RÖPORTAJ — 3 Nisan 2018 at 18:18

CEYLAN İNŞAAT YÖNETİM KURULU BAŞKANI MUAMMER CEYLAN: POZİTİF OLMALIYIZ!

 

Karlılığın çok yüksek olduğu konut sektöründe büyük bir sıkıntı olmadığını söyleyen Ceylan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Ceylan, her yıl büyümeye devam eden sektörde pozitif olmak gerektiğini vurguladı.

 

Son dönemde “balon” tartışmalarıyla gündeme gelen konut sektöründe projeleri ve aldığı ödüllerle dikkat çeken Ceylan İnşaat bu tartışmaların dışında kalarak yoluna devam ediyor. Zer markalı konut projeleri ile kentsel dönüşüme odaklanan Ceylan İnşaat’ın projelerini, hedeflerini ve konut sektöründeki gelişmeleri Ceylan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Ceylan ile konuştuk.

 

Konut sektöründeki son durumu değerlendirebilir misiniz?

Konut sektörüyle ilgili gerek sektör içinden gerek sektör dışından görüşleri olan insanlar var. Ben 39 yıl ticaretle 25 yıl da konut sektörüyle uğraşan biri olarak farklı düşünüyorum. 2016 yılında geçmişteki tüm yıllara göre bir rekor kırıldı konut sektöründe. 2017 yılında 2016’nın rekoru kırıldı. Biliyorsunuz; 2 milyonun üzerinde konut satıldı. Ben 2017 yılının sonunda 2018 yılının da diğer yıllara göre çok daha iyi geçeceğini, rekor kıracağını söylemiştim. Şimdi Mart ayının ortalarındayız. Ocak ve Şubat aylarında geçmiş yıla oranla konut sektöründeki satışlar yüzde 1,7 arttı. Aslında çok karamsar bir durum değil. Konut sektöründe satışlar Nisan-Mayıs aylarında hızlanır. Ama Nisan ve Mayıs aylarını bugünden kestirmek, kehanette bulunmak bence doğru değil. Konut sektöründe şiddetle karşı olduğum bir durum var; konut kredi faizlerindeki artışlardan dolayı konut satışlarının durduğundan yakınan firmalar var. Ancak biz de diyoruz ki Ceylan İnşaat olarak; “Bankalar bizim ortağımız değil. Biz ürettiğimiz konutları illa bankaya kredisi ile satmak zorunda değiliz.” Ben Ceylan İnşaat olarak, Muammer Ceylan olarak şunu söylüyorum: Bankaların faizleri inmiş çıkmış beni ilgilendirmiyor.

 

Peki, firmalarda bir finansman sıkıntısı mı var acaba?

Bence konut sektöründe genelde finansman sıkıntısı olduğunu zannetmiyorum. Finansman sıkıntısı çeken çok büyük şirketler var şu anda. Ancak bu konutların satılamadığından mı yoksa satıştan elde edilen gelirin başka yerde kullanılmasından mı yoksa kaynaklanıyor? Bence bunu irdelemek lazım. Bugün konut sektörü tüm sektörlerden daha karlı bir haldedir. Yüzde 100 karlılık olan lokomotif sektördür, 350 tane farklı sektör arkasından geliyor. Konut sektörü geçen sene yüzde 5,1 oranda büyüdü. Onunla birlikte 350 yan sektör de büyüdü. Böyle bir sektörde ağlamanın bir anlamı var mı? Öncelikle pozitif olmak, dünyaya iyi bakmak gerekiyor. Türkiye’nin ve dünyanın içinde bulunduğu ekonomik koşullar belli. Bu koşulları değiştiremeyeceğimize göre uygun bir şekilde yaşayıp mutlu olmaya bakacağız. Dolayısıyla genel anlamda konut sektöründe çok büyük sıkıntı yok. Karlılık oranları yüksek, herkes ürettiği konutu öyle ya da böyle satıyor. Bankalara göbekten bağlı olanlar kredi faizleri yükselince sıkıntı yaşayabiliyor.

 

Siz nasıl bir fiyatlama modeli uyguluyorsunuz?

Şu anda satışta olan beş projemiz var. Örneğin; Zer Mecidiyeköy projemizde metrekare fiyatımız 7-8 bin TL. O bölgede normal fiyatlar 12 ile 15 bin lira arasında. Ama o fiyatlardan satmaya çalışanlar zorlanır. Sonuçta maliyetimiz belli. İlla 5 lira mı kazanacağım, 2 lira kazanırsam kıyamet mi kopar? Öncelikle böyle bir fiyat politikamız var. İkincisi; biz taksitle konut satıyoruz. Şirket senediyle satıyoruz, banka kredisi yok.

 

Vatandaşlar konut sahibi olmak için nelere dikkat etmeli?

Öncelikle firmaların geçmişlerine bakacaklar. Kaç tane projeyi bitirdiklerini araştıracaklar. Artık firmaları araştırmak çok kolay. Ceylan İnşaat bugüne kadar 500 bin metrekare inşaat yapıp bitirmiş, şu anda 3 bin tane daire yapan, bugüne kadar gecikmiş, aksamış projesi olmayan 39 yıllık bir firmadır. Şimdi 39 yıllık referansı olanı firmayı mı yoksa iki sene önce sektöre girmiş bir firmayı mı tercih edersiniz? Sadece reklamla iskanı bile olmayan projeyi satmaya çalışan firmaları görüyoruz.

 

Bugün en temel problemlerden bir tanesi iskan problemi. Bugün bu konuda bir karmaşa var ve çok sayıda mağduriyetler var. Bu konuya nasıl değerlendiriyorsunuz?

