RÖPORTAJ — 4 Aralık 2018 at 14:49

MOBİLİYUM AVM YÖNETİM KURULU BAŞKANI TALHA TİMUR HAN: 2019’DA İHRACATA DAHA FAZLA ODAKLANACAĞIZ!

 

2018 yılında en büyük hedeflerinden birisi olan B etabını bitirmiş ve faaliyete açmış olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Mobiliyum AVM Yönetim Kurulu Başkanı Talha Timur Han, bundan sonra ivme kazanacak yurtdışı çalışmalarıyla birlikte Mobiliyum AVM’nin ihracat potansiyelini 2019’da daha da artırmayı hedeflediklerini belirtti.

 

Türkiye’nin ilk mobilya AVM’si olan Mobiliyum AVM, B etabının açılmasıyla birlikte toplamda yaklaşık 200 mağaza ile müşterilerine hizmet veren Mobiliyum AVM ihracat potansiyelini artırmayı hedefliyor. Bu hedefleri konuşmak üzere Mobiliyum AVM Yönetim Kurulu Başkanı Talha Timur Han bir araya geldik.

 

Mobiliyum AVM’de A etabından sonra B etabı da açıldı. B etabının açılmasıyla ne gibi düzenlemeler oldu?

Biz göreve geldiğimizden itibaren ilk olarak kendimize B etabı bitirme hedefi koymuştuk. Ve 1,5 yıl gibi çok kısa bir sürede B etabını bitirip Nisan 2018 fuarına açmış olduk.  Bloğumuzda şu an itibariyle 70 tane firmamız faal, bir veya iki ay içerisinde de bu rakam 95’lere ulaşacak. Toplamda A etabı ile beraber 195 firma faal olarak müşterilerimize hizmet verecek. İnşaata başlama ve bitirme sürecimizin bu krize denk gelmemesi de bizim açımızdan büyük bir şanstı. Krize denk gelmiş olsaydık hem maliyet hem de bitirme süreci açısından çok zor şartlar yaşardık. Allah da yardım etti; kısa sürede bitirip bu krizden etkilenmemiş olduk. Amacımız B etabı ve A etabı ne kadar kendi arasında rekabet süreci yaşasa da Mobiliyum AVM’nin A ve B etabını görerek bu tatlı rekabetten en güzel şekilde yararlanmak. Ziyarete gelen kişilerin de A ve B etaplarını bir kompleks olarak görmeleri için çevre düzenlemesini, birbirine bağlantılarını ve dış cephe dahil görselliklerini birbirine yakın yapmaya çalıştık. Ayrıca bizim iki etabı birbirine bağlamak için köprü yapma düşüncemiz var. Bununla ilgili yasal prosedürler devam ediyor. Karayolları ile ilgili sıkıntılar var. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımızın yardımıyla bunu aşabilirsek köprüyü yapabiliriz diye düşünüyorum ama şu an için pek mümkün görünmüyor.

 

Mobiliyum AVM 2018 yılı hedeflerini ne oranda gerçekleştirdi?

Biraz önce de bahsettiğim gibi açıkçası 2018 yılında en büyük hedefimiz olan Mobiliyum AVM B etabını tamamlamış olmaktı. Arkasından 2018 yılı başında kendimize hedef koymuş olduğumuz sosyal medya hesaplarımız, reklam, tanıtım konuları ve yurt dışı çalışma faaliyetlerimizi de gerçekleştirdik. 2018 yılı için koymuş olduğumuz hedeflere üyelerimizin de desteği ile AVM’mizi ulaştırmış olduk.

 

Son yıllarda mobilya AVM trendi hızlandı. Bu trendi nasıl yorumluyorsunuz?

Haklısınız son yıllarda trend spesifik alanda AVM süreci olmuş gibi görünüyor. Fakat bizi diğerlerinden farklı kılan tek yön metrekaresel olarak büyüklüğümüz, tüm showroomlarımızın olmazsa olmazı olan üretici firma olması gerekliliği ayrıca avantaj diye addedeceğimiz ise üretim tesislerimizin AVM’mize yakınlığıdır.

 

Mobiliyum AVM rekabette kendisini nasıl konumlandırıyor?

Aslında biz öncelikle açıldığımız günden itibaren doğal bir rekabet içerisindeyiz. B etabını da bünyemize kattığımızdan beri B ve A etabı arasındaki tatlı rekabetten en güzel şekilde yararlanmaya çalışıyoruz. Böylelikle oluşan rekabet ortamının vermiş olduğu tecrübe ile diğer sektör temsilcilerinin bir araya getirmiş oldukları AVM’lerle de rekabet içerisinde olmaktansa kendimizi farklı kılmak için çalışmalar yapıp bu süreci daha ılımlı hale getirmeye ve pozitif dışsallık yaratıp Mobiliyum AVM’yi bu rekabetten maksimum seviyede faydalanan bir AVM olarak konumlandırmaya çalışıyoruz.

 

Mobiliyum AVM’nin ihracat potansiyeli ve hacmi hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Aslına bakarsanız ülkemizde mobilya ihracatı olarak istenen düzeyde değiliz. Fakat İnegöl’ün mobilya ihracatının % 60’lık kısmı Mobiliyum AVM üyeleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Bunun için devlet tarafından bizlere sunulan tüm desteklerden faydalanmaktayız. Yıl içerisinde gerçekleştirmiş olduğumuz yurt dışı pazarlarına birebir katılım sağladığımız projemiz Ticaret Bakanlığımız tarafından ‘En İyi Pazarlama Faaliyeti’ olarak seçilmiştir. Yine yıl içerisinde yurt dışından getirmiş olduğumuz ‘Alım Heyeti’ çalışması ile üyelerimizin yurt dışı satış potansiyellerini artırmak için çalışmalar yaptık. Ve böylelikle umut ediyoruz ki 2019 yılında bu projeleri artırarak ihracat potansiyelimizi daha da artırmış olacağız.

 

2019 yılı için hedef ve beklentileriniz nedir?

Son olarak buradan tüm üretici arkadaşlarımıza sesleniyorum, hakikaten pazarımız daraldı. Zorlu bir 3 yıla giriyoruz. Dünya ekonomisinde gelişen ve Türkiye’miz için oluşan bu global krizin kısa dönemli olacağı kanaatindeyim. Bunun için yapmamız gereken üretim güçlerimizi birleştirmek olmalı. Aynı Mobiliyum AVM mantığı ile hareket edip üretim tesisleri kurmamız gerekiyor. Bugün İnegöl’de karton, cam ve sünger sektörlerinde tekelleşme gibi bir durum söz konusudur. Bununla ilgili yine güçlerimizi bir araya getirip MDF fabrikası, cam fabrikası, karton tesisi kurabiliriz. Bunlar değerlendirilip geliştirilebilir. Bunun yanı sıra Ar-Ge ve Ur-Ge çalışmalarımızı geliştirmeliyiz. Yaptığımız ürünler Türkiye’de doğru ürün olabilir ama yurt dışında doğru ürün olmayabilir. Avrupa’ya ürün satabilmemiz için kendimizi geliştirmek adına ambalajımızdan sevkiyatımıza, kurulum kolaylığına kadar üretimimizi tekrar gözden geçirmemiz gerekiyor. Dolayısı ile hedeflerimiz büyük olmalı bunun için “durmak yok yola devam” sloganımız ile yılmadan usanmadan çalışacağız. Bu şekilde Mobiliyum AVM olarak 2019 yılı hedeflerine odaklandığımızı belirtmek isterim.