RÖPORTAJ — 2 Temmuz 2018 at 13:40

YÜNSA PAZARLAMA DİREKTÖRÜ BORA BİRGİN: YÜN TERLETMİYOR AKSİNE NEM DENGESİNİ KORUYOR!

 

Günümüzde tüketici tercihlerinin değişmesiyle birlikte tekstil sektöründe dünyaca ünlü markalar fonksiyonel kumaşlara geçiş yapıyor.  Artık hem günlük hem şık kıyafetlerde kırışmayan, koku tutmayan ve rahat kumaşların tercih edilmesiyle sektörde yün kumaşlara olan talep artıyor. Yaz mevsiminin başladığı bu sıcak günlerde streç yünden yapılan ve nem dengesini sağlayan rahat kumaşların vitrinlerde giderek daha fazla yer almasıyla birlikte ‘yazın yün giyilmez’ algısı da kırılıyor. Moda dünyasına yön veren lider markalar arasında yer alan Yünsa, geliştirdiği fonksiyonel kumaşlarıyla sektöre öncülük ediyor.

 

Tüketicilerin bilinçlenmesiyle birlikte sağlıklı ve sürdürülebilir kumaşlara olan talepler artıyor. Bunların başında gelen; ipek, kaşmir ve daha birçok hammaddeyle karıştırılarak kullanım alanı artan yün, birçok markanın ve tasarımcının koleksiyonlarında yerini alıyor.

Günümüzde tüketici tercihlerinin değişmesiyle birlikte tekstil sektöründe dünyaca ünlü markalar fonksiyonel kumaşlara geçiş yapıyor. Yün, doğal yapısı gereği nem dengesini koruyan, sağlık dostu bir elyaf olduğu için dört mevsim tercih ediliyor. Ayrıca, apre uygulamalarıyla, ekstra fonksiyonlara sahip olabiliyor; leke tutmayan veya yıkanabilen yün kumaşlar geliştirilebiliyor. Yaz mevsiminin başladığı bu sıcak günlerde hem günlük hem şık kıyafetlerde kırışmayan ve koku tutmayan kumaşların tercih edilmesiyle sektörde yün kumaşlara olan talep de artıyor ve ‘yazın yün giyilmez’ algısı kırılıyor.

Türkiye ve Avrupa’nın en büyük entegre üst segment yünlü kumaş üreticisi ve ihracatçısı olan Yünsa’nın Pazarlama Direktörü Bora Birgin, yünden yapılan rahat kumaşların vitrinlerde giderek daha fazla yer almasıyla ilgili şöyle konuştu: “Yün, vücut sıcaklığında meydana gelen değişikliklere tepki gösteren aktif bir elyaf. Hava soğukken sıcak kalmanıza, hava sıcak olduğunda serinlemenize yardımcı olur. Kısacası genel kanının aksine, yün sadece kış aylarında değil dört mevsim giyilebiliyor. Son yıllarda yün kumaşların düşük mikronlarda üretilip incecik hale getirilmesiyle birlikte yazın da yün kumaşlara olan talep artmaya başladı. Bir Alman müşterimiz Yünsa’nın ürettiği yün kumaştan yapılmış takım elbiseyle bir maraton koşucusu üzerinde yünün etkisini denedi ve nem dengesini koruduğunu gözlemledi. Termal stabilite özelliği sayesinde vücudumuzda bakteri üremesini ve kokuyu engelleyen yün, sadece günlük kıyafetlerde değil spor-atletik kumaşlarda da kullanılıyor. Bu doğal avantajlarıyla da hem tüketiciler hem de üreticiler açısından giderek daha kıymetli bir ham maddeye dönüşüyor. Özellikle geçen seneden beri doğal ve çevre-dostu elyaflardan yapılmış ürünlere yönelik artan tüketici eğilimleri de markaların dikkatini çekiyor. Bu doğrultuda, sürdürülebilirlik hedeflerinde, yün oyuna 1-0 önde başlıyor. Tasarımcılar bilinçleniyor, koleksiyonlarında yün kullanmayı tercih ediyor, dolayısıyla dünya markaları da yünlü kumaş taleplerini artırıyor”.

Yün Bu Yaz da Çok Moda!

Her yıl cirosunun %2’sini Ar-Ge çalışmalarına ayıran Yünsa, tüketici beklentilerini gözlemleyerek kırışmayan, buruşmayan esnek kumaşlar geliştirmek için çalışmalar yapıyor. Yünsa, fonksiyonel kumaş çalışmalarının yanında tasarımlarını da geliştiriyor. Yazın yün kumaşlara olan taleplerin artmasıyla birlikte bütün bu yenilikleri koleksiyonlarına taşıyan Yünsa, ilkbahar-yaz koleksiyonlarında tasarımlarını ve renk çeşitliğini genişletti. Bu yıl Yünsa’nın kreasyonunda erkek giyimde marin, parlament, beyaz ve turkuaz renkler ön plana çıkıyor. Kadınlarda ise açık ve canlı tonlar revaçta.

1973’te kurulan ve Avrupa’nın en büyük entegre üst segment yünlü kumaş üreticisi olan Yünsa, aynı zamanda dünyanın en büyük ilk beş üst segment yünlü dokuma kumaş üreticileri arasında yer aldığını söyleyen Yünsa Pazarlama Direktörü Bora Birgin, “Kuruluşundan itibaren erkek yünlü kumaş üretimine başlayan Yünsa, 1998 yılında portföyüne kadın giyimini de katmıştır. Dünyanın önde gelen markalarının kumaş tedarikçisi olan ve elliden fazla ülkeye ihracat yapan Yünsa’nın 4 ülkede ofisi, 15 ülkede de acentesi bulunmaktadır. Yünsa’nın ayrıca İtalya’nın Biella şehrinde ve Çerkezköy’de tasarım ofisleri bulunmaktadır. 1990 yılında halka açılan Yünsa’nın %57,88 hissesi Sabancı Holding’e aittir; kalan hisseleri halka açık olarak Borsa İstanbul’da işlem görmektedir” dedi.