Projeye uygun iş yapmazsanız iskan alamazsınız. Birinci neden bu. Maalesef bazı müteahhitler biraz açgözlü davranıyorlar. Bodrumu bile daire olarak satanlar var. Bugün İstanbul’daki konutların yüzde 60-70’i iskansız. Şimdi bir yasayla imar affı geliyor. Yine her zaman olduğu gibi yapanın yanına kar kalacak. Aslında bunları hiç yaptırmamak gerekiyor.

 

Denetim ayağında da bir sıkıntı yok mu?

Yeni torba yasa ile birlikte yapı denetiminde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı daha etkin olacak. Bakanlık sektörü biraz daha disipline edecek. Bugüne kadar yaşanan sorunlar ve kaygılar azalacak.

 

Bir iddiaya göre; 2001’den sonra yapılan binaların bir kısmı kalitesiz üretilmiştir. Dolayısıyla yeni yapılan binaların da bir kısmı 7 şiddetinde bir depremde tehlike arz ediyor.

Ben öyle düşünmüyorum gibi. Hiçbir müteahhit kaba inşaattan kısıp da kar etmeyi düşünmez. Kimse o riski göze almaz. Müteahhit kısacaksa ince işlerden kısmaya çalışır. Ayrıca depreme dayanıklı binaların inşa edilmesi için teknik anlamda çok ciddi çalışmalar yapıldı.

 

Fiyatlar noktasında bir sıkıntı olduğu, bunun da sektörde bir durağanlığa sebebiyet verdiği söyleniyor…

Arsa üretilmiyor artık İstanbul’da. Bir zamanlar metrekaresi 2.500-3.500 liraya daireler satıldı. Biz Beylikdüzü’nde 2 bin konutu metrekaresi 2.500 liradan sattık. Artık arsalar bitti. Çare kentsel dönüşüm projeleridir. Kadıköy, Mecidiyeköy, Şişli gibi merkezi yerlerde arsa fiyatları biraz yüksek. 3.500 liraya ancak konutu mal edersiniz. Dolayısıyla satış fiyatları ister istemez 700-800 bin liraya çıkıyor.

 

Kentsel dönüşümde ortalama size maliyeti nedir metrekare olarak?

Fikirtepe’de ve diğer kentsel dönüşüm bölgelerinde maalesef arsa sahipleri çok şımardı. 100 metrekare yerine 500 metrekare yer alan mülk sahipleri var. Bu çok anormal bir durum.

 

Peki, siz kentsel dönüşümde neler yapıyorsunuz?

Bizim Mecidiyeköy’de ve Göztepe’de kentsel dönüşüm projelerimiz var. Zer Mecidiyeköy projesinde 176 konut, Zer Göztepe’de 675 konut ve Zer Muhteşem Yeni Yıl Konutları’nda da 192 konut var. Fikirtepe’de dairelerimizi metrekaresi 6.500 liraya satıyoruz. İnşaatı da hızlı bir şekilde, 2 yıl içinde bitireceğiz. Biz Ceylan İnşaat olarak 2017’den itibaren kentsel dönüşüm projelerine ağırlık verdik. Bu da geriye dönük en az 3 yıllık bir çalışmanın bir ürünü olarak ortaya çıktı. 2017-2018’de inşaata başladık. Yakında Zeytinburnu Cevizlibağ’da yeni kentsel dönüşüm projemize başlıyoruz. Mecidiyeköy’de Zer Mecidiyeköy, Levent’de Zer Levent, Fikirtepe’de Zer Muhteşem Yeni Yıl Konutları, Zer Göztepe, Zer Kartal ve Zer Tuzla Marina olarak işte 7 tane projemiz var. Şu anda kadar 1 milyar TL değerinde 3 bin konut yapıyoruz.

 

Peki, 2017’yi Ceylan İnşaat olarak nasıl bitirdiniz?

Bizim belli bir hedefimiz var. 2017-2020 dönemi için bir program yaptık. Şimdi o hedeflerimizi tutturuyoruz. Biz kanaat ediyoruz, şükrediyoruz. Dolayısıyla 2017 iyi geçti bir evvelki yıla göre. Her geçen gün daha iyiye gidiyoruz. Yerimizi muhafaza etsek bile daha iyi demektir. Dolayısıyla biz Ceylan İnşaat ne ekonomiden ne de sektörden şikayetçiyiz.

 

Toparlayacak olursak son sözlerinizi de almak isteriz…

Ceylan İnşaat olarak bankalarla, banka faizleriyle ilgili herhangi bir çalışmamız yok. Şirket bünyemizde taksitle gayrimenkul satıyoruz. Yabancı isim kullanmıyoruz. Sitelerde mümkün olduğu kadar komşuluk ilişkilerinin devam ettirilmesi için birtakım etkinlikler yapıyoruz. Gençler için birtakım sosyal projelerimiz var. Bu sene 16. Ceylan İnşaat Spor Günleri’ni düzenledik. Çünkü gençlerin enerjilerini spora, birtakım yarışmalara yönlendirmek lazım. Bu bir sosyal projedir. Ceylan İnşaat olarak biz her şeye para demiyoruz. Ülkemize, milletimize, vatanımıza vefa borcumuz var. Biz bu bayrağın altında büyüdük, bu bayrağın altında para kazandık, yaşıyoruz özgürce. Bunun bir karşılığı olmalı bence. Yani sadece maksat para kazanmak olmamalı. Sektörde de bütün arkadaşların böyle düşündüğüne inanıyorum.