RÖPORTAJ — 4 Ağustos 2017 at 23:05

TOBB BAŞKANI M. RİFAT HİSARCIKLIOĞLU: YAPAY GÜNDEMLERE DEĞİL İNOVASYONA ODAKLANMALIYIZ!

 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “İstihdam seferberliği ile devletimizin verdiği tarihi destekler sayesinde son 6 ayda Türkiye genelinde 1,2 milyon kişiye ilave istihdam sağladık” dedi.​

 

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, konseylerin, Türkiye’deki tüm ticaret, sanayi, denizcilik ve tarım-hayvancılık sektörlerini temsil ettiğini, 81 ilde ekonominin kılcal damarlarını oluşturduklarını, böylece olumlu veya olumsuz her iktisadi gelişmeyi anında gördüklerini söyledi.

 

İstişare kültürü sayesinde pek çok sorunun çözüme kavuştuğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “İşte son dönemde, ekonominin yeniden canlanmasında, büyüme-istihdam-ihracat rakamlarının yukarı gitmesinde, en büyük etken budur. Devleti yanında gören özel sektörümüz, daha fazla moralle işine sarılmış, daha iyi işler yapmak için çaba göstermiştir” ifadelerini kullandı.

 

İstihdam seferberliği ile bir dünya rekoru kırdıklarını anlatan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: “Devletimizin verdiği tarihi destekler sayesinde son 6 ayda Türkiye genelinde 1,2 milyon kişiye ilave istihdam sağladık. Bunu başaranlarda, Oda ve Borsa camiamızdır, işte burada konseylerimizin temsil ettiği ticaret ve sanayi erbabıdır. Hükümetimizin, iş dünyamızın sesine kulak vererek başlattığı adımı, dünya çapında bir başarı hikâyesine dönüştürdük.”

 

Rifat Hisarcıklıoğlu, KOBİ’lere yönelik sağladıkları TOBB Nefes Kredisi’nden 27 bin firmanın faydalandığını belirterek, şunları kaydetti: “81 ildeki tüm Odalarımız-Borsalarımız, ellerindeki tüm kaynakları bir araya getirdi ve KOBİ’lere yönelik yüzde 9,90 faizle TOBB Nefes Kredisini sunduk. Buradan 27 bin firma faydalandı. Sonra KOSGEB İşletme Kredisi Desteği, 260 bin KOBİ’ye ulaştı. Son olarak da, Oda-Borsa camiasının kurucu ortağı olduğu Kredi Garanti Fonu’nun kefalet kapasitesi 250 milyar liraya yükseltildi. Bu sayede 300 bin firmanın finansmana erişimi sağlandı. Yani hükümetimizin olumlu yaklaşımıyla hayata geçen desteklerle, 6 ayda toplamda 587 bin firmamızın iş hayatına tutunması mümkün oldu.”

 

“Yüksek büyümeyi koruyacağımıza inanıyorum”

 

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, tüm bu adımların ihracatta, istihdamda ve ekonomide büyüme getirdiğini belirterek, “İlk çeyrekteki yüzde 5’lik ekonomik büyüme, dünyada ancak sayılı ülkelerin ulaşabildiği bir seviyedir. Önümüzdeki çeyreklerde de, bu yüksek büyümeyi koruyacağımıza inanıyorum. İnşallah bu sene beklentileri aşacak, 15 Temmuz’da hain darbe girişimi ile kurulan tuzakları bir defa daha bozacak, yüzde 5 ve üzerinde bir büyümeyi yakalayacağız” şeklinde konuştu.

 

Türkiye ekonomisini, zor duruma düşürmek için terör örgütlerini kullanarak saldıran odakların, ne yaparsa yapsın, nasıl saldırırsa saldırsın, başarılı olamayacağına vurgu yapan Rifat Hisarcıklıoğlu, “Biz bir oldukça, el ele, omuz omuza verdikçe bizi yenemeyecekler. Onlar her saldırdığınızda; Türk iş dünyası olarak, ülkemizin geleceği için daha çok çalışacak ve üreteceğiz. Devletimizin yanında, milletimizin emrinde olacağız. Hep birlikte reel sektör için çok daha hayırlı işlere imza atacağız. Ve el birliğiyle ülkemizi dünyanın en büyük ekonomileri arasına sokacağız” dedi.

 

“Çocuklarımızı, kadınlarımızı girişimci olmaya teşvik etmeliyiz”

 

Ülkelerin hatta şehirlerin gücünün kaynağının müteşebbisleri olduğunu söyleyen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ne kadar çok müteşebbis varsa o kadar zengin olunduğunu, müteşebbis, iş adamı ve girişimci güçlü olursa ülkenin de güçlü olduğunu vurguladı.

 

Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin zenginleşmesini sağlama kaynağının girişimcilik olduğunu dile getirerek, “Çocuklarımızı, kadınlarımızı girişimci olmaya muhakkak teşvik etmeliyiz ama en büyük teşekkürüm de bu salonu dolduran tüm müteşebbislerimize.  Gebze’de her biri bir yıldız ve madalyayı almayı hak ediyor. Dünyada bu kadar sıkıntı varken etrafımızda ateş çemberi varken buna rağmen hem ayakta kalacak hem de dereceye gireceksin. Bu her babayiğidin harcı değil” şeklinde konuştu.

