RÖPORTAJ — 5 Mart 2018 at 16:35

KARSAN PAZARLAMA GENEL MÜDÜRÜ MUZAFFER ARPACIOĞLU: ANA HEDEFİMİZ İHRACAT!

 

Karsan’ın 52 yıllık geçmişiyle toplu taşıma sektörüne farklı iş modellerinde hizmet ettiğini söyleyen Karsan Pazarlama Genel Müdürü Muzaffer Arpacıoğlu, ana hedeflerinin ihraç pazarlarına Karsan markasıyla girmek olduğunu, bu anlamda ciddi aşama kaydettiklerini dile getirdi.

 

Bursa’da, toplu taşıma ve ticari araç üretimi gerçekleştiren Karsan kendi ürünlerini sıfırdan tasarlayıp üreten ve pazara sunan yüzde 100 Türk markası olarak Avrupa’da ve ABD’de de önemli ihalelere giriyor, ticari araç alanında dünyaya çözümler sunmayı sürdürüyor. Son olarak BMW ile yaptığı tedarik anlaşması ile dikkat çeken Karsan’ın hedeflerini Karsan Pazarlama Genel Müdürü Muzaffer Arpacıoğlu ile konuştuk.

 

Karsan, 2017’yi gerek adetsel üretim gerek ciro anlamında nasıl kapattı?

2017 iyi bir yıl oldu. Yurt içinde 3 tane ürünümüz var; bir tanesi, hatlı minibüs pazarında, yani yurt dışında olmayan bir pazar. Burada 1.200 civarında Jest satıldı. Bu da yüzde 30-32’ye denk geliyor pazarda. Nisan ayında Jest’i yeniledik, Jest + modeline geçtik. Görüntüsü Biraz daha farklılaştı. Çekiş gücü biraz daha artırıldı, tırmanma kabiliyeti ve araç kapasitesi biraz daha artırıldı. Avrupa’da sattığımız araçların bire bir aynısını Türkiye’de satıyoruz. Bu Pazar belediyelerin araç parkını ne kadar modernleşmek istedikleriyle alakalı. Alçak taban şartı var ama uygulamayan belediyeler var. Hala 15-16 senelik araçlar geziyor. Engellinin, yaşlının binmesi çok zor. Geçen yıl Ordu’da 110 tane Jest aracı satarak Karsan tarihinde ilk defa Karadeniz’de filo satışı oldu. Ordu Belediyesi oradaki parkı yeniledi. Atak modeli 8 metre sınıfının yaratıcısı. Geçen sene bizim birkaç rakibimiz de aynı sınıfa girdi. Dolayısıyla bir segment yaratıldı. Bu yurt için de, yurt dışı için de geçerli. Karsan, bu anlamda Atak’la bu segmentin öncüsü oldu. Geçen sene 140 adet Atak satıldı Türkiye’de. 140 adetle de 8 metre segment sınıfında yüzde 42’lik pazar payı elde ettik. İç pazarda bir de Star modelimiz var. Star lüks koç tipi 29 kişilik aracımız. Turizme yönelik üretildi. Ancak turizm büyük darbe yediği için o segmentte kimse alım yapmadı. Geçen sene 15 tane Star Land Eskişehir Belediyesi’ne, 23 tane Yeditepe Üniversitesi’ne verildi. Star’ın Türkiye pazarında lansmanını geçen sene yaptık. Onun da türevlerini yurt dışı pazarlar için geliştiriyoruz. Yurt içi pazarından son derece memnunuz ama dar bir pazara hitap ediyoruz.

 

Peki, nasıl bir rekabet yaşanıyor ticari araçta?

Jest genelde kamyon içerisine koltuk yerleştirilerek dönüştürülen araçlarla rekabet ediyor. Kurallar var uygulanmıyor: Alçak taban kuralı var uygulanmıyor, 10 yaş kuralı var uygulanmıyor. Uygulayan belediyeler olursa o değişimin partnerlerinden bir tanesi de biziz.

 

Yurt dışı pazarlarınızı da konuşalım biraz…

Amerika apayrı bir pazar. Amerika’da USPS projesi, bir de Miami için otobüs dizayn ettik. O araç geziyor orada, bir tane Star aracımız geziyor orada ve Kanada’da geziyor. Bizim ana hedef pazarımız Batı Avrupa. Şu ana kadar en büyük satışı yaptığımız ülkeler komşu ülkeler. Yani Romanya, Bulgaristan… Şimdi yavaş yavaş gelişiyor; Slovakya, Slovenya, İtalya. Yunanistan, Azerbaycan gibi ülkeler ekleniyor.

 

Orada zorlu rakipler mi var?

Şimdi ne Atak’ın ne Jest’in birebir rakibi yok. Orada aynı boyutlarda araçlar yok. Orada hatlı minibüs diye bir kavram yok. Şimdi orada elektrikli Jest’e çok ciddi talep var. Sadece Kortrijk Fuarında Fransa’dan 80 tane talep geldi. Çünkü menzili uzun, boyutları kompakt. Özellikle Avrupa’daki eski şehirlerde çok hızlı manevra kabiliyeti gerekiyor, dağlık yerlerde çekişinin iyi olması gerekiyor. Bunların hepsini bizim aracımız sağlayabiliyor. Dolayısıyla oralarda önce teşkilatı kurup ondan sonra da yayılmaya başladık. Geçen sene bir önceki yıla göre satışları 3 misline çıkardık. Bu sene de üç misli büyüme hedefliyoruz.

