RÖPORTAJ — 5 Haziran 2017 at 16:13

VENEZİA MEGA OUTLET GENEL MÜDÜRÜ CENK HAYIRLIOĞLU: GERÇEK OUTLET VENEZİA MEGA OUTLET’TE!

Kapak-Resmi

 

Gerçek outlet mantığının özel ve kaliteli markaların ürünlerini ekonomik fiyata almak olduğunu söyleyen Venezia Mega Outlet Genel Müdürü Cenk Hayırlıoğlu, dünyada outletçilik nasılsa Venezia Mega Outlet’te de o seviyede yapılacağını dile getirdi.

 

Türkiye’nin tek temalı alışveriş merkezi olan Venezia Mega Outlet yaklaşık iki yıldır farklı konsepti ve mağaza karması ile ziyaretçilerine gerçek outlet anlayışında alışveriş olanakları ve etkinlikler sunuyor. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Venedik Alışveriş Karnavalı ile keyifli ve ekonomik alışveriş anlayışını daha da güçlendiren Venezia Mega Outlet’in hedeflerini, yeniliklerini ve etkinliklerini Genel Müdür Cenk Hayırlıoğlu ile konuştuk.

 

Öncelikle Gürsoy Grup bünyesindeki Venezia Mega Outlet ve Vialand’in bugün geldiği noktayı konuşarak başlayalım söyleşimize…

Venezia Mega Outlet kapılarını 2015 yaz aylarında açtı. Yaklaşık 1,5 sene geçti.  İyi bir ivme kazandı. Fakat projenin ilk gününden beri, “Biz Venedik’i sadece mimarisiyle, kanallarıyla, gondollarıyla değil, ruhuyla da getireceğiz.” dedik. Bunun için 13-28 Mayıs tarihleri arasında Venedik’teki o ihtişamlı karnavalı İstanbul’daki misafirlerimizle, tüketiciyle buluşturduk. Karnavalın amacı insanlara farklı bir alışveriş deneyimi sunmaktır. Çünkü birbirini tekrar eden birçok alışveriş merkezi var. Perakendede farklılaşmak istiyorsanız tema artık çok önemli bir unsur.  Türkiye’nin tek konsept açık hava AVM’si olan Venezia Mega Outlet’in bu avantajını kullanarak geleneksel olacak Venedik Alışveriş Karnavalı’nı 13 Mayıs Cumartesi günü açtık. Gelenekselleşecek bu karnavalda sadece karnaval eğlencesi olmayacak. Özel gösteriler, sanatçılar dışında misafirlerimizin, tüketicilerimizin hiçbir yerde bulamayacağı indirimler de olacak. Hem keyifli hem ekonomik olursa alışveriş karnaval oluyor. Tabii, sadece karnaval süresince değil, tüm yıl boyunca her dönemin özelliğine göre farklı indirimlerle, dünyaca ünlü yerli ve yabancı markaların bir arada bulunduğu, dünyadaki örneklerine benzer bir outlet alışveriş anlayışını da sunmak istiyoruz.

 

Biraz da Vialand’ı konuşalım, o da göz bebeklerinizden biri…

Vialand, Türkiye’nin ve bölgenin tek tema parkı. Bunun dışında herhalde Türkiye’nin en güzel alışveriş caddelerinden birini barındırıyor. Vialand, dünyadaki rakipleriyle eşdeğer bir eğlence anlayışı sunuyor ki Avrupa’nın en güzel 5 tema parkından birisidir. Önümüzdeki sezon çok farklı bir Vialand projesini sunacağız misafirlerimize. Vialand her yıl 25 ile 30 milyon arası misafir ağırlıyor. Bizim hedefimiz bu rakamları daha üste çekmek. Öte yandan ziyaretçilerinin yüzde 40’ını da yabancılar oluşturuyor. Böylece Vialand, İstanbul’un turizmine de büyük katkıda bulunuyor. Aslında Vialand, şehrin parkı.

 

Bünyesinde;  Zara, Mango gibi dünya markalarının, yine LC Waikiki, FLO, İpekyol gibi birçok yerli markanın bir arada bulunduğu farklı bir alışveriş merkezi var. Yaklaşık 100 bin metrekare kiralanabilir alanı var. Başka alışveriş merkezlerine gitmeyi gerektirmeyecek yoğunlukta marka karması var.

