RÖPORTAJ — 1 Şubat 2018 at 22:04

YILDIRIM BELEDİYE BAŞKANI İSMAİL HAKKI EDEBALİ: KENTSEL DÖNÜŞÜM ANA GÜNDEM MADDEMİZDİR!

 

Kentsel dönüşüme ilişkin aldıkları tüm kararların, yaptıkları tüm planların arkasında bir şehircilik vizyonu olduğunu söyleyen Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, kentsel dönüşümün ana gündem maddelerinden biri olduğunu vurguladı.

 

Yıldırım, son yıllarda yaşadığı dönüşümle Bursa’nın dikkat çeken ilçelerden bir tanesi.. Planlı şehircilik, sağlık hizmetlerine erişim, eğitim hizmetlerine erişim, ekonomi ve rekabet edilebilirlik, çevreyi korumak, kültür-sanat, spor ve kişisel gelişim ve yönetime katılım oranı gibi parametrelere dikkat ederek hizmet ürettiklerini dile getiren Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali ile Yıldırım’daki kentsel dönüşümü ve Yıldırım Belediyesi’nin ana gündem maddelerini konuştuk.

 

Ana gündem maddelerinizden sanırım bir tanesi kentsel dönüşüm. Bunun startını verdiniz ve epeyce de mesai harcadınız…

Kentsel dönüşüm gündemimizde önemli bir yere sahip. Kentsel dönüşüme ilişkin aldığımız tüm kararların, yapmış olduğumuz planların arka planında şehircilik vizyonumuz ve bir de bu şehirde yaşayan insanların beklentisi var. Toplum gündeminde de bu var. Çünkü 40-50 yıldır içinde yaşadığımız binalarımız artık hem bize güven vermiyor hem de ortak alanlarımız az. Ortak alanların azlığı güvenlik, sağlık ve eğitimle ilgili birçok sosyal problemi de beraberinde getirdi. Biz de bu anlamda mekânsal planlamayı daha öne aldık Yıldırım’da. 2015-2016-2017 yıllarında şehirde 1.300 hektarlık bir alanı yeni bir imar düzenine dönüştürdük. Yani Yıldırım’ın tamamı 3 bin 500 hektar büyüklükte. Bütün imar planları değişti. Bunun ekonomik, teknolojik, psikolojik ve sosyal boyutu var. Biz de bu boyutları hesaba katarak bölgesel planlama yaptıktan sonra dönüşümün startını verdik. Çünkü sadece parsel bazında dönüşüm bu şehre bir şey sağlamaz. Dönüşüm yaptığınız yerlerde ulaşım sorunu da çözen bir çalışma yapmanız lazım. Ayrıca eğitim ve sağlık alanlarına olan ihtiyacı da sosyal alanlara olan ihtiyacı da karşılamanız gerekiyor.  Biz 50 hektarlık, 250 hektarlık, 450 hektarlık büyük alanlarda dönüşüm yaptık. Biz bunun doğru olduğuna inanıyoruz. Bu zor bir şey… Çünkü büyük alanlarda değişim yaptığınız zaman birçok kurumun olumlu görüşünü almanız, o bölgedeki mevcut durumu tespit etmeniz, mülkiyetleri analiz etmeniz, insanların gelir durumunu göze almanız lazım vs. Kentsel dönüşüm ile vatandaşlarımızı depreme dayanıklı, nitelikli yapıların bulunduğu, sağlıklı bir alana kavuşturacağız. Şu anda 15’e yakın mahallelerde kentsel dönüşüm var. İnsanımıza, “Sizin yüzde 80’inizin evet demediği projeyi yapmayacağız. Toplumsal mutabakatı önemsiyoruz. Vatandaş neye sahip olacağını biliyor. Ve evet dediği zaman da projeyi sahipleniyor; “Bu benim ve belediyenin ortak projesidir.” diyor. Türkiye’de bu işi yapan nadir belediyelerden biriyiz.

 

Yerinde ve gönüllü dönüşüm…

Evet, yerinde, gönüllü ve toplumsal mutabakatla yapılan bir dönüşüm bu. Evini yıktığımızda mülk sahibine yenisini vererek dönüşüm yapıyoruz. Dönüşümde de mahalle kültürüne uygun bir tasarım uygulanıyor. Özellikle çocuklar, kadınlar, yaşlılar ve engelliler için yeterli park alanları oluşturuyoruz. Yıldırım Belediyesi, bu şehre değer katacak, vatandaşı mağdur etmeyecek, şehrin yaşam kalitesini artıracak, standartları yüksek bir planlama ve şehircilik ilkeleriyle objektif bir anlayışla kentsel dönüşüm yapıyoruz.

