RÖPORTAJ — 14 Temmuz 2017 at 17:02

LİMAK ULUDAĞ ELEKTRİK LİDERLİĞE OYNUYOR!

 

IMG_2707

Serbest tüketici limiti ne kadar aşağı çekilirse pazar paylarının o kadar artacağını söyleyen Limak Uludağ Elektrik Genel Müdürü Ali Erman Aytac, yılsonuna kadar tüm illerde hizmet vermeyi ve Türkiye’nin lider elektrik tedarik şirketi olmayı hedeflediklerini dile getirdi.

 

Limak Uludağ Elektrik 2013 yılında kurulan ve Türkiye’nin önde gelen elektrik tedarikçilerinden birisi. Görevli olduğu Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova bölgesi dışında diğer bölgelerdeki serbest tüketicilere de elektrik tedariki sağlayan Limak Uludağ Elektrik 49 ilde yaklaşık 3 milyon aboneye hizmet veriyor. Limak Uludağ Elektrik’in hedeflerini ve sektördeki rekabeti Limak Uludağ Elektrik Genel Müdürü Ali Erman Aytac ile konuştuk.

 

Limak Uludağ Elektrik firmasını kısaca tanıyarak başlayabilir miyiz söyleşimize?

Geçen seneden beri kurumsal olarak ciddi bir çalışma içerisindeyiz. Yaptıklarımızı anlatmaya çalışıyoruz. Bildiğiniz gibi; dağıtım şirketleriyle perakende şirketleri ayrışması müşteri nezdinde tam anlaşılmış değil. Onun için ilk etapta tedarik şirketinin işinin abonelikle başlayıp faturalamayla bittiğini, elektriğin iletiminden, şebekenin bakımından ve dolayısıyla arızalardan dağıtım şirketinin sorumlu olduğunu, şirket olarak odağımızda her zaman müşteri memnuniyeti olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Bu sene isim değişikliğimiz de oldu. Geçen sene müşterilerimize CLK’dan fatura gelirken, şimdi artık Limak Uludağ Elektrik’ten fatura geliyor. Bu nedenle oluşabilecek kafa karışıklığını önlemek için de ayrıca çalışıyoruz. Faturalarda yaptığımız bilgilendirmeler dışında hem geleneksel medyada hem de sosyal medyada Limak Uludağ Elektrik’i duyurmaya çalışıyoruz. Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova’da görevli elektrik tedarik şirketiyiz; aynı zamanda serbest tüketicilere Türkiye’nin her ilinde elektrik satışını gerçekleştiriyoruz.

 

Sektördeki konumunuz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ülke genelinde 150 şirket arasında 4’üncü büyük elektrik tedarikçisiyiz. Tedarikçiler Türkiye çapında 21 bölgede görevli bulunuyorlar. Bu seneki hedefimiz ve beklentimiz ikinciliğe yükselmektir. Bunda da iki etkenin payı var. Öncelikle, bölgemizi oluşturan Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Yalova illeri 5-10 sene sonra Türkiye’nin en parlak, en hızlı büyümüş illerinden olacaklar. Bu dört şehir de çok hızlı büyüyor. Biz bunu elektrik tüketim rakamlarında da görüyoruz. İlk 4 aya baktığımızda, Türkiye’nin toplam elektrik tüketimi de yüzde 5,5-6 civarında büyüdü. Ama bizim bölgemizde artış yüzde 9-10’lara yaklaşıyor. Geçen sene Türkiye yılda yüzde 3-4 civarında büyürken, bölgemiz yüzde 6’lar civarında büyümüştü.

 

Bölge dışında satış yapıyor musunuz?

Limak Enerji’nin gücünü de yanımıza alarak, Limak Uludağ Elektrik olmamızla beraber bu bölgenin dışındaki bölgelerde de ciddi faaliyetlere başladık. Şu anda bu 4 ilin dışında 45 ile daha elektrik satışımız var. Yani toplamda 49 ilde elektrik satışı yapıyoruz. İnşallah yılsonuna kadar tüm Türkiye’deki şehirlere ulaşıp geniş bir müşteri portföyü oluşturmayı hedefliyoruz.

