de çok duyarlı, bu koşturmamıza onlar da ayak uyduruyorlar. Bu süreç devam ederse ben inanıyorum ki dünya ticaretindeki payımızı artırırız. Bu rüzgar esmeye başladı mı kolay geçmiyor. Bu tüm dünya ekonomileri üzerinde bir endişe yarattı. Ama ben her zaman ‘Biz 1 birim mal üretiyorsak, Türkiye 10 birim tüketiyorsa işsiziz diyemeyiz’ diyorum. Çalışacağız. Dünya ne kadar korumacı olursa olsun ithalatını yapmak zorunda. Biz payı artırmak mecburiyetindeyiz. Şu anda buna kilitlenmiş durumdayız. Ekonomi yönetimi de kilitlendi. Daha agresif çalışacağız. Artık ihracatçılar meclisi, odalar, DEİK, tüm kurumlar koordine biçimde çalışabiliyor, görevleri paylaşabiliyor.”

 

“2014’ü bu yaz yakalayamayız ama turizm için çalışacağız”

 

“Turistin gittiği ülkede ilk baktığı, güven atmosferidir” diyen İbrahim Çağlar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim 2016’da başımıza bir gök taşı düşmedi. Her şeyi yaşadık. 15 Temmuz’da arkadaşlarına silah sıktılar, bu hafızaların bile kabul edebileceği bir şey değildi. Uçak krizi, terör, mülteciler… Mültecilere 25 milyar dolar harcamışız, üzerine yüzde 2.5 büyüme bekliyorsun.. Biz ekonomimizi bir yerde tutuyoruz ama turist bir güven bekliyor. Sağlık turizmimizi, kongre turizmimizi etkiledi yaşananlar. Son ayları rahat geçiriyoruz ama bu yaz 2014’ü, 2015’i hiçbir şekilde göremeyiz. Ancak çalışacağız, bundan vaz geçmeyeceğiz. Shopping Fest, One Istanbul, Instagram’da İstanbul fotoğraf yarışması.. Bunlar hep turizmdeki başarıda etkiliydi. Devam edeceğiz, peşini bırakmayacağız.”

 

Nefes kredisinde ikinci etap geliyor!

 

İTO Başkanı İbrahim Çağlar, “Kurlardaki ani iniş çıkışlar, ringde bir boksör nasıl sendelerse öyle sendeletiyor bizi. Belli ölçeğin üzerindeki firmaların sıkıntısı yok ama büyük sektörlerimizi destekleyen küçük ve orta boy işletmelerimiz çok olumsuz etkileniyor ani hareketlerden. Nitekim etkiledi de. Birçok firmamız sıkıntıya düştü. Hükümetimiz tedbir aldı, bankalarımız çok sıcak davrandı, biz de İTO olarak TOBB ile işbirliğinde üyelerimize bir nefes kredisi sunduk. 150 bin liraydı limit. Çok düşük faizle.. 3 bin üyemiz kullandı ama 10 kat talep oldu. Şimdi ikinci etap çalışmasını yürütüyoruz. Bankalarla görüşüyoruz, bu kez daha büyük bir kredi hacmiyle üyelerimize elimizdeki kaynakları sunmaya devam edeceğiz” dedi.

 

“Refah bize tembellik getirdi”

 

“Bizim insanımız açıkçası ekonomik refahın yükselmesi ile daha rahat hangi işleri yapabilirse ona yöneldi. İğneyi bir kendimize batıralım” diyen İbrahim Çağlar, “Daha çabuk kâr etmek için ne yapılır, ithal ederiz. Evde baktım çengelli iğne bile Çin malı. Bizim çengelli iğne bile üretemezken üretir hale geldikten sonra onu ithal etmeye başlamamızın tek sebebi ekonomik refahımızın yükselmesi. Rahat para kazanalım dedik ama çok da düşünmedik bunun ne getireceğini. Uzakdoğu’ya karşı verdiğimiz ticaret açığı günden güne büyümeye başladı. Bir zamanlar gün doğmadan evden çıkar, batmadan eve girmezdik, Cumartesileri çalışırdık. Biz tembelleştik” şeklinde konuştu.

 

 

Kaydet

Kaydet