RÖPORTAJ — 14 Temmuz 2017 at 16:55

NİCE 40 YILLARA K-PET!

 

IMG_2626

 

K-Pet’in, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 40 yılı aşkın süredir kaliteyi ve dünya standartlarını gözeterek hizmet verdiğini söyleyen Kıbrıs Türk Petrolleri Limited Şirketi Genel Müdürü Cem Arat; “Hedefimiz, bu alanlardan ödün vermeden liderliğimizi sürdürmek ve müşterilerin bir numaralı tercihi olmaya devam etmek” dedi.

 

Kıbrıs İskele Mevkii Kalecik tesislerinde Akaryakıt, Uçak Yakıtı ve LPG temini, depolanması ve dağıtım işleri konusunda faaliyet gösteren Kıbrıs Türk Petrolleri’nin satış kanalları; Perakende, Ticari, Endüstriyel, Deniz ve Hava satışlarından oluşuyor. LPG’de ise sadece ithalat ve ana depo kısmında yer alıyor!

 

Öncelikle K-Pet hakkında bilgi verir misiniz?

Kıbrıs Türk Petrolleri Limited Şirketi merkezi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olmak üzere 17 Aralık 1974 tarihinde kurulmuştur. Şirketimiz bugünkü yerinde faaliyete başlamadan once 1975 başından itibaren Lefke-Gemikonağı mevkiinde bulunan C.M.C. maden şirketine ait eski akaryakıt depolarını kullanmıştır. Bilahare İskele Kazası Boğaz mevkiinde Kalecik köyü civarında inşa ettiği ve 1979 yılında hizmete açtığı Kalecik Tesisine taşınmıştır. Halen faaliyetlerimize  burada devam ediyoruz. Ercan Havalimanı tesisi 1976 yılında tamamlanmış ve hizmete açılmıştır.
Uzun yıllar % 52 Petrol Ofisi A.Ş. ve % 48 K.K.T.C. İnkişaf Sandığı olarak ortaklık yapmıştır. Kasım 2011 yılında Petrol Ofisi A.Ş. hisselerini İnkişaf Sandığı’na satarak ortaklıktan ayrılmıştır. Aynı yıl  özelleştrme çerçevesinde devlet hisseleri ile birlikte K.T.Petrollerinin % 90 hissesi Mustafa Hacı Ali Ltd. ve KPM Enerji Ltd. (Levent Şirketler Topluluğu) tarafından eşit payla  satın alınmıştır. % 10 hisse K.K.T.C. İnkişaf Sandığında kalmıştır. Günümüzdeki ortaklık yapısı budur.

 

Mevcut ürün gamınızdan bahseder misiniz?

Avrupa Birliği ürün direktiflerinde yer alan kalite standartlarına uygun olarak 95, 98 Oktan benzin, Euro 10 Dizel ve Jet A 1 yakıtını ithal edip ana depolama ve dağıtımını yapıyoruz. Ayrıca sadece ithal ve ana depoculuk sınırları içinde kalarak LPG faaliyetimiz var.

 

K-Pet’in yatırımları hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Kıbrıs ekonomisi ve şirketimiz için strateji, verimlilik ve çevre adına büyük katkı sağlayacak Kalecik Tesisi kapasite artırım ve modernizasyon projesini 2017 yılının yaz aylarında tamamlayacağız. Kalecik tesisleri 200 dönüm arazi üzerine kurulmuştur. Genel Müdürlük binası Kalecik tesisinde bulunan şirketimizde toplam akaryakıt depolama kapasitesi kapasitesi 15.727 m3 , LPG depolama  kapasitesi 4.000 m3 dür. 2017 yılında tamamlamayı hedeflediğimiz yatırımla akaryakıt depolama kapasitesi 65.571 m3, LPG ise 9.000 m3 olacaktır. Perakende satış kanalımızda K-Pet istasyonlarının yeni kurumsal kimlik dönüşümleri kontrat yenileme süreçleri paralelinde devam ediyor. Ayrıca istasyon otomasyonu ve araç tanıma sistemi yatırımlarına devam ediyoruz. Sermaye gerektiren yatırımlar dışında şirketimiz kaliteye ve insan kaynaklarına da  yatırım yapıyor. Şu ana kadar edindiğimiz beş adet kalite belgesi var. Bunlar;

 

  • ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi,
  • ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistemi,
  • OHSAS 18001:2007 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi,
  • ISO 10002:2014 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi,
  • ISO 50001:2013 Enerji Yönetim Sistemi,

 

Sektörümüzdeki uygulamaları takip edip belgeleri güncelliyoruz. Ayrıca Ercan Hava İkmal Tesisimiz yakın zamanda IATA denetiminden başarıyla geçti.