 

Bu dönüşümde Yıldırım Belediyesi’nin ne tür projeleri yer alacak?

1.300 hektar alanın hepsi dönüşüm alanıdır. Hepsi etap etap yapılacak. Kentsel dönüşüm uzun soluklu projelerle hayata geçirilir. Yeni imar düzeni zaten dönüşümü tetikleyecektir. İmar düzeni araziyi yaşanabilir standartlarda değerli hale getirdi ve müteşebbisleri, müteahhitleri buraya çekecek. Ayrıca bizim vizyon projelerimiz var. Kentsel dönüşüm hamlesinin en önemli ayağı olan Mevlana-Ulus Hümahatun Evleri’nin inşası hızla sürerken, 2018 yılı içerisinde uzlaşma sağlanan hak sahiplerine yapılacak 850 konut ve ticaret alanlarının teslimatında geri sayıma geçildi. Yıldırım’ın Kültürparkı olarak nitelendirilen ve temel atma töreni Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katılımıyla gerçekleştirilen Sular Vadisi’nin inşası hız kesmeden devam ederken, 2018 yılı içerisinde projenin tamamlandığında ilçe önemli bir yeni yaşam alanı ve görsel zenginlik kazanacak. Sporun merkezi Yıldırım hedefinin en önemli yansıması olan, inşasında yüzde 60 seviyesi geçilen ve tamamlandığında Türkiye’nin en büyük spor kompleksi ünvanını kazanacak olan Yıldırım Spor Kompleksi, yeni şampiyonların yetişeceği şehri aynı zamanda uluslararası spor organizasyonlarının merkezi haline getirecek.

 

Yıldırım aynı zamanda bir turizm ilçemiz. Bu konuda Belediye olarak neler yapıyorsunuz?

Turizm başlığı aslında şehrin yöneticileri ve şehirliler olarak hepimizin ihmal ettiği bir konu. Batıda hiçbir sanayi üretimi olmasa dahi ekonomisini sadece turizmle ayakta tutan şehirler var. Aslında bizim turizm potansiyelimiz onların çok üstünde. Yeşil Külliye, Yıldırım Külliyesi, Emir Sultan Camii, Cumalıkızık, Teleferik en önemli turizm değerlerimizdir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Osmanlı’nın kırsal mimarisinin eşsiz örneklerinden 700 yıllık Cumalıkızık yaptığımız ve sona gelinen restorasyon çalışmalarıyla yeniden ayağa kalkıyor. Yıldırım’ın ilk termal sağlık merkezi olacak Selçuk Hatun Termal Tesisi’nin inşasını tamamladık ve 9 Şubat’ta merkezin açılışını gerçekleştireceğiz. Diğer taraftan Vişne Han projemiz var. Sadece Bursa ve Türkiye değil, dünya genelindeki bebe ve çocuk konfeksiyonu sektöründe önemli bir paya sahip olan Vişne Ticaret Bölgesi, ilçemizin ekonomik kalkınmasında çok önemli bir yere sahip. Bu alanda Türkiye’nin yaptığı ihracatın yüzde 80’nini Vişne Caddesi karşılıyor. Bölgeye inşa edeceğimiz Vişne Han Kapalı Çarşı Projesi’nin planları tamamlandı.  128 bin 292 metrekare kullanım alanına sahip olacak Vişne Han’ın bünyesinde; ticari alanlar, kongre salonu, çok amaçlı salonlar, düğün salonu,  yeme içme birimleri,  kapalı otopark gibi, esnafımızın tüm beklentilerine cevap verecek komple bir ticaret merkezi olacak. Yine dönüşüm yaptığımız yerlerdeki nitelikli alanlar ve vizyon projeler şehrin değerini artırdığı gibi turizm potansiyelini de artıracaktır. Gerçekten de bu potansiyelimiz var ve turizm Yıldırım için en önemli başlıklardan bir tanesi.

 

Peki, kültür-sanat alanında neler yapıyorsunuz?

