RÖPORTAJ — 4 Aralık 2018 at 15:04

BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ZEKAİ KAFAOĞLU: BALIKESİR MUTLU VE HUZURLU BİR ŞEHİR OLACAK!

 

Balıkesir’in coğrafi avantajı ve sanayi, tarım ve turizm sektörlerindeki potansiyeliyle bir odak şehir olduğuna dikkat çeken Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, uygulamaya koyacakları projelerle birlikte Balıkesir’i mutlu ve huzurlu şehir haline getireceklerini vurguladı.

 

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu 7 Kasım 2017’de göreve başladı. Biz de bir yıllık icraatını ve gelecek projelerini konuşmak üzere kendisiyle bir araya geldik.

 

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinizde bir yılı tamamladınız. Bu bir yıldaki icraatlarınızı konuşarak başlayalım söyleşimize…

Balıkesir hakikaten coğrafyası çok büyük, bir ucu Marmara’da, bir ucu Ege Denizi’nde bir ucu da ta Kütahya’ya kadar uzanan tam bir odak şehir. Tarım ve hayvancılık, sanayi ve madencilik ve turizm olarak üç sacayağı üzerinde yükselebilecek bir potansiyeli var. Özellikle İstanbul- İzmir Otoyolu’nun Balıkesir’den geçecek olması ve arkasından Çanakkale Köprüsü ve Otoyolunun İzmir Otoyoluyla kesişmesi Balıkesir’i tam bir odak şehir noktasına getiriyor. Balıkesir’i merkez alacak şekilde 200 km. yarıçaptaki bir alanda yaklaşık olarak 25 milyon insan yaşıyor. Bu alan Türkiye’deki ekonomik hareketliliğin yüzde 60’ını bu bölge sağlıyor. Katma değer oluşturan bir bölge… Balıkesir Türkiye’yi doyuran bir il. Tarım ve hayvancılıkta hakikaten çok ileri seviyedeyiz. Kırmızı et, beyaz et, süt ve yumurtada ilk 3 ilin arasındayız. 50 çeşit peynir üretiyoruz.

 

Göreve geleli 7 Kasım’da bir yıl oldu. Göreve gelmeden önce Altıeylül İlçesi Belediye Başkanıydım. 25 yıldır da siyasetin içindeyim. Tabandan gelen birisiyim. Tabanın beklentilerini, halkın taleplerini siyasetçinin doğru okuması lazım. Şunu gördüm ilk etapta; Balıkesir 1 milyon 200 bin nüfuslu ama merkezi 300 bin nüfuslu. Kalan 900 bini yani merkezin üç katı nüfus 20 ilçe ve 900 köyde yaşıyor. Tabii, bunun getirdiği zorluklar var hizmet götürme açısından. Çok daha fazla içme suyu borusu, çok daha fazla atık su borusu döşemek zorundayız örneğin. Gelir gelmez su fiyatında şok bir indirim yaptık. Merkezde yüzde 25 kırsal mahallelerde yüzde 50 indirim yaptık. Vatandaşın yeni bir belediye başkanına bakış açısını değiştirdik. Halkı şuna inandırdık; içinizden geliyoruz, sorunlarınızı biliyoruz ve hemen ilk neşteri vuruyoruz. Ondan sonra gelen en büyük talebin yol ve asfalt olduğunu gördük. Sadece 6 bin km. uzunlukta köy yolu var. İstanbul’un 3 katı, Kocaeli’nin 5 katı büyüklükte yüzölçümümüz var. Dolayısıyla 2018 yılını yol ve asfalt yılı ilan ettik. Ve bu konuda ciddi çalışmalar yaptık. 4 yılda yapılan asfalt kadar asfalt yaptık. Halen devam ediyor asfalt çalışmalarımız. Cumhuriyet tarihi boyunca asfaltla tanışmadım diyen köylerimiz var bizim. Bu da yerel yöneticilerin ayıbı… Aslında yasada amir hüküm var; büyükşehir belediyesi ilk 5 yılda altyapıyla ilgili problemleri çözer, ikinci 5 yılda vizyonla ilgili projeleri yapar. Bu model Kocaeli’de ve İstanbul’da 10 yıl boyunca denendi. Ve başarılı oldu. Onun için biz de yol yapımına çok ciddi ağırlık verdik. Aynı zamanda kent içi ulaşım da önemliydi. Şehir içinde köprülü kavşaklar yapıyoruz. Önceki 4 yılda 2 tane köprülü kavşak yapılmış. Biz de son bir yılda birincisini bitirdik. Balıkesir’in en uzun köprülü kavşağı; 1.470 metre uzunluğunda. Şimdi ikincisini de yılbaşında bitiriyoruz. Yani bir yılda 2 tane köprülü kavşağı bitirmiş oluyoruz kendi bütçemiz ve imkanlarımızla…

