RÖPORTAJ — 31 Ekim 2017 at 19:41

GENERAL MOBILE CEO’SU SEBAHATTİN YAMAN: GLOBAL MARKA OLMA YOLUNDA HIZLA İLERLİYORUZ!

 

2016 yılı başında sadece Türkiye’de satış yapıyorken bugün 31 ülkeye ihracat yaptıklarını belirten General Mobile Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Yaman, 2018’in 2. çeyreğine kadar 45 ülkede General Mobile markalı ürünleri satar hale gelmeyi ve global marka olma yolunda hızla ilerlemeyi hedeflediklerini ifade etti.

 

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de akıllı telefon pazarı rekabetin yoğun yaşandığı bir sektör. Sektörü iki başat küresel marka domine etse de pazarda önemli yerli oyuncular da var. Bunlardan birisi olan General Mobile özellikle 2015’te Google ile yaptığı anlaşma sonrasında ciddi bir ivme kazanarak pazar payını artırmayı sürdürüyor. Bir dünya markası olma yolunda ilerleyen General Mobile’ın dünyada ve Türkiye’deki hedeflerini ve yeniliklerini General Mobile CEO’su Sebahattin Yaman ile konuştuk.

 

Akıllı telefon pazarında yerli ve yabancı markalar arasındaki nasıl bir rekabet yaşanıyor?

Gelişmiş ülkelerde yerli markaların toplam pazar payı %50’ler civarında. Ülkemizde bu durum çok farklı; %20’lere gelmiyor. Biz bunu değiştirmeye kararlıyız. Tüm alt yapımızı buna göre hazırladık. Bankalar ve GSM operatörleri ile geliştirdiğimiz iş ortaklıkları bu çalışmaların bir bölümünü oluşturuyor. Turkcell ile birlikte geliştirdiğimiz bir ürün olarak pazara GM 6 Lifecell’i sunduk.

 

Tüketici elektroniği pazarındaki gelişmeleri nasıl yorumluyorsunuz?

Akıllı teknolojiler hızla her alanda gelişiyor. Cep telefonları ise her an yanımızda olan bir teknolojik ürün. Dolayısıyla her şeyin merkezinde Akıllı telefonlar kullanılıyor. Tabii, bu kadar teknolojinin içinde “güvenlik” de daha önemli bir hale geldi. Biz de 3 yıldır Google ile yaptığımız iş ortaklığı sayesinde “en güncel ve en güvenli Android” deneyimini akıllı telefonlarımızın yazılımında tüketicilerimize sunuyoruz.

 

General Mobile hangi satış kanalları üzerinden tüketiciye ulaşıyor?

General Mobile olarak en yaygın satış ağına sahip markayız diyebilirim. Brightstar, Datagate, Genpa, KVK, Mobiltel, Mobimark ve Telpa yetkili distribütörleri ile tüm operatör bayilerinde ve diğer satış kanallarında bulunurluğumuz var. Ayrıca zincir mağazalardaki payımızı da hızla artırıyoruz. Buna ek olarak Arçelik ile yaptığımız anlaşma sayesinde tüm Arçelik noktalarında General Mobile satışları başladı.

 

Operatör tarafında peşin fiyatına 12-24 taksitli kurgularımız, eski cihazını getirene 4.5 G destekli akıllı telefon kampanyalarımız mevcut.

 

Yetkili satış noktalarımız ise çok daha güçlü olduğumuz bir kanal. Örneğin geçtiğimiz ay başlattığımız “eskiyi getir yeniyi 200 TL indirimle götür”  kampanyamız bulunuyor. Herhangi bir marka cihazını getirene GM 6 ya da GM 5 Plus modellerimizi 200 TL indirimle veriyoruz.

Üstelik sektörde eşi benzeri olmayan peşin fiyatına 6 taksit imkanıyla… Peşin fiyatına 6 taksit uygulaması da 1 yılı aşkın süredir sürdürdüğümüz ve herhangi bir senet, kredi kartı, faiz olmadan işlettiğimiz bir sistem. Bu sistem hem müşterilerimizden, hem de satış noktalarımızdan oldukça fazla talep görüyor.

 

Yeni modelleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

2015 Mayıs ayında Google ile yaptığımız Android One anlaşması sonrasında şu ana kadar 4 Android One üretildi. Biz yılda 2 cihaz üretiyoruz ve tüm gayretimizi bu üretilen 2 ürüne veriyoruz. Bu yılın ilk ürünü Şubat ayında Barcelona Dünya Mobil Kongresinde lanse ettiğimiz ve Türkiye ile birlikte tüm dünyada Mayıs 2017’de satışa çıkarttığımız GM 6. Bir de bu yılsonuna doğru da yeni bir ürün daha lanse etmeyi planlıyoruz. Heyecan ile bu lansman için hazırlıklarımızı yapıyoruz.

