RÖPORTAJ — 13 Ekim 2017 at 21:18

YEŞİLYURT BELEDİYE BAŞKANI HACI UĞUR POLAT: YEŞİLYURT’U ORTAK AKILLA YÖNETİYORUZ!

 

 

Yediden yetmişe tüm Yeşilyurtlu hemşerilerinin refahı ve mutluluğu için projeler ürettiklerine vurgu yapan Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Yeşilyurt’un ortak akılla yönetilmesi, en doğru projelerin uygulanması ve Yeşilyurt’ta yaşam kalitesinin daha da artırılmasının tüm Yeşilyurt sakinlerinin ortak amacı olduğunu dile getirdi.

 

 

Kayısısı ile olduğu kadar kirazı ve üzümüyle de ünlenen Yeşilyurt, Malatya’nın iki merkez ilçesinden birisi. Tarihi ve doğal varlıklar açısından da zengin Yeşilyurt’un Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ile Yeşilyurt’un gelişimi için hayata geçirdikleri projeleri konuştuk.

 

 

Sayın Başkan, öncelikle ‘Yeşilyurt Kent Konseyi’ hakkında bilgi verir misiniz?

 

Yeşilyurt Kent Konseyi ortak paydamız ve Yeşilyurt için sosyal, kültürel, hukuki, teknik, ekonomik, sanatsal her türlü projelerin paylaşıldığı merkez olarak, ilçemiz için çözümler üreten hemşerilerimiz ile karşılıklı müzakere kültürünü geliştirme olanağı sunuyor, ilçemizin tüm renkleri burada buluşuyor.

 

 

Yeşilyurt Kent Konseyi vatandaşlarımızdan gelen sosyal yaşamı kolaylaştıran talepleri kentin yetkililerine iletmeyi, demokratik katılım örneği gösteren hemşerilerimizin kurumlarımızda temsilcisi olmayı kararlılıkla sürdürmektedir. Kent Konseyi her düşüncenin, her projenin tartışıldığı, konuşulduğu, kendi imkânları ölçüsünde uygulama çalışmasının hemen başlatıldığı demokratik bir ortamdır. Hemşerilerimizi her türlü fikirlerini paylaşmaya, neler yapabileceğimizi tartışmaya bekliyoruz. Kentimizin ortak akılla yönetilmesi, en doğru projelerin uygulanması, Yeşilyurt’umuzda yaşam kalitesinin daha da artırılması hepimizin ortak amacıdır.

 

 

Kent Konseyi Kadın Meclisimiz kadınlarımızın ortak buluşma noktasıdır. Kadınlarımıza yönelik eğitim ve danışmalık hizmetinin yanında meslek edindirme ve hobi kursları ile hizmet veriyor.

Gençlik Meclisimiz yarınımız olan gençlerimizin beden sağlığı ve düşünce sağlığını esas alarak bir yandan spor, kültür, sanat etkinlikleri düzenlerken diğer yandan geleceğin iş dünyasında önemli yerler edinmek için girişimcilik eğitimleri veriyor. Çalışma gruplarımız, kendi alanlarında uzman kişilerden oluşan başkan ve üyeleri ile hazırladıkları projeler ve raporlarla Yeşilyurt’umuza katkıda bulunuyorlar.

 

 

Başta ödüllü “KEŞKE” projeniz olmak üzere sosyal projelerinizden bahseder misiniz?

 

“Keşke Bütün Çocuklar Mutlu Olsa” projesiyle Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüz ve Mahalle Muhtarlarımızın işbirliği ile Yeşilyurt sınırları içerisinde tespit edilen toplam 679 yetim ve öksüz çocuğumuzun istekleri yerine getirildi. Yetim ve öksüz çocuklarımızın kendilerine verilen formları doldurarak görevlilere teslim etmesiyle başlayan süreç, “KEŞKE” projesi kapsamında gerçekleşen sürpriz ziyaretlerle, hediyelerin takdimiyle son buldu. Kimisi kırmızı bir ayakkabı isterken, kimisi oyuncak araba, kimisi tablet istiyor. Geleceğimizin umudu olan çocuklarımızın hediyeler karşısında yaşadıkları mutluluk görülmeye değer. Çocukların Mutlu olduğu bir Dünya’nın geleceği aydınlık olur. ‘Keşke bütün çocuklar mutlu olsa’ sloganımızla ilçemizdeki yetim ve öksüz çocuklarımızın ‘keşke’ dileklerini gerçeğe dönüştürüyoruz.