 

Tabii, bunun yanında halka dokunmak lazımdı. Hizmet belediyeciliği ve sosyal belediyecilik tabii ki önemli. Ama artık trend öyle ileri gitti ki, Sayın Cumhurbaşkanımız da bunu ilan etti. Artık ‘gönül belediyeciliği’ seferberliği başladı. İnsanların gönlüne dokunmanız lazım. Bir de ailelerin en büyük sıkıntısı; özellikle son zamanlarda çocuk tacizleri, çocuk kaçırmaları çok olunca park bahçeler güvensiz hale geldi. Bütün park ve bahçelerimizi kamerayla donattık ve güvenli hale getirdik. Rahatladı insanlar. Mutlu oldu, huzurlu oldu. Bir belediye başkanının görevi kendi sorumluluk alanında yaşayan insanları mutlu ve huzurlu etmek olmalı. İşte yaptığı icraatla onun hayatını kolaylaştırarak, onun hayatına dokunarak, onun taleplerine, beklentilerine cevap vererek. Bizim projelerimiz bu taleplerle örtüşen projeler oldu.

 

Balıkesir’in sloganını zaten “Mutlu ve Huzurlu Şehir Balıkesir ” yaptık. TÜİK verilerine göre 30 büyükşehir arasında en mutlu şehir Balıkesir. Ben Altıeylül Belediye Başkanı olduğum günden beri sorumlu olduğum bölgede insanların mutlu olmasını hedefledim. İnsanları mutlu edecek her projenin altına imzamı atarım diye yola çıktım. Köprülü kavşakların yapılması, kırsal mahallelerimize asfalt yolların yapılması insanları hakikaten mutlu etti.

 

Teknolojik bir kent oluşturma hedefinde neler yapmaktasınız?

Biz bir üniversite şehriyiz; 38 bin üniversite öğrencimiz var. Onlar internete bağlanmadıkları zaman mutsuz ve huzursuz oluyorlar. Ulaşımda 200 aracımızda ücretsiz Wi-Fi uygulaması başlattık. Ayrıca 27 park ve meydanda hem ücretsiz hem güvenli Wi-Fi uygulaması var. Şimdi parkları ve bahçeleri 7/24 kamerayla izliyoruz. Işıklı kavşaklarımızı akıllandırıyoruz. Tam otomasyon kamerayla takip edilecek. Yoğunluk olan bölgelere daha fazla geçiş üstünlüğü vererek sıkışmayı önlemiş, şehir içi trafiğini rahatmış oluyoruz. Akıllı Şehir Balıkesir vizyonuyla yapıyoruz bu çalışmaları.

 

İçme suyu ve atık suyla ilgili ne tür çalışmalar yaptınız?

Susurluk İçme Suyu Arıtma Tesisini faaliyete geçirdik. Çataldağ Göleti’nden verilen su ile artık Susurluk’ta 100 yıl su sorunu olmayacak. Erdek’te yıllar önce yapılmış Yukarıyapıcı Göleti’nin suyunu 2,5 milyon TL yatırımla yaptığımız yeni sistemle yüzeyden alıp arıtmaya vererek Erdek’in yıllardır süren su sorununu çözdük. Avşa Adası’nın, ki 2.500 olan kış nüfusu yazın 150 bine çıkar, denizden arıtarak sağladığımız su miktarını 3 milyon TL yatırımla 2 bin tondan 4 bin 600 tona çıkardık.

 

Balıkesir’in su ve kanalizasyon çalışmalarını yürüten BASKİ, il genelinde süren diğer projeleriyle büyük yatırımlara imza atıyor. Edremit, Balya, Gönen, Havran, Kepsut, Savaştepe, Bigadiç ve Altınoluk’ta Atıksu Arıtma Tesisleri yapılıyor. Balıkesir’de yaşayan herkesin sağlıklı bir çevrede yaşaması ve temiz suya ulaşması sağlanacak. Yine Edremit’te, Balya’da, Gönen’de, Havran’da, Kepsut’ta, Ocaklar’da, Savaştepe’de kanalizasyon çalışmaları yapılıyor. İl genelinde kanalizasyon sorunu ortadan kaldırılacak.