 

AVM ile Outlet kavramlarının birbirinden farklılıkları nelerdir?

Tüketicinin algısında biraz karışıklık var. Alışveriş merkezi ve outlet AVM arasındaki farklılık tam algılanmıyor. Dünyada outletler genelde şehrin biraz uzağında kurulur, içerisinde dünyaca ünlü markaları bulundurur ve çok özel fırsatlar sunar. Türkiye’de ise birkaç mağazanın elinde kalmış seri sonu ürünleri tüketmek için yaptığı bir operasyon gibi algılanır. Aslında outlet bu değil. Artık biz de Türkiye’ye bu olguyu getireceğiz. Gerçek outletçilik mantığında özel ve kaliteli markaların ürünlerini ekonomik fiyata almak var. Dünyada outletçilik nasılsa Venezia Mega Outlet’te de o şekilde yapılacak. Bunun adımlarını da attık. Puma gibi bir marka birkaç hafta önce Venezia Mega Outlet’te mağaza açtı. Guess gibi dünyaca ünlü bir marka Avrupa Yakasındaki ilk outlet mağazası olan Guess Factory Outlet’i burada açıyor. Bu tarz, yüksek kaliteli birçok markayla anlaşıyoruz. Dolayısıyla tüm yıl boyunca sadece outlete özel markalar, ürünler sunan bir outlet anlayışı olacak. Sadece seri sonu ürünleri değil sezon ürünlerini ve avantajlı ürünleri bir arada sunan mağaza konsepti olacak. Bu konuda iddialıyız. Venezia Mega Outlet’te tüketicilerimiz özellikle alışveriş karnavalı süresince hiçbir yerde bulamayacakları özel indirim fırsatlarıyla karşılaşacaklar. Bunun üzerine bir de kampanya süresince alışveriş yapan misafirlerimizden bir tanesi projemiz içerisindeki Venezia Mega Residence’tan bir daire kazanma şansına sahip olacak.

 

Bu karnavalın süresi nedir?

Karnavalın süresini her yıl için 15 gün olarak planladık. Karnaval bu yıl 13-28 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşti ve bu sene çok farklı bir güzellik oldu. Karnavalın başlangıcında Anneler Günü ve sonrasında 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlandı, sonunda ise Ramazan Ayı ile birleşti. Dolayısıyla bu 15 gün süresince özellikle hafta sonları çok keyifli etkinlikler, konserler yapıldı. Rafet El Roman konser verdi. Projemizi çok beğenen İtalyan damadımız Danilo Zanna da karnaval süresince İtalyan işi restoranıyla misafirlerimize hizmet verdi.

 

Cadde mağazacılığı konseptindeki AVM’lerin olumsuz hava koşulları nedeniyle sıkıntılar yaşadığı söylenir. Bununla ilgili görüşleriniz nedir? Aldığınız önlemler var mı?

Doğru bir tespit. Açık cadde alışveriş mağazacılığında kış sezonlarında bir miktar durgunluk yaşanabiliyor. Venezia Mega Outlet’in avantajı; aslında kapalı alanı da olan bir alışveriş ve yaşam merkezi olmasıdır. Bizim cadde katında kanallarımız, gondollarımız var. Metro katımızda da tavan yüksekliği 8 metre ve yapay gökyüzü var. Kendinizi açık alanda hissedeceğiniz bir ortam oluşuyor. İki kat arasındaki geçiş de çok keyifli. Kıştan çok fazla etkilenmiyorsunuz. Özellikle Ocak aylarında çok sert birkaç hafta geçirebiliyoruz. Bunun da belli düşüşler getirmesi kaçınılmaz. Ama Temmuz sonunda 10 salonlu sinemamızı açacağız; içinde tiyatromuz da olacak. Bunun yanında kışı canlandıracak farklı aktiviteler olacak. Sonuçta bunları getirdiğiniz sürece tüketici yağmur altında da olsa sinemaya geliyor, karşısındaki kafede oturup çayını, kahvesini içiyor.