 

Projemiz AK Parti Yerel Yönetimler Proje yarışmasında sosyal proje alanında ödül almaya hak kazandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ödüllendirilmenin gururunu yaşıyoruz. Aldığımız bu ödül sorumluluğumuzu daha da artırdı.

 

“Bir Yastıkta” projesi kapsamında evlenmek için Yeşilyurt Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğüne başvuran 2.250 çiftin nikâh akdi gerçekleştirildi. Çiftlerimize bir ömür mutluluk temennisinde bulunarak, içerisinde Kur’an-ı Kerim, Aile İlmihali, kahve ve kahve takımının olduğu hediye paketi takdim ediyoruz. Ayrıca imza attıkları kalem üzerine isim ve tarih yazarak hediye setimizin içerisine koyuyoruz. An itibariyle çekilen resimler ile o anı resim karelerine yansıtarak çiftlerimize bir yastıkta ömür boyu mutluluk dileklerimizi iletiyoruz.

 

“Emanet Ekmek” projesi kapsamında Yeşilyurt genelinde 60 fırında oluşturduğumuz dijital platform ile yüz binlerce ekmek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Özellikle bağış yapan ve alan kişilerin bir birini görmediği ve tanımadığı bu yöntem ile ihtiyaç sahibi kolaylıkla uygulamanın yapıldığı fırından ekmeğini alabiliyor. Proje kapsamında; 417 bin 427 adet ekmek ihtiyaç sahibi kardeşlerimize bağışlandı. Üç yıl içerisinde iki bin 328 aileye toplam iki milyon 598 bin 518 adet ekmek yardımı ulaştırdık.

 

“Yeşilyurt Gurbet Değil” projesiyle İlçemize yeni taşınan ailelerle tanışıyor, ilçemiz hakkında bilgi veriyoruz. Bugüne kadar 1.156 aileye misafir olduk. Ev ziyaretleri sırasında başta ilçemizin genel özellikleri ve Belediyemizin hizmetleri hakkında bilgilendirdiğimiz aile fertlerine ‘çam sakızı çoban armağanı’ fincan takımı ve kahve hediye ediyoruz. Komşuluk ziyaretleri hem dinimiz, hem de kadim medeniyet kültürümüzde farklı bir yere sahiptir. Komşuluk ilişkilerini güçlü tutarsak toplumsal dayanışmamız daha güçlü hale gelir. ‘Yeşilyurt Gurbet Değil’ projemizin temel gayesi bu duygu ve düşüncelerimizi devam ettirmektir.

 

“Hayat Seninle Güzel” projemizle 8.230 Aileye Gözünüz Aydın Ziyaret Ettik. Çocuklarımız bizim her şeyimiz. Dünya’ya geldikleri andan itibaren devletimizin tüm imkânlarından yararlanmaları için çalışıyoruz. Ailelerimize bebek bakımı ve annelerin eğitimine yardımcı olacak kitap ile çeşitli hediyelerin olduğu bir paket armağan ediyoruz. Biz büyük bir aileyiz. Hemşerilerimizin sevinçli ve kederli günlerinde her zaman yanında olmak, yalnız olmadıklarını hissettirmek anlatılmaz bir duygu. Birlik ve beraberlik içerisinde tüm engelleri aşıyor, duygularımızı paylaşıyoruz.

 

İkram Çeşmesinde bugüne kadar 307 bin 850 vatandaşa sıcak çorba ikramı yapıldı. Yeni Devlet Hastanesi Poliklinikler önünde hizmet veren İkram Çeşmemizde günlük 1.000 kâse sıcak çorba ikramında bulunuyoruz. Bu hizmetimiz sosyal belediyeciliğin bir gerekliliğidir. Sabah hastaneye gelen, birçok sıkıntısı olan, derdi olan, refakatçi olan vatandaşlarımızı sıcak çorba ikramıyla karşılıyoruz.

 

 

Emanet Çarşısı projesi hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüz bünyesinde faaliyetlerini devam ettiren “Emanet Çarşısı” aracılığıyla ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yardımına koşuyoruz. ‘Emanet Çarşı’ projemiz ile 7 bin 553 ailemize 166 bin 969 adet kıyafet yardımı yaptık. Kıyafet talebinde bulunan tüm vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına cevap veriyoruz. Vatandaşlarımızın yüzlerinde oluşan tebessüm hepimizin ortak mutluluğudur. İlçemizin en ücra noktasında yardıma ihtiyaç duyan vatandaşımızın sıkıntısı bizim kendi derdimiz, sıkıntımızdır. Hiçbir hemşerimizin aç ve açıkta olmasına gönlümüz razı olmaz. Onların ihtiyaçlarına en güzel şekilde cevap vermek adına hizmetlerimizi aralıksız sürdürmekteyiz.