 

Bu portföye ulaşmanızda serbest tüketici limitleri de önemli. Bildiğimiz kadarıyla 2017 yılında bu limit sıfırlanacaktı…

2017 yılında sıfırlanma beklentisi var; sıfırlanmanın ne zaman olacağına EPDK karar verecek.  Ama bizim beklentimiz 2017 yılsonunda sıfırlanabileceği yönünde. Bölge içinde 3 milyona yakın abonemiz var. Bunların yüzde 15-20 civarı serbest tüketici. Bu limit yıllık 2.400 kWh ve şu an için 82 liraya tekabül ediyor. Ev tüketiminde kalabalık bir ailenin aylık faturası rahatlıkla 80-90 liralar üzerine çıkıyor. Dolayısıyla bugünkü limit konutların çoğunu kapsamış durumda. Önümüzdeki sene serbest tüketici limitinde iyi bir düşüş ya da sıfırlanma gerçekleşirse, neredeyse herkesin serbest tüketici olacağını görebiliriz. Bizim zaten dış bölgelerde serbest tüketici olmayanlara satış hakkımız olmadığı için oradaki limit ne kadar düşerse bizim de pazar payımız o kadar artacaktır diye bekliyoruz.

 

Sektörde bazı firmaların abone sayısında kendilerine göre bir limit belirlediğini görüyoruz. Sizin böyle bir limitiniz var mı abone sayısında?

Bizim için abone sayısından daha çok tüketim önemli. Şu anda bu tip bir kısıt koymaktan çok uzağız. Çünkü bizim arkamızda Limak Enerji’nin ciddi üretim gücü var. 2013 yılındaki özelleştirme sonrası devralınan Tekirdağ Lüleburgaz’daki Hamitabat Santrali yenilendi. Orada dört tane ünite var. Bir tanesi devreye girdi, yılsonuna kadar hepsi devreye girmiş olacak. Hamitabat’ta 1.200 MW’lık bir kapasite var. Toplam HES kurulu gücü yaklaşık 850 MW. Termik santrallerde ise 1.000 MW’ın üzerinde kurulu gücü vardır.

 

Bizim satış rakamlarımız bu güce kıyasla azdır. Dolayısıyla ciddi bir şekilde yeni müşteri girişi yapmak istiyoruz. Önümüze bir limit koymadık, gidebildiğimiz yere kadar gitmek istiyoruz. Ayrıca biz şu an için sadece kendi santrallerimizden elektrik almıyoruz, diğer özel sektör üreticilerinden temin ettiğimiz elektriği de satıyoruz. Türkiye’de son dönemde ciddi sayıda enerji santrali devreye girdi. Biz de bu koşullarda Türkiye’nin en iddialı, en tanınmış enerji piyasası oyuncularından bir tanesi olmak istiyoruz.

 

Peki, nasıl bir rekabet yaşanıyor sektörde?

Şu an daha çok fiyat rekabeti var, özellikle büyük müşteriler tarafında. Sanayi kesiminde tüketim miktarı çok olduğu için insanlar fiyatta çok hassas. Birim başına bir kuruş, yarım kuruş gibi farklar bile toplamda çok ciddi değerlere ulaşıyor. Özellikle çimento tesisleri, demir-çelik tesisleri, OSB’ler vb. için böyle. Ama biz küçük ve orta ölçekli müşterilerde de iddialıyız.

 

Bu yönde ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Bu seneyi müşteri memnuniyeti yılı ilan ettik. Elektrik sektöründe olmayan uygulamaları devreye aldık. Bunlardan bir tanesi esnek fatura dediğimiz uygulama. Normalde EPDK’nın belirlediği mevzuata göre; sayaç okunur, okunduktan sonra 10 günlük bir ödeme süresi verilir, 10 gün sonra ödenmezse ihbarname bırakılır ve beş iş günü sonra da elektrik kesilir. Esnek faturada ise müşterilerimiz serbest tüketici olsa da olmasa da aynı kredi kartlarında olduğu gibi son ödeme tarihini kendisi belirliyor. Biz müşterilerimizden gelen öneriler ve görüşler doğrultusunda bu uygulamayı hayata geçirdik.

