RÖPORTAJ — 1 Şubat 2018 at 21:50

PEUGEOT TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ İBRAHİM ANAÇ: ORTA VADEDE YÜZDE 8 PAZAR PAYI HEDEFLİYORUZ!

 

2018 yılında Türkiye Ekonomisine ve Otomotiv Pazarına güvendiklerini belirten Peugeot Türkiye Genel Müdürü İbrahim Anaç, 3 yıl üst üste büyüyerek önemli bir başarıya imza attıklarını, orta vadede pazar paylarını yüzde 8’e çıkarmayı planladıklarını ifade etti.

 

Peugeot, Türkiye otomotiv pazarında ilk 10’da yer alan markalardan birisi. Toplam otomotiv pazarında %4,2 pazar payı ile 9. sırada yer alan Peugeot, otomobil pazarında ise 3 sıra yükselerek %4,1 pazar payı ile 10. sıraya yerleşti. 2020 yılına kadar yüzde 8 pazar payına ulaşmayı hedefleyen Peugeot Türkiye’nin faaliyetlerini ve hedeflerini Genel Müdürü İbrahim Anaç ile konuştuk.

 

Peugeot Türkiye’nin, otomotiv sektöründeki konumu hakkında bilgi verir misiniz?

Peugeot Türkiye Otomotiv sektöründe top 10 listesinde yer alan, gerek otomobil gerek ticari ürün yelpazesi ile pazardaki tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılayan, her üründe üst düzey kalite vadeden ve farklı müşteri profillerine hitap eden bir markadır. Toplam pazarı dikkate aldığımızda 9. Sırada %4,2 pazar payına sahiptir. Otomobil pazarında 3 sıra yükselerek 10. Sırada yer alırken %4,1 pazar payına sahiptir. Hafif ticari araç pazarında ise %4,5 pazar payı ile 5. Sırada yer almaktadır.

 

PSA’nın açıkladığı Push To Pass planında açıkladığı üzere tüm bölgelerde iddialı satış ve pazar payı hedeflerimiz var. Peugeot Türkiye de bu hedef doğrultusunda performansını artırmayı planlıyor diyebiliriz.

 

2017 yılına baktığımızda toplam satışımız 40 bin 482 adet. Geçen seneye göre 4919 adet daha fazla araç satmış durumdayız. Türkiye’de satılan 48 markaya baktığımızda, satış miktarı açısından en fazla ilerleme gösteren markalardan biriyiz. Orta vadede % 8 civarı bir pazar payını hedefliyoruz. Pazar payını iki katına çıkarmak elbette bir yılda yapılacak bir şey değil. Fakat 2020 yılına kadar pazarın iniş ve çıkışları bu süreci etkilese de her sene 1 puan artırarak hedeflenen bu pazar payına ulaşacağız. Şu anki mevcut ürün gamımız, buna ek olarak gelecek yeni modellerimiz ve bayi teşkilatımızın katkılarıyla arzuladığımız hedefe ulaşmamızı sağlayacaklardır.

 

Yenilikçi ve rekabetçi modellerinizden bahseder misiniz?

Peugeot Türkiye bu senenin bir SUV yılı olacağını ve Peugeot SUV ailesinin tamamlanacağını sene başında düzenlenen basın toplantısında açıklamıştı. 2016 yılının Ekim ayının sonunda satışa sunulan Yeni SUV 3008 modelimize olan talebin hala çok yüksek olduğunu gözlemliyoruz. 3008 satışlarımızı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yaklaşık %200 artırdık.

 

Yine SUV pazarında merakla beklenen ve SUV segmentine konumlandırdığımız Yeni 5008 modelimiz de çok önemli ve başarılı bir lansman sonrasında tüketiciler tarafından büyük bir beğeni ile karşılanıyor. Yeni 5008’in de başarılı olacağının sinyallerini verdiğini söyleyebiliriz.

 

Hafif ticari araç segmentinde de özellikle Partner modelimizin çok başarılı bir performans gösterdiğinden bahsetmemiz gerekiyor. Kendi segmentinde 4. Sırada yer alıyor. 2017 yılında lansmanlarını yaptığımız Expert Panelvan ve Expert Traveller modellerimiz de hafif ticari araç ürün gamımızı daha da güçlendirdi.