 

2017 yılı sizin için nasıl bir yıl oldu?

2017 ilk çeyreği referandum ve döviz kurlarının dalgalı olması sebebiyle her sektör için durgun geçti. Cep telefonu sektörü de bu durumdan etkilendi. Biz Şubat ayında Dünya Mobil Kongresinde lanse ettiğimiz GM 6 ürününü bu sebeplerden ötürü Mayıs ayında satışa sunduk. Haziran ayında gelen radyo bandrol vergisi de bizim için sürpriz oldu. Operatör tarafında sürdürdüğümüz kampanyalar ve yeni ürünümüzdeki satış performansı ile yaptığımız, TV, Radyo reklamları ve dijital pazarlama çalışmaları ile birlikte güzel bir 3. Çeyrek geçirdik.

 

Biraz da yurtdışı hedeflerinizden bahseder misiniz?

2016 yılı başında General Mobile sadece Türkiye’de satış yapıyorken bugün 31 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bu ülkelerde önce kapıları araladık, yaptığımız analiz ve pazar araştırmaları sonrası kapıları açtık, satışa başladık. Şimdi de bu pazarlarda derinleşmek ana hedefimiz. Gururla söylemek isterim ki bulunduğumuz bazı ülkelerde kısa sürede ilk 5 markadan biri olduk. Bağımsız araştırma şirketlerinin sonuçlarına göre; Hollanda’da 4. markayız. Yine Özbekistan, Gürcistan, Hırvatistan, Azerbaycan ve Belarus’da da ilk 5 markadan biri olduk. Bu ülkelerde doğru iş ortaklıkları kurduğumuz için mutluyuz. Bu vesileyle iş ortaklarımıza da teşekkür ederiz.  24 Ekim’de Dubai’de lansmanımızı yaptık. Böylece Ortadoğu’nun da kapılarını açmış olduk. Afrika ve Asya 2018 hedeflerimiz içinde önemli bir paya sahip olacak.  Hedefimiz 2018’in 2. çeyreğine kadar hedeflediğimiz 45 ülkede General Mobile markalı ürünleri satmak ve global marka olma yolunda hızla ilerlemek.

 

Son dönemde teşviklerle Ar-Ge merkezleri artmaya başladı. Sizin bu bağlamda neler söylemek istersiniz?

Ar-Ge bizim için can damarıdır. Bizim için zaten üç önemli öge var; Ar-Ge ve dizayn, yazılım ve üretim. İlk iki öge üretimden daha da önemli. Asıl değer de burada. Bu nedenle biz de Ar-Ge ve dizaynla işe başladık. Ar-Ge merkezimizde dünya çapındaki iş ortaklarımızla ürün dizaynı ve yazılımı üzerinde birlikte çalışıyoruz.

 

Öte yandan Türkiye’de bu alanda bir ekosistem oluşmaması bizim için hem sorun hem de fırsat yarattı. Böylece dünya geneline göre daha açık bir görüşe sahip olduk. Çünkü bilgi karmaşası içerisinde körleşmedik. Bugün Türk mühendislerinin bu açıdan dünyanın yerleşik bakış açısının üzerinde olduğunu görüyoruz. Dünyanın önde gelen şirketlerinin beyin takımlarında Türk mühendislerini görebiliyorsunuz. Bizim şimdi bir tersine beyin göçünü sağlamamız gerekiyor.

 

Endüstri 4.0 sizin için ne kadar önemli? Türkiye’nin yol haritası ne olmalı?

Bütün iş akışımızı Endüstri 4.0’a göre yapılandırıyoruz. Çünkü bizim üretim konumuz olan akıllı telefonlar Endüstri 4.0’ın merkezinde bulunuyor. Aslında Endüstri 4.0 Türkiye için önemli bir şanstır. Bilgilendirme ve bilinçlenme çalışmalarında önemli bir yol alındı. Diğer taraftan Endüstri 4.0’da taşlar tam oturmadı. Bu da bizim için bir şanstır. Daha önceki üç sanayi devrimini kaçırsak da dördüncüsünde geç kalmayacağımızı düşünüyoruz. Yeter ki bunun için doğru aksiyonları bir an önce alalım.