RÖPORTAJ — 30 Ekim 2018 at 17:57

AKSA JENERATÖR CEO’SU ALPER PEKER: DÜNYADA İLK ÜÇÜ HEDEFLİYORUZ!

 

Dünyanın ilk beş jeneratör şirketi arasında yer aldıklarını belirten Aksa Jeneratör CEO’su Alper Peker, 2025 yılına gelindiğinde dünyanın üç büyük jeneratör üreticisi arasında yer almayı hedeflediklerini dile getirdi.

 

Ekonomik yavaşlamaya karşın 2017 yılında toparlanmaya başlayan jeneratör sektörünün önümüzdeki 5 yıllık süreçte her yıl yüzde 3 büyümesi bekleniyordu. Ancak mevcut konjonktürde bu hedeflere ulaşması zor görünüyor. Son yıllardaki küresel vizyonu ile iç piyasadaki sorunlardan fazla etkilenmeden büyüme stratejisi izleyen Aksa Jeneratör’ün hedeflerini ve sektörün gelişimini Aksa Jeneratör CEO’su Alper Peker ile konuştuk.

 

Yurtdışındaki üretim faaliyetleriniz ve ihracat performansınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Aksa Jeneratör bugün; Asya, Avrupa, Afrika ve ABD’de yer alan 14 ofis ve 4 temsilciyle dünyanın ilk 5 jeneratör üreticisi arasında yer alıyor. Türkiye’nin en büyük 200 sanayi kuruluşu ve ihracatçı şirketleri arasında yer alan Aksa Jeneratör üretiminin yüzde 50’den fazlasını ihraç ediyor. Türkiye, Çin ve ABD’de bulunan üretim tesislerinde; 1 kVA ile 3.125 kVA arası benzin, dizel ve doğal gaz yakıtlı jeneratörler, marin yardımcı jeneratörleri, aydınlatma kuleleri ve jeneratör donanımları üreterek sektörünün lider kuruluşu ve kanaat önderi olan Aksa Jeneratör, enerji verimliliği odaklı çalışmalarına 2017’de de devam ederek, yıl sonu itibariyle 40 bin adet dizel jeneratör üretim kapasitesine ulaştı.

 

Türk jeneratör sektörünün küresel rekabette geldiği düzeyi nasıl yorumlarsınız?

Türkiye’de jeneratör sektörü, Doğu Avrupa, Ortadoğu, Rusya ve Türki Cumhuriyetleri kapsayan bölgenin en büyükleri arasında yer alıyor. Ekonomik durumdan etkilenen jeneratör pazarı geçtiğimiz yıl 352 milyon dolarla kapandı. 2017 yılında toparlanmanın sinyalleri alınan sektörün yeniden büyümeye başlaması ve yüzde 1,6 artışla 358 milyon dolara ulaşması bekleniyor.

 

Frost&Sullivan tarafından hazırlanan ve Türkiye jeneratör pazarının 2017-2021 yıllarına ilişkin büyüme projeksiyonlarını ortaya koyan rapora göre Türkiye jeneratör pazarının büyüklüğünün 2021 yılında 406,2 milyon dolara yükselmesi öngörülüyor. Önümüzdeki 5 yıl içinde jeneratör pazarının yıllık ortalama yüzde 3 büyüyeceği tahmin ediliyor.

 

Ar-Ge harcamalarınızda bir artış bekleyebilir miyiz?

2016 yılında, kendi Ar-Ge çalışmaları neticesinde, enerjisini rüzgâr ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından alan hibrit jeneratörü ürün portföyüne ekleyen Aksa Jeneratör, hibrit jeneratör sistemiyle çevreye duyarlı olmanın yanı sıra yüzde 70’e varan yakıt tasarrufu ile tüketiciye sunduğu ekonomik ve verimli ürün alternatiflerinde istikrarını korudu.

 

Küresel ölçekte, güçlü bir marka olmak için inovasyona ve teknolojiye yatırım yapmanın önemine inanan Aksa Jeneratör, hayatın kesintisiz akması için markasını, ürün ve hizmetlerini sürekli yeniliyor. Yaptığı yatırımlar ve Ar-Ge çalışmalarıyla hem Türkiye hem de dünya pazarlarının sürekli değişen talep ve ihtiyaçlara yanıt vermek amacıyla hareket eden Aksa, daha düşük yakıt sarfiyatlı, daha düşük ses seviyeli ve çevre dostu jeneratörler üzerindeki çalışmalarını sürdürecek.

 

Aksa Jeneratör’ün 2018 hedefleri ve sonuçları konusunda neler söyleyebilirsiniz?

Üç kıtada yer alan üretim tesisiyle 160 ülkeye ihracat gerçekleştiren Aksa Jeneratör’ün 2017’de ulaştığı toplam ciro 360 milyon dolar iken yurtdışı operasyonlarından elde ettiği toplam gelir 204 milyon dolar olarak gerçekleşmiş bulunuyor. Aksa Çin operasyonunun toplam cirosu ise 160 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

 

2018 yılına baktığımızda Aksa Jeneratör, global pazarda erişimi arttırıp lokal pazarlara odaklanarak bölgesel satışları artırıcı stratejileri doğrultusunda çalışmalarına devam ediyor. Her ülkenin Aksa açısından önemi çok büyük olup bu pazarlarda müşterilere en iyi şekilde hizmet verebilmek için çalışmalar sürdürülüyor.

 

Kısa ve orta vadede beklentileriniz nelerdir?

Küresel açıdan bakıldığında Aksa, dünyanın ilk beş jeneratör şirketi arasında yer alıyor. 2025 yılına gelindiğinde ise Aksa Jeneratör olarak, dünyanın üç büyük jeneratör üreticisi arasında yer almayı hedefliyoruz.