RÖPORTAJ — 5 Haziran 2018 at 16:05

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALİNUR AKTAŞ: BURSA YENİDEN ‘YEŞİL BURSA’ OLACAK!

 

Bursa’da kimseyi mağdur etmek istemediklerini fakat kentsel dönüşüm çalışmalarına devam ederken şehri gözden çıkaramayacaklarını söyleyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, artık kentsel dönüşümün Bursa’da ada bazlı olacağını, gerek kentsel dönüşüm, gerek ulaşım ve çevre için yaptıkları yatırımlarla nihai olarak Bursa’nın yeniden ‘Yeşil Bursa’ kimliğini kazanmasını hedeflediklerini vurguladı.

 

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş daha önce yaklaşık 14 yıl süren İnegöl Belediye Başkanlığı görevinde gösterdiği başarılı performansı yeni görevinde de göstermeye azmetmiş, çalışkan bir belediye başkanı. Göreve başladığı ilk gün “Bursa, özel ve müstesna bir şehir. Bu şehre hizmet etmek, büyük onur… İnşallah göreceksiniz, bu süreçte canla başla heyecanla gece gündüz demeden büyük bir gayretle Bursa’yı ileri noktaya taşımak için elimizden geleni göstereceğiz. Çok çalışmaya, çok gayret etmeye ve çok hesap kitap yapmaya ihtiyacımız var.” şeklinde konuşarak yeni görevindeki performansının ipuçlarını veren Alinur Aktaş ile Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin projelerini ve nasıl bir Bursa hayal ettiğini konuştuk.

 

Kentsel dönüşümde yaşanan sorunların çözümü yönünde nasıl bir politika izliyorsunuz?

Kentsel dönüşümün sağlıklı şekilde yürütülmesi için çalışmalarımız sürüyor. 0.50 emsal artışı uygulamasından yararlanıp dönüşüme başlayan ve ruhsat alan 48 yapının tartışmalı durumu netlik kazandı. Kentsel yenileme nedeniyle yıkılan ve yasa boşlukları nedeniyle sıkıntılı anlar yaşayan yapıların ‘müteahhitle anlaştıkları gibi’ dönüşmelerine imkan sağlayan karar, Büyükşehir Belediye Meclisimizin Mart ayı oturumunda oybirliğiyle alındı. Bursa’da kimseyi mağdur etmek istemiyoruz fakat kentsel dönüşüm çalışmalarına devam ederken şehri gözden çıkaramayız. Dönüşümde çözüm adım adım gelecek. Bundan sonra, eskiden olduğu gibi 0.50 emsalle site, bina bazlı dönüşümler yapılamayacak. Ada bazlı konsept dönüşümlerin önünü açacağız. Nitekim, site bazlı dönüşüm için izin isteyen 56 projeyi direkt reddettik. Artık bu yöndeki isteklerin bize gelmemesi gerekiyor.

 

Bursa’nın ulaşım sorununun çözülmesi için yürüttüğünüz projeler nelerdir?