Kültür-sanat aslında belki de belediyecilik yaptığımız en önemli başlıklardan bir tanesi. Yıldırım Belediyesi, 2017 yılında da düzenlediği kültürel ve sosyal etkinliklerle, vatandaşların sosyal yaşamını renklendirerek insanların yaşamaktan mutluluk duyduğu bir şehir hüviyetine büründü. Tiyatrodan konserlere, söyleşilerden konferanslara, festivallerden kültür turlarına kadar birçok önemli etkinliğe imza atan Yıldırım Belediyesi, Ramazan Ayı etkinlikleri, Çocuk Tiyatro Festivali, Uluslararası Cumalıkızık Ahududu Festivali ve Cumhuriyet Bayramı kutlamalarıyla şehrin kültür sanat hayatını canlandırdı.  Tiyatro sanatçıları Altan Erkekli, Uygur Kardeşler, Cengiz Küçükayvaz, Hakan Yılmaz ve İstanbul Meydan Sahnesi oyuncuları Yıldırımlılara keyifli gösteriler sergilerken, Melihat Gülses, Sümer Ezgü, Resul Dindar, Tan Taşçı, Demet Akalın, Buray ve Dursun Ali Erzincanlı da binlerce Yıldırımlıyla buluştukları programlarda seslendirdikleri eserlerle dinleyenlere unutulmayacak konser heyecanı yaşattı. Kültür turları ile Yıldırımlıları Türkiye’nin tarihi ve turistik öneme sahip şehirleri Konya, Çanakkale, Edirne, Nevşehir, Safranbolu-Amasra ve İstanbul’a götüren Yıldırım Belediyesi, Ramazan Ayı’nda da her akşam Bayrak Meydanı ve mahallelerde düzenlediği etkinliklerle Ramazan iklimini ilçe sakinlerine bir başka yaşattı. Alo Tiyatro projesiyle binlerce öğrenciyi okullarında tiyatroyla buluşturan Yıldırım Belediyesi, kardeşlik elini kilometrelerce uzaklıktaki Siirt’in Eruh ilçesine uzatarak iki hafta boyunca düzenlenen programlarla dostluk köprülerinin güçlenmesini sağladı.

 

Kadınlara yönelik ne tür projeleriniz var?

Şu anda 40 merkezde, 80 branşta 13 bin 180 kadınımıza meslek edindirme kursu veriyoruz. Biz sadece sertifika vermiyoruz. Yıldırım’da Kadın Girişimi Üretim İşletme Kooperatifi kurduk. Kooperatifimiz sertifika almış, sanat edinmiş kadınlarımızın yaptıkları el işlerini pazarlama konusunda çalışma yapıyor. Ve kadınlarımızın hem sahip oldukları bilgiyi faaliyete geçirmek aynı zamanda da aile ekonomisine katkıda bulunuyor. Zeyniler Mahallemizde Çalıkuşu Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ni kurduk. Zeyniler’i bir organik bir pazar haline getirdik. Kadınlarımıza oradaki kültür merkezimizi verdik. Diğer birçok çalışmayla beraber kadınlarımızın hayatın içerisinde olmasını sağlamayı hedefliyoruz.

 

2019’da yeni bir seçim atmosferine girmiş olacağız, bir yıl kala Yıldırım Belediyesi’nin öncelikleri ve gündemi nedir?

Bir şehir tasavvurumuz var. O şehir tasavvurumuzu stratejik plana döktük. O stratejik planda etap etap devam ediyoruz. Çok önemli 5 başlığımız var; kentsel dönüşüm Yıldırım için olmazsa olmaz. Etkin belediyecilik bizim için çok önemli. Vatandaşla birlikte yönetmek için sistemlerimiz var. Şu anda belki 50 tane personelimiz dışarıdadır; kapı kapı dolaşarak yaptığımız projeleri anlatıyorlar. Etkin belediyeciliği çok önemsiyoruz. Az önce bahsettiğim sosyal ve kültürel belediyecilik hiç ara vermeden yaptığımız bir çalışma. Ve de yaptığımız her projenin şehrin hangi alanına olumlu etkisi olduğunu ölçümlüyoruz. Bu ölçümlemeyle kendimize bir karne çıkarıyoruz. Bu ileriki yıllarda diğer belediyelere örnek olacak bir çalışmadır.