 

 

“Bir Gülücük Yeter” Projesiyle neyi hedefliyor?

 

Çocukların erken yaşlarda strateji geliştirme ve zihinlerini dinç tutmalarını sağlamak için 2015 Yılında başlattığımız “Bir Gülücük Yeter” projesiyle okullarda satranç takımı dağıtımına bu yıl da devam ediyoruz. 2015-2016 öğretim yılı içerisinde ilkokullarda düzenlenen etkinliklerde toplam 8.500 adet satranç takımının dağıtımı yapılırken, bu yıl ise 7 bin adet satranç takımını ilçedeki 85 ilkokulun birinci sınıflarında okuyan öğrencilerimize hediye ediyoruz.

 

Çocuklarımızın henüz ilkokul çağlarında alacakları eğitimler onların geleceğe hazırlanmalarında büyük önem teşkil ediyor. Minik yavrularımızın zihinlerini zinde tutmaları ve ileriki yaşamlarında doğru ve mantıklı kararlar vermeleri için satranç sporunun yaygınlaşmasına önem veriyoruz. Birlikte hareket etmeyi öğreten satranç kısa ve uzun vadeli hedeflerin olması gerektiğini öğretir. Amacımız; geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı yarınlara en iyi şekilde hazırlamaktır.

 

 

Kültür ve sanat alanında neler yapıyorsunuz?

 

Malatyalı yazar-düşünür ve araştırmacı Fethi Gemuhluoğlu’nun adının verildiği Bilgi Evimiz haftanın yedi günü kitapseverlere hizmet veriyor. Fethi Gemuhluoğlu Bilgi Evi ile kitap okumayı daha cazip hale getirip, kitap okuma oranını yükseltmek ve Malatya’nın kültür hayatına ciddi katkılar sunmak istiyoruz. Bilgi Evimize her yaştan vatandaşımızın ilgi göstermesi, raflarda yer verdiğimiz eşsiz eserleri okuyarak bilgi hazinelerini genişletmeleri, fikir sohbetleri yapmaları bizleri mutlu ediyor. 7 ’den 7 0’e bütün Malatyalı hemşerilerimize hitap eden Bilgi Evimizde kitap okuma ve ders çalışma salonu yer alırken, bilgisayar ve internet hizmetimiz ile vatandaşlarımızın istedikleri araştırmaları yapmalarını sağlıyoruz. Vatandaşlarımız kitaplarını, gazetelerini veya dergilerini isterlerse okuma alanlarında isterlerse sekiz bin m2 alana sahip bina çevresindeki park alanında okuyabilirler. Altı bine yakın kitabın yer aldığı Bilgi Evimize üyelik kaydı yaptıran vatandaşlarımız emanet olarak aldıkları kitapları evlerinde okuyup teslim edebilirler.

 

 

Diğer taraftan Belediyemiz, Yeşilyurt Kaymakamlığı ve Yeşilyurt Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile üç yıldır aralıksız devam eden Yeşilyurt Kitapyurdu Projesi kapsamında ülkemizin önde gelen 80’e yakın yazar, düşünür ve bilim adamını ‘Yazar-Öğrenci’ buluşmaları ve konferanslarla ilçe sakinlerimizle buluşturduk. Projeye destek veren yazarların kaleme aldığı 100 bine yakın kitap okullarımızda dağıtıldı.

 

 

  1. Yeşilyurt Kültür, Kiraz ve Spor Festivalimiz heyecanlı, coşkulu ve başarılı geçti, hemşerilerimizle birlikte birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde güzel bir festival düzenledik. Festival boyunca ilçemizde hareketli ve coşkulu anlar yaşandı. Malatya’nın dillere destan kayısısı, Yeşilyurt’un dünya çapındaki dalbastı kirazı başta olmak üzere tarihi ve kültürel zenginlikleri festival aracılığıyla tüm dünyaya en güzel şekilde tanıttık. Şehrimizin tarihi ve kültürel mekânlarını tanıtmak, birlik ve beraberliğimizin güçlenmesini katkı sağlamak olan festivalimizi geniş katılım altında gerçekleştirmekten ziyadesiyle mutlu olduk.