 

İçme suyunun tüm Balıkesirlilere ulaşması konusunda çalışmalarımız da sürüyor. Bu bağlamda Akçay’da, Balya’da ve İvrindi Güngörmez mevkiinde içme suyu iletim hatlarının inşaatları tamamlanıyor. Aksakal, Doğa, Kirazlı, Yeşilçomlu, Kuşcenneti ve Ergili’nin içme suyu inşaatları tamamlandı. Mahalle ve köylerimizde içme suyu konusunda yatırımlar yapılıyor. Merkez il ve ilçelerde bulunan mahalle ve köylere 500, 200 ve 100 m3 lük depolar yapıldı. Kırsal mahallelere toplam 41.000 metre iletim hattı tamamlandı. Bandırma’da ise deniz deşarj hattı rehabilitasyonu yapıldı. Bu bağlamda kara ve deniz hattı olarak toplam 600 metre derin deniz deşarj hattı imalatı tamamlandı.

 

Kentin çöp sorununa ilişkin ne tür projeleriniz var?

Çevreci bir belediyeyiz. Projeler içinde en dikkat çekici olanlardan birisi; Altıeylül Gökköy mahallesinde kurulan Atık Bertaraf tesisi. Daha önce vahşi yöntemlerle depolanan çöpler, 60 hektarlık alana kurulan tesislerde yeniden değerlendiriliyor. Entegre bir şekilde değerlendirilen çöplerden 4 MW gücünde enerji üretiliyor. Böylece çöplerin çevreye olumsuz etkileri en aza indirilmiş oldu.

 

Tarımsal üretimi ve hayvan sayısı ile Türkiye’nin en önemli kırsal üretim destinasyonlarından biri olan Balıkesir’de, bitkisel ve hayvansal atıkların değerlendirilmesi için Bir yıl içerisinde yine iki tane biyogaz tesisine ruhsat verdik. Biyogazla enerji üreteceğiz kalan atıklarla da kompozit gübre üretip akarsularımızın, topraklarımızın, meralarımızın kirlenmemesini sağlayacağız.

 

Bir de kent ulaşımı açısından raylı sistem ve otopark için de birtakım çalışmalarınız var sanırım…

Şehir içinden geçen Devlet Demir Yollarına ait hattı banliyö hattı olarak kullanmayı hedefliyoruz. Bununla ilgili olarak da 11 tane durak tespit ettik. Onun proje çalışmaları devam ediyor. Onlar da bittikten sonra TOKİ Konutları’ndan başlayıp organize sanayi bölgesine, oradan da üniversiteye kadar hat döşeyerek raylı sistemle taşımayı hayata geçirmek 2023 vizyonumuzdaki projelerimizin arasında yer alıyor. Ben yaptım oldu mantığı ile hareket etmiyoruz; vatandaşa danışarak proje yapıyoruz. Milli Kuvvetler Caddesi’ni trafiğe kapatarak nostaljik tramvayla ulaşım sağlanması konusunda oradaki esnafın ve vatandaşların beklentileri doğrultusunda hareket edeceğiz.

 

Otopark sorununu asgariye indirmek için ilk etapta Karesi ve Altıeylül ilçelerinde toplamda 2.000 araçlık çok katlı otopark yapımına başlanıyor. Yüzlerce araç kapasiteli otoparklar, şehirdeki otopark ihtiyacını önemli oranda azaltacak.

 

Balıkesir’de bir turizm potansiyeli olduğuna vurgu yapmıştınız. Bu alandaki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Bir turizm çalıştayı yaptık geçtiğimiz günlerde. Bu çalışmada bütün dinamikleri bir araya getirdik. Termal Sağlık Turizmi Kongresi’nin dördüncüsü 2019’da Eylül ayında Balıkesir’de yapılacak. Çünkü Balıkesir’in 13 tane ilçesinde jeotermal kaynakları var. Turizm denince akla genelde deniz, güneş, kum gelir. Balıkesir’in bu üçe unsura ilave olarak jeotermal kaynağı var, dağları var Kaz Dağları başta olmak üzere. Alplerden sonra oksijence en zengin olduğu yerler. Eko turizmin yapılabileceği Dursunbey Alaçam Dağları burada. Kapıdağ Yarımadası büyük bir potansiyel taşıyor. Burada Erdek başlı başına bir turizm destinasyonu. Yarımadada bulunan Kyzikos medeniyeti için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile projeler yapıyoruz. Edremit’te Antandros Unesco Kültür Mirasına girmiş bir proje. Orada kazılarımız devam ediyor. Denizlerimiz harika. Ayvalık’tan Altınoluk’a kadar Ege’nin en güzel denizleri bizde. Erdek ve Avşa Adası Marmara’da turizm açısından önemli destinasyonlar. Balıkesir, tarihiyle, kültürüyle, medeniyetiyle, doğal güzellikleriyle Marmara’nın ve Ege’nin incisi olacak.