 

“İnovasyon, mevcut olana değil, gelecek olana odaklanmak demektir”

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Teknolojik gelişmeler dünyamızı kalıcı bir biçimde değiştiriyor, değiştirecek. Dünyadaki ezber bozan ve herkesi şaşırtan değişimlerin temel kaynağı gelmekte olan yeni sanayi devrimidir. Ülkelerin sıralamasını, dünyanın yönetim biçimini değiştirecek olan, küresel ekonomi içinde milli ekonomilerin nasıl yerleşeceğini, üretimin nasıl ve nerede yapılacağını belirleyecek olan yeni sanayi devrimidir. Hiç bir ülkenin bu sürecin dışında kalabilme ihtimali, lüksü yoktur. Ülkesinin geleceğini düşünen hiç kimsenin yeni sanayi devrimi ile ortalığı kasıp kavuracak teknolojik değişime sırtını çevirebilmesi mümkün değildir. Artık yapay gündemlere değil bu ana gündeme odaklanmak zorundayız” dedi ve ekledi: “General Motors 1908 yılında kurulmuş bir şirket.  Yılda yaklaşık 3 milyon otomobil üretiyor. 37 ülkede üretim yapıyor. Otomobil denince hemen akla gelen Cadillac, Chevrolet, Buick bu şirketin markaları. Tesla ise 2003 yılında kurulmuş bir şirket. Yılda şimdilik yalnızca 86 bin otomobil üretiyor. Tek ülkede Amerika’da üretim yapıyor. Ama otomobil kavramını değiştirdi. Cadillac’ın kaputunu açtığınızda içinde bildiğimiz kocaman bir içten yanmalı motor var. Tesla’nın kaputunu açtığınızdaysa içinde bizim ilk bakışta motora benzetemeyeceğimiz küçücük bir elektrikli bir motor var. Ama 2017 yılında Tesla’nın piyasa değeri, GM’i geçti. Bu alışmadığımız bir durum. Dolayısıyla sormamız gereken 20. yüzyılın teknolojisini sürdürmek ve bunu taklit etmeye çalışmak mı? Yoksa 21. yüzyılın yükselen teknolojisini şimdiden tahayyül etmeye başlamak mı? Önemli olan bizatihi teknolojinin millileştirilmesi, ülkenin teknolojik dönüşümün dışında kalmamasının sağlanmasıdır.  Yüz yıl önce yapılmış olanların taklit edilmesi, günün teknolojik dönüşümünün yakalanması demek olmayacaktır.”

“İnovasyon, mevcut olana değil, gelecek olana odaklanmak demektir” diyen Rifat Hisarcıklıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnovasyon yarını tahayyül etmek demektir. Türkiye’nin güçlü bir biyoteknoloji, nanoteknoloji, bilgi ve iletişim teknolojileri, dijital dönüşüm gündemine acil ihtiyacı var. Artık inovasyon dedikodusu yapmaktan, inovasyon yapmaya geçmeye odaklanma zamanıdır. Yeni sanayi devrimini yakalamak üzere bir büyük sıçrayışa hazırlık yapmalı, öncelikle de sektör değil, teknoloji seçmeye odaklanmalıyız. Zira çağımız sektör değil, teknoloji seçme çağıdır. Geleneksel sektörlerin tümünün yeni teknolojilerle, yeniden biçimlendirildiği bir çağın içinde yaşıyoruz. İnovasyon bu manada yarını tahayyül etmek demektir.”

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “1980’de dünyanın ayrılmaz bir parçası değildik. Bugünse artık dünyanın ayrılmaz bir parçası. 80’lerden başlayarak dünyanın bir parçası oldukça zenginleşebileceğimizi gördük. Dışarı açıldıkça, ticaret yaptıkça zenginleştik, büyüdük. Türkiye serbest ticaret ortamından yararlanarak dönüşen bir büyük başarı öyküsüdür. Gümrük Birliği sayesinde orta teknolojili bir sanayi ülkesi olduk. Serbest ticaret, aslında Türkiye’ye çok iyi geldi” dedi.

“Türkiye dünyanın uyumlu bir parçası oldukça zenginleşmiştir” TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Dışa açılarak zenginleştiğimizi en yakından hatırlayanlar Anadolu şehirleridir. Anadolu sanayisinin geleceği, dışa açılmanın durmasına değil, sürmesine bağlıdır. Bu nedenle dünyada artan korumacılık eğilimleri bizim gibi ülkeler için son derece zararlıdır. Mücadele edilmelidir” şeklinde konuştu.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Esasında Türkiye hala çok değil, az ticaret yapmaktadır. Türkiye’nin ithalat rakamları yüksek değildir, Türkiye’nin ihracat rakamları çok düşüktür. Milli gelirin yüzde 28’i civarındadır. İthalatı nasıl sınırlandırırız yerine, ihracatı nasıl artırırız diye düşünmeye odaklanmalıyız. Dış ticaret açığımız ithal ikamesi ile kontrol edilmez. Edilseydi eskiden zaten bunu yapmış olurduk. Türkiye dış ticarette hep açık vermekte, dış fon girişine muhtaç kalmakta, dışarıdan gelen kaynaklarla işini döndürmektedir. Makro istikrarsızlığın, ekonomideki dur/kalk sürecinin kaynağı budur. İç talebe ve dış kaynağa dayalı büyüme süreci Türkiye’de inovasyona dayalı büyümenin, teknolojik sıçramanın önünü kesmektedir” dedi.

 

 

Kaydet