Kent içi trafik sorununun çözümüne yönelik olarak hazırladığımız ulaşım acil eylem planı kapsamında 29 kavşakta başlattığımız çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Bugüne kadar Küçük Sanayi Gül, Mudanya, Orhaneli ve Acemler kavşaklarında şerit genişletme çalışmaları yapıldı. Terminal Demirtaş Kavşağı’nda trafik düzenlemesi, Beşevler, Tuna, Emek, Otosansit ve Esentepe kavşakları ile Fatih Sultan Mehmet (FSM) Bulvarı’nda akıllı kavşak uygulaması yapıldı. Ata Bulvarı ile Fethiye Sarı Cadde Kavşağı’nda da trafik teknik düzenlemelerle rahatlatıldı. Çalı Yolu Hafize Hatun Camii kavşağında akıllı trafik uygulaması, Geçit Kavşağı ve devamında yol düzenleme ve şerit genişletme çalışmalarında bulunduk. İstanbul Yolu güzergahında yolu her iki yönde 3 şeride çıkardık. Ata Bulvarı Işıktepe Kırmızı Cadde Kavşağı’nda ilave şerit ve dönüş kolları ile birlikte akıllı kavşak uygulaması, stadyum bağlantı yolları ve Mudanya Kavşağı viyadük imalatlarının yapılması ile tek yön uygulaması, Panayır Kavşağı-Yeniceabat-Yunuseli-Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı güzergahındaki yolun yapılması, Çelebi Mehmet Bulvarı-Hüdavendigar Bulvarı-Yıldırım Beyazıt Bulvarı kesiminde kamulaştırma ve yol bağlantılarının yapılması, Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi içinden Bursa Çevre Yolu’na direkt bağlantı yolu ve kavşak yapılması, Erdoğan Caddesi güzergahında kamulaştırmaların tamamlanarak Esenevler Köprülü Kavşağı ve Otosansit bağlantısının sağlanması, Mudanya Yolu Flament–Akpınar Köprülü Kavşağı’nda ilave dönüş kolu yapılması, İzmir yönünden Yakın Çevre Yolu’na geçişini sağlayacak Acemler viyadüğünün yapılması hizmetlerini gerçekleştirdik. Yerinde çözümlemeler getiriyoruz, standart bir uygulama yapmıyoruz. Bütün alternatifleri önce simülasyonla çalışıyoruz. Maksimum verimlilikle hangisini hayata geçirirsek Bursa’mız için daha avantajlı olur, onun hesabını yapıyoruz. Yapılan düzenlemelerle trafik yoğunluğunda yüzde 35-40’lara varan bir azalma hedefliyoruz. İnşallah 2019 ve sonrasında yapılacak daha büyük yatırımlarla, metro güzergahları ve çok katlı yollarla beraber inanıyorum ki Bursa’da trafik daha da iyi seviyelere gelecek.

 

Çevre yatırımlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bursa’nın daha sağlıklı ve yaşanılabilir bir kent olması noktasında önemli gayretler içindeyiz. Arıtma tesisleri, dere ıslah çalışmaları, kente yeni yeşil alan kazandırma çalışmaları, park alanları oluşturma, cadde ve sokakların estetik kaygılarla yeniden düzenlenmesi, meydan düzenlemeleri, atık yönetimi gibi birçok alanda çevresel yatırımlar yapıyoruz. Eskiden kirlenmiş olan hava, su ve toprağı düzeltmenin yanı sıra mevcut kirletici tesisleri çalıştırmayacak ve yenilerini kurdurmayacak şekilde düzenleme yapıyoruz. Son 5 yıl içinde Bursa’nın gelecek 50 yılını kurtaracak çevre yatırımları gerçekleştiriliyor. Nilüfer dahil olmak üzere derelerin temizlenmesi için çok büyük yatırım gerçekleştiriyoruz. Tüm bunları yaparken tek amacımız, Bursa’nın yeniden ‘Yeşil Bursa’ kimliğini kazanmasıdır.

 

Bunun yanında yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı konusunda da önemli atılımlar yapıyoruz. Günlük ortalama 2.850 ton evsel atığın depolandığı ve doluluk oranın yüzde 52 seviyesinde olduğu Hamitler Katı Atık Depolama Sahası’ndan çıkan metan gazından elektrik üretme projesinin ardından Akışkan Yataklı Çamur Yakma ve Enerji Elde Etme Tesisi de faaliyete başladı. Arıtma tesislerinde ortaya çıkan çamurun yakılmasıyla yıllık 2,5 megavatlık elektrik enerjisi üretiyoruz.

 

Ayrıca BUSKİ su depolarına yapılan hidroelektrik santraller ve uygun bölgelere konulan güneş panelleri ile elektrik üretimine başlarken, daha temiz enerji kullanarak çevre hassasiyetimizi de ortaya koyuyoruz.

 

Tarihi dokunun korunması için neler yapıyorsunuz?