 

Rusya ve İran sizin için ne ifade ediyor?

Rusya zor bir pazar. Rusya’da üretim yapmanız lazım. İran çok büyük bir pazar. İran’dan çok büyük talep geliyor. Adetler çok büyük ama reele dönüşmesi zor. Şartlar oluşursa ileride bu taleplere karşılık verilebilir.

 

Karsan, bulunduğu coğrafyalarda servis imkanını nasıl sağlıyor?

Distribütörler vasıtasıyla sağlanıyor. Biz sattığımız her aracın daima yürümesini istiyoruz. Sattık, sonra unuttuk diye bir konsept mümkün değil. Özellikle distribütörlerle servis ağını oluşturuyoruz. Sonra yedek parça ağını oluşturuyoruz, ondan sonra araçlar gidiyor. Ve buradan da destek veriyoruz.

 

Türkiye’de belediyelerin otobüs alımlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

2013 yılında İETT’ye 240 adet solo tip 12 metre CNG’li ve 250 adet körüklü 18 metre dizel olmak üzere toplam 490 adet otobüs sattık. Bunlara hizmet veren garajları da işletiyoruz. Araçların A’dan Z’ye bütün bakım ve onarımını yapıyoruz. 350-400 kişilik bir ekibimiz var orada. Bu da bizim iş kollarımızdan bir tanesi. Bizim 1000 civarında otobüsümüz belediyelerde çalışıyor. Ancak belediyelerde şu anda gözlemlediğim kadarıyla çok fazla alım yok.

 

Araç teknolojisinde orta ve uzun vadede ne gibi değişimler bekleniyor?

Elektrikli araç üretimiyle başladı, otonom araçlara doğru gidiyor.

 

Siz kendinizi nasıl hazırlıyorsunuz buna?

“Sınırsız Ulaştırma Çözümleri” hedefimiz doğrultusunda Finlandiyalı mobilite servis operatörü MaaS Global’e yatırım yapan ilk otomotiv şirketi olduk. Toplu taşıma ile bireysel ulaşım arasında bir köprü oluşturan bu iş konsepti büyüyor. MaaS Global ile birlikte entegre çözümler üzerine çalışıyoruz. Aracı elektrikli yaptıktan otonom hale getirmeye çalışıyoruz. Ama bu 4-5 yıl sonra uygulamaya geçecek bir proje. Bizim önce elektrik işini oturtmamız gerekiyor. Jest’in dışındaki diğer modellere uygulanacak. Daha sonra Atak için uygulanacak. Diğer taraftan Bozankaya ile elektrikli otobüs üretimindeki işbirliğimiz sürüyor.

 

Karsan özelinde 2018’de öngörüleriniz hedefleriniz neler?

İhracatta geçen seneyi yüksek atlamak durumumuz var. İç pazarda zor bir yıl olacak. İlk yarı onu gösteriyor zaten. Jest’te geçen senenin adetlerini yakalama hedefimiz var. 5-6 yeni proje takip ediyoruz, onlar olursa Karadeniz genelinde artış olacak. Belediyelerde çok fazla otobüs ihalesi yok benim gördüğüm kadarıyla. Geçen sene çok yüksek değildi, bu sene de fazla kıpırdanma görünmüyor. Atak’ta satışlar biraz daha fazla. Çünkü o segment özel halk otobüsüyle büyüyor.

 

Turizme yönelik araç üretimi ne durumda?

Bizim ürettiğimiz araç biraz daha fazla lüks segmentine giriyor. Bu seviyede biraz fiyat odaklı gidiyor. Orada ne kadar yol alırız bilemiyorum. Star modelimizi daha çok yurt dışı pazarlar için geliştiriyoruz. Yurt dışında bir talep var. Jest ve Atak Türkiye için önemli olan modeller. Umarım, daha fazla belediye Jest aracımızı denemek ister. Mevcut talepler yüksek adetlerde değil.

 

Son mesaj olarak neler söylemek istersiniz?

Karsan, 52 yıllık geçmişiyle toplu taşıma sektörüne farklı iş modellerinde de hizmet ediyor. Fason üretimden kendi markasıyla üretim yapmaya, entegre hizmetlere kadar… Ana hedefimiz ihraç pazarlarına Karsan markasıyla girmek. Bu anlamda ciddi aşama kaydediyoruz. Her yıl da gerek üretim gerek satış rakamlarımızı büyütüyoruz. Sektöre uygun modeller üretiyoruz. Ar-Ge faaliyetlerimiz bu anlamda devam ediyor. İlk defa elektrikli minibüsü pazara sunup bunu yurt dışı pazarlarda satmak projelerimizden bir tanesi. ABD Posta Servisi’nin (USPS) Projesi eğer kazanılırsa Türkiye’deki en büyük ticari araç projelerden birisi olacak.