RÖPORTAJ — 1 Ekim 2018 at 20:00

CANDY HOOVER TÜRKİYE CEO’SU SERVET AKKAYNAK: CANDY HOOVER TÜRKİYE 2018’DE 243 MİLYON DOLAR İHRACAT HEDEFLİYOR!

 


Geleceğin akıllı mutfağını tasarlayan İtalyan devi Candy Hoover, Türkiye’de ürettiği yenilikçi ürünlerini, bu yıl IFA Berlin Uluslararası Elektronik Ürünler ve Teknolojileri Fuarı’nda ilk kez yapay zekayla buluşturdu.

 

Candy Hoover Group, hem solo hem de ankastre, küçük ve büyük ev aletleri pazarında, performans ve çevreye saygılı üst düzey ürünler ile Avrupa liderleri arasındadır. Candy Hoover Group’un ürünleri, iki uluslararası marka olan Candy ve Hoover ve farklı hedefleri ve pazarları olan Rosières (Fransa) ve Jinling (Çin) gibi ulusal markalarla pazarlanmaktadır. Fumagalli ailesine ait çok markalı bir şirket olan Candy Hoover Group, 4.660 kişiyi istihdam ediyor. Avrupa, Türkiye ve Çin’de altı üretim tesisine sahip olan grubun, dünya çapında 45 iştiraki ve temsilciliği bulunuyor. Grubun genel merkezi, tasarım merkezi, ana tesisi ve Ar – Ge merkezi, İtalya Brugherio’da (MB) yer alıyor.

 

Beyaz eşyada yıkayıcı, pişirici ürünler, soğutma ve yer bakımı alanındaki ürün gruplarıyla 50’den fazla ülkede tüketicilere ulaşan Candy Hoover Group, Türkiye’yi Avrupa’daki üretim ve Ar-Ge üssü yaptı. 3 fabrikası ve 2 Ar-Ge merkezi ile 1200 kişiyi istihdam ettiği Türkiye’de, üst seviye teknoloji ve yapay zekaya sahip ürünlerini üretiyor. Türkiye’de ürettiği yenilikçi ürünleriyle bu yıl IFA Berlin Uluslararası Elektronik Ürünler ve Teknolojileri Fuarı’na katılan Candy Hoover, Türkiye’de üretilen Premium seviye ürün ihracatının artmasını hedefliyor.

 

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Candy Hoover Türkiye CEO’su Servet Akkaynak, “Dünyanın en büyük tüketici elektroniği ve ev aletleri fuarlarından biri olan IFA’da, bin metrekare alana yayılan standımızda dijital yaşam tarzını yansıtan ürünlerimizle yer almaktan büyük gurur duyuyoruz. Bu gururun bir başka yanı var ki o da beyaz eşya sektörünü yapay zekayla buluşturan ürünleri Türkiye’de üretiyor olmamız. Son 5 yılda Türkiye’deki pişirici cihazlar ve kurutma makinesi fabrikalarına toplamda 35 milyon euro üzerinde yatırım yaptık” dedi.

 

Grubun Çin’den sonra ikinci en büyük üretimini gerçekleştirdiklerini söyleyen Akkaynak, “Türkiye’de Eskişehir’de yer alan 3 üretim tesisimizle 1200 kişiyi istihdam ediyoruz ve Türkiye’de ürettiğimiz ürünlerin yüzde 95’ini ihraç ediyoruz. 2017’de 188 milyon dolar ihracat yaptık. 2018 sonunda da 243 milyon dolar ihracat yapmayı ve yüzde 30 büyümeyi hedefliyoruz. Candy Hoover Türkiye olarak 1 milyar TL’yi aşan ihracat ciromuzla sektörümüzün en büyük ihracat firmalarından biriyiz. Türkiye’de üretim, yatırım ve  ihracata devam edeceğiz” diye konuştu.

 

“IFA Fuarı’nda geleceğin ev teknolojisinde bir ilke imza attık”

 

IFA Fuarı’nda sergiledikleri ürünler ile ilgili bilgi veren Akkaynak, “Kullanıcının sesini tanıyan, alışkanlıklarını öğrenen ve uzaktan kontrol sağlayan yapay zekaya sahip bulaşık makineleri, yiyeceklerin bozulmadan ilk günkü tazeliğiyle tüketilmeye hazır şekilde muhafaza edilmesini sağlayan KeepHeat teknolojili fırın, tek dokunuşta en uygun pişirme fonksiyonuna ve uzaktan izlenebilir özelliğine sahip Vision Ankastre fırınımızı sergilediğimiz IFA Fuarı’nda, geleceğin ev teknolojisinde bir ilke imza atmanın mutluluğunu yaşıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.