RÖPORTAJ — 2 Mayıs 2018 at 17:09

ATAKARE EĞİTİM KURUMLARI KURUCUSU AYDAN GÖMÜGEN TUNCAY: ÇOKLU ZEKA KURAMI İLE FARKINDALIK YARATIYORUZ!

 

Mutluluğun karesi, Atakare Eğitim Kurumları’nda yeni dönem kayıtları başladı. Eğitim ve öğretimin hızla geliştiği toplumumuzda; alanında farkındalık yaratan Kare Anaokulu, çoklu zeka kuramı ile iletişim ve etkileşimde en üst seviyede eğitim veriyor.

 

Fransızca ve İngilizce olarak 2 ayrı dil üzerine yoğunlaşan Kare Anaokulu, oyun oynarken öğrenmenin ne kadar kolay olduğunu kanıtlıyor. Atakare Eğitim Kurumları, Ataşehir Kare Anaokulu kurucusu, Uluslararası Down Sendromu Federasyonu Genel Sekreteri Aydan Gömügen Tuncay ile yaptığımız söyleşi de Kare Anaokulu’nun; mutluluk, kalite, memnuniyet ve sürekli gelişim ile özgün öğretim programlarını bilimsel yöntemlerle tüm öğrencilerine eşit şartlarda kullandırarak kendine ve topluma yararlı, başarılı, yaşama duyarlı, mutlu bireyler yetiştirmeyi amaçladığını söylüyor.

 

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

1963 yılında İstanbul’da doğdum. Fransız Koleji Notre Dame De Sion’da еğitimimi tamamlandıktan sonra; İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü, Fransız Dili ve Edebiyatı mezun oldum.  Yaklaşık 25 yıllık eğitim hayatından sonra emekliğe ayrıldım. Atakare Eğitim Kurumları Ataşehir Kare Anaokulu kurucusu ve aynı anaokulunda Fransızca eğitmeniyim. 2012 yılı Eylül ayında Abdullah Muhammed Tuncay ile hayatımı birleştirdim. Eşim Abdullah Muhammed Tuncay ve heyeti tarafından Türkiye’de ilk kurulan Uluslararası Down Sendromu Federasyonun da Genel Sekreter olarak faaliyet ve hizmetlerimi yürütmekteyim.

 

Hayatınızda eğitim ve öğretimin büyük bir yer kapladığını biliyoruz. Sizce eğitim sayesinde neler başarabiliriz?

Eğitim bireyin sadece yaşamını daha olumlu, daha kaliteli ve güzel yapmakla kalmayıp toplumu geliştirmek ve ileriye götürmek açısından da çok önemli. Eğitimli insan her zaman önde gelir hem zaman başarılı olur, çünkü en önemli silahı bilgi ve birikim olur. Hepimiz çocuklarımızın ayakları sağlam yere basan, kendine güvenen ve özgüveni olan bir birey olmalarını istiyoruz. Bunlar da doğru eğitim sayesinde oluşacak özelliklerdir. Doğru eğitimle başaramayacağımız hiçbir şey yok. Hem bireysel hem de toplumsal açısından. İyi verilen bir eğitim daha bilinçli bireyler yetiştirilmesini sağlayarak, ülke kalkınmasına da katkı sağlıyor. Bu sebeple eğitim ve ülke kalkınması arasındaki ilişki çok önemlidir. Refaha kavuşmak isteyen ülkeler eğitimdeki bütün yenilikleri takip etmekte ve sürekli yenilenme çalışmaları yapmakta. Ülkemizin geleceği çocuklarımızın eğitimidir. Bizler de çocuklarımızı yetişkin hayata en iyi şekilde hazırlamak için elimizden ne geliyorsa yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz.

 

Kare Anaokulu kaç yılında kuruldu? Hizmet ve faaliyet alanlarınızdaki ayrıcalıklarınız?

Kare Anaokulu 2010 yılında Ataşehir’de butik bir anaokulu olarak 3-6 yaş grubunu içeren tam gün ve 10 ay eğitim veren bir kuruluş olarak hayata geçti. Eğitim- öğretim alanında farklılık yaratıp örnek okul olmayı hedefleyerek, öğrencilerin sevgi dolu bir ortamda sosyalleşmelerini sağlarken, ilköğretime de eksiksiz olarak hazırlanmak görev edinilmiştir. Bu amaca yönelik olarak okulumuzda çoklu zeka kuramı ile birlikte, yaparak-yaşayarak öğrenme metodu kullanılarak oluşturulmuş bir eğitim programı uygulanmaktadır. Aynı zamanda öğrenciler oyun oynarken öğrenmenin keyfini yaşamaktadır. Okulumuzda yabancı dil eğitimine özel önem verilmektedir.

 

2 ayrı dilde okul öncesi eğitim veriliyor. Bu konu hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?

Kare Anaokulu bu yıla kadar okul öncesi eğitim sürecinde 4 ayrı dil ile hizmetlerini sürdürmekteydi. Gözlemlerimiz sonucunda çocuklarımızın İngilizce ve Fransızcaya olan ilgileri sonucunda; yeni dönem itibari ile İngilizce ve Fransızca olarak her yaş grubuna farklı ve eğlenceli bir program uygulama kararı aldık. Kare Anaokulu; mutluluk, kalite, memnuniyet ve sürekli gelişim ile özgün öğretim programlarını bilimsel yöntemlerle tüm öğrencilerine eşit şartlarda kullandırarak kendine ve topluma yararlı, başarılı, yaşama duyarlı, mutlu bireyler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultu da dilin erken yaşlarda çocukların hayatlarına girmesi, oyun ve eğlenceli öğrenme metotları ile günlük yaşamda kullanılması  tercihlerimiz arasındadır.