 

Satışlarınızın perakende ve endüstriyel olmak üzere kompozisyonunu anlatabilir misiniz?

Satış kanallarımız Perakende, Ticari, Endüstriyel, Deniz ve Hava satışlarından oluşuyor. LPG’de ise sadece işin ana dağıtım kısmında varız.

 

K-Pet nasıl bir teknolojiye sahip?

Kalecik Akaryakıt ve LPG dolum tesisimizdeki kapasite artırımı ve modernizasyon projesinin tamamlanmasıyla tesisimizin yeni ve mevcut kısmının tamamı en son sistem ölçüm, dolum ve işletme otomasyon sistemine kavuşacak.

 

Akaryakıt istasyonlarımızın büyük çoğunluğunda Pompa – Tank ve Market otomasyonu kurulu. 40 İstasyonumuzda ise Automat ismini verdiğimiz taşıt tanıma otomasyonu sistemi ve merkez bağlantıları var.

 

İstasyon ve bayi sayılarınız nedir?

Şu anda 92 istasyonumuz var. Bunun dışında ticari, endüstriyel deniz ve havacılık  kurumsal müşterilerimiz var.

 

K-Pet’in KKTC’deki pazar payı ve konumu hakkında bilgi verebilir misiniz?

K-Pet Pazar lideri konumunda tüm Akaryakıtları dahil edersek Pazar payımız %60. Tabi üründen ürüne farklar var.

 

Sektörde karlılığı ve rekabeti nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ülkemizde Otomatik Fiyatlandırma sistemi yürürlükte fiyat ve tüm paylar devlet kontrolünde. Akaryakıt Dağıtım şirketlerine verilen pay yetersiz. Enflasyon ve yabancı para birimleri karşısındaki yıpranmasında ne yapılacağı konusunda bir kural yok. Büyüme hızı sınırlı bir pazarda iki Ana Dağıtım şirketi var. Aramızda rekabet var tabi.

 

K-Pet büyümesini nasıl sürdürmektedir?

Ülkedeki Pazar büyümesi dışında rakipten transfer ve nadiren de olsa yeni istasyon açarak.

 

Müşteri memnuniyeti politikanız nedir ve nasıl işlemektedir?

K-Pet ISO 10002- 2014 Müşteri Memnuniyeti Kalite belgesine sahip. Getirdiğimiz ürünlerin kalitesi ve son tüketiciye aynı kalitede ulaşmasının temini ve denetimi birinci önceliğimiz. Bireysel müşteriye ulaştığımız Perakende Satış kanalında tercihimiz istasyonların bayilerimiz tarafından işletilmesi. Bu konuda bayilerimize güveniyoruz ve destek olmaya çalışıyoruz.

 

Kıbrıs Türk Petrolleri olarak uygulamış olduğunuz sosyal sorumluluk projeleri ya da sponsorluklar var mı?

Son yıllarda yaptıklarımızdan bahsedecek olursak; 40.Faaliyet yılımızda müşterilerimizin desteğiyle 40 bin ağaç dikerek bir anı ormanı oluşturduk. Dört sezondur Kıbrıs Futbol Liglerinden Süper Lig , 1. ve 2. Liglerin ana sponsoruyuz. Sanat alanında Lefkoşa Türk Belediye’sinin her yıl Eylül ayında düzenlediği Tiyatro Festivalinde Platin Sponsor olarak yer almaktayız. Toplumsal sorumluluk bilinci taşıyan bir kurumsal vatandaş olarak gücümüz ölçüsünde nitelikli bulduğumuz projelere destek vermekteyiz.

 

Son olarak, K-Pet’in 2017 hedeflerini de anlatabilir misiniz?

K-Pet 40 yılı aşkın süredir kaliteyi ve dünya standartlarını gözeterek hizmet veriyor. Hedefimiz bu alanlardan ödün vermeden liderliğimizi sürdürmek ve müşterilerin

bir numaralı tercihi olmaya devam etmek.