 

 

“15 Temmuz Şehitlerimiz Anısı” karma fotoğraf sergisi, Karakucak Güreşleri, Futbol Turnuvası, Sokak Basketbolu Karşılaşmaları, Atlı Cirit Yarışmaları, Okçuluk Gösterileri, Toplu Nikâh ve Sünnet Töreni, 7.Uluslararası Bisiklet Festivali ve Yöresel Yemek İkramlarımızla festivalimizi dolu dolu yaşadık.

 

 

Belediyemiz, kültürel mirasımızın soyut zenginliği olarak kabul edilen sokak oyunlarının yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla geleneksel hale getirdiği Uçurtma ve Sokak Oyunları Şenliği’nin dördüncüsünü düzenlendi. Belediyemiz tarafından dağıtılan ücretsiz uçurtmaların gökyüzüne bırakılması sırasında çocuklar büyük bir heyecan yaşarken, çocukluk yıllarında bu tip oyunlar oynayan büyükler ise eski günlerini hatırlayarak nostaljik anlar yaşadılar. Gökyüzüne bir anlamda umutlarını ve hayallerini uçuran çocuklar güzel bir hafta sonu geçirdi. Sokak oyunlarının günümüze taşımak ve gelecek nesillere aktarmak hedefiyle düzenlediğimiz Uçurtma ve Sokak Oyunları Şenliğine katılım her geçen yıl biraz daha fazla artıyor, vatandaşlarımızın da bu ilgisi bizleri mutlu ediyor.

 

 

Spora önem ve destek verdiğinizi biliyoruz. Bu alanda ne tür projelere imza atıyorsunuz?

 

Hedefimiz; bilgi çağının ve teknolojinin hızla geliştiği günümüz dünyasında ata sporları gibi kültürel değerleri yaşatmak, unutturmamak ve genç nesillere tanıtmak.  Geleneksel sporlara önem veriyoruz. Bizler geçmişe sahip çıkmanın, önem vermenin ve tarihi değerlerimizin canlı tutulmasının geleceğe sahip çıkmak olarak görüyoruz, bu şekilde tarihimizin engin güzelliklerini birlikte yaşarken diğer taraftan da öz kültürümüzü yeniden canlandırmış olmanın sevinci içerisindeyiz. Genç neslimize atıcılık, at biniciliği, ok atma, yüzmeyi öğretmemiz lazım. Türkiye’nin farklı kentlerinden gelen 70 sporcumuz, aileleri ve ata sporlarına meraklı vatandaşlarımızın yoğun ilgi gösterdikleri ‘Sabri Kavuncu Anısına Yeşilyurt Kupası’ Atlı Okçuluk Türkiye Şampiyonası Çeyrek Final B Grubu maçlarını Malatya ve Yeşilyurt’a yakışır bir şekilde tamamladığımız için açıkçası mutluyuz.

 

 

Geçtiğimiz günlerde yaptığınız Bilim Şenliği hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

25-28 Eylül günleri arasında Fahri Kayahan’daki Hilal Parkımızın içindeki Kent Konseyi Hizmet Binamızın bahçesinde düzenlenen 3.Yeşilyurt Bilim Şenliğini 16 bine yakın öğrenci ve bilim meraklısı ziyaret etti. Çocuklarımızı sadece test çözen, sınavdan sınava koşan, sabit düşünen bireyler olmaktan öte daha çok düşünmeye, kendilerini ifade edebilmeye yönlendiren, icat yapabilecekleri ve üretebilecekleri ortamı sağladığımız Bilim Şenliğimizdeki sahne şovları, gösteriler, atölye/laboratuvar çalışmaları, tematik bilim oyunları, model uçak gösterileri ve yarışmalar vatandaşlarımızın da yoğun ilgisini çekti. Bilimin toplumun geneline yayılması için çok yoğun çaba harcamaktayız. Bu yıl üçüncüsüne ev sahipliği yaptığımız Yeşilyurt Bilim Şenliğimiz her yönüyle dolu dolu başarılı geçti.

 

 

Engelli vatandaşlarımız için ne tür projeler geliştirdiniz?

 

Engelli hemşerilerimize yönelik gerek fiziki mekanlar, gerekse sosyal, kültürel etkinliklerle yaptığımız ve yapacağımız tüm çalışmalarımızda engelsiz bir yaşam sunmak için gayret ediyoruz.

