RÖPORTAJ — 2 Temmuz 2018 at 13:30

SERA GROUP CEO’SU AHMET OZAN ŞENER: YATIRIMLARIMIZ HIZ KESMEYECEK!

 

Bodrum Yalıçiftlik’te 100 milyon dolar yatırımla iki fazlı projeyi hayata geçirdiklerini dile getiren Sera Group CEO’su Ahmet Ozan Şener, gelen fırsatları değerlendirmek için yatırımlara devam edeceklerini vurguladı.

Dünyada tatil anlayışı değişiyor. Türkiye’de de bu değişime uygun projeler geliştiriliyor. Bunun son örneklerinden birisi de Bodrum Yalıçiftlik’te hayata geçiriliyor. Sera Group’un yüzde 50 ortaklığının olduğu Peska Turizm Yatırım A.Ş., Bodrum Yalıçiftlik’te 100 milyon dolar yatırımla Barbaros Reserve-Bodrum Residences projesini bu yaz teslim ediyor. Peska Turizm’in sahip olduğu 49 yıllık üst hakkı ile devre tatil modeli sunacak projedeki süitler Kempinski Barbaros Bay Hotel’in hizmetlerinden faydalanabilecek. Rezidanslar kullanılmadığı dönemlerde kiraya verilebilecek. Projenin detaylarını ve Sera Group’un hedeflerini Sera Group CEO’su Ahmet Ozan Şener ile konuştuk.

Kısaca Sera Group’u tanıyabilir miyiz?

Ben Sera Group’un Genel Müdürü, CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesiyim. Sera Group 23 yıl önce Sani Şener tarafından kurulan bir aile şirketidir. Biz taahhüt ve mühendislik firmasıyız. Türkiye’de ve yurtdışında ağırlıklı olarak büyük inşaat projeleri gerçekleştirdik. Sera Group aynı zamanda gayrimenkul geliştirme ve stratejik yatırımlara odaklanmış bir grup. Bugüne kadar toplam 2 milyon m2’lik alt ve üstyapı inşaat projesini başarıyla tamamladık.

SERA Group; inşaat ve havacılık sektöründe Türkiye’de pazar lideri konumunda olan TAV Havalimanları Holding’in; TAV İnşaat ve TAV İnşaat’ın bağlı bulunduğu tüm kuruluşların ve Dünya’nın en büyük araç ve deniz yolu yolcu taşıma şirketlerinden İstanbul Deniz Otobüsleri’nin (İDO) de ortağıdır. Bir diğer yatırımı olan TÜVTÜRK projesi kapsamında yılda 70.000’den fazla araca hizmet veren Trabzon ve Of şubeleriyle araç muayene istasyonlarını işletiyor.

Bundan iki yıl önce gayrimenkul geliştirmeye alanına girme kararı verdik. Aslında kentsel dönüşümde de ciddi uğraş verdik. Tepe inşaat ile birlikte yürüttüğümüz Kadıköy’deki kentsel dönüşüm projesini ilerleyen dönemde başlatacağız. Diğer taraftan da Bodrum projemizi geliştirdik.

Bodrum’a yönelişinizin nedeni ne oldu?

Bodrum, yıllardır gittiğimiz çok iyi bildiğimiz, iş yaptığımız bir yer. Aynı zamanda TAV, Bodrum Havalimanı’nı işletiyor, bizim bir aile otelimiz var. Tatillerimizi Bodrum’da geçiriyoruz. Bodrum, 2023 yılında Türkiye’nin en büyük 5 ilinden biri olabilecek nüfusa sahip bir yer. Bugün Bodrum’da havalimanı yanında kaliteli özel hastaneleri, nitelikli özel eğitim kurumları bulunuyor. Şimdi bir üniversite de kuruluyor. Yabancı marka oteller ve restoranlar giderek artıyor. Kültürü, tarihi ve doğasıyla Avrupa ile ciddi derecede yarışabilecek bir yer. Bodrum iç pazarda Çeşme veya Antalya ile karşılaştırılacak bir yer değil. Bodrum’u Saint-Tropez, İbiza veya Güney Fransa ile karşılaştırmanız gerekiyor kesinlikle. Zengin turistin gelmesi ekonominin gelişmesi demektir. Biz de bunun için Bodrum’da Kempinski Barbaros Bay Otel’in yanında, Kempinski’nin işleteceği Barbaros Reserve-Bodrum Residences konut projesini yapıyoruz. Kempinski uluslararası bir marka, yabancıların çok iyi bildiği bir marka. Projemize ciddi bir yabancı ilgisi de görüyoruz. Zaten yabancılara da satış yaptık. Çünkü biz diyoruz ki: Biz konutları bir otel odası standardında yapıyoruz ve Kempinski’nin işlettiği bir proje bu. Çok iyi bir havalimanı var, İstanbul’dan günde 22 uçuş seferi var. Bugün Londra’dan, Dubai’den direkt uçak var. Dünyanın neresinde olursanız olun Bodrum’a maksimum bir aktarma ile geliyorsunuz. Çoğu yerden direkt de ulaşıyorsunuz. Dolayısıyla “Bodrum’da size hazırladığımız bir otel odası konforunda bir ev var, siz sadece bavulunuzu alın, gelin.” diyoruz. Kullandığımız malzemelerle Türkiye’nin en kaliteli projesidir. Ama bunu fiyata yansıtmadık. Projemiz Bodrum’un en iyi koyunda yer alıyor. Barbaros Koyu, Bodrum’un en iyi rüzgarı, güneşi ve kumsalı olan koyudur.  Bodrum’un güneyinde mavi yolculuğun başlangıcında olan koyumuz Bodrum merkeze 6 km uzaklıkta. Evleri 12 ay yaşansın diye yerden ısıtmalı tasarladık, havuzları ısıtmalı yaptık. Bu eşsiz koyda eşsiz fırsatları Bodrum’un en makul metrekare fiyatlarıyla satıyoruz.