 

Satış kampanyaları ile müşterilere sunduğunuz avantajlı seçenekler nelerdir?

Türkiye Otomotiv pazarı rekabetin çok yoğun olduğu ve dış faktörlerin sıkça değişip pazarı direkt etkilediği bir pazar. Bu şartlarda tüketicilerin satın alma süreçlerini kolaylaştıracak bir çok farklı kampanyayı devreye aldığımızı söyleyebiliriz. Bunlara örnek verecek olursak; kredi kampanyası, takas desteği, aylık taksit seçenekleri bunlardan sadece birkaçı.

 

Aralık ayında ise Peugeot Türkiye; gelişmiş teknolojileri, yakıt cimrisi performanslı motorları ile sıra dışı sürüş keyfi sunan ürün gamında seçili binek araçlarda “KDV’nin yarısı bizden” seçili ticari araçlarda ise “KDV’nin tamamı bizden Peugeot keyfini sürmek sizden” fırsatını sundu ve tüketicilerden çok yoğun bir ilgi gördü.

 

Bayilik konsepti ve satış sonrası hizmetler noktasında neler söylemek istersiniz?

Bayi teşkilatı Otomotiv sektöründe en önemli unsurlardan bir tanesi. Son tüketicinin temas ettiği ve Markanın temsil edildiği son nokta olarak büyük önem arz etmekte. Peugeot Markasının da en önemli iş ortakları olarak Bayi Teşkilatımızla birlikte büyüme planlarımızı yapıyoruz. Mevcut yapımıza ilave noktalar da açarak markamızın büyüme stratejilerini hayata geçirmeyi planlıyoruz.

 

2017 yılı itibariyle Peugeot Türkiye’nin sergilediği performansı nasıl değerlendiriyorsunuz?

2017 yılı 2016 yılına çok yakın bir büyüklükte tamamlandı. Peugeot Türkiye olarak toplamda yaklaşık 41 bin adetlik bir satışla %4’ün üzerinde bir pazar payı elde ettik. 2016 yılı ile mukayese edildiğinde bunun önemli bir büyüme ve başarı olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle SUV ailesinin başarının altını çizmemizde fayda var. Yeni SUV Peugeot 3008 modelimiz de talebin hala çok yüksek olduğunu ve daha fazla araç bulunması durumunda daha da fazla satış gerçekleştirmiş olacağımızı belirtmek isteriz. 2017 sonuçları ile Peugeot Türkiye 3 yıl üst üste büyüme göstererek önemli bir başarıya imza attı.

 

Türk otomotiv sektöründeki rekabeti nasıl yorumlamaktasınız?

Türkiye Otomotiv pazarı bir çok pazardan farklı dinamiklere sahip. Özellikle ekonomik parametrelerde yaşanan ani değişimler pazarımızı çok farklı kılıyor. Fakat bir o kadar da güçlü bir pazar olduğunu söylemek gerek. Zira ülkemizde yaşanan bir çok olumsuzluğa rağmen otomotiv pazarının mevcut seviyesini koruması çok önemli.

 

2018 yılı için hedefleriniz kapsamında öngörüleriniz nelerdir?

2018 yılında da Türkiye Ekonomisine ve Otomotiv Pazarına güveniyoruz. Orta vadede de pazar payımızı %8’e çıkarmayı planlıyoruz. Daha önce Push to Pass Planında da açıklandığı üzere her yıl bir yeni model lansmanı ile ürün gamımızı canlı tutacağız. Büyüme stratejimizin merkezinde mevcut Bayi Teşkilatımızın performansını daha da yukarı taşımak ve müşteri memnuniyetinde de referans marka olmak yatıyor.

 

2018 için sürpriz modelleriniz olacak mı?

Push To Pass planında da bahsettiğimiz üzere her sene bir modelin lansmanını yapacağız. Hangi modellerimiz olacağını ise ilerleyen dönemlerde paylaşacağız.