 

Mağaza karmanıza gelecek olursak…

Venezia Mega Outlet dünyaca ünlü yerli-yabancı birçok markaya ev sahipliği yapıyor. Çok lüks markaların outlet mağazaları burada. Yerli markalarımız; Altınyıldız’dan İpekyol’a, Beymen’den Kiğılı’ya, Network’ten Sarar’a kadar birçok giyim markasının outlet mağazası var. Onun dışında ayakkabı sektöründen Kemal Tanca, Hotiç, Sadık Yılmaz gibi markalar ve sayamadığım birçok marka çok özel indirimler sunan mağazalarını burada bulunduruyor. Büyük anchorlarımız var; LC Waikiki, Koton, De Facto gibi. Bunlar da Venezia Mega Outlet’teki ve Vialand’deki mağazaları ile her zaman satışlarda ilk 5’te yer alıyor.

 

Yeme içmede hangi markalar var?

Venezia Mega Outlet’te de Vialand’de de birçok yeme içme markamız var. Fakat şimdi trend bunları iyileştirme yönünde. Dünya mutfağı fırsatları sunan zincirlerle de görüşüyoruz. Çünkü artık alışveriş merkezleri içerisinde insanlar fast-food dışında seçenekler de arıyorlar. Bu konuda görüşmelerimiz var. Yakın zamanda yeni konsept dünya mutfağını sunan restoranlar da açılmış olacak.

 

Karnaval güzel bir etkinlik ama daha sonraki dönemlerde benzeri etkinlikleri de görecek miyiz?

Eğer kendimizi karnavalla sınırlarsak karnavalın sağladığı etkiyi kaybetmiş oluruz. Burası tüm yıl yaşayan bir organizma ve bir sosyal alan. Dışarıdan gelen misafirleri dışında, kendi içerisinde iki bin konutu var. Her yıla, her aya, her ana farklı bir güzellik sunmak zorundayız. Ramazan ayında farklı etkinliklerimiz olacak. Yaz aylarını canlandıracak açık hava etkinliklerimiz olacak. Projemiz içerisinde yeni meydanlar oluşturduk. Burada yaz sinemaları, konserleri olacak. Kış geldiğinde belki o meydana bir buz pisti kuracağız; insanlar buz pateni yapacak. Burayı dört mevsim yaşanacak bir yer haline getirmek tek amacımız.

 

Peki, projenizi benzer projelerden ayrıştıracak temel özellikler nelerdir?

Bir kere bizim projemizin bir karakteri var. Türkiye içerisinde kapalı alışveriş merkezlerinde birkaç tane fotoğraf çekilsin, yan yana getirilsin ve insanlara AVM’lerin adı sorulsun. Bu soruya farklı yanıtlar alınabilir. Fakat Venezia içerisinden çekilecek tek bir resme bakan tüm tüketiciler o AVM’nin Venezia Mega Outlet olduğunu anlarlar. Bizim konseptimiz, temamız bizi diğerlerinden ayıran en önemli özelliktir. Açık hava AVM olması insanların vakit geçirme keyfini, konforunu da artırıyor. Kapalı alışveriş merkezleriyle açık hava alışveriş merkezlerindeki misafirlerin vakit geçirme oranları arasındaki fark yaklaşık 2-3 kattır. Burada insanlar sabah kahvaltısını yapıyor, öğle yemeğini yiyor, sonrasında sinemasına gidiyor, akşam tekrar yemeğini yiyor. Tüm gününü burada geçiren misafirlerimiz var.

 

Çocuklarla ilgili ne tür aktiviteler var?

Bizim 6 bin metrekare büyüklüğünde çocuk eğlence merkezimiz var. Herhalde kapalı alışveriş merkezleri arasında en büyüklerden biridir. Temmuz sonunda açılacak tiyatromuz aynı zamanda çocuk tiyatrosu olarak da çalışacak. Sinemamızda çocuklar için çok özel hafta sonu etkinlikleri yapıyoruz. Metro katında her Cumartesi-Pazar çeşitli etkinlikler yapıyoruz. Yeni başladık; şimdiden 300-400 kişilik bir çocuk grubu etkinliklerimizi sürekli izliyor.