Sanıyorum benzeri projelerde bir artış var Bodrum’da. Bu orada gelişen bir talep midir, yoksa Türkiye çevresindeki ülkelerden gelen bir talep midir?

Böyle bir talep olduğu için bizler geliştiriyoruz ama herkes bizim yaptığımız şekilde bir otel işletmesi şeklinde yapmıyor. Yani dairenize gitmediğiniz zaman otel kira veriyor, sizle geliri paylaşıyor. Çünkü yanında zaten bir otel var. Bu aslında Avrupa’da ve Amerika’da özellikle Miami’de çok yaygın bir model. Buna bir finansman modeli diyebilirsiniz, hizmet kiralama modeli de diyebilirsiniz. Bu turizme katkıdır. Ben bir otel yapıyorum, bunun odasını satıyorum, satarak bir kere birinci günden dolduruyorum. Daire sahiplerinin gelmedikleri günleri de satarak doluluk oranını belki yüzde 150’lere çıkartıyorum. Türk turizmi için belli bir dönem her şey dahil önemli bir modeldi, şimdi bu modele yönelmek gerekiyor.

Bunun için Bodrum en ideal yer anladığım kadarıyla. Başka destinasyonlar da olabilir mi Türkiye’de turizm anlamında?

Burada havacılık altyapısı çok önemli. Eğer havalimanına direkt bir uçuş varsa dünyanın her tarafından turist getirebiliyorsunuz.  Kaliteli hizmet verilen ve altyapısı uygun şehirlerde herkes ev sahibi olmak ister. Bir turist geldiğinde eğlence, kaliteli yemek, iyi bir altyapı ve iyi hizmet veren sağlık kuruluşları arar. Bunların yanına Bodrum’da olduğu gibi doğal güzellikleri, tekne turlarını vb. eklediğinizde dünyanın her tarafından turist getirebilirsiniz.

Sizin yaptığınız projeler ve benzerleri zengin turisti çekmekte zorlanan turizm sektörü için bir çözüm getirir mi sizce?

Getirir. Bu projeler kalıcı turist getiriyor. Bizden daire alan bir yabancının artık burada evi var. Yani her yaz buraya gelecek demektir. Her şey dahil bir otelde kaldıklarında bir tek otel kazanıyor. Ama bir ev aldığında yakınındaki esnaftan alışveriş yapıyor. Akşam restoranına gidiyor, havalimanına sık gidip geliyor, feribota binip adalara geçiyor. Daimi olarak oradaki ekonomiye kazandırıyor. Dolayısıyla turistik yerdeki konut projeleri bir de bizim gibi markalı hizmet veren konut projeleriyse bu bir turizm projesidir. Buna böyle bakmak gerekiyor. O zaman kalıcı turist kazandırıyor.

Peki, projeyi daha somutlaştırırsak neler söyleyebilirsiniz?