 

Bunun dışında başka bir uygulamanız var mı müşterilerin lehine olabilecek?

Müşterilerimiz profillerine göre sanayi, ticarethane ve mesken şeklinde gruplanmıştır. Sabit bir indirimimiz yok ama sanayide de, ticarethanelerde de, konutlarda da ciddi bir indirim sağladık. Bizim iç bölgede 2013’ten bu yana sağladığımız indirim miktarı normal tarifelere göre 350 milyon liraya yaklaştı. Bu indirimlerle sanayideki müşterimiz sektörü içerisinde rekabet avantajı sağlıyor, konutlarda yılda bir faturayı bedavaya getirirken ticarethanelerdeyse bir kirasını çıkarıyor bu sağlanan indirimlerle.

 

Ancak biz sadece fiyat rekabeti yapmak istemiyoruz. Yuvam Güvende hizmetimizle, bir sigorta şirketi ile anlaşmamız çerçevesinde, elektrik ve su tesisatı arızalarında, çilingir ve ambulans ihtiyaçlarında müşterilerimizin yanında oluyoruz. Müşterimiz, verdiğimiz kartın arkasındaki numarayı arayıp derdini anlattıktan sonra yarım saat içerisinde işçilik, yol, malzeme vb. masrafı olmadan yılda üç kere sıkıntısını gidermiş oluyor. İnşallah bundan sonra da hizmetlerimizi çeşitlendirerek sürdüreceğiz. İnsanlarla birebir temastayız. Kendimizi klasik elektrik idaresi-abone ilişkisindeki gibi değil de tedarik şirketi ve müşteri ilişkisinde konumlandırdık. Onların hayatlarına ne kadar çok dokunabilirsek bizim için o kadar memnuniyet verici olacak. Zaten piyasanın serbestleşmesinin, rekabete açılmasının temel amacı da oydu. Rekabet de bu kaliteyi ve çeşitliliği getiriyor açıkçası.

 

Bir diğer sorum da sosyal sorumlulukla projeleriyle ilgili olacak.  Bu alanda neler yapıyorsunuz?

“Çocuklarımız geleceğimizdir.” diyoruz ve dolayısıyla eğitimi çok önemsiyoruz. Burada Bilim Şenliği fuarı oluyor her sene ki artık uluslararası bir fuar da diyebiliriz ona. Bursa Bilim Şenliği’nde geçen yıl kurduğumuz 2 ayrı atölye standında 2 bin öğrenciye olanak sağladık. Onlar da bir atölyede LED’li gece lambası, diğerinde ise güneş pilli mini robot tasarladılar. Geçtiğimiz sene Çanakkale’ye gezi düzenlemiştik. Çocuklarımız abideyi ziyaret ettiler, o tarihi yaşadılar.

 

Türkiye Sakatlar Derneği ile yaptığımız protokol çerçevesinde serbest tüketicilerimiz uyguladığımız indirim haklarının bir kısmını veya tamamını bu derneğe bağışlayabilecekler. Müşterimiz ne kadar bağışta bulunursa biz de bir o kadarını üstüne ilave ederek Türkiye Sakatlar Derneği’ne bağışta bulunacağız ve oradaki akülü araç ve tekerlekli sandalye ihtiyaçlarını karşılamış olacağız. Bunların dışında spora destek veriyoruz. Bursaspor ve Balıkesirspor’un destekçisiyiz.

 

2016 yılı firmanız özelinde nasıl bir yıl oldu? 2017’de hedefiniz nedir?

2016 yine ciddi büyümeye imza attığımız yıllardan biri oldu. 10 milyar kWh civarında bir elektrik satışı gerçekleştirdik. Bu sene 12 milyar kW saatin üzerine çıkacağımızı düşünüyoruz. Yüzde 20’nin üzerinde bir büyüme hedefliyoruz. Bu büyümenin bir kısmı bölgenin kendi büyümesinden, bir kısmı da bizim dış bölgedeki satışlarımızı artırmamızdan kaynaklanıyor. Bir yandan ekonomik elektriği müşterilerimizle buluştururken, bir yandan da onların memnuniyet seviyelerini ürettiğimiz yenilikçi projelerle artırmayı planlıyoruz.

 

Kaydet