RÖPORTAJ — 5 Haziran 2017 at 15:57

KIBRIS KARGO GENEL MÜDÜRÜ İBRAHİM BAŞTUĞ: AVRUPA’DAN PARSİYEL TAŞIMACILIĞA ODAKLANDIK

IMG_2619

 

Mevcut hizmetlerine ek olarak son dönemde hava kargo operasyonlarını ve Avrupa’dan parsiyel kargo taşımacılığı yapmayı hedeflediklerini vurgulayan Kıbrıs Kargo Genel Müdürü İbrahim Baştuğ, hava kargo operasyonlarını başarıyla sürdürdüklerini, bundan sonra Avrupa hedefine odaklanacaklarını söyledi.

 

İthalata bağlı olarak ivme kazanan sektörlerden birisi de lojistik sektörü. Ambargolar ve altyapı eksiklikleri nedeniyle istenen düzeyde hizmet vermekte zorlanan sektörde, hizmet kalitesiyle dikkat çeken Kıbrıs Kargo, son dönemde hizmet vermeye başladığı hava kargo operasyonlarıyla sektördeki konumunu daha da güçlendirdi. Kıbrıs Kargo Genel Müdürü İbrahim Baştuğ ile sektördeki rekabeti ve hedeflerini konuştuk.

Kıbrıs Kargo’nun son bir yılını konuşarak başlayabilir miyiz?

Öncelikli olarak iki hedefimiz vardı; birisi hava kargo operasyonları diğeri ise Avrupa’dan parsiyel kargo taşımaydı. Bunlardan birine nail olduk. Hava kargo geçen yıl Haziran ayında yürürlüğe girdi. Yaklaşık 1 seneden beri hava kargo faaliyetimizi sürdürüyoruz. Avrupa konusuna henüz muvaffak olamadık. Görüşmelerimiz devam ediyor; inşallah o konuda da muvaffak oluruz ve bu hizmeti de sunarız.

Son bir yılda aslında çok bir şey değişmedi. İthalat yine yoğun ve artarak devam ediyor. Özellikle KKTC’ye gelen öğrenci sayısında geçen yıl ciddi bir artış gerçekleşti. Sadece geçen seneki yeni kayıtlar 30-33 binlerde diye biliyorum. Yeni açılan üniversiteler var. Mevcut üniversiteler kapasitelerini artırıyorlar. Turizmde geçen sene sıkıntılar vardı ama bu sene iyi başladık. Bu iki faktör de ithalatın artmasına sebep. Biz de bu gelişmelere bağlı olarak araç sayımızı yaklaşık yüzde 10 artırdık. Araç sayımız 79’du şu anda 90’lardayız. Bunun haricinde çözüm ortaklarımızdan aldığımız araç sayıları arttı. Şu anda 120-130 araçla hizmet vermekteyiz.

Anavatanın tamamına hizmet veriyorsunuz herhalde…

Tabii, Türkiye’nin her yerine hizmet veriyoruz. Bir gelişme daha oldu bu arada; İstanbul’da bir depomuz mevcuttu, Mersin’e de bir depo ve ofis kurduk. Daha çok taşraya taşıma anlamında devreye girdi. Önümüzdeki günlerde İzmir bölgesi için de bir depo düşünüyoruz.

Hava taşımacılığına geçişinizle birlikte ne tür farklılıklar söz konusu oldu?

Hava kargoda daha çok kişisel ve küçük eşyalar taşınıyor. Hava kargoda daha hızlı hizmet veriyorsunuz, malınızı daha hızlı teslim ediyorsunuz. Buna yönelik olarak müşteri portföyümüzde bir genişleme oldu. Hava kargo maliyeti çok yüksek kaldığından kara taşımacılığında var olan kapasiteden pay aldık diyebilirim. Yarattığımız kapasite artışı yüzde 5’i geçmez.

Peki, bununla ilgili orta vadede ne tür hedef koymuş durumdasınız?

Açıkçası hava kargo hizmetini geliştirmekten ziyade Avrupa hedefimize odaklandık. Avrupa’dan ciddi bir potansiyel var. Yeni bir portföy de yaratabiliriz bu anlamda.

Belli ülkeler var mı Avrupa’da?

İngiltere dahil Avrupa’nın tamamı hedefimizdedir. İstanbul’daki partnerimizin Hollanda’da bir deposu mevcut. Oraya gerek komple gerek parsiyel taşımacılık yapacağız. Hava kargo tamamlayıcı şekilde devam edecek.

Hava kargoda kendi uçaklarınız var mı?

Hayır yok. Şu anda Onur Hava Yolları, Atlas Hava Yolları ve Türk Hava Yolları aracılığıyla hizmet veriyoruz.

Peki, Avrupa hedefinizde engel nedir? Bürokrasi mi, yoksa daha fazla yatırıma mı ihtiyaç var?

O anlamda bir sıkıntı yok. Bu tamamen maliyetle alakalı. Orada konteyner konusunda rekabet halindeyiz. O maliyeti tutturduğumuz anda ki yaklaşık birkaç hafta önce bir görüşme gerçekleştirdik. İyi fiyatlar aldık. Çok muhtemel ki yakın bir zamanda Avrupa’da start vereceğiz.

Burada yine çözüm ortağınız ile birlikte mi hizmet vereceksiniz?

Evet, doğru. İstanbul merkezli çözüm ortağımızın Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde kendi ofisleri mevcut, onunla birlikte hareket edeceğiz.

Peki, bu hizmet operasyonu ne şekilde olacak?