Peska Turizm ile Sera Group ortaklığının eseri olan Barbaros Reserve-Bodrum Residences’ın 50 milyon dolar yatırımla hayata geçiriliyor. Projemiz iki fazdan oluşuyor. Mimar Arif Suyabatmaz ve Hakan Demirel’in imzasını taşıyan dairelerimiz 340-740 metrekare büyüklükte, tek katlı 3+1-4+1, 5+1 havuzlu, havuzsuz daireler. Bodrum Yalıçiftlik Mevkii’nde, eşsiz bir koya sahip olan Barbaros Reserve-Bodrum Residences; komple mobilya ve beyaz eşya donanımlı, hemen yanındaki Kempinski Barbaros Bay otelinin hizmetlerinden faydalanma ayrıcalığı olan 42 özel rezidans (konaklama birimi) 49 yıllığına devre tatil modeliyle sahip olma fırsatı sunuyor.

İkinci projemiz olan Barbaros Valley’deki 73 rezidans ise 180 metrekare ve 230 metrekare aralığında 2+1 ve 3+1 dubleks dairelerden oluşuyor. Bodrum’un markalı, en kaliteli ve en ucuz projesiyiz. Bizde metrekare fiyatları 4 bin-4 bin 500 Euro bandındadır. Çeşitli ödeme planları var tapulu ve tapusuz olmak üzere. Bu kalitede biz den daha ucuzu yok. Çünkü çok emek vererek ve çok isteyerek geliştirdik projeyi. Biz sadece bir ev satmıyoruz, bir yaşam tarzı satıyoruz. Ve içinde 12 ay yaşanır Bodrum konsepti var. Biz sadece belli bir kesimin yararlandığı çok kısıtlı bir proje olsun istemiyoruz. İstanbul’da yaşamaktan artık yorulmuş, işinden dolayı gidip gelebileceği, Bodrum’un sakinliğinden keyif alanlar için bir proje yarattık. Biz yoğun trafiğin içinde değiliz. Ulaşımda yakınız ama aslında hepsinden uzağız. Daha sakiniz. Huzurlu bir yaşam geçirecek kimseler ev sahibi olsun, komşuluk ilişkileriyle birlikte köy hayatı olsun istiyoruz. Dünyanın 1 numaralı ve en tanınmış peyzaj mimarı İspanyol Fernando Caruncho ile çalışılan bu projede, Akdeniz ve Ege bitkileri ile yapılacak özel düzenlemeler sonucunda gezenler için cennet bahçelerinde dolaşma hissi yaratmak istedik.

Şu anda proje ne aşamada?

Birinci fazımız yüzde 85 bitmiş durumda. Bu yaz teslim edeceğiz. Satışa çıkalı 6 ay oldu ve yüzde 25 satış rakamına ve çok yüksek bir rezervasyon oranına ulaştık. Şu an iyi bir talep var. Bu Bodrum için iyi bir satış rakamı. Döviz kurlarındaki artış herkesi beklemeye, düşünmeye itiyor. İkinci projede de hafriyat bitti, kaba inşaata başladık, 2020’nin Mayıs ayında teslim edeceğiz. Orada daha yeni lansmana çıktık, talep topluyoruz şu an. Talep iyi gidiyor ama satış aşamasına yeni geçiyoruz.

Bundan sonrası için size nasıl bir ışık tutuyor bu proje? Benzeri projeler olacak mı önümüzdeki yıllarda?

Olacak tabii. Biz bu projemizden yazlık konseptinde kaliteli marka yapma tecrübesi ediniyoruz. Bundan sonra Bodrum’un önünü çok açık görüyorum ama bizim hedefimiz tamamen bu proje. Önemli olan projeyi sürdürülebilir hale getirmek. Bunda başarılı olup insanlara vaat ettiğimiz hayat standardını sağladığımızı gördükten sonra bu projeyi marka olarak aynı şekilde ortaklarımızla beraber yurtdışına ya da yurtiçine taşıyacağız. Şu anda da yurtdışında bir proje geliştiriyoruz.

Genel olarak bu yıl için beklentileriniz neler olacak?

Şu an için bir yorum yapmak çok kolay olmuyor ama beklentim seçim sonrası ekonominin rayına oturacağı. Türkiye büyümeye devam ediyor. Büyüme rakamları iyi gidiyor. Bu büyüme olduğu sürece içimizdeki huzuru sağlayabilirsek ekonomi otomatik olarak düzelecektir. Ben buna çok inanıyorum. Yeni hükümet bu konuya mutlaka odaklanacaktır. Biz de yatırım yapmayı hiçbir zaman kesmedik, kesemeyiz. Çünkü çark dönerken durayım diyemiyorsunuz. Fırsatlar geliyor; değerlendirmek istiyorsunuz. Bizler de yatırımlarımıza bu şekilde devam edeceğiz. Arsanız doğru yerdeyse, satış fiyatınız doğruysa, projeniz de kaliteliyse o zaman sıkıntı olmayacak görüşündeyim.