 

Tarım ve hayvancılık konusunda ne tür çalışmalar yürütüyorsunuz peki?

Türkiye’yi doyuran il iddiamıza uygun olarak Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı kurduk. Bu dairemiz tamamen tarım ve hayvancılıkla ilgili hizmet veriyor ve projeler yapıyor. 115 bin metrekare alan üzerinde çiftçi eğitim merkezi kurduk. İçerisinde laboratuvar var ve uygulamalı eğitim yapıyoruz.

 

Balıkesir’de mera alanlarının ıslahı, çiftçilik ve hayvancılık yapan işletmelere büyük destek sağlayacak. Bunun için yapılan en önemli işlerden biri, doğru planlamaların yapılabilmesi için tüm verilerin elektronik ortama alınması işiydi. Büyükşehir Belediyesi’nin büyük özveriyle tamamladığı Kırsal Veri Bankası, tarım ve hayvancılık alanında yapılan tüm verilerin takip edilerek doğru bir şekilde planlanmasına olanak sağlayacak. Her kurumun kullanabileceği ve bütüncül planlamalara olanak sağlayan çalışma, mülkiyet, göç ve nüfus hareketlerini izleme olanağı verecek.

 

Üreticinin aracılar olmadan pazara direk olarak ulaşması, ürününü hak ettiği fiyata satması için Kırsal Kalkınma Zinciri kuruyoruz. Çiftçiler ekonomik getirisi yüksek ürünler üretmeye teşvik edilecek, ürettikleri ürünlere satın alma garantisi verilecek. Yılsonunda hasat edilen ürünler, kuracağımız mağazalarla ilk elden tüketiciye ulaştırılacak.

 

Bir diğer projemiz olan Botanik Bahçesi’nde, süs bitkileriyle seyrine doyum olmayan bir bahçeye sahip olacağız. Birbirinden farklı binlerce bitki türünün yetiştirileceği Botanik Bahçesi, aynı zamanda Balıkesir’in bitki envanterini canlı olarak göreceğimiz bir müze niteliği taşıyacak. Şu anda çiftçilerimize sözleşmeli olarak aromatik bitki ürettiriyoruz. Bu ürünü alıp laboratuvarımızda yağını çıkarıp kozmetik ve tıp sektörüne satıyoruz. Bu amaçla bir işletme de kurduk. Böylece hem üreticimizin ürününü daha iyi değerlendirmiş oluyoruz hem de katma değeri daha yüksek ürünler elde ediyoruz.

 

Şimdi bir de Balıkesir’e coğrafi işaret aldık Balıkesir Kuzusu için. Balıkesir Kuzusu Merinos ve Kıvırcık kuzunun melezlemesidir. Bütün meşhur restoranlar etini Balıkesir’den alırlar. Balıkesir’de kendi çiftlikleri vardır. Biz de bu coğrafi işareti aldıktan sonra hayvancılarımıza Damızlık Balıkesir Kuzusu Üretme Merkezi kuruyoruz.

 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı önemli çalışmalardan biri de Ana arı ve Arıcılık Üretim Tesisi, kırsal kesimde yaşayan üreticilere ekonomik kapılar açıyor. Karesi ilçesi sınırlarında 50 dekarlık alana kurulan Ana Arı ve Arı Üretim tesislerinde ana arı, bal, polen, arı sütü, arı zehiri, propolis gibi ürünler elde edilecek.

 

Üniversite desteği var mı bu çalışmalar için?

Üniversitelerle de irtibatımız var ama bunlar Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı’nın kendi projeleridir. Balıkesir olarak arı ürünleri üretiminde Türkiye’de 6. Sıradayız. Şimdi bu merkezle ilk 5’in içine gireceğiz önce, sonraki hedefimiz ilk 3’ün içerisine girmek. Orman Bakanlığı’mızla diyalogla bal ormanları kurdurduk Balıkesir’de. Bu da ciddi bir avantaj. Orada ürettiğimiz ana arıları köylülere dağıtarak arıcılığa teşvik ediyoruz.