Tarihi ve kültürel miras yatırımları Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli çalışma alanlarından biri… Osmanlı’yı kuran ve ona 130 yıl başkentlik yapan Bursa’nın tarih başkenti kimliğini öne çıkarmanın yanında 8.500 yıllık geçmişi bulunan arkeolojik bölgelerden, 2.300 yıllık Bitinya surlarına kadar her alanda yoğun bir restorasyon faaliyeti sürüyor. Bursa’yı tam anlamıyla bir açık hava müzesine dönüşme kararlığımız devam ediyor.

 

Uydu şehirler oluşturulmasının Bursa için önemi nedir?

Bursa, nüfusu bu yıl 35 bin kişi arttı, bu 10 bin ilave konut anlamına geliyor. Bunun yanında binaların da insanlar gibi bir ömrü var. Yenilenmesi gereken binaları da düşündüğümüzde her yıl minimum 20-25 bin konuta ihtiyaç var. Şehri büyütmeden, 5 katı 15 kata çıkarıp, yoğunluğu artırarak yapılan dönüşüm balona benzer. Nasıl bir balonu şişirirsiniz normal formunu alır. Biraz daha şişirirsiniz, gerilir. Daha da şişirirseniz sonunda patlar. Şehri büyütmeden artan yoğunluğun, alt yapısını, ulaşımını, sosyal donatı alanı ihtiyaçlarını nasıl karşılayacaksınız. Bunun için şehri uydu kentlerle büyütelim istiyoruz. Tabi şehri bir yere taşımak söz konusu değil. Bir taraftan şehri büyütürken, diğer taraftan da merkezdeki dönüşümü sağlıklı şekilde yürütmek istiyoruz.

 

Mali sıkışıklığı nasıl aşmayı düşünüyorsunuz?

Öncelikle şunu söylemeliyim; borçsuz belediye olmaz. İş yapan belediyenin borcu olur. Mesele borçların sürdürülebilir olması. Türkiye’nin 4. büyük belediyesinin borçlarının olması normaldir, yeter ki genel durumunuzu etkilemesin… Büyükşehir Belediyesi’nin ciddi borçları var. Ancak bu yatırım yapmamıza engel değil. Borçları minimize edip, sürdürülebilir hale getirme yolunda bir takım çalışmalarımız var. Şu an için, çok da aciliyet taşımayan, bazı projeleri durdurduk. Bütçe gerçeklikleri doğrultusunda bazı projelerde revizyona gittik. Yine sosyal tesisler konusunda da önemli bir adım attık ve zarar eden tesislerin hepsinin işletmesini kiralama yoluyla devrediyoruz. Aynı zamanda uyguladığımız tasarruf politikasıyla bu süreci aşacağımızı düşünüyorum.

 

Sosyal ve kültürel alanda ne tür projeler yürütüyorsunuz?

Bizim vatandaşın acısında, tatlısında beraber olmamız lazım. İsterseniz sokakları altınla döşeyin, eğer gönülleri imar edemezseniz muvaffak olmak mümkün değil. Bunun yolu da doğal olarak sosyal projelerden geçiyor. Gencinden yaşlısına, engellisinden ev hanımına kadar toplumun tüm kesimlerini kucaklayacak projelere büyük önem veriyoruz. BUSMEK, BUMEP, BENMEP gibi projelerle sürekli halkımızın yanında oluyoruz. Sergi, konser, konferans gibi kültürel etkinliklerimizi de aksatmadan sürdürüyoruz.

 

Sportif projeleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından stadyum başta olmak üzere amatör spor kulüplerine futbol sahaları, eğitim kurumlarına spor salonları, yüzme havuzları, branşlara özel tesislerle birlikte son 9 yılda Bursa’ya 120’nin üzerinde spor tesisi kazandırıldı. Tesisleşmenin yanında Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü’nün futbol dışındaki branşlara verdiği destekle ulusal ve uluslararası alanda önemli başarılara imza attık. Amacımız, sporu daha geniş kitlelere yaymaktır. Bir taraftan yaz ve kış spor okulları, diğer yandan da Büyükşehir Belediyespor Kulübü ile daha fazla gencimizi sporla buluşturacağız.