 

Yeni dönem kayıtları hakkında bilgi verebilir misiniz?

3-6 yaş grubu yeni eğitim – öğrenim kayıtlarımız başlamıştır. Velilerin birebir başvuruları ile görüşmeler yapılmaktadır. Kare Anaokulu referans sistemi ile büyümektedir. Çocuklara sunmuş olduğumuz olanaklar, okulumuzun fiziki koşulları, eğitime verdiğimiz önem, uyku ve beslenme alışkanlıklarını kazandırmak ve bir çok alandaki özel uygulamalarımız ile tercih edilen bir okul öncesi eğitim merkezi olduğumuzu rahatlıkla belirtebilirim.

 

Okul öncesi eğitim sisteminizden bahseder misiniz?

Eğitim sistemimiz öğrenciyi merkez alan bir sistemi öngörür. Bunun için öğrenci ile yakından ilgili herkesin (okul idaresi, öğretmenler ve aile) anlayış ve işbirliği ile takım çalışması halinde ve birbirleriyle tutarlı olması eğitim sürecimizde ortak amacımıza ulaşmamızda yardımcı olmaktadır.

 

Altın markalar ödülünde yılın en başarılı iş kadını seçildiniz? Bu girişiminiz hakkında bilgi aktarabilir misiniz?

Geçen yıl İstanbul Marka ve Kariyer Zirvesi etkinliği çatısı altında düzenlenen 1. Türkiye Altın Marka Ödülleri’nde Yılın İş Kadını olarak seçildim. Girişimlerimiz, yatırımlarımız, sektöre ve ülkemize sağladığımız kazanımlar nedeni ile ciddi ve kalıcı değerler bırakma hedefindeyim.

 

Uluslararası Down Sendromu Federasyonu Genel Sekreteri olarak bu alandaki sosyal ve duyarlılık projelerinizden bahseder misiniz?

İnsan DNA’sında bulunan 21 kromozom çiftinde fazladan 1 kromozom bulunması durumu ile ortaya çıkan down sendromu hakkında kamuoyu farkındalığını yükseltmeyi amaçlayan bir federasyonumuz var. Federasyonumuz yaptıkları işlerde “Her şey 1 Farklı Olacak” sloganı ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Uluslararası Down Sendromu Federasyonu; İstanbul, Samsun, İzmir, Elazığ ve Giresun Down Sendromu Derneği’nin kuruculuğunda, 30 ülkenin üyeliği ile hayata geçen güçlü bir sivil toplum kuruluşu olarak Türkiye ve uluslararası arenada ilklere imza atmaktadır. Uluslararası Down Sendromu Federasyonu ana hedefi, etkili sosyal politikalar üreterek Türkiye’de ve yurt dışında Down Sendromlu bireylerin eğitim, kültür, sanat, sağlık, istihdam gibi alanlarda öncü bireyler olmasına katkı sağlamak olarak, her geçen gün büyüme ivmesi gösteren bir kuruluştur.

 

Anaokulunda Fransızca eğitmeni olarak ders veriyorsunuz? Bu konudaki duygu ve düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Çocukların yeni kavramlara olan merak ve ilgileri oldukça farklı, Fransızca kulağa hoş gelen, eğitimde ise; merak uyandıran bir dil olarak karşımıza çıkıyor. Çeşitli oyunlarla, etkinlik tablolarında ve eğitim programlarımızda Fransızcayı işliyoruz. Kolay ve anlaşılır olması ilk tercihim. Keyifli alanlar yaratarak, yeni kültür ve diller ile tanışmalarını sağlamak, birey olarak farkındalık yaratmak ve bilinçlendirmek, çocuklara kazanımı yüksek bir vizyon oluşturmak oldukça keyifli. Bu alanda bende mezunu olduğum dilde eğitmenlik yaparak çocuklarla keyifli ve unutulmayacak anlar yaşıyorum.

 

Okuyucuyu bilgilendirmek istedikleriniz ve eklemek istedikleriniz nelerdir?

Okul öncesi eğitim oldukça önemli bir dönemdir. Çocukların bireysel olarak hareket etmeleri, düşünce, duygu ve davranışlarını belirtmeleri, onları dinleyen ve yönlendiren eğitmenler ile içinde sevginin barındığı alanlarda yer almaları çok kıymetlidir. Temel ihtiyaçlarını kendi görebilen, yemeğini kendisi yiyen, tuvalete kendisi giden, el yıkama alışkanlığı edinmiş çocuklar. Düzenli, ama zorunlu olmayan uyku saatleri. Kendine güvenen mutlu çocukların yetişmesine yardımcı olur. Bu nedenle hayallerini hayata geçirecek keyifli ve sağlıklı ortamlara ihtiyaç duyulur. Biz Kare Anaokulu olarak başta güven ve mutluluk teması ile çocukların ve tüm ebeveynlerin bu konudaki hassasiyetlerini ve beklentilerini karşılayacak bir hizmet anlayışı ile sektörde ayrıcalıklı bir yerde bulunmaktayız. Önceliğimiz çocuklar ve onların sevgi ile büyümeleridir.