İşlem şu şekilde gerçekleşecek; Avrupa’dan gelen kargo İstanbul’daki Halkalı ya da Erenköy gümrüğüne girecek. TC plakalı araçla gümrüğe giren kargo çıkışta KKTC plakalı araca yüklenecek, Türkiye’den transit geçen araçlar Mersin’den feribotla KKTC’ye geçecekler ve sonra kargoyu buradaki müşterimizin kapısına kadar teslim edeceğiz.

KKTC’de kargo sektöründe rekabet nasıl?

Hem kargo hem komple yük taşıma hizmeti veren yeni firmalar var. Rekabet maalesef hizmet yönünde değil, fiyat yönünde artarak devam ediyor. Biz artık fiyat rekabetinden sıyrıldık, hizmet kalitemizi yükseltmek için çalışıyoruz. Bütün gayretimiz bu yönde. Bu konuda başarı sağladığımıza inanıyorum. Geçen sene başına kadar haftalık ortalama 5-6 tır parsiyel yükü gümrüğe indirirken şu anda 10-11 tır seviyelerine geldik ki neredeyse yüzde 100 artış demek bu. Bunun için çok büyük bir pazarlama faaliyetinde bulunmadık. Müşteri daha çok hizmetimizi görüp bizimle irtibata geçti. Çalıştığımız her müşteriyi de memnun ettik ki bizimle çalışmaya devam ediyorlar.

KKTC’de kargo taşımacılığında teknoloji ne kadar işin içinde? Ve siz Kıbrıs Kargo olarak nasıl bir teknolojik altyapıya sahipsiniz?

Maalesef teknoloji yönünden fazla bir ilerleyişimiz yok açıkçası. Yani bir MNG Kargo, bir Aras Kargo gibi çalışmıyoruz. Hedefimiz aslında bu olmalı. Ama bunların hepsi bir maliyet. Sektör oldukça rekabetçi bir sektör. Şu an için iyi hizmet verip müşteri memnuniyeti sağlamaya odaklıyız. Maliyetler el verdikçe gerekli yatırımları yapıp şirketimizi teknolojik yönden geliştirmek isteriz.

Hizmet verdiğiniz sektörlerde bir değişme var mı, yoksa aynı şekilde devam mı ediyor?

Ağırlık gıda ve inşaat sektörlerinde. Muhtemelen önümüzdeki 2-3 sene içinde böyle devam eder. Otomotiv sektörüne yedek parça anlamında taşımamız var.

Yetişmiş insan gücü açısından KKTC’de son durum nedir?

Nitelikli eleman konusunda halen her sektör büyük sıkıntı içerisinde. Üniversitelere Türkiye’den ve çevre ülkelerden gelen öğrencilerin neredeyse tamamı okul bitince ülkelerine dönüyorlar. Dolayısıyla yetişmiş işgücü de orada değerlendiriliyor.

Peki, sizin sektörünüze ilgi Kıbrıslılar nezdinde nasıl?

Çalışanların çoğu Türkiye kaynaklı. Halihazırda bünyemizde çalışan Türkiyeli personelimiz var. Staj için Kıbrıs Kargo’yu tercih eden birçok öğrencimiz var. Stajlarını burada tamamlayıp Türkiye’ye dönüyorlar. Maalesef burada kalmıyorlar.

Kıbrıs Kargo’nun üniversitelerle işbirliği var mı?

Evet, sektörle ilgili yeni bir bölüm var. İleriki yıllarda lojistik bölümü de devreye girecektir. Dolayısıyla Kıbrıs Kargo’nun da üniversitelerle işbirliği gelişecektir.

Kuzey Kıbrıs’ta üniversite sayısındaki artışın üretime ve sektörünüze ne tür katkıları var?

Ülkemizin tarıma elverişli toprakları var ama su sıkıntısı da var. Türkiye’den gelen su adaya verilmeye başlandı ama şu anda sadece içme suyu olarak değerlendiriliyor. Sanırım iki sene sonra tarımda kullanılmaya başlanacak. Tarımda bir gelişme olacaktır. Ancak sanayi için aynı şeyi söyleyemem. Üniversitelerin katkısına gelince; herhalde ileriki yıllarda olumlu etkileri olur diye düşünüyorum.

Deniz taşımacılığında filo ve hizmet yapınız nasıl?

Hali hazırda 5 ro-ro ve 2 yolcu gemisiyle hizmet veriyoruz. Geçen sene ekspres deniz otobüsünü kullanmamıştık; bu sene 15 Haziran itibariyle haftada 4 gün olmak üzere Girne-Taşucu seferlerinin başlayacağı müjdesini verebilirim. Bunun haricinde yaklaşık 3-4 yıl önce bıraktığımız Girne-Alanya seferlerini bu yıl yeniden başlatacağız.

Şu anda liman hizmetlerinden memnun musunuz?

Sektörde çok büyük sıkıntılar var. Genel olarak söyleyebilirim ki liman hizmetleri maalesef yetersiz. Limanımızda vardiya sistemi yok; sadece 08.00-14.00 arası hizmet veriliyor. Bunun dışında hizmet almak istiyorsanız ek mesai ödemek gerekiyor. Bu da firmalara çok yüksek maliyetler getiriyor. Bunun altyapı eksikliğinden kaynaklandığı söyleniyor. Aslında bu sorunun çözümüne yönelik Türkiye’nin desteği var; sorun kısa vadede çözülebilir.

Son olarak gerek 2017 yılı gerekse orta ve uzun vadeli hedeflerinizi özetlemek gerekirse neler söylemek istersiniz?

KKTC’de uzun vadeli hedeflerden bahsetmek pek mümkün değil. Her gün değişen koşullar mevcut. Kısa ve orta vadede daha çok proje taşımacılığına yönelik bir çalışmamız olacak. Bununla alakalı hali hazırda 3 büyük ihale ile meşgulüz. İnşallah bunları neticelendirerek yolumuza devam ederiz.