 

Görme Engelli Spor Kulübü ile Otizm Derneğine iki adet bina tahsisi yapıldı. Engelliler gününe özel düzenlenen etkinliklerde 60 adet manuel ve akülü araç, altı adet işitme cihazı ve bir adet protez kol ile engellilerimizin hayatını kolaylaştırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çilesiz Mahallesindeki Engelsiz Parkımızda engelli vatandaşlarımız rahatlıkla gezip, dinlenebilecek ve keyifli vakit geçirebilecek. Engelli kardeşlerimizin toplumun en önemli parçası olduklarını göstermek, yaşam kalitelerini yükseltmelerine katkı sağlamak adına projeler ve hizmetler üretmeye öncelik tanıyoruz. Her sağlıklı kişinin engelli adayı olduğu bilinciyle, engelsiz bir yaşam için toplum olarak hayat koşullarını zorlaştırmamalıyız.

 

 

Baş Tacı Projesi hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

İlçemizin farklı mahallelerinde yaşayan, ev ve kişisel bakımlarını yapmakta zorlanan hasta, yaşlı ve engelli 44 vatandaşımıza evde bakım hizmeti veriyoruz. Görevlendirilen iki personel, evdeki günlük rutin işlerini yapmakta zorlanan yaşlılara destek olarak temizlik hizmetleri verip, bulaşıklarını yıkıyor. Yardıma muhtaç hemşerilerimizin zor günlerinde ellerinden tutmak, dara düştükleri anda yardım etmek bizim asli görevimizdir.

 

 

Eğitim alanında neler yapmaktasınız?

 

Yeşilyurt’taki eğitim, öğretim ve kültürel başarı durumunu daha iyi bir noktaya taşımak için 7’den 70’e hemşerilerimizin, özellikle genç neslin bilgi ve becerilerine olanak sağlamak adına hizmetlerine devam eden Yeşilkonak ile Gençlik Merkezlerimizin sayısını artırıyoruz. Eğitimin temel amacı; milli ve manevi değerlerine, geleceğine, mukaddesatına sahip çıkacak, vatan, bayrak ve toprak inancını benimseyecek nesiller yetiştirmektir. Çocukların rol modelleri öncelikle anne ve babalar, ardından öğretmenleridir. Bizler veliler ve öğretmenler olarak hal ve hareketlerimizle, davranışlarımızla çocuklarımıza örnek olmalıyız. Öncelikle bizler okumalıyız ki çocuklarımızda okusun.

 

 

Yeşilkonak ve Gençlik Merkezlerimizdeki eğitim kalitesi ve niteliği yapılan ciddi çalışmalar neticesinde her geçen yıl yükseliyor. Bu yıl itibariyle Gedik, Kaynarca ve Yeşiltepe’deki Gençlik Merkezlerimiz de faaliyete geçecek. Her yaştan vatandaşımızın faydalandığı bu eğitim kurumlarının sayısındaki artış ile birlikte ilçemizdeki eğitim kalitesinin yükseldiğine şahit oluyoruz. Rutin belediyecilik hizmetlerimizi layıkıyla yaparken asıl farkımızı sosyal, kültürel ve eğitim faaliyetlerinde ortaya koymaya çalışıyoruz, bugüne kadar Allah’a şükürler olsun ki bu alanlarda çok faydalı hizmetlerde bulunduk. Bu hizmetlerimiz içerisinde en önemlisi eğitimdir, eğitim bizim için olmazsa olmazdır. Başarı veya başarısızlığın temelinde eğitim vardır.

 

 

“Gelecek Hepimizin” Buluşmaları kapsamında neler yapıyorsunuz?

 

“Gelecek Hepimizin” Projesiyle Yeşilyurt’a Lise 11. Sınıflarında okuyan öğrencilerle fikir alışverişinde bulunuyor, tecrübelerimizi paylaşıyoruz. Karşılıklı sohbet formatında gerçekleşen söyleşilerde öğrencilerin dile getirdiği sorun ve sıkıntılara çözüm bulmaya çalışıyoruz.

 

Gençlerimiz okudukça, yeni bilgiler öğrendikçe, kendilerini geliştirdikçe ülkemizin geleceği daha da aydınlık olacaktır. Eğitimsiz bir toplumun geleceği ise karanlıktır. Gençliğimiz diriyse, canlıysa, geleceğimizi taşıyacak bir gençlikse geleceğimiz aydınlık olur. Eğitimli, bilgi dolu, okuyan ve sorgulayan bir gençlik Yeni Türkiye’nin dünyada söz sahibi olmasında büyük rol oynayacaktır. Bu sebeple geleceğimiz olan gençlerin eğitim ve öğretimine Yeşilyurt Belediyesi olarak büyük önem veriyoruz.

Kaydet