 

Siz özellikle organik ve helal gıda konusunda bir ihtisas OSB çerçevesinde hareket ediyorsunuz…

Kesinlikle, onunla ilgili çalışmalarımız var. Çünkü Türkiye’yi doyuran bir il olduğunuzu iddia ediyorsanız, tarım ve hayvancılıkta bu kadar ileriyseniz o zaman sağlıklı gıdanın, helal gıdanın üretiminde de iddialı olmalısınız. Helal gıda sertifikasyonuyla yapılan ticaret dünyada trilyon dolarlarla ifade edilen bir hacme sahip. O zaman Türkiye olarak iddialı olmamız lazım. Biz de Balıkesir olarak iddialıyız bunda. Bu şekilde ihtisas OSB kurmayı düşünüyoruz. Altınova’da bir gıda OSB’si kuruldu. Edremit’te Kocaseyit Havalimanına çok yakın, yaklaşık olarak 700 dönüm bir alanda bir süs bitkileri ihtisas OSB’si kuruldu.

 

Öte yandan teknokentimizin kaba inşaatı bitti şimdi ince işçiliğine başlandı. Teknokent bir şehirde olmalı. OSB’ler mutlaka olmalı. Balıkesir’in merkezindeki OSB doldu. Şu anda onu 1,5 kat daha büyütüyoruz. Kamulaştırmalara başladık. Türkiye’deki 17 lojistik köy projesinden birisi Balıkesir’de organize sanayi bölgesinin bitişiğinde yer alıyor. Orada gümrük de açılacak. Bandırma Limanımız da Devlet Demiryolları’na entegre. Bandırma’ya kadar gelecek konteynırınız trenden hiç indirmeden feribotlarla Tekirdağ’a gelecek. Tekirdağ’dan da Avrupa’nın en ücra noktasına 3 günde ürettiğiniz ürünü ulaştırabiliyorsunuz. Burada da Balıkesir’in çok ciddi avantajı var. Marmara Denizi’nde 90 km uzaklıkta Bandırma Limanına ulaşıyoruz. Ama Ege Denizi’ne de Çandarlı Limanı’na da 130 km. mesafede ulaşabiliyoruz. Oraya da tren yolu bağlantımız var. İstanbul şimdi sanayiden arındırılıyor. İstanbul’dan çıkan sanayicinin ilk durağı Balıkesir. Kocaeli, Bursa doldu, Balıkesir henüz bakir.

 

Sayın Cumhurbaşkanımızın da vurguladığı, üzerinde durduğu millet bahçeleri konusu var. Öncelikle millet bahçeleri nasıl projelendirilecek? Bir de yeni bir Balıkesir inşa etme projeniz var. Son olarak da ona değinelim dilerseniz…

İlçelerimize 3 millet bahçesinin temellerini attık. Biri İvrindi’de 55 bin metrekare üzerine, diğeri Havran’da 25 bin metrekare üzerine, diğeri Savaştepe ilçemizde 30 bin metrekare üzerine kurulacak. Belki Türkiye’deki millet parklarının içerisinde en dikkat çekeni olacak ve 300 bin metrekare alan üzerine kurulacak millet bahçesini İkizcetepeler Barajı’nın bitişiğinde yapıyoruz. Baraj gölüne rıhtımlar, iskeleler yapılacak. Oradan millet bahçesinin içerisine girilecek. Millet bahçesinin içerisinde bisiklet yolları, yürüyüş yolları, kafeler, kütüphaneler, piknik alanları bulunacak. Vatandaşlarımız gölde sandalla gezebilecek, sörf yapabilecek.

 

Yeni Şehir Balıkesir projesine gelince; özellikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mızın Şehir 2023 Vizyonu kapsamına Gaziantep, Konya, Kayseri ve Balıkesir illeri alınmıştı. Burada maksat bizim kadim kültürümüze, medeniyetimize, tarihimize uygun, komşuluk ilişkilerini öldürmeyecek bir mimari yapıyla mahalle camisinin, mahalle kıraathanelerinin ve konutların da çok katlı olmadan yapılacağı ama teknolojinin en ileri imkanları kullanılarak oluşturulacak bir akıllı şehir oluşturmaktı. Balıkesir de bu projeye dahil oldu. Bir tanesi bizim rezerve alan olarak ayırdığımız Altıeylül Gaziosmanpaşa Mahallemizde, bir diğeri de Bandırma-Erdek bölgesinde Tatlısu mevkiinde olan iki alanda kurulacak yeni şehir projemizin çalışmaları devam ediyor. İnsanların mutlu ve huzurlu olması için yeni bir şehir oluşturacağız.