 

Biraz da Venezia Mega Outlet’in ulaşım olanaklarını konuşalım…

Dünyada böyle bir ulaşım imkanına sahip başka bir outletin olduğunu düşünmüyorum. Şehrin göbeğinde, TEM Otoyolu’nun hemen yanı başında ve kendi ismiyle bir tramvay istasyonu var. Yaz aylarında da kendi ismiyle bir metro istasyonu olacak. Ulaşılabilir olmanın avantajlarını görüyoruz. Şu anda ziyaretçi sayımız yıllık 15 milyon civarında. Hedefimiz 2018 yılında 20 milyonun üzerinde ziyaretçiye ulaşmak. Metro istasyonunun açılmasıyla birlikte bu artışı göreceğiz.

 

Mağaza oluşumunu sağlarken ana kıstaslarınız nelerdir?

Perakendede, kira-ciro oranı dediğimiz bir formül var. Dünyada buna sağlık oranı diyor. Bu oran her sektör için değişiyor. Bu oranı yakalayamayacak, yatırımın karşılığını alamayacak mağazalara zaten ilk günden diyoruz ki: “Sizin yatırımınız burada başarılı olamaz.” Çünkü bizim belli bir demografimiz, belli bir ziyaretçi kitlemiz, belli alışveriş alışkanlıklarımız var. Bunlara uygun olmayan markalarla çalışmak istemiyoruz. Elbette her alışveriş merkezinde olması gereken markalar vardır. Ama onun dışında farklılık oluşturacak markaları bekliyoruz. Mesela bünyemizdeki Guess, çevremizdeki hiçbir alışveriş merkezinde olmayan bir seçenekti. Amerikalılarla masaya oturduk ve onları buraya getirdik. Bu bile İstanbul’un herhangi bir noktasından ziyaretçilerin, özellikle bayan misafirlerimizin buraya akın etmesini sağlayacak bir sebep. Bir kere markanın kendisi çok önemli. Bizim konseptimize uygunluğu da önemli. Bunun dışında perakende sektöründe yeni, güçlü markalara da destek vermeyi çok seviyoruz.

 

Peki, buradaki tüketici taleplerini de dikkate alıyor musunuz?

Kesinlikle. Ziyaretçi anketlerimizle, müşterilerimizin görmek istedikleri markaları ve eksiklerimizi öğrenmeye çalışıyoruz. Bu bize yön veriyor. Mesela; dünya mutfağını sunan restoranlar misafirlerimizin özellikle istediği bir olguydu. Güzel restoranlarımız var ama tüketici farklılık arıyor. Aynı şekilde sinema yaparken araştırmalar ve tüketicilerden gelen istekler sonrasında, bu bölgede bir tiyatro ihtiyacı olduğunu tespit ettik. Şimdi sinema ve tiyatro salonu açıyoruz. Bu alışveriş ve yaşam merkezinin sahibi halktır. Biz ne yaparsak yapalım onların sahiplenmesi, benimsemesi lazım. Sahipsiz bir yaşam merkezinin başarılı olma şansı yok.

 

Ziyaretçileriniz için vermek istediğiniz mesajınız nedir?

“Venezia Mega Outlet’te üç gece değil, ömür boyu Venedik’i yaşatacağız.” dedik. Bu vaadimiz gerçekleşti. Gelin bu keyfi birlikte yaşayalım. Vialand de gerçekten başka bir dünya. Alışveriş caddeleriyle, Tema Parkı’yla güzel bir gün geçireceğiniz Vialand’e de tüm Türkiye’yi bekliyoruz.

 

Grubunuz adına son mesajınızı da alabiliriz…

Gürsoy Yatırım Holding olarak Türk ekonomisine çok güvendiğimizi belirtmek istiyorum. Perakende sektöründeki yatırımlarımız devam edecek. Ülke olarak zor günler geçirdik ama bundan sonra bir iyileşme süreci yaşayacağız. Bu ülkeye güveniyoruz, bu ülkeyi çok seviyoruz. 2017 ve 2018’de de çok güzel işler yapacağız.

Kaydet